Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΟΡΚΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ/ΕΛΕΓΚΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος Οικονομικών Επιστημών στο ΑΠΘ. Αυτή την στιγμή μαζεύω χρήματα κάνοντας μια δουλειά εκτός του κλάδου μου με σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό στην ΣΟΕΛ. Παρόλα αυτά, με αυτά που διάβασα εδώ έχω μπει σε δεύτερες σκέψεις καθώς το γενικό συμπέρασμα μου είναι ότι οι ΟΕΛ δουλεύουν απανωτά 12ωρα, 6 ημέρες την εβδομάδα με πολύ. Εγώ θέλω να ασχοληθώ με την Λογιστική και την Ελεγκτική, καθώς και μου αρέσουν σαν αντικείμενα και υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας σε αυτούς του κλάδους. Το ερώτημα μου είναι το εξής, αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με το μεταπτυχιακό του ΣΟΕΛ ώστε στην πορεία να έχει έναν καλύτερο μισθό, ένα δυνατό βιογραφικό και μεγαλύτερες προοπτικές εξέλιξης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο ανεβαίνεις σε euro

σου φορτώνονται υποχρεώσεις άρα έχεις ευθύνες

άρα ναι ,θα δουλέψεις παραπάνω.

Όσο πιο δυνατό υπόβαθρο έχεις στις γνώσεις της λογιστικής ,φορολογία,εισόδημα κτλ τόσο καλύτερα θα σταθείς με την προυπόθεση πως έχεις και την αντίστοιχη εργασιακή εμπειρία.Η θεωρία απέχει από την πράξη.

Για αρχή ,ξεκαθάρισε που θες να εργαστείς και που θα επενδύσεις χρόνο κ ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, gii είπε

καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις πανω -κατω την μισθολογικη εξελιξη ενος ορκωτου λογιστη

Υπολόγιζε γύρω στο 800αρι στην καλύτερη αν είσαι ασκούμενος και με τα χρόνια ανεβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Υπολόγιζε γύρω στο 800αρι στην καλύτερη αν είσαι ασκούμενος και με τα χρόνια ανεβαίνει.

αρχικα δλδ 800...και μετα ανεβαινει χρονο με το χρονο η υπάρχει συγκεκριμενος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 7:26 ΜΜ, gii είπε

αρχικα δλδ 800...και μετα ανεβαινει χρονο με το χρονο η υπάρχει συγκεκριμενος τροπος?

Εννοείται πως όχι.....έχεις ακούσει για πολλές επιχειρήσεις που ξεκινάς με 800€ και κάθε χρόνο σου κάνουν αύξηση;

Το μόνο καλό είναι ότι αν κοπιάσεις θα ανταμισθείς και ότι λειτουργεί εν μέρη ως δημόσιο δηλαδή ανά μερικά χρόνια σου δίνουν αύξηση και καλύτερη θέση (με πολλές παραπάνω ευθύνες εννοείται).

Ενώ σε άλλες δουλειές δεν πάει να είσαι ο καλύτερος αν δεν γλύφεις το αφεντικό ή αν δεν είσαι ο κλόουν ή το καρφί της εταιρείας προαγωγή δεν παίρνεις.

Υ.Γ. Φοιτητής οικονομικών είσαι φίλε μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SamaelMorningstar είπε

Εννοείται πως όχι.....έχεις ακούσει για πολλές επιχειρήσεις που ξεκινάς με 800€ και κάθε χρόνο σου κάνουν αύξηση;

Το μόνο καλό είναι ότι αν κοπιάσεις θα ανταμισθείς και ότι λειτουργεί εν μέρη ως δημόσιο δηλαδή ανά μερικά χρόνια σου δίνουν αύξηση και καλύτερη θέση (με πολλές παραπάνω ευθύνες εννοείται).

Ενώ σε άλλες δουλειές δεν πάει να είσαι ο καλύτερος αν δεν γλύφεις το αφεντικό ή αν δεν είσαι ο κλόουν ή το καρφί της εταιρείας προαγωγή δεν παίρνεις.

Υ.Γ. Φοιτητής οικονομικών είσαι φίλε μου;

Ναι και με ενδιαφέρει πολύ το επάγγελμα του ορκωτού γιατί έχω αυτό το work ethic που πιστεύω ότι χρειάζεται...απλα δεν ξέρω ακριβώς την εξέλιξη που έχεις σε αυτό το επάγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Μόλις αποφοίτησα από το Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών και έχω πτυχίο λογιστικής από ΙΕΚ (Είμαι 22).  Όσον αφορά το επάγγελμα πιστεύω ότι οι προλαλήσαντες έχουν καλύψει τα πάντα όσον αφορά το επάγγελμα. Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι στο εξωτερικό για τις Big4 και οι μεγάλες ΑΕ το να μιλάς την τοπική γλώσσα είναι μεγάλο συν ή προαπαιτούμενο. Θέλω να κάνω λοιπόν την εξής ερώτηση. Τελείωσα το πτυχίο μου και ψάχνω για μεταπτυχιακό στην λογιστική και χρηματοοικονομική για εξειδίκευση. Να κάνει κανείς ένα μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη λογιστική που έχει και πάρα πολλές απαλλαγές (12/15 στο  ACA 9/13 στο ACCA) σαν πλεονέκτημα στις ελεγκτικές εταιρίες και τα λογιστήρια ή κανένα πιο γενικό στην ΛΧ λόγω πρώτου πτυχίου; Έπειτα μετράει η προϋπηρεσία σε λογιστικά γραφεία σε μεγάλες εταιρείες και big4; 

Επίσης μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με την Κύπρο ( αγορά εργασίας, μισθοί κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, είμαι επί πτυχίο φοιτήτρια στο τμήμα Οικονομικών επιστημών και θέλω όταν αποφοιτήσω να γίνω ορκωτός. Μπορεί να με βοηθήσει κανένας και να με διαφωτίσει ?? Από πού αρχίζω? Κάνω κάποιο μεταπτυχιακό?? Έχω διαβάσει τα όσα γράφετε αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evangeliaGr είπε

Καλησπέρα, είμαι επί πτυχίο φοιτήτρια στο τμήμα Οικονομικών επιστημών και θέλω όταν αποφοιτήσω να γίνω ορκωτός. Μπορεί να με βοηθήσει κανένας και να με διαφωτίσει ?? Από πού αρχίζω? Κάνω κάποιο μεταπτυχιακό?? Έχω διαβάσει τα όσα γράφετε αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.soel.gr/el/

http://iesoel.com/portal/#/main

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γίνεις ορκωτός το ΜΕΤΚΕΛ του ΣΟΕΛ είναι μονόδρομος. Μην μπλέξεις με μεταπτυχιακό, δεν υπάρχει λόγος. Ορκωτός γίνεσαι μόνο αν είσαι γραμμένη στο ΣΟΕΛ, επιτυχείς στις επαγγελματικές εξετάσεις και γράψεις κάποια χρόνια εμπειρία σαν δόκιμος ΟΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι είπε ο φίλος rg550.

Καλό είναι να έχεις μια υποδομή πριν ξεκινήσεις

Εστω τα basics ,να ξερεις να διαβάζεις ισοζυγιο εστω.

Ειναι απαιτητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...