Προς το περιεχόμενο

Βεβαίωση Ενσήμων


Taras777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να εκφράσω μια απορία σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε στον χώρο εργασίας μου. Ζητήθηκε από όλους τους εργαζόμενους να προσκομίσουμε βεβαίωση με όλα τα ένσημα που έχουμε από την πρώτη μέρα ασφάλισης στην πρώτη μας εργασία μέχρι και σήμερα, ωστόσο δεν μας ειπώθηκε ο λόγος για τον οποίο γίνεται κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Πρώτη φορά μου συμβαίνει και είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για αυστηρά προσωπικό δεδομένο. Έχω την υποχρέωση να το προσκομίσω στο λογιστήριο ή μπορώ και να αρνηθώ; Η αλήθεια είναι ότι η ανακοίνωση αυτή γέννησε απορίες σε πολλούς συναδέλφους. Θα μπορούσε όποιος γνωρίζει ή έχει αντίστοιχη εμπειρία να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να φανταστώ που μπορεί να τους χρειαστούν. Μόνο οι κωδικοί της θέσης φαίνονται και τα ένσημα. 

Καλό είναι να ρωτήσετε για ποιο λόγο τα ζητάνε γιατί αφορούν προσωπικά δεδομένα. Δεν είναι κακό να ρωτήσετε εφόσον είστε και πολλοί που απορείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους που μπορούν να τα ζητήσουν; ποιο είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα; 

11 λεπτά πριν, afragorn είπε

 Μόνο οι κωδικοί της θέσης φαίνονται και τα ένσημα. 

 

και το πόσα έπαιρνες, το οποίο εδώ που τα λέμε είναι αρκετά ευαίσθητο δεδομένο.. τα υπόλοιπα είναι παντελώς αδιάφορα να τα ξέρει κανείς έχει βέβαια σημασία για αρκετά πράγματα (ασφάλιση, άδεια, δικαιούμενο μισθό.. ) για αυτό και μπορεί να στα ζητήσει ο εργοδότης

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα προϋπηρεσίας λογικά.  

Παράδειγμα αν εγώ πάω σε συνέντευξή και πω οτι έχω προϋπηρεσία 10 χρόνια σας βοηθός λογιστή, αν με πάρουν προφανώς και θα μ ζητήσουν τα ένσημα γιατί αν όντως έχω 10 χρόνια σαν βοηθός λογιστή,θα με δηλώσουν σαν κανονικό λογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

θα με δηλώσουν σαν κανονικό λογιστή. 

γιατί; 

και τι διαφορά έχει επί της ουσίας κιόλας; 

 

λογιστής μπορει να είσαι με το που θα βγεις από τη σχολή, βοηθός μπορεί να είσαι και για πάντα

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, logistoulis είπε

γιατί; 

και τι διαφορά έχει επί της ουσίας κιόλας; 

λογιστής μπορει να είσαι με το που θα βγεις από τη σχολή, βοηθός μπορεί να είσαι και για πάντα

Διαφορά επί της ουσίας δεν έχει αλλά από όσο ξέρω αν εχεις προϋπηρεσία 10 χρόνια π.χ σαν βοηθός λογιστή μετά λογιζεσαι σαν κανονικός λογιστής ακόμα και αν δεν έχεις πτυχίο. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με φαντάζομαι από το όνομα ίσως ξέρεις κάτι περισσότερο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...