Προς το περιεχόμενο

Αγορα Headset


Galadian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Έτυχε να τα ακούσω σε έκθεση του avclub τα συγκεκριμένα πριν χρόνια. Αξίζει να πας, αν ξαναγίνει και είσαι από Αθήνα, ώστε να συγκρίνεις με τα δικά σου και να πάρεις μια εικόνα της αγοράς(δέχονται δικό σου στικάκι ή και CD).

Η μητρική σου δεν κάνει καμία αναφορά για ξεχωριστό head amp(NE5532 συνήθως) όπως συμβαίνει με άλλα ακριβά mobo. Στο amp κομμάτι θα υπάρχει πρόβλημα ποιοτικά, αν υπάρχει. Το DAC είναι ΟΚ.

On topic. Υπάρχουν και τα HD58X Jubilee που είναι μια παραλλαγή των HD6** μοντέλων με εκτεταμένο και καθαρό μπάσο. Ελαφρώς πιο κλειστά από την 600 σειρά. Φθηνή massdrop έκδοση(160$). Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να δοκιμάσεις σε massdrop. 

καλησπέρα έχω υπόψιν μου το drop δεν ξέρω τι λέει με τελωνεία και τέτοια όμως  να πω εδώ ότι είμαι γερμανία επειδή έχω χάσει την μπάλα λίγο βλέπω καλές περίπτωσης θέλω να παίζω games όπως pubg να ακούω step  κτλ μουσική και καμιά ταινία αν πάρω τα 1990 προ θα χρειαστώ και dac ? δεν θέλω να ξεφύγω από τα 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DAC δεν είναι υποχρεωτικός, αλλά αγοράζοντας έναν μπορείς πλέον να ακούς καλό ήχο  χωρίς να σε πολυνοιάζει η αρχική πηγή. Κοίτα κάποιον Dragonfly ή τον Creative που έγραψα, ο creative έχει το επιπλέον όφελος να δουλεύει εξαιρετικά και στα παιχνίδια.  Υπάρχουν και οι πιο φτηνές λύσεις τύπου Meizu HiFi DAC pro, αλλά δεν τις έχω δουλέψει.  Δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις τόσο ακριβά σαν τα 1990, πιστεύω ότι με κάτι στην κατηγορία των DT770 pro θα είσαι ικανοποιημένος. Απλά πρόσεξε μην πάρεις την έκδοπση των 250 ohm, αν τα χρησιμοποιείς σε συσκευή χωρίς ενισχυτή, θα έχουν χαμηλή ένταση,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Galadian είπε

καλησπέρα έχω υπόψιν μου το drop δεν ξέρω τι λέει με τελωνεία και τέτοια όμως  να πω εδώ ότι είμαι γερμανία επειδή έχω χάσει την μπάλα λίγο βλέπω καλές περίπτωσης θέλω να παίζω games όπως pubg να ακούω step  κτλ μουσική και καμιά ταινία αν πάρω τα 1990 προ θα χρειαστώ και dac ? δεν θέλω να ξεφύγω από τα 300

Αυτα τα ακουστικά είναι πανακριβά. Μήπως εννοείς τα DT 990pro. Δεν ξέρω πού τα βρήκες με 300€. Θέλουν οπωσδήποτε ενισχυτή για να τα αξιοποιήσεις στο μέγιστο. Όλα τα audiophile ακουστικά σχεδιάστηκαν για να παίξουν από ενισχυτή ή έστω ένα ένα πολύ καλό κινητό(βλέπε HD599 και HD598Cs).  Όχι με mobo χωρίς ειδικό amp. Δεν παίρνεις ούτε το 70% τους.

Ιδανικά βρες πωλητή που να μπορείς να δοκιμάσεις, μήπως και αυτή η κατηγορία ακουστικών(κυρίως τα ανοικτά) δεν είναι για σενα. Μόνο τα DT 770 pro, άντε και τα 990 pro είναι safe bet(μαζί με amp). Το ένα είναι κλειστό και το άλλο παίζει σαν κλειστό, με ισχυρότατο μπάσο, λόγω ημικλειστής κατασκευής.

Ο ενισχυτής creative SXFI, που λέει ο Voodooman, είναι αρκετά καλός σε ένταση(βγάζει 4Vrms) αλλά πληρώνεις πιο πολύ το SXFI virtual surround(vs) για το οποίο είναι ανάμεικτες οι εντυπώσεις. Είναι εξατομικευμένο vs με στόχο να σε πείσει ότι οι ήχοι που ακούς δεν προέρχονται από τα ακουστικά αλλά από κάπου έξω και να το κάνει καλύτερα από τα υπόλοιπα. Αρκετοί αναφέρουν ότι δεν τα πάει καλύτερα από τις υφιστάμενες μη εξατομικευμένες λύσεις. Άλλοι το βρίσκουν ανώτερο. Είναι λίγο ρίσκο. Ενώ η soundblaster G5 είναι στα 100€ περίπου με μεγαλύτερη ισχύ(2Χ), καλή ποιότητα και θα σε καλύψει για οποιοδήποτε σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτα τα ακουστικά είναι πανακριβά. Μήπως εννοείς τα DT 990pro. Δεν ξέρω πού τα βρήκες με 300€. Θέλουν οπωσδήποτε ενισχυτή για να τα αξιοποιήσεις στο μέγιστο. Όλα τα audiophile ακουστικά σχεδιάστηκαν για να παίξουν από ενισχυτή ή έστω ένα ένα πολύ καλό κινητό(βλέπε HD599 και HD598Cs).  Όχι με mobo χωρίς ειδικό amp. Δεν παίρνεις ούτε το 70% τους.

Ιδανικά βρες πωλητή που να μπορείς να δοκιμάσεις, μήπως και αυτή η κατηγορία ακουστικών(κυρίως τα ανοικτά) δεν είναι για σενα. Μόνο τα DT 770 pro, άντε και τα 990 pro είναι safe bet(μαζί με amp). Το ένα είναι κλειστό και το άλλο παίζει σαν κλειστό, με ισχυρότατο μπάσο, λόγω ημικλειστής κατασκευής.

Ο ενισχυτής creative SXFI, που λέει ο Voodooman, είναι αρκετά καλός σε ένταση(βγάζει 4Vrms) αλλά πληρώνεις πιο πολύ το SXFI virtual surround(vs) για το οποίο είναι ανάμεικτες οι εντυπώσεις. Είναι εξατομικευμένο vs με στόχο να σε πείσει ότι οι ήχοι που ακούς δεν προέρχονται από τα ακουστικά αλλά από κάπου έξω και να το κάνει καλύτερα από τα υπόλοιπα. Αρκετοί αναφέρουν ότι δεν τα πάει καλύτερα από τις υφιστάμενες μη εξατομικευμένες λύσεις. Άλλοι το βρίσκουν ανώτερο. Είναι λίγο ρίσκο. Ενώ η soundblaster G5 είναι στα 100€ περίπου με μεγαλύτερη ισχύ(2Χ), καλή ποιότητα και θα σε καλύψει για οποιοδήποτε σετ.

καλησπέρα τα 1990 προ τα είχε το site τις εταιρίας προσφορά δεν ξέρω αν είναι ακόμα έκαναν 380 γιαυτο ρώτησα αν αξίζουν τα 80 euro extra από το λεφτά που θέλω να δώσω μόλις επιστρέψουν τα arctic στην amazon θα πάω για σετάκι dt 770 990 προ και g5 η g6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Galadian είπε

καλησπέρα τα 1990 προ τα είχε το site τις εταιρίας προσφορά δεν ξέρω αν είναι ακόμα έκαναν 380 γιαυτο ρώτησα αν αξίζουν τα 80 euro extra από το λεφτά που θέλω να δώσω μόλις επιστρέψουν τα arctic στην amazon θα πάω για σετάκι dt 770 990 προ και g5 η g6

Η 250 Ohm έκδοση είναι η καλύτερη με βάση την εταιρεία σε θέμα ποιότητας. Τα μεγάφωνα έχουν ελαφρύτερο και μικρότερο πηνίο εν σχέσει με την 80 Ohm έκδοση που στοχεύει περισσότερο στις μεγάλες εντάσεις για επαγγελματίες σε live παραστάσεις. Πρακτικά δεν ξέρω αν η όποια διαφορά είναι ουσιαστική(έχω την 250 Ohm). Επίσης, η 80 Ohm έχουν λιγότερα πρίμα και ακούγονται πιο μπασάτα. Τα 990 pro είναι αποκλειστικά 250 Ohm. Όλα αυτά τα σετ γίνονται περισσότερο flat με ειδικές ισοσταθμίσεις, μέσω του Equalizer APO. Σου δίνω και λινκ αν θες. 

Η G6 είναι ανώτερη ποιοτικά(εντελώς διαφορετικό amp) και ~ίδια σε ένταση με την G5. Όμως και η G5 θα σε καλύψει με αυτά τα ακουστικά.

υ.γ.: Τώρα που το σκέφτομαι και ο SXFI amp θα επαρκούσε. Μόνο στα games θα τον είχες να παίζει ψηλά. Τα 770/990 είναι μέσα στα supported.

https://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx?sid=200121&c

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...