Προς το περιεχόμενο

'Αθλια απόδοση adsl (ΟΤΕ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Πρόσφατα έκανα μια καινούργια σύνδεση οτε (adsl) καθώς το vdsl δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου.Ετσι τουλάχιστον μου είπαν οι 2 απο τους 3 που μίλησα.Είμαι απίστευτα απογοητευμένος με το download/upload και το ping που ειναι συνεχώς ασταθές.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιθανή αιτια των άθλιων αυτών επιδώσεων;Τι θα μου κοστίσει για να πάω σε καινούργια εταιρία; Το συμβόλαιο είναι 24 μηνών και η σύνδεση έγινε πριν 3(18/10/2019) μέρες.

Ευχαριστώ

Otenet.PNG

Επεξ/σία από Dildo_Gaggins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το θεμα ειναι η αποσταση απο το κεντρο του ΟΤΕ και οχι καμια κλεμα ή φιλτρκ τοτε δε μπορεις να κανεις κατι. Μονο να ανοιξει θεση για vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται με τιποτα η ταχύτητα που εχεις, εισαι πολυ κοντά στο κεντρο, έπρεπε να εχεις πάνω απο 18 μην σου πω κοντά στα 24

Δεν ξερω βεβαια τι παίζει, εχεις μιλήσει μαζι τους;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με μίλησα με αντιπρόσωπο και φένεται ότι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και ότι κανονικά θα έπερεπε να είναι στα 8.5-12.Τραγικός ο προηγούμενος δεν το πρόσεξε καν.

Ευχαριστώ Νικο

 

Επεξ/σία από Dildo_Gaggins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι την αποσταση δεν την γνωριζω.Και ναι δηλωθηκε βλαβη λογικα θα περασουν αυτην την εβδομαδα.Επισης μου ειχε πει οτι η περιοχη μου γενικα δεν εχει πολυ καλες ταχυτητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dildo_Gaggins είπε

Καλησπέρα

Πρόσφατα έκανα μια καινούργια σύνδεση οτε (adsl) καθώς το vdsl δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου.Ετσι τουλάχιστον μου είπαν οι 2 απο τους 3 που μίλησα.Είμαι απίστευτα απογοητευμένος με το download/upload και το ping που ειναι συνεχώς ασταθές.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιθανή αιτια των άθλιων αυτών επιδώσεων;Τι θα μου κοστίσει για να πάω σε καινούργια εταιρία; Το συμβόλαιο είναι 24 μηνών και η σύνδεση έγινε πριν 3(18/10/2019) μέρες.

Ευχαριστώ

Otenet.PNG

βάση αυτού εδώ

Μέγιστη θεωρητική ταχύτητα Απόσταση

 
1014 Μέτρα
adsl2+
ADSL2+
 
adsl2+
22.43 mbit/s
Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Θαύματα δεν γίνονται. Συγχρόνως, υπάρχουν λύσεις για όλα σχεδόν τα προβλήματα.

- Για να μπορείς όμως να δώσεις λύση ή να βοηθήσεις τους άλλους να βρουν θα πρέπει να έχεις καλή ενημέρωση για τον τρόπο που λειτουργούν αυτές οι υπηρεσίες γενικά και στην περιοχή σου ειδικότερα.

- Να το ξεκαθαρίσουμε μία και καλή. Αν στην περιοχή σου υπάρχει μόνο ADSL2+, καμία άλλη εταιρία δεν θα σου δώσει υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού. Σχεδόν πάντα δίνουν χαμηλότερη από τον ΟΤΕ.

- Το πρόβλημα σου λέγεται Noise Margin, αν είχες μεγαλύτερο νούμερο θα συγχρόνιζες πιο ψηλά. Γι αυτό μπορεί να φταίει το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ, μπορεί όμως και η δική σου τηλεφωνική καλωδίωση (λίγο ή πολύ). Πρέπει να την ελέγξεις γιατί αν έχει κάποιο πρόβλημα όταν έρθει αργότερα το VDSL (μέσω δικτύου χαλκού) το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο.

- Εάν αποδειχτεί ότι η μοναδική αιτία του προβλήματός σου είναι το υπάρχον δίκτυο χαλκού της περιοχής σου, υπάρχει και προσωρινή λύση μέχρι να έλθει το VDSL. Μιλάω για την αγορά του πρόσθετου πακέτου COSMOTE Home Speed Booster.

 

Επεξ/σία από filipN
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...