Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα συμπληρώσω πως αν θέλει καποιος περισσότερο ρόφημα ειναι καλύτερο να προσθέσει νερό (σαν αμερικάνο) και οχι να συνεχίσει την εκχύλιση με αποτέλεσμα το overextraction (πικρό, φτωχό γευστικά, ξηρό στη γλώσσα - καλή ώρα οτι πίνουμε στην πλειοψηφία εκεί έξω δυστυχώς)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω σήμερα ανακάλυψα παρατηρόντας οτι στον καφέ που παραγγέλνω Freddo espresso XL , στην ουσία ειναι διπλή δόση δηλαδη κανουν δυο καφέδες ξεχωριστά και τους ενώνουν, καταλαβαίνω πως αν παίζουν κοντα στα 40ml αρα αμέσως παμε στα 80-100 ml καφέ, γιαυτό βγαίνει τοσο πολυ, αυτό ομως που με ξενερώνει ειναι οτι λογικά στην δόση εχουν 17-18 gr καφέ, αρα παμε αμέσως στα 36gr,  ακομα και σπιτικός καφές να είναι θα με βάλει φυλακί :P
 αν βγεί και χάλια εκει να δείς ακόμη...
Προς το παρόν περιμένω  portafitler το Joe Frex 51mm bottomless που εχει απο μονο του καλαθάκι μεχρι 16 gr να κανω πειράματα να δώ.
Επίσης τι γνώμη εχετε για τα φίλτρα που βάζουν πάνω απο το portafilter αξίζει η χαλανε την διαδικασία παρασκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ο XL είναι 4πλη δόση. 2Χ18gr, στην πραγματικότητα τώρα τι κάνουν...αγνωστο.

Στα φρεντο εκχυλίζεις ελάχιστα παραπάνω και αφήνεις τον λιωμένο πάγο να αυξήσει το ρόφημα.

Στο καπουτσίνο εκχυλίζεις ακόμα παραπάνω γιατι το γάλα βοηθάει στη συνολική γεύση.

Τα puck filter βοηθούν λίγο στην εκχύλιση αλλα βοηθούν πάρα πολύ στην καθαριότητα του grouphead.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, baspax1 είπε

Εγω σήμερα ανακάλυψα παρατηρόντας οτι στον καφέ που παραγγέλνω Freddo espresso XL , στην ουσία ειναι διπλή δόση δηλαδη κανουν δυο καφέδες ξεχωριστά και τους ενώνουν, καταλαβαίνω πως αν παίζουν κοντα στα 40ml αρα αμέσως παμε στα 80-100 ml καφέ, γιαυτό βγαίνει τοσο πολυ, αυτό ομως που με ξενερώνει ειναι οτι λογικά στην δόση εχουν 17-18 gr καφέ, αρα παμε αμέσως στα 36gr,  ακομα και σπιτικός καφές να είναι θα με βάλει φυλακί :P
 αν βγεί και χάλια εκει να δείς ακόμη...
Προς το παρόν περιμένω  portafitler το Joe Frex 51mm bottomless που εχει απο μονο του καλαθάκι μεχρι 16 gr να κανω πειράματα να δώ.
Επίσης τι γνώμη εχετε για τα φίλτρα που βάζουν πάνω απο το portafilter αξίζει η χαλανε την διαδικασία παρασκευής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρω πως οι σιτες χαλανε κατι. το μονο που αλλαζει ειναι πως θα χρειαστει να βαλεις 1γρ λιγοτερο στο κλειστρο. κατα τα αλλα κραταν πιο καθαρη τη shower screen και εν μερει κανουν καπως καλυτερη κατανομη νερου στο μπισκοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, gsisr said:

δεν θεωρω πως οι σιτες χαλανε κατι. το μονο που αλλαζει ειναι πως θα χρειαστει να βαλεις 1γρ λιγοτερο στο κλειστρο. κατα τα αλλα κραταν πιο καθαρη τη shower screen και εν μερει κανουν καπως καλυτερη κατανομη νερου στο μπισκοτο.

Καταλαβα, οπως και να εχει θα το δοκιμάσω αφου το πήρα να δούμε, μια ερώτηση που ισως να εχει απαντηθεί σε προηγούμενο post,
Την δεδομένη στιγμη που μιλαμε με την dedica εχω το απλο portafilter που δουλευω μεχρι να ερθει το bottomless, 
Οταν παω να πετάξω τον καφε που εφτιαξα βλεπω πως μεσα ειναι πολυ νερουλό, τι υποδεικνύει αυτο ; κανω κατι λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, baspax1 said:

Καταλαβα, οπως και να εχει θα το δοκιμάσω αφου το πήρα να δούμε, μια ερώτηση που ισως να εχει απαντηθεί σε προηγούμενο post,
Την δεδομένη στιγμη που μιλαμε με την dedica εχω το απλο portafilter που δουλευω μεχρι να ερθει το bottomless, 
Οταν παω να πετάξω τον καφε που εφτιαξα βλεπω πως μεσα ειναι πολυ νερουλό, τι υποδεικνύει αυτο ; κανω κατι λαθος ;

όχι απλά η μηχανή σου δεν έχει τρίοπη βαλβίδα εκτόνωσης και έτσι πάντα το puck θα είναι νερουλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!

Επειδή έχω παραγγείλει τη μηχανή Gaggia Evolution, μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω non pressurised portafilter με ή χωρίς basket και αντίστοιχο basket αν δεν πάνε πακέτο? Είδα ότι είναι 53 mm και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές...

Επεξ/σία από ZAFEIRIADIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ZAFEIRIADIS said:

Γεια σας!

Επειδή έχω παραγγείλει τη μηχανή Gaggia Evolution, μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω non pressurised portafilter με ή χωρίς basket και αντίστοιχο basket αν δεν πάνε πακέτο? Είδα ότι είναι 53 mm και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές...

Αυτή;

1699196015_0_espresso-evolution-stone-black.jpg.c7442f59d5faad93a6c1113d8be59575.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ναι αυτή !

Είχα διαβάσει σε κριτικές Skroutz ότι στα προηγούμενα μοντέλα ίδιου budget αν έβγαζες το ελατήριο από το portafilter γινόταν non pressurised. Σε αυτή επειδή είναι καινούργια δεν ξέρω αν γίνεται. Επίσης είδα βίντεο στο YouTube του Tom's (?) https://youtu.be/hDrPXLPdnXE?si=ujhCwdA0YJYLA5tw

και κατάλαβα ότι χρησιμοποιεί το portafilter Edesia 53mm το καλαθάκι της οποίας όμως έχει διαρροή οπότε έβαλε ένα άλλο που είχε. Επίσης σε ένα σχόλιο απάντησε ότι μπορεί να μπει non pressurised καλαθάκι στο portafilter που έχει επάνω η μηχανή. Το θέμα είναι πιο θα μπορούσε να είναι το καλαθάκι?

Αυτό ας πούμε θα έκανε?

https://clivecoffee.com/products/ims-precision-baskets#reviews

Μήπως γνωρίζεις κάτι σχετικά ? Το αντικείμενο είναι τεράστιο, εγώ αρχάριος (για να πίνω έναν αξιοπρεπή καφέ freddo την αγόρασα) και η μηχανή καινούριο μοντέλο...

 

5 hours ago, virginkiller said:

Αυτή;

1699196015_0_espresso-evolution-stone-black.jpg.c7442f59d5faad93a6c1113d8be59575.jpg

 

Επεξ/σία από ZAFEIRIADIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ZAFEIRIADIS είπε

Καλημέρα, ναι αυτή !

Είχα διαβάσει σε κριτικές Skroutz ότι στα προηγούμενα μοντέλα ίδιου budget αν έβγαζες το ελατήριο από το portafilter γινόταν non pressurised. Σε αυτή επειδή είναι καινούργια δεν ξέρω αν γίνεται. Επίσης είδα βίντεο στο YouTube του Tom's (?) https://youtu.be/hDrPXLPdnXE?si=ujhCwdA0YJYLA5tw

και κατάλαβα ότι χρησιμοποιεί το portafilter Edesia 53mm το καλαθάκι της οποίας όμως έχει διαρροή οπότε έβαλε ένα άλλο που είχε. Επίσης σε ένα σχόλιο απάντησε ότι μπορεί να μπει non pressurised καλαθάκι στο portafilter που έχει επάνω η μηχανή. Το θέμα είναι πιο θα μπορούσε να είναι το καλαθάκι?

Αυτό ας πούμε θα έκανε?

https://clivecoffee.com/products/ims-precision-baskets#reviews

Μήπως γνωρίζεις κάτι σχετικά ? Το αντικείμενο είναι τεράστιο, εγώ αρχάριος (για να πίνω έναν αξιοπρεπή καφέ freddo την αγόρασα) και η μηχανή καινούριο μοντέλο...

 

53mm βλεπω απο aliexpress αυτο αλλα πρεπει να δεις ποσα ''αυτια'' εχει το portafilter στην δικια σου , αυτο φαινεται να εχει 3, φαινεται οτι δεν εχει καλαθι μεσα , μνονο το portafilter ειναι https://www.aliexpress.com/item/1005006423360994.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.2f1aZVxiZVxi5d&algo_pvid=d653ae70-e5cb-480c-b548-03d729e0a3de&algo_exp_id=d653ae70-e5cb-480c-b548-03d729e0a3de-0&pdp_npi=4%40dis!EUR!41.15!14.40!!!43.75!15.31!%402103244b17057494798208147ec3b6!12000037113921059!sea!GR!908962626!&curPageLogUid=TdOA7XjeN9fW&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

Εγω απο κει πηρα γιαν την Dedica μου , δεν ξερω αν βγει καλο

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχει δύο αυτιά...

Κατέληξα κι αγόρασα ένα non pressurised basket, βάζω το link μήπως κάποιος το χρειαστεί 

https://www.ebay.com/itm/272756921466?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=GoFj8gzPSiO&sssrc=4429486&ssuid=7rclZlKJSV2&var=&widget_ver=artemis&media

Διάβασα στα σχόλια των video του ίδιου ότι κάνουν τα καλαθάκια που προορίζονται για saeco Venezia, οπότε είμαι σε αναμονή.

Ευχαριστώ για την απάντηση !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2023 στις 8:46 ΜΜ, sndev είπε

σας ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια, απο προτάσεις που ειπατε  εψαξα οτι λεπτομέρειες μπορουσα να βρω ονλινε που δεν ηξερα κ τελικα καταλαβα οτι ειμαι τελειως newbie για να μπω ξαφνικα τοσο βαθια

Ξεκίνησα πήγα στο barista να πάρω την victoria τελικά έφυγα με την profitec go

 

Ωραία, τη στόλισα δίπλα στη specialita έκανα το πρώτο καφέ κουτσά στραβά 

το μονο που πείραξα ήταν η πίεση που ήταν 9.3 περίπου. Είδα στα βιντεο προτείναμε 9. το παλικάρι στο barista μου πε 8.5. ε το βαλα 8.8

εριξα κ το κόψιμο του μυλου γτ έβγαζε σε 18,5 gr  καφε 60 ml σε18 sec. το πέταξα κ εφτιαξα ενα που εβγαλε σε 18 γρ καφέ 60 μλ σε 22 sec . Φαντάζομαι πρεπει να τα βγαλει σε 30 sec οπότε ο αυριανός θα πρέπει να κοπεί αρκετα πιο ψιλά, σωστά?

Πάντως ακόμα κ ετσι τίμιος κ διαφορετικός 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.fcf1ee637a73979df352776b7d8a8be6.png

 

 

Φίλε @sndev πως σου φαίνεται η μηχανη; Είμαι στη ζύμωση για την αγορά της. Εγώ την θέλω μόνο για εσπρέσο όχι για καπουτσίνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, moutzah3d1n said:

Φίλε @sndev πως σου φαίνεται η μηχανη; Είμαι στη ζύμωση για την αγορά της. Εγώ την θέλω μόνο για εσπρέσο όχι για καπουτσίνο 

super! ερχομαι απο την delica ομως οπότε δεν εχω σύγκριση με αλλη παρόμοια

το πρωί θες 8 λεπτα να ζεσταθει να παει 93 βαθμοί

Είναι πολύ σταθερή πολυ εύκολη στην ρύθμισή πίεσης 

ο ένας εσπρεσο πισω αποτον άλλον γίνεται άμεσα τύπου 1 λεπτό να ξαναπιάσει θερμοκρασία

ερχετε με ταμπερ 

θες οπωσδήποτε φίλτρο νερού εγω πήρα αυτο που έγραψα πιο πισω κ κομπλε , όλα μόνιμα μέσα στο καδο νερου , οπότε δεν ασχολούμαι με φιλτραρισμένο απο brita κανάτα

ο καφες πολυ ποιοτικότερος γευστικα,  καμια σχεση πλεον κ απο τους εξω..  αγορασα κ ενα θερμος εστια κ παω με αυτο στο γραφειο ενω εχω μια delica κ εκει η οποια πλεον αφοπλιστηκε λογο γευσης.. εχω ομως κ μυλο του 400αρι 

Τεράστιο βοήθημά το pid με το χρονο εκχύλισης, πλέον φτιάχνει μόνη της η γυναίκα χωρίς να με πριζει, της λες στα 30 σεκ κλειστο κ παει τυφλοσούρτη

θες ομως καμιά βδομάδα δοκιμές μέχρι να βρεις το σωστο σημείο κ αρκετούς καφεδες να πιει ο νεροχύτης  

 

κ για καπουτσινο που δεν θες είναι πολύ κομπλε πολύ δυνατός ατμός 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...