Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω κιλά


Muhammad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλοι θέλουν να χάσουν, εγώ θέλω το ανάποδο.

Είμαι με το ζόρι 60 κιλά και θέλω να πάρω κάποια κιλά (~5) διότι φαίνομαι αρκετά αδύνατος. Πάντα έτσι ήμουν βασικά

Δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένες ώρες φαγητού, πολλές φορές τρώω απ έξω και μπορεί να τσιμπήσω μια τυρόπιτα το πρωί και μετά να φάω στις 5 το απόγευμα.

Τι μπορώ να κάνω, τι να τρώω ώστε να πάρω τα κιλά που θέλω;

Το θέμα είναι πως και περιόδους που έτρωγα πολύ απ έξω, (σουβλάκια ,πίτσες και ότι ανθυγιεινό υπάρχει) δεν έπαιρνα κιλά με τίποτα. Που αν τρώγανε άλλοι αυτά που έτρωγα τώρα θα ήταν μπαλόνια.

Κινούμαι και πολύ κιόλας

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γράφεις και ο ίδιος, το γνωρίζεις ήδη το πρόβλημα , απλά πρέπει να βρεις την λύση.

Με κάποιον τρόπο που μόνο εσύ μπορείς να τον βρεις, πρέπει να τρως συχνά και κατά προτίμηση με πρόγραμμα ούτως ώστε να ελαττώσεις και το junk food. Από το τελευταίο θα εξαρτηθεί και το τι είδους κιλά θα πάρεις, δηλαδή να είναι όλα λίπος στην κοιλιά ή όπου αλλού έχεις την τάση να βάζεις, ή "ποιοτικά".

Προσωπικά ήμουν σε μια παρόμοια κατάσταση με σένα, 1,79 και 63-65 κιλά σταθερά μέχρι τα 29 μου. Μέσα σε έναν χρόνο όμως κατάφερα με αύξηση των θερμίδων που λάμβανα, να πάω στα 72 κιλά. Σε συνδυασμό με ότι κρατάω κάποια ποιότητα (όχι κάτι ιδιαίτερο, πάλι τρώω βλακείες ανά διαστήματα) και ότι έχω ξεκινήσει γυμναστική τα κιλά αυτά που πήρα έχουν μπει ομοιόμορφα και τα περισσότερα είναι μυϊκά. Επίσης κάτι που παίζει ρόλο και γι΄ αυτό ανέφερα την ηλικία πιο πάνω, είναι ότι όσο μεγαλώνουμε αλλάζει και ο μεταβολισμός. π.χ. στο σώμα μου και τα ίδια πράγματα με παλιότερα να έτρωγα θα έπαιρνα 1-2 κιλά πλέον, αλλά σε καμία περίπτωση 8 όπως τώρα που άλλαξα συνήθειες.

Bottom line: αν δες φας ποσότητες, θαύματα δεν γίνονται!

Επεξ/σία από Th3Beh0ldeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Όπως γράφεις και ο ίδιος, το γνωρίζεις ήδη το πρόβλημα , απλά πρέπει να βρεις την λύση.

Με κάποιον τρόπο που μόνο εσύ μπορείς να τον βρεις, πρέπει να τρως συχνά και κατά προτίμηση με πρόγραμμα ούτως ώστε να ελαττώσεις και το junk food. Από το τελευταίο θα εξαρτηθεί και το τι είδους κιλά θα πάρεις, δηλαδή να είναι όλα λίπος στην κοιλιά ή όπου αλλού έχεις την τάση να βάζεις, ή "ποιοτικά".

Προσωπικά ήμουν σε μια παρόμοια κατάσταση με σένα, 1,79 και 63-65 κιλά σταθερά μέχρι τα 29 μου. Μέσα σε έναν χρόνο όμως κατάφερα με αύξηση των θερμίδων που λάμβανα να πάω στα 72 κιλά. Σε συνδυασμό με ότι κρατάω κάποια ποιότητα (όχι κάτι ιδιαίτερο, πάλι τρώω βλακείες ανά διαστήματα) και ότι έχω ξεκινήσει γυμναστική τα κιλά αυτά που πήραν έχουν μπει ομοιόμορφα και τα περισσότερα είναι μυϊκά. Επίσης κάτι που παίζει ρόλο και γι΄ αυτό ανέφερα την ηλικία πιο πάνω, είναι ότι όσο μεγαλώνουμε αλλάζει και ο μεταβολισμός. π.χ. στο σώμα μου και τα ίδια πράγματα με παλιότερα να έτρωγα θα έπαιρνα 1-2 κιλά πλέον, αλλά σε περίπτωση 8 όπως τώρα που άλλαξα συνήθειες.

Bottom line: αν δες φας ποσότητες, θαύματα δεν γίνονται!

φίλε σε ευχαριστώ για τη σοβαρή απάντηση.

Ναι ξέρω ότι θέλει ποσότητες αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω στανταρ ώρες και δυστυχώς δε τρώω τόσο σπιτικό φαγητό. Δύσκολο να αλλάξει αυτό.

Απλά έλεγα μήπως αν έδινα βάση σε συγκεκριμένες τροφές να το πετύχαινα κάπως αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν κάνεις και καμιά εξέταση θυρεοειδή ; 

ναι, μου το έχουν πει κι άλλοι αυτό. Κακώς δε το έχω κάνει και μάλλον θα το κάνω.

Υπάρχουν περίοδοι που τρώω πολύ και με κοιτάνε περίεργα οι γύρω μου, σε φάση... που το βάζεις τόσο φαγητό.

Το θέμα είναι ότι μπορεί να τρώω κάποιο διάστημα σαν φούστης όπως λέτε αλλά μπορεί την επόμενη μέρα να πιω ένα γάλα το πρωί και να φάω για μεσημέρι στις 5 το απόγευμα. Οπότε τα ισορροπώ, γι αυτό πιστεύω δε παίρνω κιλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Muhammad είπε

φίλε σε ευχαριστώ για τη σοβαρή απάντηση.

Ναι ξέρω ότι θέλει ποσότητες αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω στανταρ ώρες και δυστυχώς δε τρώω τόσο σπιτικό φαγητό. Δύσκολο να αλλάξει αυτό.

Απλά έλεγα μήπως αν έδινα βάση σε συγκεκριμένες τροφές να το πετύχαινα κάπως αυτό

Στο ξαναλέω, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Από εκεί και πέρα σαφώς θα μπορούσες να δώσεις έμφαση σε τροφές που χαρακτηρίζονται περισσότερο "θερμιδικές βόμβες" από άλλες.

π.χ. πρόβειο γιαούρτι (με πέτσα-τα πάντα όλα μέσα) & τυριά, κόκκινο κρέας, μαύρη σοκολάτα (70+%) και άλλες εδώ.

Στην θέση σου θα σκεφτόμουν και την λύση των snacks που μπορείς να τα κουβαλάς μαζί σου και να σου προσφέρουν θερμίδες στις δύσκολες ώρες. π.χ. ξηροί καρποί, κεφίρ, αβοκάντο, φρούτα (αποξηραμένα ή όχι). Ένα συμπλήρωμα ροφήματος πρωτεΐνης ακόμα θα σε βοηθήσει, αλλά συνδυαστικά πάντα και με μια ισορροπημένη διατροφή, αλλιώς δεν έχει νόημα. Μια συμβουλή ακόμα θα ήταν να αποφύγεις παγίδες τύπου, πρωτεΐνες όγκου και τους πολλούς χυμούς, γιατί θα φορτώσεις τον οργανισμό σου με υπερβολική ζάχαρη και αυτό είναι ότι χειρότερο για την υγεία.

Τέλος θα μπορούσες να σκεφτείς σοβαρά να επισκεφτείς ένα διατροφολόγο για να σου κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις και να σου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής ανάλογα με τις ανάγκες σου. (ναι και όμως υπάρχουν και γι΄ αυτό, να μας βάζουν κιλά! 😄)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Muhammad είπε

όλοι θέλουν να χάσουν, εγώ θέλω το ανάποδο.

Είμαι με το ζόρι 60 κιλά και θέλω να πάρω κάποια κιλά (~5) διότι φαίνομαι αρκετά αδύνατος. Πάντα έτσι ήμουν βασικά

Δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένες ώρες φαγητού, πολλές φορές τρώω απ έξω και μπορεί να τσιμπήσω μια τυρόπιτα το πρωί και μετά να φάω στις 5 το απόγευμα.

Τι μπορώ να κάνω, τι να τρώω ώστε να πάρω τα κιλά που θέλω;

Το θέμα είναι πως και περιόδους που έτρωγα πολύ απ έξω, (σουβλάκια ,πίτσες και ότι ανθυγιεινό υπάρχει) δεν έπαιρνα κιλά με τίποτα. Που αν τρώγανε άλλοι αυτά που έτρωγα τώρα θα ήταν μπαλόνια.

Κινούμαι και πολύ κιόλας

Ευχαριστώ

Πήγαινε σε κάποιον/α διατροφολόγο να μιλήσετε, να σου βγάλει πρόγραμμα και να τα πάρεις σωστά.

 

14 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Δυο λεξεις θα σου πω...πιτσες και σουβλακια μεχρι να αλλαξει ο μεταβολισμος σου

TS Καλό θα ήταν να μην το κάνεις αυτό :P

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Muhammad είπε

όλοι θέλουν να χάσουν, εγώ θέλω το ανάποδο.

Είμαι με το ζόρι 60 κιλά και θέλω να πάρω κάποια κιλά (~5) διότι φαίνομαι αρκετά αδύνατος. Πάντα έτσι ήμουν βασικά

Δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένες ώρες φαγητού, πολλές φορές τρώω απ έξω και μπορεί να τσιμπήσω μια τυρόπιτα το πρωί και μετά να φάω στις 5 το απόγευμα.

Τι μπορώ να κάνω, τι να τρώω ώστε να πάρω τα κιλά που θέλω;

Το θέμα είναι πως και περιόδους που έτρωγα πολύ απ έξω, (σουβλάκια ,πίτσες και ότι ανθυγιεινό υπάρχει) δεν έπαιρνα κιλά με τίποτα. Που αν τρώγανε άλλοι αυτά που έτρωγα τώρα θα ήταν μπαλόνια.

Κινούμαι και πολύ κιόλας

Ευχαριστώ

 

Κατ αρχήν επειδή είσαι λεπτός ή δεν βάζεις βάρος κλπ, δεν σημαίνει ότι μπορείς να τρως ότι και όσο θες χωρίς σοβαρές επιπλοκές. Άνετα η γλυκόζη, χοληστερόλη κλπ μπορεί να πάνε ή ήδη να βρίσκονται στο θεό. 2ο. Φαγητά με πολλές θερμίδες, πίτσες κλπ δεν είναι λύση εκτός εάν απλά θες να φτιάξεις σωσίβια. Θες ποιοτικά φαγητά. Όχι απλά τεράστιες ποσότητες από ότι νάνε.

Και όσο και αν φαίνεται παράξενο, εάν δεν υπάρχει άλλο ιατρικό πρόβλημα προφανώς,  η λύση τις περισσότερες φορές είναι η γυμναστική, κυρίως αναερόβια. Για να αρχίσει να κτίζει ο οργανισμός σου, πρέπει να του δώσεις αφορμή. Δεν κατασκευάζει μυϊκούς ιστούς έτσι στα καλά καθούμενα. 15 λεπτά γρήγορο joking, κάμψεις, έλξεις,  κλπ είναι μια καλή αρχή αν δεν θες γυμναστήρια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ δεν τρως στο υπογράφω, νομίζεις ότι είναι πολύ, αν τα βάλεις κάτω κανά 2000 θερμίδες θα βγάλει. Τρώτε ανά 2 ώρες μικρά γεύματα για να πάρεις κιλά, φυστικοβουτυρο σε ψωμί, κρέας, ρύζι, βρώμη. Δεν είναι ανάγκη να σκας, τρώτε ανά 2 ώρες μικρά γεύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον θα πας να παρεις 10 κιλα αλευρι και θα ζυμωσεις βασεις για  πιτσες,καθε μερα λοιπον θα παιρνεις μαζι σου σε ταπερακι κοματια με πιτσα και απο πανω σου προτινω ντοματα φρεσκια μπεικον η κοτοπουλο βραστο  ελιες μανιταρια ροκα  και λιγο τυρακι, σε 2-3 μηνες θα βαλεις σιγουρα κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Muhammad είπε

ναι, μου το έχουν πει κι άλλοι αυτό. Κακώς δε το έχω κάνει και μάλλον θα το κάνω.

Υπάρχουν περίοδοι που τρώω πολύ και με κοιτάνε περίεργα οι γύρω μου, σε φάση... που το βάζεις τόσο φαγητό.

Το θέμα είναι ότι μπορεί να τρώω κάποιο διάστημα σαν φούστης όπως λέτε αλλά μπορεί την επόμενη μέρα να πιω ένα γάλα το πρωί και να φάω για μεσημέρι στις 5 το απόγευμα. Οπότε τα ισορροπώ, γι αυτό πιστεύω δε παίρνω κιλά 

Θα πας να κανεις εξετασεις αιματος για θυροειδη και υπερηχο! Αν πραγματικα τρως παραπανω και ποτε δεν εχεις παρει κιλα τοτε εχεις τον (καλο) θυροειδη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα τον θάψετε κιόλας χωρίς να ξέρετε το ύψος, την ηλικία, BMI, το σωματότυπο του ή το σωματότυπο της οικογενείας του. Τα σουβλάκια πίτσες κλπ από μόνα τους, επειδή θεωρούνται ανθυγιεινά δεν σημαίνει ότι σε κάνουν και σαν βόδι. Τα γλυκά είναι που σε κάνουν πρωτίστως.... Και κινείται αρκετά, και περνά μεγάλες περιόδους σχεδόν νηστικός. Ουσιαστικά κάνει ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε να κάνει οπότε δεν είναι παράξενο να μην στοιβάζει κιλά με την σέσουλα όπως ο "σύγχρονος" άνθρωπος που χλαπακιάζει κάθε 2 ώρες τον άμπακα χωρίς να σηκώνεται από την καρέκλα του.

 

Btw Υπερθυρεοειδισμός ονομάζετε. Ούτε "καλός" θυροειδής ούτε χρειάζεται αμέσως υπερήχους κλπ. Συνήθως προκαλεί αδυνάτισμα, και όχι απλά δυσκολία στο να πάρεις βάρος "από τον καιρό που γεννήθηκες", και συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο άνθρωπος θέλει να πάρει κιλά, όχι να γίνει χοντρός (εννοώ με περιτό λιπος κλπ)! :p

Ένας διατροφολόγος θα δώσει τις σωστές συμβουλές και δίαιτες μιας και ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...