Προς το περιεχόμενο

Καρτα Διοδιων Μηχανες


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα πως γινεται να μην υποστηριζουν epass για μηχανες οι γκιωνηδες στα Διοδια. Που ειναι πιο χρησιμο, στα αμαξια η σε εμας που πρεπει να σταματαμε να σκιζουμε τις τσεπες για κερματα βαλε βγαλε την ταχητητα. Εκανα μεγαλη διαδρομη το ΣΚ και κουρασε πολυ η φαση με τα Διοδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τεχνικούς λόγους. Δεν είναι σε θέση ο εξοπλισμός να κάνει σωστά detect ότι είσαι μηχανή και όχι κουβαδάκι αμάξι, καθώς η χρέωση βάσει σύμβασης παραχώρησης γίνεται βάσει συνδυασμού ύψους και αξόνων, όπου μάντεψε! Δεν μπορεί να διαχωρίσει μηχανή από κουβαδάκι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες εξώδους στο πουθενά που ρίχνεις κέρμα μια χαρά αναγνωρίζει ότι πρόκειτε για μηχανή και σε χρεώνει ανάλογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το τεχνικό της υπόθεσης, εδω ειναι και ελλαδα, σου λεει: εμεις τα εισπράττουμε, ε τότε ολα οκ

Που να τρέχουμε τωρα να φτιάχνουμε κάρτες και συστήματα αναγνώρισης, μια χαρα είμαστε και έτσι, καμερες εβαλαν ομως για να δουν ποιος περνάει τις μπάρες χαχαααα

Εδω πριν λίγο μάθανε τις πιστωτικές και δεν ξέρω αν εχουν και όλοι

Χρόνια τωρα τα μαγαζάκια εχουν pos και οσοι δεν εχουν τρώνε πρόστιμα και αυτοί κράτος εν κράτει, στο κοσμο τους

Αφου ζούμε σε μπανανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να πληρώνεις με κάρτα, ανέπαφα. Απορώ τι κάνετε μερικοί με τα γάντια. Πως μπορείτε και ανοίγετε φερμουάρ δίνετε-παίρνετε ψιλά.

Τώρα σε μερικές εξόδους που δέχονται κέρματα, ok εκεί δεν έχει πολύ κίνηση οπότε δε τρέχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει κάμερα και άνθρωπο, δεν είναι όσο unattended φαντάζεστε οι μικροί σταθμοί.
Όχι δεν είναι θέμα νοοτροπίας "εισπράττουμε", ιδιωτικές εταιρείες έχουν τα διόδια εδώ και χρόνια. Είναι θέμα τι υπέγραψαν. Αν δεν προβλεπόταν σε αυτό που υπέγραψαν δε θα το κάνουν, δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα όπως καμία εταιρεία.

Από κει και πέρα, ναι και POS υποστηρίζουν και ανέπαφες συναλλαγές σύντομα στα σημεία που δεν έχει εισπράκτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παω άνετος, βγάζω γαντια ψαχνω για ψιλά, τα δινω περνω την απόδειξη, βαζω γαντια και δρόμο, πανω απο 1 λεπτακι

Εχω σπασει τα νευρα, στους πισω μου

Η πλακα ειναι οτι μερικοι με κουτια "γρήγοροι" σου λεει θα παω εκει που ειναι η μοτοσυκλέτα για να φυγω γρήγορα και πέφτουν πισω μου χαχαααα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ να πληρώσεις με μηχανή;;;

Κάλυψη πινακίδας κ κολλητά με αυτοκίνητο κ είσαι κύριος

 

Ούτε να καθυστερήσεις τους υπόλοιπους συνανθρωπους μας ούτε να χάνεις χρόνο με γάντια κ τσαντάκια.. ,😂😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Γτ να πληρώσεις με μηχανή;;;

Κάλυψη πινακίδας κ κολλητά με αυτοκίνητο κ είσαι κύριος

Ούτε να καθυστερήσεις τους υπόλοιπους συνανθρωπους μας ούτε να χάνεις χρόνο με γάντια κ τσαντάκια.. ,😂😂😂

Αυτα τα κάναμε παλια μαζι με τον αλεκση πριν γίνει αρχηγαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο με τα διοδια με κερματα ισχυει οτι αναγνωριζει τις μηχανες οπως εμεις τωρα που βγηκαμε απο βολο προς Αθηνα και πληρωσαμε ετσι στα πλαινα εισοδου αλλα και απο την αλλη και τα φορτηγα εχουν διοδια με καρτα. Οποτε γιατι να μην γινεται. Τσαμπα μου φαινεται μας παιδευουν. Μηπως το κανουν για να απολαμβανει την ιεροτελεστια του ο Νικοςκαλιθεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τόπικ αλλά μιά που λέμε για διόδια,  προχθές πέτυχα ένα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο που θα κόστισε καμιά 70αριά χιλιάρικα και είχε κολλημένο αυτοκολλητάκι στην πινακίδα δίπλα "ΔΕΝ ΠΛΗΡΏΝΩ" - από το ιστορικό κίνημα που δεν πλήρωνε διόδια- και σκέφτηκα πόσο βολικό και "Ελληνικό" να κάνεις road trip στην Ελλάδα με το τροχοσπιτό σου, που είναι γεματη διόδια, και να μην πληρώνεις κίολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι είναι θέμα αναγνώρισης του οχήματος, καθώς όπως ήδη ειπώθηκε, στα πλευρικά διόδια με κέρματα, μια χαρά σε αναγνωρίζει οτι είσαι με μοτοσυκλέτα.

Πιστεύω οτι το θέμα είναι, που θα έμπαινε ο πομπός. Αν κούμπωνε πάνω στην μηχανή, το πιθανότερο είναι να στο κλέψουν. Αν το βάλεις κάπου αλλού (πχ σε τσέπη ή τσάντα) ίσως να μην πιάνει.

Όπως και να έχει ακόμη και με την κάρτα να περνάς απο το γκισέ και να την δείχνεις στον υπάλληλο, είναι απείρως πιο βολικό απο το να ψάχνεις για ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sorath είπε

Δεν νομίζω οτι είναι θέμα αναγνώρισης του οχήματος, καθώς όπως ήδη ειπώθηκε, στα πλευρικά διόδια με κέρματα, μια χαρά σε αναγνωρίζει οτι είσαι με μοτοσυκλέτα.

Πιστεύω οτι το θέμα είναι, που θα έμπαινε ο πομπός. Αν κούμπωνε πάνω στην μηχανή, το πιθανότερο είναι να στο κλέψουν. Αν το βάλεις κάπου αλλού (πχ σε τσέπη ή τσάντα) ίσως να μην πιάνει.

Όπως και να έχει ακόμη και με την κάρτα να περνάς απο το γκισέ και να την δείχνεις στον υπάλληλο, είναι απείρως πιο βολικό απο το να ψάχνεις για ψιλά.

Ας μου το κλεψουν και ας το χασω, εκει ειναι το προβλημα. Ας το βγαλουν αυτοι ως δυνατοτητα και θα τα κανω εγω τα κουμαντα μου. Σιγα μη δινουμε καρτες τωρα στα διοδια. Εν τω μεταξυ δε ξερω και αν εχουν ανεπαφες κιολας, ενας μπροστινος με αμαξι ειδα παταγε πιν στο κιοσκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις υπάρχουν, απλώς κανείς δεν ασχολείτε.  

Θα μπορούσε να βγει pass κανονικό και να το κολλάς με ταινία Velcro στη μηχανή, ακόμα και στην τσέπη φαντάζομαι πιάνει (ας πας με λιγότερα χλμ). 

Ή κάποιου ίδους προπληρομένης κάρτας με Barcode (όπως Supermarket) που απλά την σκανάρεις και προχωράς. (Υπάρχει αντίστοιχη για τις πλευρικές οδούς για υπηρεσιακά οχήματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...