Προς το περιεχόμενο

60 χρόνια COBOL


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, pcos είπε

πυθωνας και ξερο ψωμι.

απλη σαν τη basic δυνατη σαν τη C

Και bonus ο καρκίνος που παθαίνεις από τη στοίχιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου δουλειά που κράτησε 1 χρόνο ήταν σε Cobol στον τραπεζικό τομέα! Και μάλιστα ήταν πριν 3 χρόνια, όχι και πολύ πίσω δηλαδή!

 

1 χρόνο άντεξα, ήρωας;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο μιλώντας κάπως απαξιωτικά για την γλώσσα δεινόσαυρο

- "να μωρέ.. κάτι κομπολοπρογράμματα"   

.. από αυτά τα κομπολοπρογράμματα έχει φάει και τρώει ακόμα πολύς κόσμος ψωμί.. Γιατί "if it works don't fix it".. λέει μια παροιμία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι στον κλάδο πληροφορικής του πολυκλαδικου νέας Φιλαδέλφειας, 1994-1995, η άσκηση έλεγε να φτιάξουμε ενα phonebook... Add, Edit, Delete εγγράφων... την μισούσα τοσο πολυ αυτή τη γλώσσα, που οταν έπρεπε να γίνει delete μια εγγραφή, απλα αντικαθιστουσα τους χαρακτηρες των εγγράφων με κενούς χαρακτηρες...  ο τιτάνας καθηγητής μου έβαλε «20» για τον τροπο που σκεφτόμουν... ! Άντε βγάλε άκρη! Αντιθέτως, μεγάλη η αγάπη μου για την pascal...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Syrianos77 είπε

Θυμάμαι στον κλάδο πληροφορικής του πολυκλαδικου νέας Φιλαδέλφειας, 1994-1995, η άσκηση έλεγε να φτιάξουμε ενα phonebook... Add, Edit, Delete εγγράφων... την μισούσα τοσο πολυ αυτή τη γλώσσα, που οταν έπρεπε να γίνει delete μια εγγραφή, απλα αντικαθιστουσα τους χαρακτηρες των εγγράφων με κενούς χαρακτηρες...  ο τιτάνας καθηγητής μου έβαλε «20» για τον τροπο που σκεφτόμουν... ! Άντε βγάλε άκρη! Αντιθέτως, μεγάλη η αγάπη μου για την pascal...

Pascal μεγάλος έρωτας. Δεν υπάρχει πιο friendly γλώσσα ακόμα και σήμερα κατά την άποψη μου. Εντάξει η python μια χαρά είναι και έχει φάση αλλά για μεγάλα παιδιά η Pascal και η μετεξέλιξη της Delphi και Lazarus η επιτομή του Rapid Application Development . 

Cobol δεν πρόλαβα όμως οπότε απλά η συμπάθεια μου για τη διαχρονικότητα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινόταν πολύ βαρετή γλώσσα αλλά έκανα το λάθος να γράψω 2 απανωτά 20αρια. Ερχεται μια μέρα ο προφέσορ με μια εκτύπωση σεντόνι (από dot-matrix εννοείται), μου λέει πάρε αυτό να το κάνεις debug κάπου κολλάει και φέρτο Δευτέρα. Το χειρότερο ΣΚ της ζωής μου, από τότε έμαθα -the hard way- αυτό που λένε στο στρατό "Να μη δείχνεις διαθέσιμος". 

Οσο για τον πύθωνα, καλό εργαλείο λόγω βιβλιοθηκών. Αλλά με κάτι print "hello" και άτυπες μεταβλητές (βλ.gwbasic) τότε γελούσε το σύμπαν, τώρα έγιναν της μοδός. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Κάθε γλώσσα έχει την χρησιμότητά της. Αλλά η cobol είναι ένα έκτρωμα. Την έχω προλάβει και έχω ασχοληθεί. Προτιμώ να προγραμματίζω σε assembly.

Ωραίο το θέμα και το διάβασα σχετικά άνετα,αφού μου θύμισε καλές,αλλά και δύσκολες ως πρός κάποια πράγματα εποχές.

Ως αρκετά παλιός,την είχα προλάβει πολύ καλά,αφού σπούδαζα τότε πάνω σε υπολογιστές και είχαμε Cobol και Pascal και Dbase,basic κλπ παλούκι όμως και δεν την συμπάθησα ποτέ,σίγουρα την εποχή που βγήκε ήταν καλή και για αρκετό καιρό σαφώς χρήσιμη,όμως δυστυχώς και αυτό φανταστείτε πως το λέγανε ακόμη σχεδόν 30 χρόνια πρίν (το 90 που σπουδάζα) ακόμη και κάποιοι δάσκαλοι που συζητάγαμε,πως παρά την τεράστια εξέλιξη της τεχνολογίας,οι γλώσσες προγραμματισμού είχαν μείνει αρκετά σταθερές και "ίδιες" κατά ένα μεγάλο ποσοστό,αυτό συνεχίστηκε επι χρόνια και για λόγους Προώθησης αυτών απο τις εταιρίες αλλά και πρακτικούς και οικονομικούς απο τις ίδιες τις πιο παλιές επιχειρήσεις και ιδιαίτερα το Δημόσιο,καθότι είχαν μεγάλη βάση κόσμου αυτές οι γλώσσες,σε μέρη που είχαν (και έχουν ακόμη και τώρα κάποιες φορές)απαρχαιωμένους υπολογιστές και προγράμματα,κάποιοι δεν έκαναν για δεκαετίες αναβαθμίσεις,γιατί σε αυτές τις γλώσσες έχουν μάθει να δουλεύουν οι ίδιοι η οι υπάλληλοι επί χρόνια και δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και χρόναο για νέα συστήματα και για να κάτσουν να μάθουν νέα προγράμματα οι εργαζόμενοι.

Από τότε έχουν προχωρήσει τα πράγματα εκεί,με βήματα χελώνας,μόνο με το διαδίκτυο άλλαξαν αρκετά κάποια πράγματα,με την ευκαιρία θα  αναφέρω,πως πρέπει σίγουρα να παίζει εκείνο που έλεγαν κάποιοι που έψαχναν αυτά τα θέματα,εδω και δεκαετίες,πως σε κυβερνητικούς και μη οργανισμούς και μεγάλες εταιρίες,σίγουρα υπάρχουν εδω και δεκαετίες πολύ εξελιγμένες γλώσσες.για όσους έχουν την,οικονομική και τεχνολογική δύναμη να τις χρησιμοποιούν και έχουν γίνει γνωστά και κάποια απο τα ονόματα τους,και που για λόγους διαφόρων συμφερόντων,δεν έχουν δει ακόμη το φως της δημοσιότητας.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosegdit είπε

Η πρώτη μου δουλειά που κράτησε 1 χρόνο ήταν σε Cobol στον τραπεζικό τομέα! Και μάλιστα ήταν πριν 3 χρόνια, όχι και πολύ πίσω δηλαδή!

1 χρόνο άντεξα, ήρωας;;

Δεν μου κάνει εντύπωση η cobol σε τράπεζα, εδώ όταν έφυγα εγώ πρίν 4 χρόνια χρησιμοποιούσαν ακόμα windows xp, και πολλά προγράμματα ήταν από την εποχή του dos και τρέχαν μέσω cmd, ένα ονόματι ab cards είχε ημερομηνία έκδοσης 1973!!!.

ελπίζω όταν έφυγες να τους είπες

image.png.d717655e43473c54ae23d6a3a74cc1c3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...