Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

btw το άλλο θέμα με τους καφέδες που εξαφανίστηκε?

δοκίμασα σήμερα τον Taresso Tigrato που είχα παραγγείλει πριν μερικές ημέρες και πραγματικά είδα το φως το αληθινό!! 😂

Νομίζω μετά από τρεις διαφορετικούς roundcup που δοκίμασα με συμπαθητικά αποτελέσματα, βρήκα πραγματικά έναν καφέ που ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι για να τον απολαύσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

H gaggia classic δεν έρχεται με PID. Είναι όμως κάτι που μπορείς να το βάλεις σε 2ο χρόνο, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα και βίντεο εκεί έξω. Επίσης δεν έρχεται με τη σωστή πίεση, αλλά πολύ εύκολα μπορείς να βρεις την αντίστοιχη βαλβίδα για να τη ρυθμίσεις στα 9bar, είναι το πιο εύκολο mod της μηχανής. Άπαξ και κάνεις τη μόντα με τη πίεση, η μηχανή με 1-2 κολπάκια μπορεί να βγάλει πολύ καλό αποτέλεσμα. Διάβασε online για temperature surfing με τη gaggia, και για την εκχύλιση και για το αφρόγαλο, και θα δεις τη διαδικασία για να έχεις όσο καλύτερη και σταθερή θερμοκρασία γίνεται. 

Εννοείται θα χρησιμοποιείς το unpressurised καλαθάκι, και παρέα με τον specialita θα πίνεις πάρα πολύ τίμια καφεδάκια.

 

1 ώρα πριν, slaughter είπε

 

Με λίγα λόγια αν και η Gaggia είναι πιο premium για να σου κάνει τα βασικά θα πρέπει να βάλεις χέρι μέσα της και να αγοράσεις και τα mods. Αν δεν θες να τα κάνεις αυτά είτε πας σε bambino που τα έχει (όσα έχει) είτε πας παραπάνω για να έχεις κ την ποιότητα. Προσωπικά δεν θα αγόραζα μηχανή για να την τροποποιήσω. Αν την είχα (και ήταν εκτός εγγύησης) τότε μπορεί.

Όλα εύκολα είναι αν πιάνουν τα χέρια σου αλλά δεν είναι για όλους.

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δηλαδη τι προτείνετε;

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

H gaggia classic δεν έρχεται με PID. Είναι όμως κάτι που μπορείς να το βάλεις σε 2ο χρόνο, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα και βίντεο εκεί έξω. Επίσης δεν έρχεται με τη σωστή πίεση, αλλά πολύ εύκολα μπορείς να βρεις την αντίστοιχη βαλβίδα για να τη ρυθμίσεις στα 9bar, είναι το πιο εύκολο mod της μηχανής. Άπαξ και κάνεις τη μόντα με τη πίεση, η μηχανή με 1-2 κολπάκια μπορεί να βγάλει πολύ καλό αποτέλεσμα. Διάβασε online για temperature surfing με τη gaggia, και για την εκχύλιση και για το αφρόγαλο, και θα δεις τη διαδικασία για να έχεις όσο καλύτερη και σταθερή θερμοκρασία γίνεται. 

Εννοείται θα χρησιμοποιείς το unpressurised καλαθάκι, και παρέα με τον specialita θα πίνεις πάρα πολύ τίμια καφεδάκια.

 

1 ώρα πριν, slaughter είπε

 

Με λίγα λόγια αν και η Gaggia είναι πιο premium για να σου κάνει τα βασικά θα πρέπει να βάλεις χέρι μέσα της και να αγοράσεις και τα mods. Αν δεν θες να τα κάνεις αυτά είτε πας σε bambino που τα έχει (όσα έχει) είτε πας παραπάνω για να έχεις κ την ποιότητα. Προσωπικά δεν θα αγόραζα μηχανή για να την τροποποιήσω. Αν την είχα (και ήταν εκτός εγγύησης) τότε μπορεί.

Όλα εύκολα είναι αν πιάνουν τα χέρια σου αλλά δεν είναι για όλους.

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δηλαδη τι προτείνετε;Να πάω για Bambino plus;

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

 

1 ώρα πριν, slaughter είπε

Τι μπορώ να πάρω ώστε να μη χρειαστεί μετατροπές;Δεν θα την ήθελα μάλλον τη διαδικασία.

Μια μηχανή με γύρω στα 600 με pid,με πίεση 9bar,28ρι portafilter και μποιλερ μεγαλύτερο από 300ml....

Έχουμε κάτι ή πολλά ζητάω;

Η lelit Victoria είναι μια τέτοια;

IMG_4912.png

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, 26ska said:

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δηλαδη τι προτείνετε;Να πάω για Bambino plus;

Τι μπορώ να πάρω ώστε να μη χρειαστεί μετατροπές;Δεν θα την ήθελα μάλλον τη διαδικασία.

Μια μηχανή με γύρω στα 600 με pid,με πίεση 9bar,28ρι portafilter και μποιλερ μεγαλύτερο από 300ml....

Έχουμε κάτι ή πολλά ζητάω;

Η lelit Victoria είναι μια τέτοια;

IMG_4912.png

Η τιμή αυτή για την  PL91T είναι χωρίς ΦΠΑ, αλλιώς θα ήταν λουκούμι!

Με παρόμοιες σκέψεις με εσένα προ 2ετίας πήγα στην PL81T ( έχει 57mm και λίγο μικρότερο boiler αλλά πάει είναι σχεδόν 200 ευρώ λιγότερο από αυτά που ζητάει η PL91T), αν θες κάποια πληροφορία πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, 26ska said:

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δηλαδη τι προτείνετε;

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δηλαδη τι προτείνετε;Να πάω για Bambino plus;

Τι μπορώ να πάρω ώστε να μη χρειαστεί μετατροπές;Δεν θα την ήθελα μάλλον τη διαδικασία.

Μια μηχανή με γύρω στα 600 με pid,με πίεση 9bar,28ρι portafilter και μποιλερ μεγαλύτερο από 300ml....

Έχουμε κάτι ή πολλά ζητάω;

Η lelit Victoria είναι μια τέτοια;

IMG_4912.png

Ναι γενικά οι Lelit είναι value for money και η παραπάνω σειρά είναι κ αρκετά premium. Είναι μια μηχανή που θα σου κρατήσει χρόνια και θα μπορείς να βρεις κ ανταλλακτικά αν χαλάσει κάτι. Η τιμή βεβαια δεν έχει σχέση με dedica ή bambino. Μπορείς να πας κ σε αυτή Lelit PL81T αν θες με 57ρι portafilter και λίγο μικρότερο boiler οπως λέει ο κ φίλος @tzampatzis παραπάνω.

Γενικά όμως να ξέρεις οτι πρέπει να ασχοληθείς για να βγει ο καλός καφές δεν είναι κάτι που ο εξοπλισμός απο μόνος του θα σου κάνει την δουλειά. Όσο καλύτερο εξοπλισμό πάρεις τόσο πιο εύκολα/συστηματικά θα φτιάχνεις τον καλό καφέ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι παντως δεν εχετε θεμα χωρου, παιζουν σε αγγελιες επαγγελματικοι μυλοι τανκ σε ξεφτυλα τιμες. τετοιου ειδους μυλοι δε μπορουν να παθουν ζημια εκτος κι αν του ταιζεις μεταλλικα παξιμαδια αντι για κοκκους. με μια αλλαγη μαχαιριων θα εχετε ενα θηριο αθανατο και με ανωτερη ποιοτητα αλεσης. πετυχα προσφατα k10 με 150Ε ο οποιος αν εξαιρεσω τη μουργα που ειχε πιασει, μετα απο καθαρισμα και καινουργια μαχαιρια βγαζει καφεδαρες. εχετε το νου σας στις αγγελιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 10:33 ΠΜ, slaughter είπε

Ναι γενικά οι Lelit είναι value for money και η παραπάνω σειρά είναι κ αρκετά premium. Είναι μια μηχανή που θα σου κρατήσει χρόνια και θα μπορείς να βρεις κ ανταλλακτικά αν χαλάσει κάτι. Η τιμή βεβαια δεν έχει σχέση με dedica ή bambino. Μπορείς να πας κ σε αυτή Lelit PL81T αν θες με 57ρι portafilter και λίγο μικρότερο boiler οπως λέει ο κ φίλος @tzampatzis παραπάνω.

Γενικά όμως να ξέρεις οτι πρέπει να ασχοληθείς για να βγει ο καλός καφές δεν είναι κάτι που ο εξοπλισμός απο μόνος του θα σου κάνει την δουλειά. Όσο καλύτερο εξοπλισμό πάρεις τόσο πιο εύκολα/συστηματικά θα φτιάχνεις τον καλό καφέ ;)

Να συμπληρώσω οτι ο καλός εξοπλισμός το μόνο που προσφέρει είναι

1. Καλύτερο workflow

2. Επαναληπτικότητα

Τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινος παράγοντας καθαρά. Διάβασμα, πειραματισμός, καθαριότητα.

Υπάρχει κόσμος που βγάζει απίστευτα αποτελέσματα με πάρα πολύ απλό setup. Ενω υπάρχουν instagrammers με εξοπλισμό χιλιάδων που φτιάχνουν ζουμιά. Μην μπείτε στο τρυπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/01/2024 at 16:30, Vagosman said:

H φτήνια δυστυχώς τρώει τον παρά.

Ολοι περάσαμε απο όλα τα στάδια (ξανα δυστυχώς), πάρτε vst basket ridgeless διπλό, ims σίτα.

Πάρτε λιγότερα κ ποιοτικότερα εργαλεία. Τα πληρώνεις μια φορά και μένουν.

Ενα καλούτσικο γυμνό portafilter. Ανοξείδωτα puck filters (αν θέλετε - βοηθάνε πολύ στην καθαριότητα και κάπως κατα την εκχύλιση)

Και βέβαια τα χοντρά πάνε αρχικά για μύλο και μετα για μηχανή. 


 Σχετικα με τα σχόλια που βλέπω για γυμνο portafilter,
Περιμένω να ερθει η μηχανή σαν αναβαθμιση απο μια Gaggia Gran Style S που ειχα, κυρίως πίνω διπλο freddo espresso αρα ξέρω οτι δεν φτάνει αυτό το portafilter που εχει , προκειμένου να αντικαταστήσω τον καφέ απέξω, είπα να εξοπλιστώ και αγόρασα μυλο De'Longhi KG79 , Ειχα δοκιμάζει lavazza Oro gold μου αρέσε, μετά καταστάλαξα με την gaggia στον  Lavazza  Espresso Arabica For Planet , δεν έφερνε αυτη την πικρίλα που φαίρνουν οι περισσότεροι, γενικά δεν μαρέσει η πικρίλα , δεν με χαλάει να ειναι ενα κλίκ ελαφρύτερος, αλλα μην ειναι και νεροζούμι.

Θελω να μου πείτε μιας και εχω μπερδευτεί:
1. Επειδη εχω μπερδευτει με την αγορά σε ελληνικό κατάστημα, απο που και ποιο portafilter μπορώ να αγοράσω και τί αλλο χρειάζεται για να κανω επιτελους εναν ωραίο xl καφε .
2.Αν παρω ολα αυτά. ξερω οτι πρέπει να παίξω με το κόψιμο του καφέ, ποσα ομως ml θα πρέπει να βγαίνουν για εναν διπλο καφέ περίπου; αυτο το εχω γενική απορία διοτι οταν πηγαίνω πχ σε γνωστές αλυσιδες οπως cofee berry , cofee iland παραγέλνω freddo espresso grande, η xl αναλογα την αλυσίδα, αυτοι ομως δεν ξερω ποσα gr βαζουν και ποσα ml βγαζουν, εμενα παντως με καλύπτει θελω να έχει ποσότητα καφέ μεσα για να μου κρατάει, χωρις βεβαια να ειναι νεροζούμι,
και πως το κανω αυτο πατόντας το κουμπί το διπλο θα με κάλυπτε πχ ;

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2024 at 15:13, 26ska said:

Άποψη για set μύλος Eureka mignon specialita,μαζί με Bambino plus;Επισης φίλε μου ή όποιος άλλος ξέρει τι άλλο θα χρειαστώ από περιφερειακά.

Πόσο καλό καφέ μπορώ να βγάλω από το συγκεκριμένο set και πόσο κόπο έχει;

Είμαι άσχετος στο χώρο του καφέ κ προσπαθώ να καταλήξω αν αξίζει το χιλιάρικο που κοστίζει ο εξοπλισμός.

Δεν με ενδιαφέρει να πίνω ΤΟΝ ΚΑΦΕ,αλλά ένα αξιοπρεπές καφεδάκι,να είναι αισθητά ανώτερο από τις κάψουλες που φτιάχνει μια μηχανή της σειράς που έχω.

Μονόδρομος ο Eureka mignon speciallita δηλαδή;

Μωρέ σκέφτομαι μη δώσω ένα χιλιάρικο να πάρω μύλο και καφετιέρα και μετά παιδευομαι να βγάλω σωστό αποτέλεσμα κ ξενερώσω...Ειναι πολλά τα λεφτά.

Ψιλοκαταληγω στο speciallita και την Bambino plus.

Τι άλλο θα χρειαστώ από περιφερειακά;

Καταπληκτικός μύλος. Έχω την single dose έκδοση του την οποία με 3d print μπορείς να κάνεις και εσυ. 

Καλή ποιότητα άλεσης χωρίς πολλά fines ( τα αλεσμένα κομμάτια καφέ που έχουν διαφορετικό μέγεθος. Συνήθως πιο μικρό) σχετικά αθόρυβος και με πολύ μικρή κατακράτηση καφέ εσωτερικά. Με τα κατάλληλα  3d prints που αναφερα δεν κρατάει ούτε 0.1 γρ. .

Την μηχανή δεν την έχω δουλέψει αλλά έχω ακούσει πολύ καλά. Έχει pid 9bar πίεση  solenoid valve και preinfusion. Με λίγα λογια ότι χρειάζεται για έναν σωστό εσπρέσσο χωρίς  mods. Με μια gaggia classic μπορείς να κάνεις περισσότερα αλλά όχι out of the box θα πρέπει να κάνεις μοντες. Οπότε θα έλεγα πολύ καλή επιλογή εξοπλισμού. Αν δεις ότι δεν σου κάνει πιστεύω και τα δύο έχουν καλή μεταπωλητικη αξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την γνώμη μου για το πως κατάφερα να φτιάχνω εσπρεσσο ακριβώς σαν αυτόν που σερβίρουν οι καφετέριες χωρίς να δώσω μια περιουσία:

DeLonghi Dedica EC685 ( 150€)

Neouza 51cm bottomless portafilter ( 25€ )

Timemore C3 ESP Pro grinder ( 85€ ) - δεν μπορεσα να βρω ηλεκτρικό μύλο να αλέθει τόσο λεπτά όσο πρεπει για εσπρέσσο σε ανάλογη τιμή. Yπάρχει κάτι;

Οποιαδήποτε συμβουλή από τους ειδικούς ευπρόσδεκτη. 😀

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, beagnot said:

Να πω κι εγώ την γνώμη μου για το πως κατάφερα να φτιάχνω εσπρεσσο ακριβώς σαν αυτόν που σερβίρουν οι καφετέριες χωρίς να δώσω μια περιουσία:

DeLonghi Dedica EC685 ( 150€)

Neouza 51cm bottomless portafilter ( 25€ )

Timemore C3 ESP Pro grinder ( 85€ ) - δεν μπορεσα να βρω ηλεκτρικό μύλο να αλέθει τόσο λεπτά όσο πρεπει για εσπρέσσο σε ανάλογη τιμή. Yπάρχει κάτι;

Οποιαδήποτε συμβουλή από τους ειδικούς ευπρόσδεκτη. 😀

 

 

Εγω μετα απο ψάξιμο μαλλον θα καταλίξω στις εξής αναβαθμίσεις:
Εχω εναν μύλο :De'Longhi KG79
Και θα αγοράσω τώρα:
Joe Frex Portafilter DeLonghi Dedica Black(36€)
IMS Ridgeless Competition Portafilter Basket 18/20g (24)
Και αργότερα Joe Frex Πατητήρι


Ολα αυτα απο ελληνική αγορα , δεν εχω καταλάβει ακόμα ομως ποσα ml πρεπει να βγαίνει ,ενας xl freddo espresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, baspax1 είπε

δεν εχω καταλάβει ακόμα ομως ποσα ml πρεπει να βγαίνει ,ενας xl freddo espresso

Με ζυγαριά, ξεκίνα με δοσολογία 1:2. Αν βάζεις 16 γραμμάρια καφέ, να βγάζεις 32. Αυτό ισχύει σε όλους τους καφέδες σαν μπούσουλας και μετά αλλάζεις σύμφωνα με τη γεύση. Επειδή κάνεις για φρέντο δε σημαίνει πως πρέπει να βγάλεις παραπάνω, θα καταλήξεις να πίνεις ένα πικρό νεροζούμι. Στις καφετέριες χρησιμοποιούν εμπορικό καφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, thodoris5321 said:

Με ζυγαριά, ξεκίνα με δοσολογία 1:2. Αν βάζεις 16 γραμμάρια καφέ, να βγάζεις 32. Αυτό ισχύει σε όλους τους καφέδες σαν μπούσουλας και μετά αλλάζεις σύμφωνα με τη γεύση. Επειδή κάνεις για φρέντο δε σημαίνει πως πρέπει να βγάλεις παραπάνω, θα καταλήξεις να πίνεις ένα πικρό νεροζούμι. Στις καφετέριες χρησιμοποιούν εμπορικό καφέ

1:2 θα έλεγα είναι για πιο light roasted καφέδες. Στο μαγαζί που έχω medium roast για ζεστά ροφήματα κάνω 1:25 και για κρύο 1:3. Κάτω από 1.25 μου βγαίνει ξινό. Βλέπεις σε κάθε καφέ τι ζητάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, virginkiller said:

1:2 θα έλεγα είναι για πιο light roasted καφέδες. Στο μαγαζί που έχω medium roast για ζεστά ροφήματα κάνω 1:25 και για κρύο 1:3. Κάτω από 1.25 μου βγαίνει ξινό. Βλέπεις σε κάθε καφέ τι ζητάει 

Μέχρι στιγμής έχω έναν καφέ ESPRESSO MASTER BLEND από cofee island, δεν ξέρω τι είναι, επίσης όλα αυτά που λέμε με portafilter γυμνό έτσι; από τι άκουω με αυτό που έχω σωστό καφέ δεν πρόκειται να πιω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, baspax1 said:

Μέχρι στιγμής έχω έναν καφέ ESPRESSO MASTER BLEND από cofee island, δεν ξέρω τι είναι, επίσης όλα αυτά που λέμε με portafilter γυμνό έτσι; από τι άκουω με αυτό που έχω σωστό καφέ δεν πρόκειται να πιω 

Το γυμνό δεν σου κάνει καλύτερο καφέ. Απλά βλέπεις αν γίνεται σωστά η εκχύλιση. Τον καφέ αυτόν δεν το ξέρω αλλά συνήθως όταν δεν λένε είναι από medium και πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, virginkiller είπε

1:2 θα έλεγα είναι για πιο light roasted καφέδες. Στο μαγαζί που έχω medium roast για ζεστά ροφήματα κάνω 1:25 και για κρύο 1:3. Κάτω από 1.25 μου βγαίνει ξινό. Βλέπεις σε κάθε καφέ τι ζητάει 

light roasted specialty μπορείς να τον φτάσεις 1:3 με τον ιδιαίτερο εξοπλισμό. Και όσο πιο dark τόσο λιγότερη δοσολογία πχ μέχρι 1:1,5. Για specialty, γιατί ο εμπορικός είναι ευκολότερο να μη χαλάσει το αποτέλεσμα. Βέβαια κάποιοι βγάζουν και 1:4 dark roasted.. Ο κάθε καφές με κάθε εξοπλισμό, θέλει διαφορετικό κόψιμο, διαφορετική αναλογία. Το 1:2 είναι απλά ένας μπούσουλας για specialty καφέ με μια γενική ιδέα σπιτικού εξοπλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...