Προς το περιεχόμενο

Σκληροί δίσκοι SAS vs SATA


Architek693

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους σκληρούς δίσκους SAS και μία σύγκριση σε σχέση με τους SATA.

Θέλω να αγοράσω ένα δίσκο 6 ή 8 ΤΒ για χρήση σε local δίκτυο σε υπολογιστή που θα λειτουργεί ως file server. Ο λόγος που σκέφτομαι τον SAS είναι γιατι βλέπω οτι παρόλο που είναι και αυτος στα 7200rpm λόγω του οτι είναι Hybrid είναι πιο γρήγορος και απ'οτι διαβάζω και πιο αξιόπιστος. Με ενδιαφέρει να είναι γρήγορος και να αντέχει πολλές διεργασίες ταυτόχρονα για μεγάλα αρχεία. Δουλεύω με μεγάλα αρχεία σε προγράμματα 3D και θέλω να διαβάζει και να γράφει σε αυτόν τον σκληρό μέσω δικτύου.

Αυτόν που έχω δει και σκεφτόμουν είναι αυτος: https://www.skroutz.gr/s/10642067/Seagate-Enterprise-Capacity-6TB-512e-SAS.html?keyphrase=seagate+sas+6tb

Αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και ξέρει ας με συμβουλέψει. Αν επίσης έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρία ή δίσκο επίσης ευπρόσδεκτο. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ο υπολογιστής ή μάλλον καλύτερα ο server να πάρει sas σκληρούς.?Οι  sas δεν συνδέονται σε sata...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδόσεις σε μεγάλα αρχεία θα ανέβουν πολύ αν κάνεις ένα raid 0. Το αρνητικό είναι ότι αν χαλάσει ο ένας από τους δύο δίσκους θα χάσεις όλα τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά θες υπολογιστή ή μάλλον καλύτερα server με sas controller και όπως προαναφέρθηκε με Ethernet cards που ξεπερνάν το 1 gigabit.

Γράφεις hybrid αλλά δεν φαίνεται πουθενά στα specs του link. Ο συγκεκριμένος σκληρός βγαίνει και σε σύνδεση sata. Είναι λίγο υπερβολή    αν ο υπολογιστής δεν έχει sas να θες να αγοράσεις controller για να βάλεις τον συγκεκριμένο σκληρό....

Ειναι αρκετά αξιόπιστος σκληρός αλλά ο συγκεκριμένος δεν έχει να κάνει με το γεγονός επειδή είναι και sas....

Βασικά αν δεν έχεις μηχάνημα που να τον δέχεται , σου είναι άχρηστος. Αυτά που σου προσφέρει, τα προσφέρει και ο αντίστοιχος sata. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και πάλι,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο υπολογιστής που θέλω να τον βάλω έχει μητρική την ASUS Z10PE-D8 WS με διπλό επεξεργαστή Xeon και την ενσωματωμένη κάρτα Ethernet που ειναι 1 gigabit. Δεν έχω άλλη γρηγορότερη κάρτα ethernet.

Επίσης δεν έχω SAS controller ή κάτι άλλο. Δεν ήξερα οτι συνδέεται με άλλο τρόπο. Άρα καταλήγουμε οτι δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση χωρίς να αγοράσω κάτι έξτρα. Με καλύπτει και ο αντίστοιχος SATA σωστα? 
 

Επεξ/σία από Architek693
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Architek693 είπε

Γεια σας και πάλι,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο υπολογιστής που θέλω να τον βάλω έχει μητρική την ASUS Z10PE-D8 WS με διπλό επεξεργαστή Xeon και την ενσωματωμένη κάρτα Ethernet που ειναι 1 gigabit. Δεν έχω άλλη γρηγορότερη κάρτα ethernet.

Επίσης δεν έχω SAS controller ή κάτι άλλο. Δεν ήξερα οτι συνδέεται με άλλο τρόπο. Άρα καταλήγουμε οτι δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση χωρίς να αγοράσω κάτι έξτρα. Με καλύπτει και ο αντίστοιχος SATA σωστα? 
 

σωστά , κατα την γνώμη μου αγόρασε WD gold-series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

σωστά , κατα την γνώμη μου αγόρασε WD gold-series

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως ότι εμπειρία έχω μέχρι τώρα με WD δεν είναι καλή! Και τους αποφεύγω. Δεν ξέρω εσείς τι λέτε.
Έλεγα να πάω σε TOSHIBA. Έχω ήδη άλλον ένα και είναι μια χαρά. Μου φαίνεται πιο αξιόπιστη. Έλεγα να πάω για αυτον: https://www.skroutz.gr/s/15140484/Toshiba-X300-Bulk-8TB.html
Τι λετε? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι και αυτός αρκεί να μην το έχεις να λειτουργεί 24/7

2 λεπτά πριν, Architek693 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως ότι εμπειρία έχω μέχρι τώρα με WD δεν είναι καλή! Και τους αποφεύγω. Δεν ξέρω εσείς τι λέτε.
Έλεγα να πάω σε TOSHIBA. Έχω ήδη άλλον ένα και είναι μια χαρά. Μου φαίνεται πιο αξιόπιστη. Έλεγα να πάω για αυτον: https://www.skroutz.gr/s/15140484/Toshiba-X300-Bulk-8TB.html
Τι λετε? Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

μια χαρά είναι και αυτός αρκεί να μην το έχεις να λειτουργεί 24/7

Χμμ γιατι το λες? Η αλήθεια είναι οτι έχω συνέχεια ανοιχτό το PC αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Architek693 είπε

Χμμ γιατι το λες? Η αλήθεια είναι οτι έχω συνέχεια ανοιχτό το PC αυτο

αν δεν "ξεκουράζεται" θα σου σκάσει συντομότερα από το προσδοκώμενο. Δεν είναι δίσκος για 24/7 , ψάξε τι λέει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Architek693 είπε

Επισης για την περίπτωση μου να επιλέξω χρήση Desktop ή χρήση Server?...

πως θα τον δουλεύεις? όλη μέρα κάθε μέρα?

Ρωτάς χωρίς να δίνεις αναλυτικά στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

πως θα τον δουλεύεις? όλη μέρα κάθε μέρα?

Ρωτάς χωρίς να δίνεις αναλυτικά στοιχεία

Ναι θέλω να δουλεύει συνέχεια 24/7. Αν όχι να κάνει απαραίτητα κάτι θέλω να είναι ανοιχτό το PC συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Architek693 είπε

Ναι θέλω να δουλεύει συνέχεια 24/7. Αν όχι να κάνει απαραίτητα κάτι θέλω να είναι ανοιχτό το PC συνέχεια

τότε να πάρεις αυτόν που σου είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...