Προς το περιεχόμενο

Το mainboard AORUS TRX40 υποστηρίζει τους next-gen επεξεργαστές AMD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ώρα που η AMD βάζει τις τελευταίες «πινελιές» στη σειρά επεξεργαστών high-end desktop Ryzen Threadripper 3000 series (Castle Peak) άρχισαν να διαρρέουν φωτογραφίες νέων motherboards που ολοκληρώνονται γύρω από το chipset TRX40.

Ένα από αυτά είναι το AORUS TRX40 της Gigabyte που δείχνει… τερατώδες κάνοντας χρήση του πρότυπου E-ATX. Το motherboard διαθέτει τέσσερις υποδοχές PCIe 4.0 x16 και οκτώ υποδοχές για DDR4 DIMMs για μνήμη έως και 256GB με υποστήριξη «quad-channel». Από όσο μπορούμε να δούμε, διαθέτει και ενεργό σύστημα ψύξης (με έναν μικρό ανεμιστήρα) καθώς και Diagnostic/ POST/ Debug LED. Εκτός από τις υποδοχές για τα αρθρώματα μνήμης και τις κάρτες επέκτασης, υπάρχουν τρεις υποδοχές M.2 (Gen.4) και από οκτώ έως και δέκα υποδοχές SATA3 κ.ά.

Στην περιοχή VRM που μοιάζει να έχει προτιμηθεί 12-phase design –ίσως και μεγαλύτερο- παρατηρούμε μεγάλες ψύκτρες με stacked-fins και heatpipes για την ψύξη, καθώς το motherboard θα δέχεται επεξεργαστές με μεγάλες απαιτήσεις ισχύος.

GBT-AORUS-TRX40-1.jpg.3072f2bd12f6b7bbe71344ac0daca718.jpg

Η AMD αναμένεται να κυκλοφορήσει στην αγορά πρώτα τους επεξεργαστές Ryzen Threadripper 3960X (24-core/ 48-thread) και 3970X (32-core/ 64-thread). Παράλληλα θα κυκλοφορήσουν motherboards που βασίζονται στο TRX40 chipset. Λίγο μετά, περιμένουμε την κυκλοφορία των ισχυρότερων επεξεργαστών Ryzen Threadripper 3980X (48-core/ 96-thread) και Ryzen Threadripper 3990X (64-core/ 128-thread) μαζί με motherboards που θα βασίζονται στα chipsets TRX80/ WRX80. Περιμένουμε την AMD να ανακοινώσει τους νέους επεξεργαστές Ryzen Threadripper 3000 series στις 5 Νοεμβρίου.

Tweaktown


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen Threadripper 3990X (64-core/ 128-thread εντάξει έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους επεξεργαστές, 

ακόμα τρίβω τα μάτια μου και δεν πιστεύω αυτό που βλέπω 128 thread !!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, luis_rambo84 είπε

Ryzen Threadripper 3990X (64-core/ 128-thread εντάξει έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους επεξεργαστές, 

ακόμα τρίβω τα μάτια μου και δεν πιστεύω αυτό που βλέπω 128 thread !!!!

In be4

Ναι αλλά ο (insert random intel SKU) είναι καλύτερος στο (Inserτ random game).

comments

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πρωτα benchmark που " ξεφυγαν " εδειξαν 80.000 passmark με τον " μικρο" . Καπου στα 3 φορες πανω απο εναν 3900Χ .Οντως αλλαξε πολυ η υπολογιστικη δυναμη με το "πεταγμα" τηςAMD , βαση παντα και της τιμης που ζηταει σε σχεση με πλατφορμα Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να σερνουν επεξεργαστες καθε διμηνο σχεδον ακομα και με επεξεργαστη ryzen 7 δευτερης γενιας να μην πω και πρωτης εισαι αρχοντας για αρκετα χρονια ,τωρα για e-μαχες κλπ νομιζω οτι μονο η τζεπη ποναει ,........

για μενα με τον 2950x και τον 2700x παρα το γραφειο θα παρω καιρο για επομενη αγορα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κυρ στέφανε κάνε 128 τα threads...

ναι... ναι...

πήρε μπρος η amd και ποίος την πιάνει κυρ στέφανε...

θα το κάψουμε απόψε κυρ στέφανε, ναι θα το κάψουμε!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν τερματίσει με τους τόσους τζάμπα πυρήνες....

Συνέχεια μόνο benchmarks ξέρουν να κάνουν αλλά να βγάλουν προγράμματα που να υποστηρίζουν έστω 32 cores πχ για video rendering δεν λένε να βγάλουν !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Το έχουν τερματίσει με τους τόσους τζάμπα πυρήνες....

Συνέχεια μόνο benchmarks ξέρουν να κάνουν αλλά να βγάλουν προγράμματα που να υποστηρίζουν έστω 32 cores πχ για video rendering δεν λένε να βγάλουν !!!

Ο Avidas δεν θα έλεγε όχι σε cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Το έχουν τερματίσει με τους τόσους τζάμπα πυρήνες....

Συνέχεια μόνο benchmarks ξέρουν να κάνουν αλλά να βγάλουν προγράμματα που να υποστηρίζουν έστω 32 cores πχ για video rendering δεν λένε να βγάλουν !!!

Αν μπορούσε κάποιος να τρέχει 2-3-4 instances ταυτόχρονα... Oh wait.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

In be4

Ναι αλλά ο (insert random intel SKU) είναι καλύτερος στο (Inserτ random game).

comments

Είμαι κάτοχος 7800x. Και από ότι βλέπω  στην επόμενη γενιά η amd θα λανσάρει ένα threadripper 128 core 256 thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KnightRider είπε

Το έχουν τερματίσει με τους τόσους τζάμπα πυρήνες....

Συνέχεια μόνο benchmarks ξέρουν να κάνουν αλλά να βγάλουν προγράμματα που να υποστηρίζουν έστω 32 cores πχ για video rendering δεν λένε να βγάλουν !!!

υπάρχουν.. ειδικά κάποιος που τρέχει 3Ds max τον γονατίζει εύκολα και τον 64C/128t με κάποιο απαιτητικό project.

η adobe είχε περιορισμό στην 2015 έκδοση μέχρι τα 16 cores, στη 2019 τα αναγνωρίζει όλα τα cores αλλά παίζει ρόλο και τα εξωτερικά plugin πόσο εξαρτώνται από τη cpu.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, forgotten είπε

οσο και να σερνουν επεξεργαστες καθε διμηνο σχεδον ακομα και με επεξεργαστη ryzen 7 δευτερης γενιας να μην πω και πρωτης εισαι αρχοντας για αρκετα χρονια ,τωρα για e-μαχες κλπ νομιζω οτι μονο η τζεπη ποναει ,........

για μενα με τον 2950x και τον 2700x παρα το γραφειο θα παρω καιρο για επομενη αγορα....

,Προφανώς έναν απλό χρήστη ακόμα και gamer μέχρι και η πρώτη γενιά ryzen τον καλύπτει. Εγώ φαντάσου έφυγα από Intel 3570k που με κράτησε μία χαρά για μια 6ετια .,πήγα σε ryzen 5 1600 και είμαι μια χαρά. Έχω και την καβατζα ότι με περιμένει λόγο συμβατότητας ένα πλήθος επεξεργαστών από την 2η και 3η γενιά ryzen, κ έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Με βλέπω για 8ετια αυτή την φορά! 

 

Είναι εντυπωσιακό αυτό που κάνει η AMD,  σε όσους είναι χρήσιμα αυτά τα κτήνη με τους πολλούς πυρήνες θα κάνουν τεράστια μείωση χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με 8350 από το 2012, πέρσι για πρώτη φορά μετά την 6800 ultra, έβαλα Nvidia, μια 980 Ti που πήρα 240 ευρώ και πιστεύω στα 1080p δεν έχει νόημα η αναβάθμιση ακόμα. Τώρα προέχει το ΙΧ... Προς την άνοιξη Ryzen..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...