Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, zio10 said:

Έλεγα να πάρω nesresso, τελικά πήρα τη γνωστή arielli! Μια χαρά, εύκολη, γρήγορη, φτηνή και φτιάχνει μια χαρά καφέ!

Τώρα αν δεν είναι ο τέλειος εσπρέσσο, αν δεν έχει ιδανικές θερμοκρασίες, πιέσεις, καλαθάκι κτλ οκ δεκτό, αλλά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί!

αν σε ικανοποιει τότε super. το βασικο ειναι να σε καλύπτει γευστικα εσενα που το απολαμβάνεις , προσωπικά δεν ανετά με αριερλι πανω απο 3 μηνες.. πολύ μικρή η ζωή για κακούς καφέδες (για τις γεύσεις μου πάντα)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 minutes ago, sndev said:

αν σε ικανοποιει τότε super. το βασικο ειναι να σε καλύπτει γευστικα εσενα που το απολαμβάνεις , προσωπικά δεν ανετά με αριερλι πανω απο 3 μηνες.. πολύ μικρή η ζωή για κακούς καφέδες (για τις γεύσεις μου πάντα)

Κάνω εναλλαγή με νες καφέ, μια χαρά είναι, ειδικά για ούτε 45€! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zio10 said:

Έλεγα να πάρω nesresso, τελικά πήρα τη γνωστή arielli! Μια χαρά, εύκολη, γρήγορη, φτηνή και φτιάχνει μια χαρά καφέ!

Τώρα αν δεν είναι ο τέλειος εσπρέσσο, αν δεν έχει ιδανικές θερμοκρασίες, πιέσεις, καλαθάκι κτλ οκ δεκτό, αλλά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί!

από τη σκύλα στη Χάρυβδη!

γιατί ταλαιπωρούν έτσι το κόσμο;

οκ τότε πας πχ στο Redd και αγόρασε ένα καφέ! ή και κανα δύο ώστε να έχει ποικιλία άποψης και τα ξαναλέμε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, snet said:

από τη σκύλα στη Χάρυβδη!

γιατί ταλαιπωρούν έτσι το κόσμο;

οκ τότε πας πχ στο Redd και αγόρασε ένα καφέ! ή και κανα δύο ώστε να έχει ποικιλία άποψης και τα ξαναλέμε!

 

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το redd, αν είναι μαγαζί δεν έχουμε στην πόλη μου απ'όσο ξέρω.

Έχω πιεί και πολύ καλούς, σωστούς εσπρέσσο αλλά γιατί είναι τόσο περίεργο να με ικανοποιεί και ένας άλλος πιο μέτριος καφές; Ας μην τον πούμε καν εσπρέσσο αν δεν καλύπτει τις προϋποθέσεις, δεν πειράζει :)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zio10 said:

Δεν ξέρω ποιο είναι το redd, αν είναι μαγαζί δεν έχουμε στην πόλη μου απ'όσο ξέρω.

Έχω πιεί και πολύ καλούς, σωστούς εσπρέσσο αλλά γιατί είναι τόσο περίεργο να με ικανοποιεί και ένας άλλος πιο μέτριος καφές; Ας μην τον πούμε καν εσπρέσσο αν δεν καλύπτει τις προϋποθέσεις, δεν πειράζει :)

 

 

Ok!

 

σε ποια πόλη μένεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τότε πήγαινε στο KOΦΙ και τάξε τους να σου φτιάξουν ένα δύο καλά καφεδάκια ίσως βρεις κάτι που να σου αρέσει!

 

https://kofimicroroastery.gr/el/

 

Επεξ/σία από snet
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, zio10 said:

Δεν ξέρω ποιο είναι το redd, αν είναι μαγαζί δεν έχουμε στην πόλη μου απ'όσο ξέρω.

Έχω πιεί και πολύ καλούς, σωστούς εσπρέσσο αλλά γιατί είναι τόσο περίεργο να με ικανοποιεί και ένας άλλος πιο μέτριος καφές; Ας μην τον πούμε καν εσπρέσσο αν δεν καλύπτει τις προϋποθέσεις, δεν πειράζει :)

 

 

Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.  Αν σε ικανοποιεί εσένα ο καφές που πίνεις εμάς δε μας πέφτει λόγος φυσικά.  Είτε λέγεται espresso, είτε nespresso, είτε nescafe, είτε ελληνικός, είτε τούρκικος, είτε aeropress, είτε... είτε... είτε...

Από εκεί και πέρα και για να είμαστε on topic, είμαστε εδώ για απορίες/συμβουλές στην αγορά μηχανής espresso :)  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, idefixius said:

 

Από εκεί και πέρα και για να είμαστε on topic, είμαστε εδώ για απορίες/συμβουλές στην αγορά μηχανής espresso :)  

μόνο αυθεντικής μηχανής ή και τύπου αριέλι;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, zio10 said:

Γιάννενα.

Offtopic : επειδή ανεβοκατεβαίνω για δουλειά, έχεις κάνα δυο μέρη να προτείνεις για καφέ (στο χέρι) με πμ; Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω εδω και καποια χρονια μια delonghi τύπου ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO DELONGHI EC151. 

Πιστεύετε θα αξιζε η αγορα καποιας αντιστοιχης πιο καινούριας dedica που αναφέρετε η καποια αντιστοιχης κατηγοριας με αυτή, θα εβλεπα διαφορα στο αποτέλεσμα με βαση αυτη που εχω τωρα η απλα να μεινω με αυτη και να παρω και ενα μύλο άλεσης για να διορθωσω και να παιξω με τι επιπεδο άλεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Από πιο σημείο-χαρακτηριστικά και πάνω θεωρείται αυθεντική;

Να μπορεί να δώσει σταθερή πίεση 9bar και όσο τον δυνατόν πιο σταθερή θερμοκρασία νερού κατά την εκχύλιση - τα 2 χαρακτηριστικά στοιχεία δηλαδή ενός αυθεντικού espresso.

Από εκεί και πέρα χρειάζεται ένας καλός μύλος και φυσικά καλός καφές.  Και πολύς πολύς πειραματισμός :)

 

2 ώρες πριν, weborious είπε

Καλησπέρα, 

έχω εδω και καποια χρονια μια delonghi τύπου ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO DELONGHI EC151. 

Πιστεύετε θα αξιζε η αγορα καποιας αντιστοιχης πιο καινούριας dedica που αναφέρετε η καποια αντιστοιχης κατηγοριας με αυτή, θα εβλεπα διαφορα στο αποτέλεσμα με βαση αυτη που εχω τωρα η απλα να μεινω με αυτη και να παρω και ενα μύλο άλεσης για να διορθωσω και να παιξω με τι επιπεδο άλεσης 

Δε θα δεις διαφορά, δεν αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα).  

Η αγορά μύλου είναι ούτως ή άλλως επιβεβλημένη για να πιούμε σωστό καφεδάκι.  Ο καφές χάνει τα περισσότερα αρώματά του μέσα σε 1 ώρα αφότου αλεστεί.   Συνεπώς δεν είναι δυνατόν να πιούμε καλό καφέ χωρίς έναν οικιακό μύλο - εκτός και αν τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο στο τοπικό καφεκοπτείο να μας αλέθει τον καφέ.  Και ναι, με τον μύλο μπορείς - και πρέπει - να παίξεις με το επίπεδο άλεσης μέχρι να βρεις το σωστό μέγεθος του αλεσμένου κόκκου και να πετύχεις το βέλτιστο ρυθμό εκχύλισης.  Μόνο που με τη μηχανή σου δε θα πετύχεις ποτέ τα απαραίτητα 9bar.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, weborious είπε

Καλησπέρα, 

έχω εδω και καποια χρονια μια delonghi τύπου ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO DELONGHI EC151. 

Πιστεύετε θα αξιζε η αγορα καποιας αντιστοιχης πιο καινούριας dedica που αναφέρετε η καποια αντιστοιχης κατηγοριας με αυτή, θα εβλεπα διαφορα στο αποτέλεσμα με βαση αυτη που εχω τωρα η απλα να μεινω με αυτη και να παρω και ενα μύλο άλεσης για να διορθωσω και να παιξω με τι επιπεδο άλεσης 

Σχετικά με ένα βίντεο του Hoffmann που δοκίμαζε φθηνές μηχανές εσπρέσο, με μια Delonghi παρόμοια με τη δική σου μπόρεσε να βγάλει ένα, ας πούμε, καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με τις υπόλοιπες. Θα σου έλεγα να μην πας σε Dedica ή κάτι παρόμοιο, δε θα δεις διαφορά.
Πρέπει πρώτα να πάρεις μύλο. Αν τα 150-180 είναι επίσης τα χρήματα που θα διαθέσεις για μύλο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποιο μεταχειρισμένο ηλεκτρικό, αλλιώς για καινούριο σε αυτή την τιμή χειροκίνητο, αν βρεις τον 1zpresso jx-pro.

Επεξ/σία από thodoris5321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...