Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΟΡΚΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ/ΕΛΕΓΚΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/10/2021 στις 4:04 ΜΜ, evangeliaGr είπε

Καλησπέρα, είμαι επί πτυχίο φοιτήτρια στο τμήμα Οικονομικών επιστημών και θέλω όταν αποφοιτήσω να γίνω ορκωτός. Μπορεί να με βοηθήσει κανένας και να με διαφωτίσει ?? Από πού αρχίζω? Κάνω κάποιο μεταπτυχιακό?? Έχω διαβάσει τα όσα γράφετε αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα,  ξεκινάς ACCA και στέλνεις στις big4.

Διαφορετικά κάνεις μεταπτυχιακό 1μιση 2 χρόνια και μετά στέλνεις σε Big 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, leoroni92 είπε

Καλησπέρα,  ξεκινάς ACCA και στέλνεις στις big4.

Διαφορετικά κάνεις μεταπτυχιακό 1μιση 2 χρόνια και μετά στέλνεις σε Big 4

Προσωπικά διαφωνώ. Για κάποιον που θέλει να γίνει ορκωτός το ΜΕΤΚΕΛ είναι ιδανικό. Οι εξετάσεις του είναι αστείες σε σχέση με του ACCA. Τα θέματα που κανεις στη τάξη μπαίνουν και στις εξετάσεις κατά μεγάλο ποσόστο. Επίσης, για νέο απόφοιτο που θέλει να μπλέξει με τον κλάδο, καλό είναι να παρακολουθήσει προγραμμα που διδάσκουν ορκωτοί, παρά να πάει κατευθείαν στο απρόσωπο acca. 
 

Παρόλα αυτά, το Σώμα έχει και προγραμμα συνεργσιας με το ACCA. Το JES

Επεξ/σία από rg550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. 

Είσαι 22-25-27-30 χρόνων. Έχεις τελειώσει τις σπουδές σου, έχεις κάνει ίσως το μεταπτυχιακό σου, έχεις ίσως δουλέψει κιόλας κάπου. 

Τι σε κάνει να ΘΕΣ να είσαι ορκωτός ελεγκτής/λογιστής; 

Έχοντας τελειώσει οικονομικό δεν μου πέρασε ούτε μια στιγμή απ' το μυαλό και το έχω απορία, μιας και παίζει τόσο πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχω μια απορία. 

Είσαι 22-25-27-30 χρόνων. Έχεις τελειώσει τις σπουδές σου, έχεις κάνει ίσως το μεταπτυχιακό σου, έχεις ίσως δουλέψει κιόλας κάπου. 

Τι σε κάνει να ΘΕΣ να είσαι ορκωτός ελεγκτής/λογιστής; 

Έχοντας τελειώσει οικονομικό δεν μου πέρασε ούτε μια στιγμή απ' το μυαλό και το έχω απορία, μιας και παίζει τόσο πολύ. 

Πολύ καλές προοπτικές εξέλιξης, ειδικά μέσω των Big 4 που είναι το μεγαλύτερο brand που μπορεί να έχεις στο βιογραφικο σου σαν ελεγκτής. Μπορείς είτε να ανελιχθεις εσωτερικά και να προσπαθήσεις να φτασεις όρο πιο ψηλά η να την κανείς για καλύτερα μέρη μετά από 3 χρόνια και με την πιστοποίηση στην τσέπη (όπως κάνουν οι περισσότεροι).  
Μετα από αυτό οι επιλογές είναι παρά πολλές, από treasurer, controller, chief auditor κλπ. Οι περισσότεροι CFOs έχουν background ορκωτού ελεγκτή. 
Το τίμημα ειναι χρόνια πολύ βαρετής δουλειάς, αλλά μόλις ξεφύγεις από το audit γίνονται καλύτερα τα πράγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα ότι το να γίνει κάποιος ορκωτός λογιστής στην Ελλάδα, έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Όλοι γνωρίζουμε τι μέλη γεννέσθαι στις Big4, όπου μετουσιώνεται σε αρνητικές καταστάσεις. Δεν αξίζει να περάσεις ένα στάδιο burnout stress, όπου το job satisfaction σου θα είναι άσχημο. Οπότε μακρυά από ΑCCA, και όλες αυτές τις πιστοποιήσεις για να εχεις και προσωπικό χρόνο για σένα.

Μετά από αρκετά χρόνια προυπηρεσίας, έκανα ΜΒΑ στην ΑΣΟΕΕ και πλέον σκέφτομαι την εκπαίδευση, διότι με αυτά που έχω δει στον ιδιωτικό τομέα της χώρα μας, συνειδητοποιώ ότι οι δρόμοι είναι δυο:

Εξωτερικό, δημόσιος τομέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2021 στις 9:44 ΠΜ, rg550 είπε

Προσωπικά διαφωνώ. Για κάποιον που θέλει να γίνει ορκωτός το ΜΕΤΚΕΛ είναι ιδανικό. Οι εξετάσεις του είναι αστείες σε σχέση με του ACCA. Τα θέματα που κανεις στη τάξη μπαίνουν και στις εξετάσεις κατά μεγάλο ποσόστο. Επίσης, για νέο απόφοιτο που θέλει να μπλέξει με τον κλάδο, καλό είναι να παρακολουθήσει προγραμμα που διδάσκουν ορκωτοί, παρά να πάει κατευθείαν στο απρόσωπο acca. 
 

Παρόλα αυτά, το Σώμα έχει και προγραμμα συνεργσιας με το ACCA. Το JES

Σαφώς πιο εύκολο το ΜΕΤΚΕΛ αλλά περιορίζει τα δικαιώματα σου αποκλειστικά στην Ελλάδα.

Αν υπάρχει το σενάριο να βρεθείς σε οικονομική θέση πολυεθνικής που αργότερα μπορεί να καταλήξει σε χώρα του εξωτερικού το ΜΕΤΚΕΛ δεν σε καλύπτει από άποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων εκεί.

18 ώρες πριν, elenipapserres είπε

Δεν θα έλεγα ότι το να γίνει κάποιος ορκωτός λογιστής στην Ελλάδα, έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Όλοι γνωρίζουμε τι μέλη γεννέσθαι στις Big4, όπου μετουσιώνεται σε αρνητικές καταστάσεις. Δεν αξίζει να περάσεις ένα στάδιο burnout stress, όπου το job satisfaction σου θα είναι άσχημο. Οπότε μακρυά από ΑCCA, και όλες αυτές τις πιστοποιήσεις για να εχεις και προσωπικό χρόνο για σένα.

Μετά από αρκετά χρόνια προυπηρεσίας, έκανα ΜΒΑ στην ΑΣΟΕΕ και πλέον σκέφτομαι την εκπαίδευση, διότι με αυτά που έχω δει στον ιδιωτικό τομέα της χώρα μας, συνειδητοποιώ ότι οι δρόμοι είναι δυο:

Εξωτερικό, δημόσιος τομέας

Σίγουρα για να ανέβεις σημαντικά μέσα στις Big-4 θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να πορεύεσαι με βάση το ημερολόγιο και όχι το ρολόι.

Δεν είπε κανείς οτι θα είναι εύκολο, ούτε οτι κάνει για όλους.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας !

Ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με τον επαγγελματικό τίτλο ACCA. Επειδή διάβαζα αναφορικά με τον τίτλο του JES, ουσιαστικά αποκτώντας τον συγκεκριμένο τίτλο, μπορεί κάποιος να θεωρηθεί αυτομάτως κάτοχος τίτλου ACCA; Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να περιοριστώ στο να γίνω ορκωτός ελεγκτής και ειδικότερα στην Ελλάδα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο αντικείμενα όπως το Financial Controlling ή Financial Planning & Analysis. Θα ήθελα να σημειώσω ότι έχω ήδη εργασιακή εμπειρία 3 ετών(όχι σε big 4) και τελειώνω το master μου πάνω στην ελεγκτική. Επίσης, έχει κάποιος εμπειρία από το diploma IFRS του ACCA ; Δεν είμαι σίγουρος πόσο μπορεί να με βοηθήσει στον τομέα με τον οποίο θέλω να ασχοληθώ. Ίσως να είναι καλύτερα να πάω για τον τίτλο. Τι θα μου προτείνατε ;

Επεξ/σία από manosgal17
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...