Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει pressurized brewing group όπως και όλες οι υπεραυτόματες.
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει thermobloc και όχι HX ή boiler
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει κεραμικό μύλο με 6 βήματα (απο ότι βλέπω)
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα δεν έχει καταπακτή (που έχουν άλλες υπερ-αυτόματες) για να ρίχνεις αλεσμένο καφέ οπότε θες δεν θες θα έχεις μόνο 6 πιθανές αλέσεις (και αυτές πολλές για το pressurized αλλά οκ).

Η καφετέρια της γειτονιάς σου έχει εσπρέσο μηχανή με non pressurized basket (αντίσταση δίνει ο καφές)
Η καφετέρια της γειτονιάς σου έχει μηχανή με (πολλά) boiler (θερμοκρασιακή σταθερότητα)
O μύλος της καφετέριας της γειτονιάς σου που φτιάχνει εσπρέσσο έχει άπειρα βήματα (δυνατότητα finetune)
Η καφετέρια της γειτονιάς σου κάθε πρωί (και μεσημέρι και βράδυ ίσως) ρυθμίζει το κόψιμο και ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες(υγρασία/θερμοκρασία/...) και την παλαίωση μπορεί να πάει την μία φορά στο 9,2 την άλλη στο 8,8 την άλλη στο 9,5 (κόπος/εργασία).

Αυτά είναι τα δεδομένα. Χωρίς κρίση για τον καφέ.
Αν έκανα λάθος για κάποιο απο τα σπεκ της eq9 συγχώρα με προκαταβολικά.
Το έψαξα κανά 10λεπτο, δεν με νοιάζει παραπάνω. Τα υπόλοιπα τα αφήνω πάνω σου που θα δώσεις τα $$.
 

Με γειά και να την χαρείς για πολλά χρόνια !

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, weborious είπε

 Καλησπέρα, σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ισως οντως παω για μυλο για τωρα εξαλλου τον ειχα στο πρόγραμμά. Για μια οικιακη συσκευή με την όποια θα εβλεπα καποια διαφορα στο καφε που να αξιζει τα χρήματά εχετε καποιος κατι να προτείνει; Ας ειναι σε μεγαλύτερο κοστος απο την υπάρχουσα αλλα να τα αξίζει.

Οι entry μηχανές είναι gaggia classic, lelit anna, sage bambino και άλλες (πχ χειροκίνητες αν σου αρέσει η διαδικασία τους κτλ) 

 

14 λεπτά πριν, jousis είπε

Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει thermobloc και όχι HX ή boiler

Πάντως το thermoblock δεν είναι απαραίτητα κακή επιλογή, εάν φυσικά είναι φτιαγμένο σωστά. (βλέπε πχ ascaso steel, quickmill, decent νομίζω)

 

6 ώρες πριν, DrKo είπε

OK! Προσωπικά δεν συμφωνώ και κάπως σαν τεχνοφοβία μου ακούγεται, αλλά δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη επ' αυτού.

Όμως, εσύ την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη ή εικάζεις ότι θα είναι έτσι; Δηλαδή, έχεις δοκιμάσει την μηχανή αυτή και ξέρεις ότι θα είναι όχι καλή, ή απλά νομίζεις ότι θα είναι όπως λες;

Γενικά, έχει δοκιμάσει κανείς την μηχανή Siemens Eq9 Plus να δώσει μία γνώμη; 

Αυτό που πληρώνεις σε αυτές τις μηχανές είναι κυρίως ο αυτοματισμός. Πουλάνε τεχνολογία και όχι κόστος κατασκευής. Δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα κατασκευής σε σχέση με μια υπεραυτόματη που κάνει 300 ευρώ, ή τουλάχιστον είναι μικρή η διαφορά. Εσωτερικά πλαστικά, κεραμικός μύλος είναι πράγματα που σπάνε/ χαλάνε.

Εάν σου αρέσει η ευκολία τους στη χρήση με υποχώρηση στο αποτέλεσμα του καφέ, και δε σε πειράζει να δώσεις άλλα τόσα για αγορά ξανά μετά από 5 χρόνια τότε go for it.

Οι μόνες υπεραυτόματες που ξέρω πως βγάζουν σωστό καφέ είναι οι επαγγελματικές μηχανές των Starbucks, δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις μια, είναι πανάκριβες και με πανάκριβη συντήρηση.

Επεξ/σία από thodoris5321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Πάντως το thermoblock δεν είναι απαραίτητα κακή επιλογή, εάν φυσικά είναι φτιαγμένο σωστά. (βλέπε πχ ascaso steel, quickmill, decent νομίζω)

Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου.
Ειδικά σε σύγκριση με τις HX, στην θεωρία, μπορεί ένα tb να είναι καλύτερο.

Αλλά δεν το λέω δυνατά, προσπαθώ να αποφεύγω τις υστερίες :D

Επεξ/σία από jousis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαρά στο κουράγιο σας @jousis και @thodoris5321 για την αναλυτικότητα!

Μιας και πιάσαμε TB & HX, υπάρχει κάποια άλλη καφετιέρα στα χρήματα της MaraX με διπλό boiler ή TB ή HX? Ή είναι μονόδρομος κοντά στα 1000 ευρώ; Αναφέρομαι σίγουρα δηλαδή σε 58mm PF ή E61, αλλά να μην έχει δύσκολη συντήρηση (να μπορεί να γίνει backflush δηλαδή χωρίς λαδώματα μετά κλπ).

Κυρίως με ενδιαφέρει για ταυτόχρονη εκχύλιση καφέ και παρασκευή steam milk, όχι για διπλό PF.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jousis είπε

Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει pressurized brewing group όπως και όλες οι υπεραυτόματες.
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει thermobloc και όχι HX ή boiler
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα έχει κεραμικό μύλο με 6 βήματα (απο ότι βλέπω)
Η Siemens EQ.9 Plus συγκεκριμένα δεν έχει καταπακτή (που έχουν άλλες υπερ-αυτόματες) για να ρίχνεις αλεσμένο καφέ οπότε θες δεν θες θα έχεις μόνο 6 πιθανές αλέσεις (και αυτές πολλές για το pressurized αλλά οκ).

 

Ευχαριστώ για τα στοιχεία! Προσωπικά δεν με πειράζει κάτι από αυτά.

32 λεπτά πριν, jousis είπε

Το έψαξα κανά 10λεπτο, δεν με νοιάζει παραπάνω.

Και αυτό πολύ είναι, σε ευχαριστώ. 

Για το τι έχει η καφετέρια της γειτονιάς μου, δεν με απασχολεί αλλά νιώθω κάπως περίεργα που ξέρεις τι έχει στην γειτονιά μου, χωρίς να ξέρεις καν που μένω. Π.χ., όσο και εάν την έχω γυρίσει, δεν έχω δει καφετέρια μέσα σε ακτίνα 1500 μέτρων. Αλλά για να το λες εσύ, μαζί σου :)

Σε κάθε περίπτωση όμως, το τι είναι καλός καφές είναι υποκειμενικό για τον κάθε ένα. 

24 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Εάν σου αρέσει η ευκολία τους στη χρήση με υποχώρηση στο αποτέλεσμα του καφέ

Διαφωνώ καθέτως με το "υποχώρηση στο αποτέλεσμα του καφέ". Το ότι εσένα σου αρέσει κάπως ο καφές, δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanasis00 εγώ δεν βρήκα κάτι που να χτυπάει την μάρα Χ. Πολύ δυνατό μηχάνημα παρ'όλο το κόλλημα της lelit να πουλάει μηχανές χωρίς UI και παραμετροποιήσεις. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλός ο αλγόριθμος που έχει και με λίγο πείραγμα θα γινόταν τέλειος.

Αν κάνεις πολλά γάλατα ΚΑΙ θέλεις σταθερότητα στον εσπρέσσο όμως, ίσως δεν σου κάνει.

Η μάρα στο coffee mode (που μαμάει) είναι για το εξής workflow:

εσπρέσο -> γάλα -> παύση, βύσσινο

εσπρέσο -> εσπρέσσο -> γάλα -> γάλα -> παύση, βύσσινο

Δες εδώ πως αντιδρά στο σενάριο 2.

Λάδωμα δεν έχω κάνει και ούτε θα κάνω μόνος μου. Έχω και ζωή.
Όταν την πάω για σέρβις. Κάνω backflush με νεράκι, βγάζω συχνά την ντουζιέρα και βάζω καλό νερό με φίλτρο για άλατα.

 

Αν πάρεις μάρα, βάλε διαγνωστικό πάνω αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.
Το "Ι" θα το βάλεις εσύ όμως, δεν παίζει ΑΙ και κλαπατζίμπανα. Πάρε siemens κι εσύ για τέτοια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrKo είπε

Ευχαριστώ για τα στοιχεία! Προσωπικά δεν με πειράζει κάτι από αυτά.

Και αυτό πολύ είναι, σε ευχαριστώ. 

Για το τι έχει η καφετέρια της γειτονιάς μου, δεν με απασχολεί αλλά νιώθω κάπως περίεργα που ξέρεις τι έχει στην γειτονιά μου, χωρίς να ξέρεις καν που μένω. Π.χ., όσο και εάν την έχω γυρίσει, δεν έχω δει καφετέρια μέσα σε ακτίνα 1500 μέτρων. Αλλά για να το λες εσύ, μαζί σου :)

Σε κάθε περίπτωση όμως, το τι είναι καλός καφές είναι υποκειμενικό για τον κάθε ένα. 

Διαφωνώ καθέτως με το "υποχώρηση στο αποτέλεσμα του καφέ". Το ότι εσένα σου αρέσει κάπως ο καφές, δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους. 

Θελεις να παρεις μια συγκεκριμένη μηχανη κυριως επειδη εχει 2 θηκες για κοκκους καφε, και δεν ακους κανεναν οσο υπομονετικος και αναλυτικος και αν ειναι στην απαντηση του. Εγω θα πω πως ειναι σαν να διαλεγεις αυτοκινητο με αξονα το να ειναι ψυγειο το ντουλαπακι του συνοδηγού, και να το πληρωνεις οσο μια porche, και ας ειναι χμμ μικρομεσαιο. Δεν εχει νοημα η οποιαδηποτε επιχειρηματολογία. Να παρεις τη μηχανη που διαλεξες, ειμαι σιγουρος οτι θα σου ταιριαξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dazed είπε

Θελεις να παρεις μια συγκεκριμένη μηχανη κυριως επειδη εχει 2 θηκες για κοκκους καφε, και δεν ακους κανεναν οσο υπομονετικος και αναλυτικος και αν ειναι στην απαντηση του.

Θέλω να πάρω μία μηχανή καφέ που έχει τις δύο αυτές επιλογές για κόκκους, έχει ΙοΤ app, έχει αυτοματοιποιήσεις, και για μερικούς άλλους λόγους. 

Πέρα από έναν χρήστη, τον @jousis, που έγραψε ακριβώς μερικά στοιχεία για την μηχανή αυτή, δεν είδα κάποιον άλλο να λέει κάτι διαφορετικό από το "οι αυτοματοποιημένες μηχανές δεν κάνουν τόσο καλό καφέ όσο αυτές που προτιμούμε". Όταν ζήτησα στοιχεία για αυτό, άκουσα επιχειρήματα όπως "έχω ταξιδέψει", "έχω πιει πολλούς καφέδες" και, για να μην τα πολυλογώ, το επιχείρημα ήταν το εξής ένα "γιατί το λέω εγώ και ξέρεις ποιος είμαι εγώ;". Οπότε, εάν έχεις κάτι να μου παραθέσεις το οποίο δίνει στοιχεία για την μηχανή που ανέφερα, πέρα από το μήνυμα του χρήση που έγραψα παραπάνω, τότε να το δω και πάρω την πληροφορία. Για αυτό, τελικά, έγραψα, για να πάρω πληροφορία για μία συγκεκριμένη μηχανή. Όχι για την **υποκειμενική** άποψη του καθενός για το τι θεωρεί καλό καφέ ή όχι. 

9 λεπτά πριν, dazed είπε

Εγω θα πω πως ειναι σαν να διαλεγεις αυτοκινητο με αξονα το να ειναι ψυγειο το ντουλαπακι του συνοδηγού, και να το πληρωνεις οσο μια porche, και ας ειναι χμμ μικρομεσαιο.

Τελείως άσχετο και άστοχο παράδειγμα, για πολλούς λόγους. Αλλά εάν θέλεις να το δεις έτσι, με γεια σου με χαρά σου. 

 

10 λεπτά πριν, dazed είπε

Δεν εχει νοημα η οποιαδηποτε επιχειρηματολογία.

Δεν ξέρω πως εσύ εννοείς την επιχειρηματολογία, αλλά συνήθως αυτή νοείται με **αντικειμενικά** στοιχεία και όχι "επειδή το λέω εγώ". Εάν έχεις κάτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ να παραθέσεις, τότε να το διαβάσω και να γίνει επιχειρηματολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jousis είπε

@thanasis00 εγώ δεν βρήκα κάτι που να χτυπάει την μάρα Χ. Πολύ δυνατό μηχάνημα παρ'όλο το κόλλημα της lelit να πουλάει μηχανές χωρίς UI και παραμετροποιήσεις. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλός ο αλγόριθμος που έχει και με λίγο πείραγμα θα γινόταν τέλειος.

Αν κάνεις πολλά γάλατα ΚΑΙ θέλεις σταθερότητα στον εσπρέσσο όμως, ίσως δεν σου κάνει.

Η μάρα στο coffee mode (που μαμάει) είναι για το εξής workflow:

εσπρέσο -> γάλα -> παύση, βύσσινο

εσπρέσο -> εσπρέσσο -> γάλα -> γάλα -> παύση, βύσσινο

Δες εδώ πως αντιδρά στο σενάριο 2.

Λάδωμα δεν έχω κάνει και ούτε θα κάνω μόνος μου. Έχω και ζωή.
Όταν την πάω για σέρβις. Κάνω backflush με νεράκι, βγάζω συχνά την ντουζιέρα και βάζω καλό νερό με φίλτρο για άλατα.

 

Αν πάρεις μάρα, βάλε διαγνωστικό πάνω αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.
Το "Ι" θα το βάλεις εσύ όμως, δεν παίζει ΑΙ και κλαπατζίμπανα. Πάρε siemens κι εσύ για τέτοια.

 

Επειδή πήρα την Lelit PL41 PLUST PID πριν 4 μήνες, έχω σκοπό να τη κρατήσω κανά χρόνο ακόμα, οπότε δε ψάχνω ενεργά για αγορά αυτή τη στιγμή. Αλλά ναι, στην έρευνα που έχω κάνει, η MaraX φαίνεται να είναι top γενικά για οικιακή χρήση. 

Οι καφέδες που κάνω κυρίως είναι 2 καπουτσίνο τη μέρα τον χειμώνα, και 2-4 freddo το καλοκαίρι, οπότε ψάχνω μία που να μπορεί να με καλύψει στα 2 καπουτσίνο. Τώρα καλά πάει με τη PLUST PID, απλά η διαδικασία του φτιάξε πρώτα καφέδες και μετά γάλα, κουράζει καμιά φορά. Αλλά οκ, επιβιώνω μια χαρά για την ώρα, οπότε δεν έχω παράπονο, απλά κοιτάω μελλοντικά στο που θα μπορούσα να κινηθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Επειδή πήρα την Lelit PL41 PLUST PID πριν 4 μήνες, έχω σκοπό να τη κρατήσω κανά χρόνο ακόμα, οπότε δε ψάχνω ενεργά για αγορά αυτή τη στιγμή. Αλλά ναι, στην έρευνα που έχω κάνει, η MaraX φαίνεται να είναι top γενικά για οικιακή χρήση. 

Οι καφέδες που κάνω κυρίως είναι 2 καπουτσίνο τη μέρα τον χειμώνα, και 2-4 freddo το καλοκαίρι, οπότε ψάχνω μία που να μπορεί να με καλύψει στα 2 καπουτσίνο. Τώρα καλά πάει με τη PLUST PID, απλά η διαδικασία του φτιάξε πρώτα καφέδες και μετά γάλα, κουράζει καμιά φορά. Αλλά οκ, επιβιώνω μια χαρά για την ώρα, οπότε δεν έχω παράπονο, απλά κοιτάω μελλοντικά στο που θα μπορούσα να κινηθώ.

μετά την MaraX πας σε Bianca, τα έχει όλα και συμφέρει!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να ρωτήσω κάποιον που είναι υπέρ μιας αυτόματης μηχανής εάν θα πήγαινε σε καφετέρια που σερβίρει καφέ απο τέτοια μηχανή αλλά μάλλον δεν έχει νόημα γιατί τον καφέ ως καφέ ο καθένας το αντιλαμβάνεται με τα δικά του γούστα...

Εάν θέλουμε όμως να πάρουμε τα πράγματα ως έχει... ως τι ισχύει και ως κανονικότητα ο ένας καφές της αυτόματης με τα όποια θετικά και τα όποια αρνητικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με έναν καφέ που θα βγεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ του... Καλώς ή κακώς ισχύει... Γεύσεις κτλ είναι υποκειμενικά αλλά όταν μιλάμε για ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ υπάρχει ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος και ο τρόπος που θα σου βγάλει ένα Χ αποτέλεσμα...

Απο εκεί και πέρα το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας... τι νομίζει ο καθένας και πόσο διατεθειμένος είναι να κάνει πράγματα για αυτό που τον ενδιαφέρει. Το να πιεις σωστό καφέ με ένα πάτημα ενός κουμπιού ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... το να φτιάξεις επίσης σωστό καφέ χωρίς να λερώσεις και λίγο τον πάγκο σου επίσης δεν γίνεται :)

Εαν κάποιος θέλει να δώσει 1700 ευρώ για να ΓΛΥΤΩΣΕΙ την διαδικασία ... είναι θεμιτό... απλά να ξέρει οτι δεν θα πίνει σωστό καφέ... εαν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για αυτό τότε ακόμα και αυτές οι μηχανές έχουν μια θέση..εξάλου για να βγαίνουν στην παραγωγή... ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ !

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Γεύσεις κτλ είναι υποκειμενικά αλλά όταν μιλάμε για ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ υπάρχει ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος και ο τρόπος που θα σου βγάλει ένα Χ αποτέλεσμα...

Σωστός για εσένα, όχι για όλους και, το πιο σημαντικό, όχι αντικειμενικά σωστός. Για να υπάρξει το "αντικειμενικά σωστός" πρέπει να οριστεί το τι είναι σωστός τρόπος βάσει αντικειμενικών κριτηρίων και αυτά, αναγκαστικά, είναι μεγέθη μετρήσιμα. Οπότε, μέχρι να βρεθεί ένα μέγεθος μετρήσιμο που, βάσει μαθηματικού υπολογισμού, να καταλήγει στο "σωστός τρόπος" ή "λάθος τρόπος", ΔΕΝ υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φίλε @DrKo έχεις αποφασίσει τι θέλεις και δε σε νοιάζει η άποψη των άλλων, γιατί τη ζητάς σε ένα δημόσιο φόρουμ?

8 ώρες πριν, DrKo είπε

Αυτό είναι προσωπικό γούστο και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος. Εάν εσύ προτιμάς αυτό, τότε με γεια σου με χαρά σου.

Αγόρασε τη μηχανή που έχεις διαλέξει και καλά καφεδάκια :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, idefixius είπε

Αφού φίλε @DrKo έχεις αποφασίσει τι θέλεις και δε σε νοιάζει η άποψη των άλλων, γιατί τη ζητάς σε ένα δημόσιο φόρουμ?

Αγόρασε τη μηχανή που έχεις διαλέξει και καλά καφεδάκια :) 

Με το συμπάθειο, αλλά δεν νομίζω ότι σου πέφτει κανένας λόγος τι ζητάνε οι άλλοι σε ένα δημόσιο forum :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...