Προς το περιεχόμενο

H Microsoft τερματίζει τη λειτουργία του app store για τα Windows Phone 8.1 στα μέσα Δεκεμβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Είχαν ένα μεγάλο συν. Έπαιρνες ένα κινητό κοντά στα 100 ευρώ το οποίο ανεξάρτητα των χαρακτηριστικών του hardware του δούλευε απροβλημάτιστα όταν εκείνη την εποχή ακόμα και ακριβά android κινητά είχαν lag. Ήταν τόσο εμφανές αυτό που σχεδόν δεν είχε νόημα να βγάζει ναυαρχίδες η mircosoft.

Επειδή δεν μπορούσαν να κρατήσουν εφαρμογές ανοιχτές στη μνήμη με αποτέλεσμα το multitasking να είναι ανύπαρκτο και περίμεναν τα 8.1 για να μπορέσουν να διαχωρίζουν την ένταση του ήχου κλήσης από του ξυπνητηριού κοκ. Γι αυτό έγραψα για smartphone παραπάνω και ο άλλος νομίζει ότι μου την είπε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georgepppo είπε

ωραίο λειτουργικό και σβέλτο ακόμα και με 1gb ram δεν κολλαγε ποτέ αλλά καμία μα καμία υποστήριξη και το θάψανε χώρια ότι με update μου κλείδωσαν το ράδιο και κατεβάσανε mp στην κάμερα απο 8 σε 6 με το έτσι γουστάρω και οι ρημαδοεφαρμογές messenger και viber δεν δουλέψανε ποτέ σωστά όπως και άλλες πολλές λες και οι εφαρμογές ήταν τόσο χάλια optimized που ακόμα και τα windows 2000 ήταν μπετο στθαερότητας μπροστά τους.

κρίμα και πάλι κρίμα αλλά rip και στα τσακίδια.

IMG_0876.jpg.038e483a4457de460a3bf8426dc6bf7c.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georgepppo είπε

ακόμα και τα windows 2000 ήταν μπετο στθαερότητας μπροστά τους.

πλάκα πλάκα τα win 2000 server ήταν όντως μπετό σταθερότητας!!! Θυμάμαι επί χρόνια τα χρησιμοποιούσα αντί των Windows 98 και XP που είχαν πρωτοβγεί! Καλά για ΜΕ δε το συζητάω καν! Βέβαια μετά απο 2-3 service packs τα XP ήταν αρκετά σταθερά, και σίγουρα πιο όμορφα από τα 2000... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα WP8.1 είναι η προ-προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού της για mobiles.  H επόμενη είναι τα WM10 τα οποία τερματίζονται τον Δεκέμβριο. Το store των WP8.1 δεν είναι συμβατό με την πλατφόρμα εφαρμογών της, που υποστήριζαν και τα WM10, οπότε κάποια στιγμή θα έπρεπε να τερματιστεί.

H MS την περασμένη βδομάδα ανακοίνωσε το νέο light λειτουργικό, τα Windows 10X τη συνέχεια δηλαδή και των WM10. Mobiles δεν είναι μόνο τα τηλέφωνα. Δεν έχει πλέον αυτόνομο mobile λειτουργικό και δε χρειάζεται να έχει, αφού το νέο light λειτουργικό της αφορά όλους τους τύπους των συσκευών (αναδιπλούμενες, HoloLens, Hub, μελλοντικό Xbox). Έχει επίσης μια πλατφόρμα εφαρμογών για όλες τις συσκευές και ένα store επίσης για όλες τις συσκευές. Αν ήθελε το νέο light λειτουργικό της θα τροφοδοτούσε και τηλέφωνα. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνει γιατί δεν υπάρχουν mobile apps. Δε χάλασε ο κόσμος. Για τα τηλέφωνα υπάρχει το android, το οποίο ούτως ή άλλως μεταβατικό είναι (ακόμη και για τη Google). 

To μέλλον είναι το cloud (streaming παντού δηλαδή). Αυτή θα είναι η τελική μορφή των Windows Core OS (Windows 10X για τις αναδιπλούμενες). Από μένα συγχαρητήρια στη MS για την πολύ καλή δουλειά της τα τελευταία 5-6 χρόνια.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Voodooman είπε

Όταν ξεμένω από κινητό, το μόνο διαθέσιμο για αναπληρωματικό είναι ένα Lumia 925. Ούτε tempered glass, ούτε θήκη, τίποτα. Πανέμορφο και με τα σημερινά δεδομένα, ωραία αίσθηση, ωραία οθόνη, ωραία φωτογραφική, smooth. Παίρνω τα τηλέφωνά μου, βγάζω φωτό, ακούω και FM radio και μετά θέλω να επικοινωνήσω. Το Viber δεν λαμβάνει 100% όλες τις ειδοποιήσεις. Το sports watch μου δεν συνδέεται, ούτε υπάρχει η εφαρμογή. Ο music player (και κανενας από όσο έψαξα) δεν επιτρέπει να κάνεις queue τα τραγούδια. Δεν υποστηρίζει widgets. Ιδρώσαμε για να μπορέσουμε να βάλουμε δικά μας wallpapers.

Αν η microsoft δεν ήθελε να παρουσιάσει κάτι που σώνει και καλά να είναι διαφορετικό στην εμφάνιση και αν είχε δαπανήσει πάρα πολλά χρήματα για να πείσει τους devs, τότε ίσως να έφτιαχνε κάτι πραγματικά αξιόλογο. Έτσι όπως εξελίχθηκε όμως η ανάπτυξή τους, δεν ήταν smartphones A' κατηγορίας σχεδόν ποτέ, παρά για πολύ λίγο καιρό.

Γιατί να υποστηρίζει widgets όταν τα live tiles ήταν ανώτερα;

19 ώρες πριν, rocco84 είπε

Το 1520 ηταν το μοναδικο smartphone ανεξαρτητως λογισμικου που κρατησα για περιπου 2 χρονια. Τωρα με το αντροιντ δεν εχω βρει ακομη κατι που να με κανει να το κρατησω τοσο πολυ. Απιστευτο λογισμικο το WP που πολυ απλα δεν ειχε το promo που ειχαν αλλα... Συν οτι εκανε και καποιες λαλακιες η MS...

Δοκίμασε Launcher 10 και την εφαρμογή transparent clock and weather της Machapp για το widget του καιρού.

17 ώρες πριν, keysmith είπε

smooth δεν ξέρω, "ανώτερο" πως;; 

Καλύτερο app drawer, vertical scrolling για τις εφαρμογές με κατάργηση του πεπαλαιωμένου dock, ομαλή εμπειρία και σταθερότητα (και ήταν Windows!), πλήρης παραμετροποίηση και τελευταίο και σημαντικότερο τα live tiles όχι πια στατικά εικονίδια μερικών pixels. Βρήκα windows launcher για να κάνω τη δουλειά μου σε Android. Και ευτυχώς δηλαδή αν είχα πάρει iPhone από Windows phone θα είχα πάθει αρνητικό πολιτισμικό σοκ.

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panathatube είπε

Γιατί να υποστηρίζει widgets όταν τα live tiles ήταν ανώτερα;

Ανώτερα, κατώτερα, εμένα δεν μου άρεζαν. Τα widgets ήταν από τους δύο-τρεις λόγους που έμεινα στο android σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panathatube είπε

Γιατί να υποστηρίζει widgets όταν τα live tiles ήταν ανώτερα;

Δοκίμασε Launcher 10 και την εφαρμογή transparent clock and weather της Machapp για το widget του καιρού.

Καλύτερο app drawer, vertical scrolling για τις εφαρμογές με κατάργηση του πεπαλαιωμένου dock, ομαλή εμπειρία και σταθερότητα (και ήταν Windows!), πλήρης παραμετροποίηση και τελευταίο και σημαντικότερο τα live tiles όχι πια στατικά εικονίδια μερικών pixels. Βρήκα windows launcher για να κάνω τη δουλειά μου σε Android. Και ευτυχώς δηλαδή αν είχα πάρει iPhone από Windows phone θα είχα πάθει αρνητικό πολιτισμικό σοκ.

Κάτοχος HTC HD2 , Lumia 640 , Lumia 1520 και μέχρι σήμερα Microsoft 950 XL , από το νέο έτος τι κάνουμε άραγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Voodooman είπε

Όταν ξεμένω από κινητό, το μόνο διαθέσιμο για αναπληρωματικό είναι ένα Lumia 925. Ούτε tempered glass, ούτε θήκη, τίποτα. Πανέμορφο και με τα σημερινά δεδομένα, ωραία αίσθηση, ωραία οθόνη, ωραία φωτογραφική, smooth. Παίρνω τα τηλέφωνά μου, βγάζω φωτό, ακούω και FM radio και μετά θέλω να επικοινωνήσω. Το Viber δεν λαμβάνει 100% όλες τις ειδοποιήσεις. Το sports watch μου δεν συνδέεται, ούτε υπάρχει η εφαρμογή. Ο music player (και κανενας από όσο έψαξα) δεν επιτρέπει να κάνεις queue τα τραγούδια. Δεν υποστηρίζει widgets. Ιδρώσαμε για να μπορέσουμε να βάλουμε δικά μας wallpapers.

Αν η microsoft δεν ήθελε να παρουσιάσει κάτι που σώνει και καλά να είναι διαφορετικό στην εμφάνιση και αν είχε δαπανήσει πάρα πολλά χρήματα για να πείσει τους devs, τότε ίσως να έφτιαχνε κάτι πραγματικά αξιόλογο. Έτσι όπως εξελίχθηκε όμως η ανάπτυξή τους, δεν ήταν smartphones A' κατηγορίας σχεδόν ποτέ, παρά για πολύ λίγο καιρό.

Κι εγώ έχω ένα 925 για ώρα ανάγκης, αλλά το έχω περασμένο τα 10άρια, που για την ώρα υποστηρίζονται ακόμη κι έχουν και κατάστημα. Νομίζω είναι μονόδρομος για τις περισσότερες περιπτώσεις να πας σε 10άρια και όσο κρατήσουν...

Στις 16/10/2019 στις 6:58 ΜΜ, Deadpool 1 είπε

Symbian,palm os,bada,meego,firefox os,webos, blackberry os και τώρα τα windows mobile

Το MeeGo τουλάχιστον "ζει" ως Sailfish, και συνεχίζει να αναβαθμίζεται. Υπό συνθήκες θα μπορούσε και να γίνει 3ος παίχτης. Αλλά ούτε πόροι, ούτε διαχείριση/marketing δεν υπάρχει οπότε...

 

Για την ώρα τρίτος παίχτης είναι το KaiOS κάτι σαν μετεξέλιξη της φιλοσοφίας του Firefox OS για feature phones και ίσως και entry level smartphones. Αλλά είναι φουλ Google-based... Οπότε το δίπολο Google-Apple παραμένει...

Μιας και κλείνει το κατάστημα, μπορεί κάποιος να δώσει σύνδεσμο για οδηγό side-loading εφαρμογών σε WP8.1? Αρκετές εφαρμογές που λειτουργούσαν, αφαιρέθηκαν ήδη από το κατάστημα και από την στιγμή που δεν θα υπάρχει πρόσβαση στο κατάστημα πια, ευκαιρία είναι να περάσουμε χειροκίνητα τις εφαρμογές. Ίσως κάποιος μερακλής να φτάξει κάτι σαν το SIStore του Symbian ;)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Steve Ballmer δεν ήταν που φώναζε «developers, developers, developers”; Αλλά τελικά κανείς δεν ασχολήθηκε με το store των WP.

Πάντως αν ποτέ αποφασίσει η Microsoft να βγάλει smartphone με Windows (όχι Android με σκιν) το πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αν είχε αγοράσει και την Blackberry μαζί με τη Nokia θα είχαν ένα πολύ δυνατό σύνολο. Τώρα πέταξε το πουλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panathatube είπε

Καλύτερο app drawer, vertical scrolling για τις εφαρμογές με κατάργηση του πεπαλαιωμένου dock, ομαλή εμπειρία και σταθερότητα (και ήταν Windows!), πλήρης παραμετροποίηση και τελευταίο και σημαντικότερο τα live tiles όχι πια στατικά εικονίδια μερικών pixels. Βρήκα windows launcher για να κάνω τη δουλειά μου σε Android. Και ευτυχώς δηλαδή αν είχα πάρει iPhone από Windows phone θα είχα πάθει αρνητικό πολιτισμικό σοκ.

Μισό λεπτό γιατί διαφωνώ.

Ένα λειτουργικό παν'κλειστο που τρόμαξε σε μετέπειτα εκδόσεις να δώσει ανοικτό bt, storadge mode (και σε τι βαθμό?) που ήθελε κάτι άθλια software τύπου azure (έτσι το λέγαν το λογισμικό τύπου itunes?) για να επικοινωνίσει.. Που δεν μπορούσες να βρεις τίποτα στις ρυθμίσεις (γιατί οι περισσότερες δεν υπήρχαν) με περίπου 0 customization με τουλάχιστον άσχημο UI και βεβαιως δυσλειτουργικό (όσο το προσπάθησα, ούτε notification "κουρτίνα" δεν είχε μέχρι προχωρημένη έκδοση και υποστηριζε μέχρι τότε ότι δεν χρειαζόταν!!! ). Υπήρχαν τότε 10άδες λίστες με "προβλήματα" και συγκρίσεις του λειτουργικού της ms με το τότε android (τι του έλειπε) και μπορώ να στα βρω γιατί δεν τα θυμάμαι όλα. Το τραγικότερο ήταν όταν προσπάθησαν να βγάλω τις επαφές σε κινητό κοπέλας που είχε ξεχάσει τον κωδικό της στο email και οι επαφές βρισκόταν στο κινητό μόνο. Αν βρεις εσύ export (ένα 520 είχε) πες μου πως γιατί εγώ έφαγα όλο τον ιντερνετ και δεν υπήρχε (στην τότε τουλάχιστον έκδοση) παρά μόνο από pc με είσοδο στο hotmail το οποίο δεν μπορούσε να κάνει (αν θυμάμαι καλά). 

Τες πα.. άθλιο (λέω εγώ και συγνώμη) με ελάχιστες (όχι τυχαία) εφαρμογές. Η βασίλισσα ms πριν μερικά χρόνια ήταν ΠΡΩΤΗ στα έξυπνα τηλέφωνα (μαζί με symbian) με το windows mobile λειτουργικό της το οποίο το μόνο που ήθελε τότε (και δεν απέκτησε ποτέ) ήταν ένα καλό shell (υπήρχε ένα spb shell τρίτου που το μεταμόρφωνε σε αρκετό βαθμό αλλά δεν ήταν αρκετό) κι όμως το σκότωσε για να βγάλει αυτή την (κατα τη γνώμη πολλών και των πωλήσεων) "αηδία" με τα μονόχνοτα πλακάκια. 

Τελικά η ιστορία γράφτηκε. Εγκαταλείφθηκε από τους developers λόγω α) μικρού ποσοστού και β) δυσκολιών στην ανάπτυξη εφαρμογών που η ms είχε επιβάλει με την αρχιτεκτονική της και "πολιτική" της (το συζητούσε ένα άρθρο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να το τεκμηριώσω σήμερα).

Αλήθεια ελπίζω να έχουν φύγει όλοι εκείνοι που οδήγησαν τα γεγονότα μετά τα windows 7 σε αυτήν την κατάσταση στην MS (windows 8, tiles ui with no start vs classic ui κτλ κτλ) που έπαψε να αφουγκράζεται τους χρήστες/πελάτες της και έκανε τα "δικά" της (να ταν και σωστά όπως στα 90s). 

Υ.Γ. Και γιατί τα tiles είναι ανώτερα των widget?

Υ.Γ2 Όχι δεν θέλω την MS εκτός. Την θέλω εντός στα κινητά και νομίζω αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα θα την ξαναδούμε να κάνει κάτι. Έχει το όνομα (ακόμα) αλλά και την δυνατότητα (χρήμα, προσωπικό, πελάτες) να κάνει κάνει να χτυπήσει τον ανταγωνισμό (το σύννεφό της μπορεί να μην έφτασε της google αλλά το "έχει ακόμα" και φτιάχνεται). Αναμένω την "αναδίπλωσή" της στο θέμα "απόσυρση από τα κινητά" (που την ντροπιάζει ιστορικά νομίζω) και την επαναεισαγωγή της με κάτι δυνατό αυτή τη φορά και χωρίς κόμπλεξ με κλειστά συστήματα όπως με τα άθλια wp 7. Με δοκιμασμένες συνταγές ας αρχίσει για μία φορά. Δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψει τον τροχό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, keysmith είπε

Μισό λεπτό γιατί διαφωνώ.

Ένα λειτουργικό παν'κλειστο που τρόμαξε σε μετέπειτα εκδόσεις να δώσει ανοικτό bt, storadge mode (και σε τι βαθμό?) που ήθελε κάτι άθλια software τύπου azure (έτσι το λέγαν το λογισμικό τύπου itunes?) για να επικοινωνίσει.. Που δεν μπορούσες να βρεις τίποτα στις ρυθμίσεις (γιατί οι περισσότερες δεν υπήρχαν) με περίπου 0 customization με τουλάχιστον άσχημο UI και βεβαιως δυσλειτουργικό (όσο το προσπάθησα, ούτε notification "κουρτίνα" δεν είχε μέχρι προχωρημένη έκδοση και υποστηριζε μέχρι τότε ότι δεν χρειαζόταν!!! ). Υπήρχαν τότε 10άδες λίστες με "προβλήματα" και συγκρίσεις του λειτουργικού της ms με το τότε android (τι του έλειπε) και μπορώ να στα βρω γιατί δεν τα θυμάμαι όλα. Το τραγικότερο ήταν όταν προσπάθησαν να βγάλω τις επαφές σε κινητό κοπέλας που είχε ξεχάσει τον κωδικό της στο email και οι επαφές βρισκόταν στο κινητό μόνο. Αν βρεις εσύ export (ένα 520 είχε) πες μου πως γιατί εγώ έφαγα όλο τον ιντερνετ και δεν υπήρχε (στην τότε τουλάχιστον έκδοση) παρά μόνο από pc με είσοδο στο hotmail το οποίο δεν μπορούσε να κάνει (αν θυμάμαι καλά). 

Τες πα.. άθλιο (λέω εγώ και συγνώμη) με ελάχιστες (όχι τυχαία) εφαρμογές. Η βασίλισσα ms πριν μερικά χρόνια ήταν ΠΡΩΤΗ στα έξυπνα τηλέφωνα (μαζί με symbian) με το windows mobile λειτουργικό της το οποίο το μόνο που ήθελε τότε (και δεν απέκτησε ποτέ) ήταν ένα καλό shell (υπήρχε ένα spb shell τρίτου που το μεταμόρφωνε σε αρκετό βαθμό αλλά δεν ήταν αρκετό) κι όμως το σκότωσε για να βγάλει αυτή την (κατα τη γνώμη πολλών και των πωλήσεων) "αηδία" με τα μονόχνοτα πλακάκια. 

Τελικά η ιστορία γράφτηκε. Εγκαταλείφθηκε από τους developers λόγω α) μικρού ποσοστού και β) δυσκολιών στην ανάπτυξη εφαρμογών που η ms είχε επιβάλει με την αρχιτεκτονική της και "πολιτική" της (το συζητούσε ένα άρθρο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να το τεκμηριώσω σήμερα).

Αλήθεια ελπίζω να έχουν φύγει όλοι εκείνοι που οδήγησαν τα γεγονότα μετά τα windows 7 σε αυτήν την κατάσταση στην MS (windows 8, tiles ui with no start vs classic ui κτλ κτλ) που έπαψε να αφουγκράζεται τους χρήστες/πελάτες της και έκανε τα "δικά" της (να ταν και σωστά όπως στα 90s). 

Υ.Γ. Και γιατί τα tiles είναι ανώτερα των widget?

Υ.Γ2 Όχι δεν θέλω την MS εκτός. Την θέλω εντός στα κινητά και νομίζω αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα θα την ξαναδούμε να κάνει κάτι. Έχει το όνομα (ακόμα) αλλά και την δυνατότητα (χρήμα, προσωπικό, πελάτες) να κάνει κάνει να χτυπήσει τον ανταγωνισμό (το σύννεφό της μπορεί να μην έφτασε της google αλλά το "έχει ακόμα" και φτιάχνεται). Αναμένω την "αναδίπλωσή" της στο θέμα "απόσυρση από τα κινητά" (που την ντροπιάζει ιστορικά νομίζω) και την επαναεισαγωγή της με κάτι δυνατό αυτή τη φορά και χωρίς κόμπλεξ με κλειστά συστήματα όπως με τα άθλια wp 7. Με δοκιμασμένες συνταγές ας αρχίσει για μία φορά. Δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψει τον τροχό. 

"Άσχημο UΙ γιατί τα tiles καλύτερα των widgets;." Αυτές τις ερωτήσεις κάνουν μόνο όσοι έχουν δει Windows Phone μόνο από φωτογραφίες! Α! Ξέχασα και τα people και media hubs τη dark mode και το εκπληκτικό πληκτρολόγιο. Κλειστό ήταν όντως αλλά το iOS είναι κλειστό και είναι πρωτόγονο.

17 ώρες πριν, milos είπε

Κάτοχος HTC HD2 , Lumia 640 , Lumia 1520 και μέχρι σήμερα Microsoft 950 XL , από το νέο έτος τι κάνουμε άραγε ?

Αγόρασα από κέντρο το Samsung Α70 που είναι εκπληκτικό all around κινητό με σούπερ οθόνη για 320 ευρώ. Μετά θα σού γράψω τι είπα ότι έκανα σε έναν Αμερικανό:

After a lot of trial and error I got my Windows Phone back because of Android's versatility. Download Launcher 10; there's a trial version for the live tiles. Download The Feed'ster to replace People Hub. Download DailyPic for Bing Wallpapers. Download Machapp transparent clock weather the best weather app IMO, with Windows Mobile like widgets. Download 3cats clock (not Windows like, but I like the seconds counter nonetheless). Download Custom Search Bar Widget. Download Spotify and Replaio Radio for the icons/tiles. Download Inoreader for its news widget. Optionally download Curiosity for its widget. Kiwi browser for that adress bar at the bottom of the screen. Choose Whicons icon pack if you use white icons and need more icon variety. Click at all those notification bells in various apps to be getting the live tile feature. Also if you have Oreo or later (that works at least for Samsung phones) go to Your devices' Settings > Lock screen and security > Screen lock type to reset a new PIN. You should see the “Confirm PIN without tapping OK” option and remove the OK confirmation tap like in the Windows Phones. In Launcher 10 choose between the Windows Phone 8 and the 10 version. Customize the tiles (size, transparency, color etc).

 

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πληκτρολόγιο τους ήταν μακράν ότι καλύτερο έχει υπάρξει, άντε να πω ίσως λίγο πίσω από blackberry και ναι τα έχω δουλέψει όλα τα λογισμικά. Και τώρα στο android έχω το swiftkey που είναι της MS και όμως είναι αιώνες πίσω από το original ms. Πως γίνεται αυτό μόνο η MS μπορεί να το απαντήσει και νομίζω είναι η μόνη που θα μπορούσε να το καταφέρει αυτό. Στο redmi note 7 της μητέρας μου έχω περάσει το launcher 10 και κάνει δουλειά μετά την απόσυρση του whatsapp από το 635.

Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιου δεν ήταν τυχαία η πορεία του λογισμικού. Η MS παρουσίασε ένα ημιτελές (επιεικώς) λογισμικό και περίμενε να κάνει ουρές ο κόσμος να το πάρει. Το development ήταν πιο αργό από σαλιγκάρι. Παίζει να είχε και 5 άτομα στην ομάδα ανάπτυξης και περιμέναμε βασικά features μήνες και εξάμηνα για να βγουν όταν η google σε κάθε έκδοση έλυνε βασικά προβλήματα του λογισμικού για να φτάσει σήμερα να ανακοινώνει νέα έκδοση χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και ο κόσμος να μην ασχολείται.

Είχε φτάσει να έχει 10% μερίδιο, κόσμο να ασχολείται και να περιμένει εναγωνίως λύσεις σε βασικά θέματα και αυτοί παίζανε τις κουμπάρες στο campus. Κάναμε κάνα 2 χρόνια να δούμε διαχωρισμό ήχου, κουρτίνα ειδοποιήσεων και δεν θυμάμαι και γω τι άλλο. Και όταν τα κάνανε τελικά σχεδόν όλα σωστά με τα W10m δεν είχε μείνει ψυχή να τα αγοράσει και βγάλανε 2 κινητά για την τιμή των όπλων ενώ φαινόταν από την παρουσίαση τους κιόλας ότι ήταν project υπό κατάργηση. Τέσπα αυτά τα ολίγα από έναν φαν του λογισμικού.

Μόνο το πληκτρολόγιο να έβγαζε για android και τι στον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

Τελικά η ιστορία γράφτηκε. Εγκαταλείφθηκε από τους developers λόγω α) μικρού ποσοστού και β) δυσκολιών στην ανάπτυξη εφαρμογών που η ms είχε επιβάλει με την αρχιτεκτονική της και "πολιτική" της (το συζητούσε ένα άρθρο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να το τεκμηριώσω σήμερα).

Το β) το διαβάζω συχνά. Προς ενημέρωσή σου, δεν ισχύει. Η πολιτική της είναι αυτή που πρέπει για να μπορεί να αναπτυχθεί οποιουδήποτε τύπου εφαρμογή και ταυτόχρονα να διατηρείται η απαραίτητη ασφάλεια. Δεν ξέρω αν το άρθρο που είχες διαβάσει αφορούσε τα WP7 ή και τα WP8, αλλά αυτό δεν ίσχυε στα WP8.1(RT) αλλά και στα WM10 (uwp).

Προφανώς θα μπορούσε η πολιτική της να είναι πιο "ανοιχτή". Όσο όμως"ανοίγει" κάποιο σύστημα, κάτι χάνεται στο θέμα της ασφάλειας. Εγώ προτιμώ την πολιτική της MS (είναι ακριβώς αυτή που πρέπει) και πολύ καλό θα ήταν να μην την αλλάξει όσον αφορά την πλατφόρμα  εφαρμογών της, η οποία συνεχίζει να αναπτύσσεται και ας υπάρχουν στο store της λίγες εφαρμογές σε σχέση με το android.

1 ώρα πριν, keysmith είπε

Υ.Γ2 Όχι δεν θέλω την MS εκτός. Την θέλω εντός στα κινητά και νομίζω αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα θα την ξαναδούμε να κάνει κάτι. Έχει το όνομα (ακόμα) αλλά και την δυνατότητα (χρήμα, προσωπικό, πελάτες) να κάνει κάνει να χτυπήσει τον ανταγωνισμό (το σύννεφό της μπορεί να μην έφτασε της google αλλά το "έχει ακόμα" και φτιάχνεται). Αναμένω την "αναδίπλωσή" της στο θέμα "απόσυρση από τα κινητά" (που την ντροπιάζει ιστορικά νομίζω) και την επαναεισαγωγή της με κάτι δυνατό αυτή τη φορά και χωρίς κόμπλεξ με κλειστά συστήματα όπως με τα άθλια wp 7. Με δοκιμασμένες συνταγές ας αρχίσει για μία φορά. Δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψει τον τροχό. 

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Τα WP είναι παρελθόν, όπως και τα WM10. Αυτόνομο mobile λειτουργικό δεν ξανά-κυκλοφορεί η MS και δεν έχει λόγο να το κάνει, γιατί ο στόχος της δεν ήταν αυτός ή για την ακρίβεια έπαψε να είναι αυτός τα τελευταία 5 χρόνια. Από τα WP7 περάσαμε στα WP8, στα WM10 και μόλις πρόσφατα ανακοινώθηκαν τα Windows 10Χ (δηλαδή Windows Core OS με το shell για τις αναδιπλούμενες). 

Όσον αφορά τα τηλέφωνα και την αναμονή σου... Πρόσφατα ανακοίνωσε συσκευή surface τηλέφωνο με android (τέλος του '20). Κάτω από 7-8 ίντσες θα χρησιμοποιεί android, πάνω από 8 ίντσες οι mobile συσκευές της (οποιουδήποτε τύπου) θα τροφοδοτούνται είτε από Windows 10Arm είτε από Windows Core OS (αναδιπλούμενες, Xbox, Hub κ.τ.λ.). Αν ήθελε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα Windows 10X και στη Duo, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Ανεπίσημα είναι αρκετά πιθανό (δική μου γνώμη) τα Windows 10X να τα δούμε και στη Duo, αφού ούτως ή άλλως πάνω σ' αυτά αναπτύχθηκε η Duo/τηλέφωνο.

Από 'κει και πέρα, με android θα πάει για τα επόμενα (λίγα) χρόνια στις λίγες ίντσες/τηλέφωνα. Κάποια στιγμή στη MS θα δούμε εξ' ολοκλήρου cloud (light) λειτουργικό. Αντίστοιχα η Google κάποια στιγμή θα αντικαταστήσει και αυτή το android. Μεταβατικά είναι όλα αυτά τα λειτουργικά για τις συσκευές στις λίγες ίντσες. Θα δούμε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στα mobiles (δεν εννοώ μόνο τα τηλέφωνα, αλλά οποιουδήποτε τύπου συσκευή) και σίγουρα (το σίγουρα πάλι αφορά τη δική μου γνώμη και όσα έχω δει εγώ) η MS έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρα είναι αλλά κρίμα γιατί είχαν προοπτικές. Το lumia 950 που είχα ήταν το αγαπημένο μου κινητό παρόλο που μου έσπαγε τα νεύρα κάθε μέρα. Και αν δεν έσπαγε θα το χρησιμοποιούσα ακόμη έστω σαν δεύτερο. Μόνο και μόνο που κατέβαζα τραγούδια και βίντεο από YouTube app δεν θα το ξεχάσω ποτέ!

Rip!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...