Προς το περιεχόμενο

Επιλογή παρόχου Φυσικού Αερίου


pintourikio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στην διαδικασία επιλογής παρόχου Φ.Α. (μόνο το Φ.Α. με ενδιαφέρει και όχι το ρεύμα) και είμαι ιδιαίτερα μπερδεμένος ποιον πάροχο-πακέτο συμφέρει να επιλέξω. Πρόκειται για αυτόνομη εγκατάσταση και όχι κεντρική.

Υπάρχει κάποιος που το έχει μελετήσει το θέμα?

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το είχα ψάξει πέρυσι. Δεν είδα καμια διαφορά στην ουσία ανάμεσα στις εταιρείες όσον αφορά τις τιμές και έτσι κατέληξα στη Ζενίθ (πρωην ΔΕΠΑ) που είναι και η πιο έμπειρη στο χώρο με μεγαλύτερο πελατολόγιο άρα πιο αξιόπιστη στον τομέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Φίλε το είχα ψάξει πέρυσι. Δεν είδα καμια διαφορά στην ουσία ανάμεσα στις εταιρείες όσον αφορά τις τιμές και έτσι κατέληξα στη Ζενίθ (πρωην ΔΕΠΑ) που είναι και η πιο έμπειρη στο χώρο με μεγαλύτερο πελατολόγιο άρα πιο αξιόπιστη στον τομέα. 

Η ζενίθ έχει 2 προγράμματα. Το ένα έχει σταθερή χρέωση 0,0026 και το άλλο μεταβαλλόμενη χρέωση κάθε μήνα. Εσύ σε ποιο είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pintourikio είπε

Η ζενίθ έχει 2 προγράμματα. Το ένα έχει σταθερή χρέωση 0,0026 και το άλλο μεταβαλλόμενη χρέωση κάθε μήνα. Εσύ σε ποιο είσαι?

 

Στη μεταβαλλόμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Backpacker είπε

Στη μεταβαλλόμενη 

Δεν ξέρω ποιο από τα 2 προγράμματα συμφέρει πιο πολύ... 

Επίσης, σου έχουνε δώσει και εσένα εντελώς δωρεάν μια κάρτα υγείας και κάτι ασφαλείες κλοπής κτλπ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ειμαι σε αναζητηση παροχου φυσικου αεριου και για να μην ανοιγω νεο θεμα γνωριζει κανεις σε ποιον παροχο συμφερει περισσοτερο?

Εβγαλε και η ΔΕΗ καποια προγραμματα για φυσικο αεριο και προσφερει επιπλεον εκπτωση 15% σε οσους γινουν πελατες εως 31/01/2020.

Δεν εχω ιδεα τι αξιζει και τι οχι κι αν μπορει καποιος που το εχει ψαξει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Eπειδη ειμαι σε αναζητηση παροχου φυσικου αεριου και για να μην ανοιγω νεο θεμα γνωριζει κανεις σε ποιον παροχο συμφερει περισσοτερο?

Εβγαλε και η ΔΕΗ καποια προγραμματα για φυσικο αεριο και προσφερει επιπλεον εκπτωση 15% σε οσους γινουν πελατες εως 31/01/2020.

Δεν εχω ιδεα τι αξιζει και τι οχι κι αν μπορει καποιος που το εχει ψαξει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

Μίλησα με όλους τους παρόχους εκτός από 1 νομίζω. Είναι πολύ μεγάλο μπέρδεμα, δύσκολα βγάζεις άκρη! Από όσο έψαξα, νομίζω πως το 24 effective gold της ΔΕΗ είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα, με τα τωρινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Μίλησα με όλους τους παρόχους εκτός από 1 νομίζω. Είναι πολύ μεγάλο μπέρδεμα, δύσκολα βγάζεις άκρη! Από όσο έψαξα, νομίζω πως το 24 effective gold της ΔΕΗ είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα, με τα τωρινά δεδομένα.

Oντως ειναι πολυ μεγαλο μπερδεμα για λιγο που το εψαξα και δεν καταλαβα τιποτα ειλικρινα.Βασικα δεν ξερω πως να συγκρινω τι συμφερει και τι οχι.

Κι εγω το effective gold κοιτουσα και δεν εχω ιδεα γενικοτερα τι παιζει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο...... +[0,00950 €/kWh] } x 0,77 .

Ειδικα το x 0,77 που δεν το ειδα σε καμια αλλη εταιρια και δεν γνωριζω τι σημαινει.

Επισης στους ορους που διαβασα γραφει και το παρακατω για το θεμα της εγγυησης:

Η Εγγύηση του Προγράμματος ορίζεται στα εκατόν είκοσι ευρώ (120€)
Η Εγγύηση καταβάλλεται στον πρώτο (1) Λογαριασμό.
Σε περίπτωση ενεργοποίησης της αυτόματης εξόφλησης του Λογαριασμού μέσω πάγιας εντολής τραπέζης θα επιστρέφεται το 50% της Εγγύησης σε δύο δόσεις (25% και 25%, με σχετική πίστωση των δύο επόμενων Λογαριασμών) από την ημερομηνία που ο Πελάτης ενεργοποιήσει την αυτόματη εξόφληση Λογαριασμών

 

 

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Oντως ειναι πολυ μεγαλο μπερδεμα για λιγο που το εψαξα και δεν καταλαβα τιποτα ειλικρινα.Βασικα δεν ξερω πως να συγκρινω τι συμφερει και τι οχι.

Κι εγω το effective gold κοιτουσα και δεν εχω ιδεα γενικοτερα τι παιζει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο...... +[0,00950 €/kWh] } x 0,77 .

Ειδικα το x 0,77 που δεν το ειδα σε καμια αλλη εταιρια και δεν γνωριζω τι σημαινει.

Επισης στους ορους που διαβασα γραφει και το παρακατω για το θεμα της εγγυησης:

Η Εγγύηση του Προγράμματος ορίζεται στα εκατόν είκοσι ευρώ (120€)
Η Εγγύηση καταβάλλεται στον πρώτο (1) Λογαριασμό.
Σε περίπτωση ενεργοποίησης της αυτόματης εξόφλησης του Λογαριασμού μέσω πάγιας εντολής τραπέζης θα επιστρέφεται το 50% της Εγγύησης σε δύο δόσεις (25% και 25%, με σχετική πίστωση των δύο επόμενων Λογαριασμών) από την ημερομηνία που ο Πελάτης ενεργοποιήσει την αυτόματη εξόφληση Λογαριασμών

Σε όλες τις εταιρείες η χρέωση γίνεται με τον εξής τρόπο:

[Οριστική Μοναδιαία Τιμή εκκίνησης της Τριμηνιαίας Δημοπρασίας ΔΕΠΑ(1) που αφορά την περίοδο κατανάλωσης σε $/kWh ] / [«Ισοτιμία Αναφοράς Δολαρίου ΗΠΑ – Ευρώ(2)», όπως αυτή ανακοινώνεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα την 10η ημερολογιακή ημέρα του επόμενου μήνα από το μήνα κατανάλωσης ή την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα, εφόσον η πρώτη είναι αργία]  + την προμήθεια που παίρνει η κάθε εταιρεία.

Συμπέρασμα: κάθε μήνα η χρέωση είναι διαφορετική γιατί αλλάζει η ισοτιμία €-$. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το 0,00950 είναι η προμήθεια που παίρνει η ΔΕΗ. 

Το 0.77 είναι η έκπτωση 23% που αναφέρει το πρόγραμμα.

Όλες οι εταιρείες χρειάζονται εγγύηση, εκτός αν πληρώνεις τους λογαριασμούς σου μέσω πάγιας εντολής( δλδ κάθε μήνα να τραβάνε αυτόματα τα λεφτά του λογαριασμού απο τον λογαριασμό τραπέζης σου)

Η ΔΕΗ όμως αν επιλέξεις να πληρώνεις μέσω πάγιας εντολής σου επιστρέφει μόνο το 50% της εγγύησης (60€) και τα υπόλοιπα θα στα επιστρέψει όταν φύγεις από την ΔΕΗ για να πας σε κάποια άλλη εταιρεία ή αν γενικά κόψεις το φυσικό αέριο.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, πες μου για να το ξαναπιασουμε.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Σε όλες τις εταιρείες η χρέωση γίνεται με τον εξής τρόπο:

[Οριστική Μοναδιαία Τιμή εκκίνησης της Τριμηνιαίας Δημοπρασίας ΔΕΠΑ(1) που αφορά την περίοδο κατανάλωσης σε $/kWh ] / [«Ισοτιμία Αναφοράς Δολαρίου ΗΠΑ – Ευρώ(2)», όπως αυτή ανακοινώνεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα την 10η ημερολογιακή ημέρα του επόμενου μήνα από το μήνα κατανάλωσης ή την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα, εφόσον η πρώτη είναι αργία]  + την προμήθεια που παίρνει η κάθε εταιρεία.

Συμπέρασμα: κάθε μήνα η χρέωση είναι διαφορετική γιατί αλλάζει η ισοτιμία €-$. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το 0,00950 είναι η προμήθεια που παίρνει η ΔΕΗ. 

Το 0.77 είναι η έκπτωση 23% που αναφέρει το πρόγραμμα.

Όλες οι εταιρείες χρειάζονται εγγύηση, εκτός αν πληρώνεις τους λογαριασμούς σου μέσω πάγιας εντολής( δλδ κάθε μήνα να τραβάνε αυτόματα τα λεφτά του λογαριασμού απο τον λογαριασμό τραπέζης σου)

Η ΔΕΗ όμως αν επιλέξεις να πληρώνεις μέσω πάγιας εντολής σου επιστρέφει μόνο το 50% της εγγύησης (60€) και τα υπόλοιπα θα στα επιστρέψει όταν φύγεις από την ΔΕΗ για να πας σε κάποια άλλη εταιρεία ή αν γενικά κόψεις το φυσικό αέριο.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, πες μου για να το ξαναπιασουμε.

Για να το καταλαβω σωστα και να μην μπερδευομαι.........

1)Το 0,00950 ειναι η προμηθεια που παιρνει η ΔΕΗ.Πανω σ'αυτο ποια ειναι η προμηθεια που παιρνουν οι αλλες εταιριες ειναι σε ολες το ιδιο?

2)Το 0,77 ειναι η εκπτωση απο ποιο ποσο?Τι εκπτωση 23% ειναι αυτο και απο που αφαιρειται και απο ποιο ποσο?

3)Επισης γραφει και για μια επιπλεον εκπτωση 15% εως 31/1/2020.Αυτη η εκπτωση απο που αφαιρειται και απο ποιο ποσο?

Sorry δεν εχω ασχοληθει ποτε με το φυσικο αεριο υσκολευομαι να καταλαβω πως λειτουργει μιας και δεν υπαρχει καποια τιμη φυσικου αεριου να γινει καποιος υπολογισμος και οι εταιριες με τοσα προγραμματα που εχουν μπερδευεσαι ακομη περισσοτερο.

Παιρνω παραδειγμα μια εταιρια οπως ειναι η ζενιθ μιας και υπαρχει στην πολη μου και βλεπω οτι στο προγραμμα GAS HOME FIX εχει μια τιμη στα 0,02600 και σε αλλο προγραμμα το GAS HOME+ εχει μια χρεωση ενεργειας (Τιμή Ετήσιας Δημοπρασίας + 0,0101) που δεν ξερω τι ειναι αυτο μαζι με ενα παγιο 5 ευρω.

Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα και πως συγκρινονται μεταξυ τους και πως μπορω να τα συγκρινω με την ΔΕΗ η με αλλα προγραμματα αντιστοιχα.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...