Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάψεις το καφέ θα βγει πικρό νερόζουμο

 

αν η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλά πάλι θα βγει ένα ξεβγαλμένο νερό αφού δεν θα κάνεις εξαγωγή των γεύσεων!

 

και μακρυά  από lavazza ή hausbrandt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, Turbani είπε

Η θερμοκρασια το επηρεαζει?Η αληθεια ειναι επελεξα το high temperature setting γιατι οπως ειπα παραπανω κρυωνει γρηγορα ο καφες και σκεφτηκα ετσι θα παραμεινει πιο ζεστος για περισσοτερη ωρα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τετοια συνεπεια.

......

Για να μην κρυώσει γρήγορα ο καφές θα πρέπει να προθερμάνεις την κούπα σου, είτε πάνω στη μηχανή (αν έχει θερμαινόμενη πλάκα) είτε ρίχνοντας μέσα βραστό νερό για 1-2 λεπτά πριν τη χρήση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Turbani είπε

Η θερμοκρασια το επηρεαζει?Η αληθεια ειναι επελεξα το high temperature setting γιατι οπως ειπα παραπανω κρυωνει γρηγορα ο καφες και σκεφτηκα ετσι θα παραμεινει πιο ζεστος για περισσοτερη ωρα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τετοια συνεπεια.

Περιμενω να τελειωσει αυτη η φουρνια και να βαλω κατι σε lavazza ή hausbrandt να δω

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση, αν δεν μάθεις τα βασικά του καφέ όσες μάρκες και ποικιλίες να αλλάξεις σταθερή διαφορά και βελτίωση δεν θα δεις! Διάβασε online, υπάρχουν τα πάντα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Για να μην κρυώσει γρήγορα ο καφές θα πρέπει να προθερμάνεις την κούπα σου, είτε πάνω στη μηχανή (αν έχει θερμαινόμενη πλάκα) είτε ρίχνοντας μέσα βραστό νερό για 1-2 λεπτά πριν τη χρήση της.

υπάρχουν και κούπες διπλού τοιχώματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Turbani είπε

Η θερμοκρασια το επηρεαζει?Η αληθεια ειναι επελεξα το high temperature setting γιατι οπως ειπα παραπανω κρυωνει γρηγορα ο καφες και σκεφτηκα ετσι θα παραμεινει πιο ζεστος για περισσοτερη ωρα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τετοια συνεπεια.

Περιμενω να τελειωσει αυτη η φουρνια και να βαλω κατι σε lavazza ή hausbrandt να δω

Όταν σου φαίνεται πικρός ο καφές χαμήλωνε θερμοκρασία και όταν σου φαίνεται ξινός τότε ανέβαζε θερμοκρασία. Οι πιο σκούρο καβουρδισμενοι καφέδες θέλουν πιο χαμηλή θερμοκρασία από τους λιγότερο καβουρδισμενους. Ο idefixius ανέφερε πώς να ζεσταίνεται το φλυτζάνι.

Επεξ/σία από thodoris5321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο χιλιαδες καφεδες που εχω φτιαξει καταλαβα το το εξης...

για φρεντο μονο γιακομπς τοποτα αλλο 

για εσπρεσο κανουν σχεδον ολοι αλλα αλλο ο ελληνας το θελει να κραταει ωρα οπότε μεγαλύτερη δόση

για ακομα καλυτερο αποτελεσμα μηχανες με καψουλα πολυ ποιο ευκολη και ο καφ ες δεν παίρνει αερα 

 

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2022 στις 12:29 ΜΜ, Turbani είπε

Επίσης έχει κάποιος λύση για να κρατιεται ο καφες ζεστος περισσοτερο?

Θα ζεστάνεις το ποτήρι είτε γεμίζοντας το με νερό και βάζοντας το στα μικροκύματα, είτε εκμεταλλευόμενος το ζεστό νερό από το ακροφυσιο για το αφρόγαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, snet είπε

και μακρυά  από lavazza ή hausbrandt

Τωρα ειναι αργα,θα τους δοκιμασω και τους δυο αφου τους πηρα :P

22 ώρες πριν, snet είπε

το πολύ πολύ βάλε χάρτινο ποτήρι

 

και μένα μου άρεσε πολύ ζεστός ο καφές παλιά, αλλά και κακό κάνει και χάνεις την πραγματική γεύση!

 

21 ώρες πριν, nvel είπε

υπάρχουν και κούπες διπλού τοιχώματος

Πηρα για αρχη καποια ποτηρια με διπλο τοιχωμα(γυαλινα) και αν παλι νιωθω οτι κρυωνει γρηγορα θα προχωρησα σε αγορα χαρτινων ποτηριων(Ειδα η τιμη ειναι πολυ μικρη για να αγχωνομαι για τετοια)

 

23 ώρες πριν, idefixius είπε

Για να μην κρυώσει γρήγορα ο καφές θα πρέπει να προθερμάνεις την κούπα σου, είτε πάνω στη μηχανή (αν έχει θερμαινόμενη πλάκα) είτε ρίχνοντας μέσα βραστό νερό για 1-2 λεπτά πριν τη χρήση της.

 

18 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Θα ζεστάνεις το ποτήρι είτε γεμίζοντας το με νερό και βάζοντας το στα μικροκύματα, είτε εκμεταλλευόμενος το ζεστό νερό από το ακροφυσιο για το αφρόγαλα. 

Ο λόγος που δεν επιλέγω αυτή την λύση είναι η ιδέα του οτι θα ήθελα να έχω τον καφέ μου όσο πιο γρήγορα γίνεται και με την λιγότερη δυνατή δουλειά π.χ. τα πρωινά.Για αυτο και η απο πάνω επιλογή.(Δεν εχει θερμαινομενη πλάκα δυστυχώς/Ούτε το ακροφύσιο καθώς είναι το LatteGo μοντελο)

 

22 ώρες πριν, skritikos είπε

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση, αν δεν μάθεις τα βασικά του καφέ όσες μάρκες και ποικιλίες να αλλάξεις σταθερή διαφορά και βελτίωση δεν θα δεις! Διάβασε online, υπάρχουν τα πάντα. 

 

Διαβάζω online σχεδον καθημερινα(Λόγω δουλειάς/φόρτου όμως δεν μπορώ να είμαι πάνω απο άρθρα όλη μέρα) και πιστευω λιγο back and forth μεσω του forum θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα.(No offense taken)

 

20 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Όταν σου φαίνεται πικρός ο καφές χαμήλωνε θερμοκρασία και όταν σου φαίνεται ξινός τότε ανέβαζε θερμοκρασία. Οι πιο σκούρο καβουρδισμενοι καφέδες θέλουν πιο χαμηλή θερμοκρασία από τους λιγότερο καβουρδισμενους. Ο idefixius ανέφερε πώς να ζεσταίνεται το φλυτζάνι.

έχω την εντύπωση βγαίνει πικρός ο καφές λόγω του ίδιου του καφε/κόκκων.Αλλά θα δοκιμάσω να το βάλω και στο normal μπας και παρατηρήσω διαφορά.

 

Συγνώμη αν κουρασα!Ευχαριστώ για ολες τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Turbani είπε

Ο λόγος που δεν επιλέγω αυτή την λύση είναι η ιδέα του οτι θα ήθελα να έχω τον καφέ μου όσο πιο γρήγορα γίνεται και με την λιγότερη δυνατή δουλειά

Επομένως, είναι ξεκάθαρος ο λόγος για τον οποίο θα πίνεις έναν χλιαρό καφέ μετά από 5'. 

Problem solved! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον καλύτερα ο ζεστός καφές να μπαίνει σε θερμό.

Εχω 1 θερμό με εξωτερικό στόμιο που συνδέεται με εσωτερικό καλαμάκι κυρίως για freddo, βάζω 4 παγάκια και κρατάει άνετα 6-8 ώρες για την δουλειά.Πίνω 2-3 τζούρες κάθε 1 ώρα.Βάζω 3 δόσεις, δηλαδή περίπου 18 γραμμάρια καφέ.

Ομως πχ σήμερα που τον έκανα ζεστό espresso, μετά τις 4 ώρες έχει ήδη γίνει χλιαρός, δεν έχω πρόβλημα, μια χαρά πίνεται.

Στο σπίτι τον freddo τον βάζω σε γυάλινο ποτήρι με 2 δόσεις στα 12 γραμμάρια.

Πιστεύω πως για ζεστό, χρειάζεται καλός θερμός των 25+€, εγώ έχω αυτόν που τον πήρα 10€:

https://www.skroutz.gr/s/23633428/Estia-Travel-Cup-Save-The-Aegean-White-Matte-Ποτήρι-Θερμός-0-5lt.html

Κάποια στιγμή, μπορεί να πάρω 1 χειροκίνητο μύλο της Porlex για να μπορώ να αγοράζω συσκευασίες του κιλού που δεν υπάρχουν στους αλεσμένους των 250 γραμμάρια και για σχετικά φρέσκο καφέ.

Εφόσον φτιάχνω τον καφέ σε μπρίκι moka, δεν θα χρειάζομαι ακρίβεια στο κόψιμο, υποτίθεται πως στο μπρίκι θέλει πιο χοντρό κόψιμο.

2-3 Lavazza που έχω δοκιμάσει δεν μου άρεσαν, μόνο λίγο ο μαύρος που νομίζω πως δεν βγαίνει πλέον.Πίνω τον Costa και μερικές φορές τον Jacobs 100% arabica, ο άλλος Jacobs δεν αξίζει.

Ποιοί είναι οι καλύτεροι, οι Porlex;Μόνο 2 βγάζει:

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe/m/23765/Porlex.html?o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

Και εδώ όλες οι μάρκες:

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe.html?o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Turbani είπε

...Για αυτο και η απο πάνω επιλογή.(Δεν εχει θερμαινομενη πλάκα δυστυχώς/Ούτε το ακροφύσιο καθώς είναι το LatteGo μοντελο)....

 

Μόλις κατάλαβα πως έχεις αυτόματο μοντέλο, με ενσωματωμένο μύλο;

Δεν ξέρω την ποιότητα τέτοιων μηχανών αλλά γενικά τα πολυμηχανήματα δεν μου αρέσουν. Και ειδικά στον χώρο του καφέ η ποιότητα του αποτελέσματος έρχεται και από την ποιότητα των ενδιάμεσων εργαλείων.

Δηλαδή παίζεις και με την κοπή του καφέ; Έχει ρυθμίσεις ή είναι fixed το άλεσμα;

 

22 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Μάλλον καλύτερα ο ζεστός καφές να μπαίνει σε θερμό.

Εχω 1 θερμό με εξωτερικό στόμιο που συνδέεται με εσωτερικό καλαμάκι κυρίως για freddo, βάζω 4 παγάκια και κρατάει άνετα 6-8 ώρες για την δουλειά.Πίνω 2-3 τζούρες κάθε 1 ώρα.Βάζω 3 δόσεις, δηλαδή περίπου 18 γραμμάρια καφέ.

Ομως πχ σήμερα που τον έκανα ζεστό espresso, μετά τις 4 ώρες έχει ήδη γίνει χλιαρός, δεν έχω πρόβλημα, μια χαρά πίνεται.

Στο σπίτι τον freddo τον βάζω σε γυάλινο ποτήρι με 2 δόσεις στα 12 γραμμάρια.

Πιστεύω πως για ζεστό, χρειάζεται καλός θερμός των 25+€, εμένα είναι των 10€.

Κάποια στιγμή, μπορεί να πάρω 1 χειροκίνητο μύλο της Porlaix για να μπορώ να αγοράζω συσκευασίες του κιλού που δεν υπάρχουν στους αλεσμένους των 250 γραμμάρια και για σχετικά φρέσκο καφέ.

Εφόσον φτιάχνω τον καφέ σε μπρίκι moka, δεν θα χρειάζομαι ακρίβεια στο κόψιμο, υποτίθεται πως στο μπρίκι θέλει πιο χοντρό κόψιμο.

2-3 Lavazza που έχω δοκιμάσει δεν μου άρεσαν, μόνο λίγο ο μαύρος που νομίζω πως δεν βγαίνει πλέον.Πίνω τον Costa και μερικές φορές τον Jacobs 100% arabica, ο άλλος Jacobs δεν αξίζει.

Ποιοί είναι οι καλύτεροι, οι Porlex;Μόνο 2 βγάζει:

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe/m/23765/Porlex.html?o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

Και εδώ όλες οι μάρκες:

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe.html?o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

 

Υπάρχουν πλέον και καλύτεροι μύλοι. Δεν θυμάμαι ποιος από τους γνωστούς στο Youtube είχε κάνει ένα πολύ αναλυτικό αφιέρωμα στο θέμα. Πρέπει να το ψάξω...

EDIT: φυσικά και ήταν ο αγαπητός κύριος Hoffmann:

 

 

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μόλις κατάλαβα πως έχεις αυτόματο μοντέλο, με ενσωματωμένο μύλο;

Δεν ξέρω την ποιότητα τέτοιων μηχανών αλλά γενικά τα πολυμηχανήματα δεν μου αρέσουν. Και ειδικά στον χώρο του καφέ η ποιότητα του αποτελέσματος έρχεται και από την ποιότητα των ενδιάμεσων εργαλείων.

Δηλαδή παίζεις και με την κοπή του καφέ; Έχει ρυθμίσεις ή είναι fixed το άλεσμα;

 

Ακριβώς,ναι,συγκεκριμένα την Philips EP 4341.

Έχει ρυθμίσεις και στο αλεσμα(απο 1-12).Μου τα ειχαν ξαναπει οτι δεν πρεπει να περιμενω τρομερο καφε απο υπεραυτοματη αλλα ειμαι προθυμος να κανω την ανταλλαγη της ανεσης με εναν περισσοτερο κακο καφε.(Αλλα οχι της κλιμακας του 4-5/10,ειπαμε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά με αυτόματη μηχανή και με μηχανή με κάψουλα, δεν έχω ευχαριστηθεί καφέ. Είναι πάντα μετριότητα. Αναγκαζόμουν για μια περίοδο στη δουλειά να πίνω από αυτές τις 2 μηχανές, μέχρι που άνοιξα τα μάτια μου και διάβασα 5 πράγματα, και κατέληξα σε aeropress. Μέρα με τη νύχτα τα καφεδάκια, με άρωμα και ωραία γεύση. Μπορεί να μην είναι 1 κουμπί και σε 30 δεύτερα έτοιμος καφές, αλλά αυτά τα 3-4 λεπτά παραπάνω τα δίνω άνετα για καλύτερο καφέ. Και σε συνδυασμό με τον πιο απλό Hario μύλο, ήδη ήταν καλύτερα τα πράγματα. Εν τέλει εμφανίστηκε μια Gaggia Baby στο γραφείο, οπότε ήταν κάπως καλύτερα με τον εσπρέσσο.

Πλέον σπίτι με Lelit PL41 PLUST PID δε γυρίζω πίσω σε ημίμετρα, η διαφορά είναι χαοτική στους καφέδες. Ναι, είναι χειροκίνητη, θες διαδικασία για να κάνεις καφέ, αλλά τουλάχιστον πίνω εσπρέσσο.

Προσωπικά πάντως, από μέτριο εσπρέσσο, προτιμώ με τα χίλια aeropress.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να πάρω nesresso, τελικά πήρα τη γνωστή arielli! Μια χαρά, εύκολη, γρήγορη, φτηνή και φτιάχνει μια χαρά καφέ!

Τώρα αν δεν είναι ο τέλειος εσπρέσσο, αν δεν έχει ιδανικές θερμοκρασίες, πιέσεις, καλαθάκι κτλ οκ δεκτό, αλλά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...