Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Επανερχομαι στο θεμα καθως σημερα ειχαμε εξελιξεις ευχαριστες.

Μετα απο ολη την περιπετεια με τον ιο, σημερα ξεκινησαν οι εργασιες με την εγκατασταση στην πολυκατοικια. Περασαν τα πρωτα κουτια και εσκαψαν στο δρομο. Αυριο θα περασουν τα 2 τελευταια και μετα θα συνδεσουν την ινα μεχρι τα κουτια των οροφων. Στις 25/5 θα ερθει τεχνικος της Vodafone  να κανει την συνδεση στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελειωσε σημερα ολη η διαδικασια, απο σημερα εχω οπτικη ινα μεχρι το σπιτι με συνδεση 100/10.

Το τεστ με ΟΟΚΛΑ δινει ακριβως αυτο , 100/10

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοστος τιποτα, υπαρχει επιδοτηση. Μονο η συνδεση που εκανα με την Vodafone, . τους πας και το κουπονι και εχεις εκπτωση 13ε.

30e τον μηνα τελικη τιμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,

μου εγινε και εμενα προσφορα που με εξυπηρετει απο τον παροχο -cosmote- με την επιδοτηση για ftth. Δυστυχως δεν εχει κανει αλλος στην πολυκατοικια αιτηση κι ετσι θα χρειαστει εγκατασταση εξ ολοκληρου. Ο διαχειριστης εγκρινει αρα ολα οκευ απο εκεινη τη μερια. Το θεμα ειναι οτι μεχρι να ολοκληρωθει η ολη διαδικασια με πληροφορησαν θα παρει περιπου 2 μηνες. Και βλεπω βεβαιως αυτο δεν ειναι απολυτο και μπορει να παρει περισσοτερο χωρις ευθυνη του παροχου. Το τωρινο μου συμβολαιο vdsl 50 ληγει σε περιπου 1 1/2 μηνα. Εχει αποπειραθει κανεις να ζητησει ρητρα ή κατι σχετικο ωστε να ισχυει η παρουσα τιμη και να μη πληρωσω τα κρτα μ με την ληξη του τωρινου συμβολαιου μεχρι να εγκατασταθει και ενεργοποιηθει η οπτικη ινα? Βασικα ουτε εχω ακομα υπογραψει κατι σχετικο κι ουτε εχει ερθει μηχανικος (ο οποιος μπορει και να μη βρει την πολυκατοικια καταλληλη για εγκατασταση). Απλως αυτη ειναι η κυρια ανησυχια μου.

Οποιος εχει καμια εμπειρια/αποψη, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

poulinos αυτες οι φωτογραφειες απο που ειναi επιδη ειδα στο speedtest forthnet τελικα η nova δινει ftth

Επεξ/σία από stavagg31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, stavagg31 said:

poulinos αυτες οι φωτογραφειες απο που ειναi επιδη ειδα στο speedtest forthnet τελικα η nova δινει ftth

FTTC δινει, FTTH όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2020 στις 1:38 ΠΜ, whosethere είπε

καλησπερα,

μου εγινε και εμενα προσφορα που με εξυπηρετει απο τον παροχο -cosmote- με την επιδοτηση για ftth. Δυστυχως δεν εχει κανει αλλος στην πολυκατοικια αιτηση κι ετσι θα χρειαστει εγκατασταση εξ ολοκληρου. Ο διαχειριστης εγκρινει αρα ολα οκευ απο εκεινη τη μερια. Το θεμα ειναι οτι μεχρι να ολοκληρωθει η ολη διαδικασια με πληροφορησαν θα παρει περιπου 2 μηνες. Και βλεπω βεβαιως αυτο δεν ειναι απολυτο και μπορει να παρει περισσοτερο χωρις ευθυνη του παροχου. Το τωρινο μου συμβολαιο vdsl 50 ληγει σε περιπου 1 1/2 μηνα. Εχει αποπειραθει κανεις να ζητησει ρητρα ή κατι σχετικο ωστε να ισχυει η παρουσα τιμη και να μη πληρωσω τα κρτα μ με την ληξη του τωρινου συμβολαιου μεχρι να εγκατασταθει και ενεργοποιηθει η οπτικη ινα? Βασικα ουτε εχω ακομα υπογραψει κατι σχετικο κι ουτε εχει ερθει μηχανικος (ο οποιος μπορει και να μη βρει την πολυκατοικια καταλληλη για εγκατασταση). Απλως αυτη ειναι η κυρια ανησυχια μου.

Οποιος εχει καμια εμπειρια/αποψη, ευχαριστω.

Νομίζω ότι από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση για FTTH, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το συμβόλαιό σου. Το ίδιο έγινε και με μένα και μάλιστα εν μέσω πανδημίας. Ανάλογα με την περιοχή και ο χρόνος εγκατάστασης. Εδώ Νεα Σμύρνη έσκαψαν και πέρασαν καλώδια σε 10 μέρες από την ημέρα που τηλεφωνικά έκανα την ανανέωση από vdsl 50. Η wind καθυστέρησε περισσότερο από 1 μήνα να στείλει τον εξοπλισμό. Ολα τελείωσαν πριν περάσει το 2μηνο, χωρίς να αλλάξει κάτι για εμένα. Οι λογαρισμοί ήρθαν κανονικά και τώρα περιμένω τον πρώτο για το FTTH. Aν ήμουν cosmote, θα είχα συνδεθεί σε 10 μέρες μια και ο εργολάβος που σκάβει και βάζει τα καλώδια στην πολυκατοικία είναι της cosmote.

Επεξ/σία από nextsak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Μέσα στο σπίτι από το πριζάκι και μετά ποια είναι η συνδεσμολογία;

Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει ποια συσκευές θα υπάρχουν και αν γίνεται κάποια φωτογραφία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Τι εννοείς; Μετά το μπριζάκι (ΟΝΤ) μπαίνει το μόντεμ

μια φωτό που βρηκα με το ΟΝΤ όπου καταλήγει το καλώδιο οπτικής ίνας. Από εκεί με καλώδιο ethernet στο μοντεμ

image.png.3d2f28c539c22231c814ca915ba3e5bc.png

Επεξ/σία από nextsak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 4:22 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Α, και κάτι άλλο πολύ βασικό.

Όσοι γουστάρουν να μην έχουν τα προβλήματα συνεννόησης που υπάρχουν στις πολυκατοικίες, πηγαίνουν μένουν σε μονοκατοικίες ή διπλοκατοικίες το πολύ. Προσωπικά εγώ αυτό κάνω.

Δεν γίνεται και να θέλουμε να μένουμε σε πολυκατοικίες και να θέλουμε να επιβάλλουμε τα γούστα μας και τους τρόπους μας στους άλλους ή το αντίστροφο. Υπάρχουν κανονισμοί και περιουσιακά δικαιώματα σε κάθε περίπτωση.

Σε περιοχες οπως νεο κοσμο δυσκολα βρισκεις μονοκατοικια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, snb είπε

Καλημέρα,

Μέσα στο σπίτι από το πριζάκι και μετά ποια είναι η συνδεσμολογία;

Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει ποια συσκευές θα υπάρχουν και αν γίνεται κάποια φωτογραφία;

Όπως σου είπε και ο nextsak, μετά το πριζάκι της οπτικής έχεις το ont που μετατρέπει την οπτική σε lan και στη συνέχεια κουμπώνει στο router. 

Δες μια φωτό απο τα δικά μου (η οπτική ειναι το κίτρινο που καλώδιο που βλέπεις αριστερά και έρχεται απο το πριζάκι που ειναι απο πάνω τοποθετημένο, δεν φαίνεται στη φωτο) 20200130_123145.jpg.16db80dea6e5f0a99e4eb75e56d6d1b9.jpg

Επεξ/σία από and_64
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας,

έχω μια απορία. Επειδή είμαι ο μοναδικός σε μια πολυκατοικία που θέλω να βάλω ftth (η ίνα έχει φτάσει μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας) τι ακριβώς ισχύει για τις εργασίες στα υπόλοιπα διαμερίσματα; Δηλ. μπορεί να γίνει η εγκατάσταση στον φωταγωγό και απλά να βάλει απο ένα κουτάκι για το κάθε διαμέρισμα ή πρέπει η ίνα να μπει στο κάθε διαμέρισμα (έστω ανενεργή). Για παράδειγμα σκέφτομαι ότι στον φωταγωγό θα υπάρχουν κουτάκια (ένα για κάθε διαμέρισμα) και τίποτε που να συνεχίζει απο εκεί ενώ στο δικό μου κουτάκι θα υπάρχει και συνέχεια της ίνας μέχρι να μπει στο σπίτι μου και στην μπριζούλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tempo said:

γεια σας,

έχω μια απορία. Επειδή είμαι ο μοναδικός σε μια πολυκατοικία που θέλω να βάλω ftth (η ίνα έχει φτάσει μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας) τι ακριβώς ισχύει για τις εργασίες στα υπόλοιπα διαμερίσματα; Δηλ. μπορεί να γίνει η εγκατάσταση στον φωταγωγό και απλά να βάλει απο ένα κουτάκι για το κάθε διαμέρισμα ή πρέπει η ίνα να μπει στο κάθε διαμέρισμα (έστω ανενεργή). Για παράδειγμα σκέφτομαι ότι στον φωταγωγό θα υπάρχουν κουτάκια (ένα για κάθε διαμέρισμα) και τίποτε που να συνεχίζει απο εκεί ενώ στο δικό μου κουτάκι θα υπάρχει και συνέχεια της ίνας μέχρι να μπει στο σπίτι μου και στην μπριζούλα μου.

κουτακι πρεπει να μπει σε ολους και απλα εσενα θα την δρομολογησουν μεχρι μεσα το σπιτι ενω στους αλλους μεχρι το κουτακι πχ στο μπαλκονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...