Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και μια τελευταία γνώμη για την Gaggia Carezza Deluxe
https://www.skroutz.gr/s/3047969/Gaggia-Carezza-Deluxe-Michani-Espresso-1900W-Piesis-15bar-Mayri.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas443 είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και μια τελευταία γνώμη για την Gaggia Carezza Deluxe
https://www.skroutz.gr/s/3047969/Gaggia-Carezza-Deluxe-Michani-Espresso-1900W-Piesis-15bar-Mayri.html

Πολύ ακριβή, δεν κάνει τίποτα καλύτερα από τις προαναφερθέντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!Ψαχνομαι να πάρω μια καλή μηχανή εσπρέσσο.Το ποσό είναι για σύνολο εσπρεσιερα με μυλο ή ξεχωριστά γύρω στα 700 ευρώ.

Πίνουμε κυρίως cappuccino και γενικά το θέλουμε το γάλα στον καφε,οπότε θέλουμε να κάνει κ καλό αφρογαλο.

Μέχρι τώρα έχω μια krups της σειράς με κάψουλες Nespresso.Σαν πρώτη σκέψη έχω τη Bambino,δεν ξέρω αν θα πάω στην απλή ή την plus.Εμπειρια με αφρογαλο δεν έχω.Οποτε δεν θα ήθελα να με παιδεύει.Αξιζει τα παραπάνω χρήματα η plus;Επισης αναλόγως πόσο θα κοστίσει η μηχανή θέλω να πάρω κ έναν καλό μύλο.

Αναμένω προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 26ska said:

Καλημέρα παιδιά!Ψαχνομαι να πάρω μια καλή μηχανή εσπρέσσο.Το ποσό είναι για σύνολο εσπρεσιερα με μυλο ή ξεχωριστά γύρω στα 700 ευρώ.

Πίνουμε κυρίως cappuccino και γενικά το θέλουμε το γάλα στον καφε,οπότε θέλουμε να κάνει κ καλό αφρογαλο.

Μέχρι τώρα έχω μια krups της σειράς με κάψουλες Nespresso.Σαν πρώτη σκέψη έχω τη Bambino,δεν ξέρω αν θα πάω στην απλή ή την plus.Εμπειρια με αφρογαλο δεν έχω.Οποτε δεν θα ήθελα να με παιδεύει.Αξιζει τα παραπάνω χρήματα η plus;Επισης αναλόγως πόσο θα κοστίσει η μηχανή θέλω να πάρω κ έναν καλό μύλο.

Αναμένω προτάσεις σας.

Καλημέρα. Αφού θες το γάλα στον καφέ σου είτε θα πρέπει να υποχωρήσεις στην άνεσή σου είτε στα λεφτά που θες να δώσεις είτε να πας σε μια λύση ευκολίας αλλά όχι γεύσης.

Οι επιλογές σου είναι οι ακόλουθες:

  1. Single Boiler : κάνεις τον καφέ, κάνεις αλλαγή σε ατμό περιμένεις φτιάχνεις το γάλα. Όλα manually αλλά θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Για να σου κάνει δυνατό ατμό θες και μηχανή με μεγαλούτσικο boiler
  2. Dual Boiler/ Heat Exchanger: Μπορείς όσο φτιάχνει τον καφέ εσύ να φτιάχνεις το γάλα. Κερδίζεις σε χρόνο και σε δυνατότητες. Δεν έχεις θέματα με εναλλαγή απο ατμό σε καφέ και χρόνο για να κάνει recover.
  3. Super Automatic: Τα κάνει όλα η μηχανή. Φτιάχνει καφέ, γάλα ότι θες αλλά σαν γεύση καμία σχέση με τις παραπάνω (αλλά για εμένα καλύτερη απο κάψουλα)

Η Bambino που λες προσωπικά δεν με βόλεψε στο workflow για να φτιάχνω καφέ και γάλα (έχω την barista express που είναι ίδια απλά έχει και μύλο μαζί)  και αυτό γιατί όταν κάνεις εναλλαγή σε ατμό και φτιάξεις π.χ. το γάλα για τον πρώτο και το κλείσεις, κάνει αυτόματα purge και επιστρέφει σε Mode καφέ. Έτσι για το δεύτερο γάλα θα πρέπει να περιμένεις πάλι και να σπαταλήσεις ενέργεια και χρόνο. Επίσης δεν έχει και το πιο δυνατό ατμό σε σχέση με μια με boiler.

Για μύλο εγώ θα σου πρότεινα έναν Eureka Mignon ότι βρεις στο price range που θες να δώσεις είτε έναν GIOTO π.χ. DF64 (δεν υπάρχει σε Ελληνικά μαγαζιά όσο ξέρω) 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Μολις αγορασα την Dedica της Delonghi σαν πρωτη μηχανη για να πινω εναν αξιολογο καφε στο σπιτι.

Ψαχνω να βρω ενα μεγαλυτερο καλαθακι ομως, να παιρνει μεχρι 20γρ και δεν εχω βρει κατι. Εχει κανεις κατι υποψιν του?

Επισης, αξιζει να αγορασω botomless portafilter, απο την στιγμη που πινω κυριως freddo ή καπουτσινο?

Εχετε να προτεινετε αλλα εξαρτηματα που θα με κανουν να δω διαφορα και να αξιοποιησω την μηχανη καλυτερα?

Το μονο που εχω παρει για την ωρα ειναι μια κανατα νερου Brita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slaughter είπε

Καλημέρα. Αφού θες το γάλα στον καφέ σου είτε θα πρέπει να υποχωρήσεις στην άνεσή σου είτε στα λεφτά που θες να δώσεις είτε να πας σε μια λύση ευκολίας αλλά όχι γεύσης.

Οι επιλογές σου είναι οι ακόλουθες:

  1. Single Boiler : κάνεις τον καφέ, κάνεις αλλαγή σε ατμό περιμένεις φτιάχνεις το γάλα. Όλα manually αλλά θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Για να σου κάνει δυνατό ατμό θες και μηχανή με μεγαλούτσικο boiler
  2. Dual Boiler/ Heat Exchanger: Μπορείς όσο φτιάχνει τον καφέ εσύ να φτιάχνεις το γάλα. Κερδίζεις σε χρόνο και σε δυνατότητες. Δεν έχεις θέματα με εναλλαγή απο ατμό σε καφέ και χρόνο για να κάνει recover.
  3. Super Automatic: Τα κάνει όλα η μηχανή. Φτιάχνει καφέ, γάλα ότι θες αλλά σαν γεύση καμία σχέση με τις παραπάνω (αλλά για εμένα καλύτερη απο κάψουλα)

Η Bambino που λες προσωπικά δεν με βόλεψε στο workflow για να φτιάχνω καφέ και γάλα (έχω την barista express που είναι ίδια απλά έχει και μύλο μαζί)  και αυτό γιατί όταν κάνεις εναλλαγή σε ατμό και φτιάξεις π.χ. το γάλα για τον πρώτο και το κλείσεις, κάνει αυτόματα purge και επιστρέφει σε Mode καφέ. Έτσι για το δεύτερο γάλα θα πρέπει να περιμένεις πάλι και να σπαταλήσεις ενέργεια και χρόνο. Επίσης δεν έχει και το πιο δυνατό ατμό σε σχέση με μια με boiler.

Για μύλο εγώ θα σου πρότεινα έναν Eureka Mignon ότι βρεις στο price range που θες να δώσεις είτε έναν GIOTO π.χ. DF64 (δεν υπάρχει σε Ελληνικά μαγαζιά όσο ξέρω) 

Σε ευχαριστώ πολύ,κάνε ένα κόπο και πρότεινε και μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Lighter122 said:

Καλημερα

Μολις αγορασα την Dedica της Delonghi σαν πρωτη μηχανη για να πινω εναν αξιολογο καφε στο σπιτι.

Ψαχνω να βρω ενα μεγαλυτερο καλαθακι ομως, να παιρνει μεχρι 20γρ και δεν εχω βρει κατι. Εχει κανεις κατι υποψιν του?

Επισης, αξιζει να αγορασω botomless portafilter, απο την στιγμη που πινω κυριως freddo ή καπουτσινο?

Εχετε να προτεινετε αλλα εξαρτηματα που θα με κανουν να δω διαφορα και να αξιοποιησω την μηχανη καλυτερα?

Το μονο που εχω παρει για την ωρα ειναι μια κανατα νερου Brita

ψαξε στο αμαζον de neouza 

https://www.amazon.de/s?k=neouza+51mm+delonghi+delica&crid=3PUT2MSMY7QD6&sprefix=neouza+51mm+delonghi+delica%2Caps%2C122&ref=nb_sb_noss

να πάρεις κ σιτα. 

καλοριζικη εμενα πακεταρίστηκε να πάει εξοχικό , εβγαλε 3 χρονια βαριάς χρήσης, ειναι αστερι για τα βασικα κ κατι παραπανω αλλα εχει τα ορια της 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, 26ska said:

Σε ευχαριστώ πολύ,κάνε ένα κόπο και πρότεινε και μηχανές.

  1. Lelit (με PID e.g. PL41TEM Pid, Lelit PL81T ,  Lelit PL81T), Profitec GO, Rancilio Silvia
  2. Lelit Elisabeth, Sage Dual Boiler, Lelit Mara X
  3. Δεν έχω κάποια πρόταση. Δες αν θες καμία De'Longhi

Γενικά οι παραπάνω είναι ποιοτικές μηχανές και δεν είναι φθηνές αλλά με σωστή χρήση κρατάνε πάρα πολύ και επισκευάζονται (εκτός απο την Sage). θα σου πρότεινα  να πας σε μηχανή με PID αλλά αν θες να ρίξεις το κόστος μπορείς να πας και σε πιο απλές. Ακόμα και η Dedica της Delonghi που βλέπεις συχνά εδώ με μύλο και unpressurized καλαθακι θα σου κάνει καλό καφέ αλλά θα σε κουράσει για να σου τον βγάλει.

Εσύ θες να φτιάχνεις 1 καφέ την φορά ή παραπάνω? Και αυτό παίζει ρόλο στις επιλογές σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, 26ska said:

Επισης αναλόγως πόσο θα κοστίσει η μηχανή θέλω να πάρω κ έναν καλό μύλο

Να κοιτάξεις πρώτα μύλο και ότι περισσέψει σε μηχανή..  

Μύλο specialita που πήρα με την φθηνή dellica  απογείωσε το αποτέλεσμα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, slaughter είπε
  1. Lelit (με PID e.g. PL41TEM Pid, Lelit PL81T ,  Lelit PL81T), Profitec GO, Rancilio Silvia
  2. Lelit Elisabeth, Sage Dual Boiler, Lelit Mara X
  3. Δεν έχω κάποια πρόταση. Δες αν θες καμία De'Longhi

Γενικά οι παραπάνω είναι ποιοτικές μηχανές και δεν είναι φθηνές αλλά με σωστή χρήση κρατάνε πάρα πολύ και επισκευάζονται (εκτός απο την Sage). θα σου πρότεινα  να πας σε μηχανή με PID αλλά αν θες να ρίξεις το κόστος μπορείς να πας και σε πιο απλές. Ακόμα και η Dedica της Delonghi που βλέπεις συχνά εδώ με μύλο και unpressurized καλαθακι θα σου κάνει καλό καφέ αλλά θα σε κουράσει για να σου τον βγάλει.

Εσύ θες να φτιάχνεις 1 καφέ την φορά ή παραπάνω? Και αυτό παίζει ρόλο στις επιλογές σου.

Ένα με δύο κατά βάση...Αυτο  που λες για την Bambino και το γάλα,δεν παίρνει γάλα για δύο καφέδες;

Sorry αλλά είμαι άσχετος....

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Να κοιτάξεις πρώτα μύλο και ότι περισσέψει σε μηχανή..  

Μύλο specialita που πήρα με την φθηνή dellica  απογείωσε το αποτέλεσμα 

 

Πρώτα μύλο και μετά μηχανή;🤔Δηλαδη μηχανές που έχουν δικό τους μύλο δεν...;

Αυτή τι λέει;

IMG_4880.png

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, 26ska said:

Ένα με δύο κατά βάση...Αυτο  που λες για την Bambino και το γάλα,δεν παίρνει γάλα για δύο καφέδες;

Sorry αλλά είμαι άσχετος....

Πρώτα μύλο και μετά μηχανή;🤔Δηλαδη μηχανές που έχουν δικό τους μύλο δεν...;

Αυτή τι λέει;

IMG_4880.png

Αν κάνεις 2 μονούς ναι δεν έχεις θέμα, αλλά για 2 διπλούς που ήθελα εγώ δεν είχε την δύναμη με μια κανάτα (άσε που θέλει μεγάλη κανάτα).

Γενικά αυτές που είναι 2 σε 1 δεν έχουν τόσο καλό μύλο (βλέπε αυτή που έχω εγώ Barista Express) και αν σου χαλάσει 1 απο τα 2 είναι θέμα. Εγώ πήρε τελικά άλλο μύλο (specialita) και ήταν η μέρα με την νύχτα σε σχέση με αυτός που είχε πάνω.

Η Anita είναι μια καλή επιλογή αν το budget σου δεν μπορεί να πάει παραπάνω μιας και έχει απο όλα. Όχι τον καλύτερο μύλο όμως. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, 26ska said:

Ένα με δύο κατά βάση...Αυτο  που λες για την Bambino και το γάλα,δεν παίρνει γάλα για δύο καφέδες;

Sorry αλλά είμαι άσχετος....

Πρώτα μύλο και μετά μηχανή;🤔Δηλαδη μηχανές που έχουν δικό τους μύλο δεν...;

για μενα οχι 

εστω οτι θες να αλλαξεις μηχανη η χαλασει μελλοντικά θα ξαναμπεις στα ιδια ενω ο μυλος θα σου μείνει μπορεί κ για πάντα

ασε που δεν νομιζω να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα κοψίματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήνω και αυτό εδώ 

https://www.youtube.com/watch?v=r9YhsDPz2I0

Γιατί ένα πράγμα ο εξοπλισμός και ένα άλλο η εμπειρία. όπως είπα αν το παλέψεις απο όλα θα πάρεις καλό αποτέλεσμα αλλά θα είναι πιο κουραστικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σε συνεχεια αυτων που λεγαμε στην προηγουμενη σελιδα για τις νεες προσιτες Gaggia Evolution/Deluxe/Style το καναλι: Tom's Coffee Corner εχει βιντεο που ανοιγει την Gaggia espresso Deluxe για να δειξει το εσωτερικο , λεει οτι προκειται να ανεβασει περισσοτερα βιντεο για την συγκεκριμενη μηχανη προσεχως..

 
 
Eπισης σε αυτην την αγγλικη σελιδα με τις καλυτερες μηχανες μεχρι 200ε (η λιστα εχει και την Delonghi Dedica) αναφερεται στις νεες Gaggia Evolution/deluxe/Style και λεει οτι ειναι κατα την γνωμη του οτι καλυτερο μεχρι 200ε , ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα ειναι:
  '' Η Gaggia Espresso Style, είναι η καλύτερη μηχανή εσπρέσο χαμηλού κόστους στην αγορά κάτω από 200 £, πιθανώς κάτω από 300 £. Καλύτερο από το Delonghi Dedica; Ναι, συγγνώμη DeLonghi! Η Dedica ήταν η αγαπημένη μου μηχανή κάτω των 200 λιρών μέχρι τώρα, η νέα Gaggia Espresso παίρνει το προβάδισμα. Καλύτερα από την μηχανή εσπρέσο Smeg; Ναι, και αυτό είναι σχεδόν το ίδιο μηχάνημα με το Dedica κάτω από την επιφάνεια, από όσο μπορώ να δω. Καλύτερα από τα Gran Gaggia & Gaggia Viva; Ναι.''
Δεν ''υιοθετω' την γνωμη του απλα λεω οτι το ανεφερει , υπαρχουν εξαλλου και τα ''πουλημενα'' review..
εδω το link με ολο το αρθρο:  https://coffeeblog.co.uk/best-cheap-espresso-machines/
Eπισης εβαλα για συγκριση στην επισιμη σελιδα Evolution/Deluxe/Style και φαινεται οτι ειναι ιδιες απλα αλλαζει το χρωμα και οτι η Style εχει πλαστικο cup holder ενω οι αλλες 2 inox , εδω: https://www.gaggia.com/compare/?currentProductID=8089&productIDs[]=8024&productIDs[]=8119
1 ώρα πριν, Lighter122 είπε

Καλημερα

Μολις αγορασα την Dedica της Delonghi σαν πρωτη μηχανη για να πινω εναν αξιολογο καφε στο σπιτι.

Ψαχνω να βρω ενα μεγαλυτερο καλαθακι ομως, να παιρνει μεχρι 20γρ και δεν εχω βρει κατι. Εχει κανεις κατι υποψιν του?

Επισης, αξιζει να αγορασω botomless portafilter, απο την στιγμη που πινω κυριως freddo ή καπουτσινο?

Εχετε να προτεινετε αλλα εξαρτηματα που θα με κανουν να δω διαφορα και να αξιοποιησω την μηχανη καλυτερα?

Το μονο που εχω παρει για την ωρα ειναι μια κανατα νερου Brita

Κι εγω το πιθανοτερο ειναι να αγορασω μια Dedica (η αυτες τις νεες Gaggia) και οποσδηποτε non-pressurized portafilter  και εχω σταμπαρει αυτο με καλες κριτικες απο Κινα Aliexpress στα 28-29ε με καλαθακια για 1,2,4 cups , αλλα εχε υποψην σου θα κανει 1 μηνα περιπου να ερθει

https://www.aliexpress.com/item/1005005703144559.html

Για πες την γνωμη σου λοιπον μεχρι στιγμης με τo default pressurized filter πως ειναι ο καφες? εχει κρεμα , τι καφε εβαλες μεσα?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...