Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε τη σειρά gaming monitors Mi Surface Display


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/10/2019 στις 2:05 ΜΜ, panoskatos είπε

1ον : Αν δεν θέλετε μισθούς πείνας στην Ελλάδα θα πρέπει να δεχτείτε το γεγονός οτι είναι αδύνατων οι τιμές που ανακοινώνονται για προιόντα τεχνολογίας και όχι μόνο στην Κίνα και απλά γίνεται μετατροπή στο δολάριο  να έρχονται και στην Ελλάδα με τέτοιες τιμές ! Στην Ελλάδα και free tax χώρα να είμασταν πρέπει κάποιοι άνθρωποι να δουλέψουν και μόνο για την μεταφορά , δεν βάζω όλα τα υπόλοιπα γιατι θα γίνω κουραστικός και γραφικός.

2ον : Είναι υπερβολή και δεν κάνει και καθόλου καλό να υπάρχει τόση μεγάλη αύξηση στις ιντσες στις οθόνες των υπολογιστών. Μπορεί και πάλι λόγο Κίνας να έχουν ξεφτιλιστεί   οι τιμές στα πανελ αλλά ετσι οπως πάμε πλησιάζουμε πλεον τις 40΄ !!! Οπότε είμαι αντίθετος στην άποψη τις xiaomi οτι ο σημερινός gamer θα κάθεται να παίζει μπροστά σε 34αρι μόνιτορ .

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος, εξαρτάται τι ορίζεις ως gamer και αν κρίνεις από τον εαυτό σου. Για παράδειγμα, στο νέο cod που κάνει cross over console peasants με pc gamers στους ίδιους server, ο pc gamer έχει απόσταση μισό με ένα μέτρο από την οθόνη του, π.χ μια 29" ultra wide is a sweet point αλλά και limit ενώ ο console gamer που παίζει από την lazy chair του και έχει τις 34" στα 2-3 μέτρα+ δεν έχει ταβάνι. Επομένως δεν έχει σχέση αν είσαι εσύ ή εγώ αντίθετος με την άποψη της xiaomi και κάθε xiaomi, αλλά τα τμήματα ερευνών της εκάστοτε εταιρίας που βάσει user info/feedback βλέπουν που πάει η αγοραστική τάση, κάτι στο οποίο πέφτουμε αρκετά έξω, διότι η αίσθηση που έχουμε εμείς για την μάζα δεν συμβαδίζει με την δική τους εικόνα. Δες τα στατιστικά των steam users , τι cpus, vga, monitors, ram. O/S είχαν πέρυσι και τι φέτος κτλ. , καθώς και μην ξεχνάμε την ετήσια πολύ μεγάλη αγοραστική μερίδα νέων ανθρώπων που αγοράζουν ένα συνολικό σύστημα ή κονσόλα και monitor για πρώτη φορά και δεν αντικαθιστούν/αναβαθμίζουν το υπάρχον (new gamers) κτλ. Εξάλλου μην ξεχνάς πως οι κινέζοι στα ηλεκτρονικά ανέκαθεν αντέγραφαν, εξέλισσαν και αναβάθμιζαν πετυχημένες συνταγές άλλων σε όλα τα επίπεδα, ακόμα και βαριά βιομηχανία, π.χ από τα τεθωρακισμένα άρματα μάχης των Γάλλων μέχρι δικτυακό εξοπλισμό υποδομής της Alcatel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 5:25 ΜΜ, Agony είπε

Λογικο VA panel κατηγοριας low end. Ουτε IPS ουτε Premium VA . λογικο με την τιμη που εχει. Οτι πρεπει να ξεκινήσει ο κοσμος να παιρνει ultrawide οθονες.

Αργεί πολυ αυτο το πανελ της LG. Θα ειναι φοβερο ομως 

Υπαρχει δυνατοτητα να παιζει και σε 2560χ1080 μεχρι να παρει μια δυνατη.

Πουλαει ακριβα η LG τα καλα της IPS. Οποιος εχει πανω απο 6-7 πανελ στην κατοχη του ξερει τι λεω.

Τα νουμερα hz κτκλ ειναι το λιγοτερο.

Διοτι το ξεπλυμενο μαυρο ειναι δυστηχως μια θυσια που πρεπει να κανεις , αν δεν θες το απαραδεκτο πανελ των VA με χαλια χρωματα με ghosting latency και viewing angles που το κοκκινο ειναι ροζ οταν το βλεπεις απο το πλαι.

Και τα VA και τα IPS εχουν θέματα και προβληματα.  Διαφορετικα οταν βγουν oled και καθαρισες. 

Δεν ισχύει καλυτερο real latency εχει ενα καλο ips panel. Και χωρις ghosting . το να κανουν review τα ασχετα site και να λενε ότι τους βολευει δυστηχως δεν εχει καμια σχέση με την πραγματικότητα.

Και μιλαω για ολα τα πανελ ips or va... Σπανια να αναφέρουν προβληματα.

Μαζί σου. 

ΑΛΛΑ

Έχω δει γωνία θέασης σε va panel όντως να γίνεται κόκκινο όσο αλλάζεις γωνία αλλά έχω δει και va panel που όσο και να αλλάξεις γωνία θέασης είναι σαν να βλέπεις OLED. Μήπως λοιπόν παίζουν και οι ποιότητες των πάνελ ρόλο? Δηλαδή έχω δει και ips πανελ με μαύρο απίστευτο δίχως το παραμικρό light bleeding  και ΄έχω δει και ips με κάτι φωτεινές περιοχές λες και είναι χαλασμένη η οθόνη... 

Είχα κάποια φεγγάρια ένα μόνιτορ VA 34άρι της samsung ultras wide και ήταν ΟΝΕΙΡΟ.. τέλειο μαύρο ακόμη και σε απόλυτο σκοτάδι ομοιόμορφα χρώματα τέλειες γωνίες θέασης και πολύ γρήγορο πάνελ δίχως το παραμικρό γκόστινγκ κλπ... τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 11:40 ΠΜ, Nero55 είπε

σωστα γιατι θα χασεις στο παιχνιδι σου για τα 3 κλασματα του δεπτερολεπτου, οχι γιατι δεν ξερεις να παιζεις...

ή είσαι 15χρονών ή είσαι άσχετος...ίσως και τα 2. Μπες πρώτα μορφώσου και μετά προσπάθησε να κάνεις τέτοιου είδους σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, alex1_kgr είπε

ή είσαι 15χρονών ή είσαι άσχετος...ίσως και τα 2. Μπες πρώτα μορφώσου και μετά προσπάθησε να κάνεις τέτοιου είδους σχόλια.

ή είσαι αφελής για να νομίζεις ότι θα καταλάβεις 3ms διαφορά...μπεεε

 

πέρα από αυτό η οθόνη δεν είναι απαραίτητα για gaming, έχει 121% srgb που την κάνει καλή και για επεξεργασία βίντεο, και πολλές άλλες χρησεις σε έναν υπολογιστή γραφείου και μάλιστα σε τιμή φωτιά συγκριτικα με τον ανταγωνισμό.

 

τα 3ms διαφορά είναι για τα πρόβατα του μάρκετινγκ που νομίζουν ότι θα δουν διαφορά ή θα μειωθεί η επίδοση τους στο gaming λόγω αυτού 

Επεξ/σία από Nero55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Μαζί σου. 

ΑΛΛΑ

Έχω δει γωνία θέασης σε va panel όντως να γίνεται κόκκινο όσο αλλάζεις γωνία αλλά έχω δει και va panel που όσο και να αλλάξεις γωνία θέασης είναι σαν να βλέπεις OLED. Μήπως λοιπόν παίζουν και οι ποιότητες των πάνελ ρόλο? Δηλαδή έχω δει και ips πανελ με μαύρο απίστευτο δίχως το παραμικρό light bleeding  και ΄έχω δει και ips με κάτι φωτεινές περιοχές λες και είναι χαλασμένη η οθόνη... 

Είχα κάποια φεγγάρια ένα μόνιτορ VA 34άρι της samsung ultras wide και ήταν ΟΝΕΙΡΟ.. τέλειο μαύρο ακόμη και σε απόλυτο σκοτάδι ομοιόμορφα χρώματα τέλειες γωνίες θέασης και πολύ γρήγορο πάνελ δίχως το παραμικρό γκόστινγκ κλπ... τι να πω

Ναι αυτό που λες ισχύει απολυτα η ποιοτητα του πανελ.παιζει μεγαλο ρολο.

Ομως τα μειονεκτήματα απλα δεν κανουν μπαμ σε καλυτερα πανελ δλδ στα va φτιαχνει λιγο το χρωμα υπο γωνια και επισης φτιαχνει και το latency και ghosting... Ομως Δεν εξαλείφεται οπως πχ στα ips. Το ips glow και bleed ειναι 100% δεδομενο απλα σε πανελ οπως τα επαγγελματικα Asus pro art . Eizo κτλ.κτλ δεν κανει.μπαμ. Και σε πανελ gaming που ειχα και εχω οπως aw3418dw lg34gk950 εκανε μπαμ το.ips glow κατω αριστερά. Οπως και να εχει gaming με πολλα hz monitor δυσκολα να ειναι στατικα καλό. Σε παιχνιδια μεσα ομως δεν τα παρατηρεις μονο σε πατερν.

Παραδειγμα τα 2 νεα "VA Gsync 200hz panel στα 2.500 ευρο ultrawide 35. Μεγαλη αποτυχια με το local dimming να προκαλει προβληματα... Στα TV panel παντος που.εχει.η.samsung sony καινεχω δει απο κοντα ειναι πολυ.καλυτερο το local dimming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasilius είπε

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος, εξαρτάται τι ορίζεις ως gamer και αν κρίνεις από τον εαυτό σου. Για παράδειγμα, στο νέο cod που κάνει cross over console peasants με pc gamers στους ίδιους server, ο pc gamer έχει απόσταση μισό με ένα μέτρο από την οθόνη του, π.χ μια 29" ultra wide is a sweet point αλλά και limit ενώ ο console gamer που παίζει από την lazy chair του και έχει τις 34" στα 2-3 μέτρα+ δεν έχει ταβάνι. Επομένως δεν έχει σχέση αν είσαι εσύ ή εγώ αντίθετος με την άποψη της xiaomi και κάθε xiaomi, αλλά τα τμήματα ερευνών της εκάστοτε εταιρίας που βάσει user info/feedback βλέπουν που πάει η αγοραστική τάση, κάτι στο οποίο πέφτουμε αρκετά έξω, διότι η αίσθηση που έχουμε εμείς για την μάζα δεν συμβαδίζει με την δική τους εικόνα. Δες τα στατιστικά των steam users , τι cpus, vga, monitors, ram. O/S είχαν πέρυσι και τι φέτος κτλ. , καθώς και μην ξεχνάμε την ετήσια πολύ μεγάλη αγοραστική μερίδα νέων ανθρώπων που αγοράζουν ένα συνολικό σύστημα ή κονσόλα και monitor για πρώτη φορά και δεν αντικαθιστούν/αναβαθμίζουν το υπάρχον (new gamers) κτλ. Εξάλλου μην ξεχνάς πως οι κινέζοι στα ηλεκτρονικά ανέκαθεν αντέγραφαν, εξέλισσαν και αναβάθμιζαν πετυχημένες συνταγές άλλων σε όλα τα επίπεδα, ακόμα και βαριά βιομηχανία, π.χ από τα τεθωρακισμένα άρματα μάχης των Γάλλων μέχρι δικτυακό εξοπλισμό υποδομής της Alcatel.

Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω. Να ξεκαθαρίσω ότι εννοούσα χρήση desktop όσο αφορά τις ίντσες. 

Σε όλα τα υπόλοιπα με κάλυψες απόλυτα. 

7 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

ή είσαι 15χρονών ή είσαι άσχετος...ίσως και τα 2. Μπες πρώτα μορφώσου και μετά προσπάθησε να κάνεις τέτοιου είδους σχόλια.

Από αυτά που έγραψε σίγουρα δεν είναι ούτε 15χρονο ούτε άσχετος. 

Μάλλον όσοι ισχυρίζονται ότι δεν ισχύουν αυτά που έγραψε είναι ένα από τα δύο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 9:27 ΜΜ, music_lover είπε

Άσε ρε γμτ, έφαγα και εγω το σκάλωμα με την oled tv και τώρα βλέπω την ips της dell που έχω στο pc και κλαίω (U2515H) με την 1200:1 αντίθεση της (που είναι και πολύ καλή για ips panel), όπως κλαίω και για τις κακές γωνίες θέασης των va που βλέπω στα reviews και λεω και εγώ δεν παίρνω τίποτα. Και άντε, στις va ενώ η αντίθεση του 3000:1 είναι καλή για pc monitor, τα χρώματα υστερούν όλο και λιγότερο στα καλά panel και οι τιμές τους είναι χαμηλότερες σε σχέση με τις ips αλλά αυτές οι κακές γωνίες θέασης, τα curved monitor που μισώ και το ghosting φωνάζουν όχιιιι από απόσταση και δεν είναι της 28ης Οκτωβρίου το ΟΧΙ 🤣

Ενταξει και γω αυτο το πανελ εχω και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσα (300 €). Εχει χαοτικη διαφορα με την παλια μου ΤΝ σε ολα (μειον της αποκρισης). Για mixed χρηση, παιχνιδια στα 1440p / 60fps και αρκετες ταινιες σειρες ειναι ιδανικη νομιζω. Προσωπικα δεν εχω μετανοιωσει λεπτο την αγορα της ακομα και σημερα ισως να επαιρνα την ιδια που την εχω ηδη κοντα 2 χρονια. 

12 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

ή είσαι 15χρονών ή είσαι άσχετος...ίσως και τα 2. Μπες πρώτα μορφώσου και μετά προσπάθησε να κάνεις τέτοιου είδους σχόλια.

χαχα πες μου οτι πραγματικα πιστευεις οτι αν μπουμε για 1 ματσακι σε καποιο game πχ CSGO θα εχεις το απολυτο πλεονεκτημα γτ η οθονη σ εχει 5ms αποκριση και η δικη μου εχει 8ms.  Αυτα αδερφε ειναι μαρκετινγκ. Σε καθημερινη χρηση δεν θα δεις διαφορα, θα εχεις μια απειρολαχιστα καλυτερη εμπειρια που στο 99,9% των περιπτωσεων ειναι αχρηστη. Τωρα αν εισαι επαγγελματιας gamer , κατεβαινεις σε τουρνουα κλειστου τυπου κτλ. αλλαζει. Αν ανηκεις σε αυτη τη περιπτωση απολογουμαστε και εχεις τα δικια σου, αν οχι θα πρεπει λιγο να αναθεωρησεις το πως αντιλαμβανεσαι το μαρκετινγκ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι αυτά τα va panel που έχουν γωνίες θέασης σαν τις oled και ποια τα ips panel που εχουν απίστευτο μαύρο?

Μάλλον ακόμη κατασκευάζονται γιατί προς το παρόν είναι στην σφαίρα της φαντασίας..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsibosp είπε

Ενταξει και γω αυτο το πανελ εχω και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσα (300 €). Εχει χαοτικη διαφορα με την παλια μου ΤΝ σε ολα (μειον της αποκρισης). Για mixed χρηση, παιχνιδια στα 1440p / 60fps και αρκετες ταινιες σειρες ειναι ιδανικη νομιζω. Προσωπικα δεν εχω μετανοιωσει λεπτο την αγορα της ακομα και σημερα ισως να επαιρνα την ιδια που την εχω ηδη κοντα 2 χρονια. 

χαχα πες μου οτι πραγματικα πιστευεις οτι αν μπουμε για 1 ματσακι σε καποιο game πχ CSGO θα εχεις το απολυτο πλεονεκτημα γτ η οθονη σ εχει 5ms αποκριση και η δικη μου εχει 8ms.  Αυτα αδερφε ειναι μαρκετινγκ. Σε καθημερινη χρηση δεν θα δεις διαφορα, θα εχεις μια απειρολαχιστα καλυτερη εμπειρια που στο 99,9% των περιπτωσεων ειναι αχρηστη. Τωρα αν εισαι επαγγελματιας gamer , κατεβαινεις σε τουρνουα κλειστου τυπου κτλ. αλλαζει. Αν ανηκεις σε αυτη τη περιπτωση απολογουμαστε και εχεις τα δικια σου, αν οχι θα πρεπει λιγο να αναθεωρησεις το πως αντιλαμβανεσαι το μαρκετινγκ.  

Φίλε μου μακάρι όλα να ήταν μάρκετινγκ...Έχεις βάλει δίπλα δίπλα 8ms μόνιτορ και 3ms μόνιτορ και δεν είδες διαφορά; Δε μιλάω καν για 1ms μόνιτορ. Δε μίλησα για παιχνίδια και για το αν αποκτάς πλεονέκτημα. Πριν μερικά χρόνια θεωρούσαμε τα 144 hz marketing όπως ακόμα λανθασμένα τα 240 hz. Θα χρησιμοποιήσω το δικό σου παράδειγμα λοιπόν. Βάλε τη δικιά σου οθόνη δίπλα σε μία με 1ms ή 3ms (δε μιλάω για grey to grey που εκεί όντως είναι μάρκετινγκ) και θα δεις πόση μεγάλη διαφορά υπάρχει σε ότι γρήγορο παιχνίδι και να παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ και χρόνια ένα Dell 3008WFP, 30", 2560x1600 με 100% sRGB.

 

Σκεφτόμουν να πάρω μια 43" 4Κ αλλά μετά από αυτό το review έχω κολλήσει. Μόνο το 21:9 με χαλάει, είναι καλό για παιχνίδια και ταινίες 21:9 αλλά για τις περισσότερες εφαρμογές είναι πρόβλημα η χαμηλή κατακόρυφη ανάλυση. Τώρα έχω 2560 1600pixels κατακόρυφα, η Xiaomi έχει 1440pixels κατακόρυφα. Βγάλε το taskbar, το menu bar, και το address bar ή το ribbon, η ωφέλιμη επιφάνεια είναι περιορισμένη.

Από την άλλη, αν την τοποθετήσω κατακόρυφα...

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 11:16 ΠΜ, svartevarg είπε

Γι' αυτό και η τιμή, να υποθέσω;

Φιλε η τρεχνολογια VA εχει βελτιωθει σημαντικα. Για gaming ειναι καλυτερο απο ips 144hz λογω του χρονου αποκρισης στα 1ms. Στην τιμη που βγαινουν ειναι ασυναγωνιστα τα VA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

Φίλε μου μακάρι όλα να ήταν μάρκετινγκ...Έχεις βάλει δίπλα δίπλα 8ms μόνιτορ και 3ms μόνιτορ και δεν είδες διαφορά; Δε μιλάω καν για 1ms μόνιτορ. Δε μίλησα για παιχνίδια και για το αν αποκτάς πλεονέκτημα. Πριν μερικά χρόνια θεωρούσαμε τα 144 hz marketing όπως ακόμα λανθασμένα τα 240 hz. Θα χρησιμοποιήσω το δικό σου παράδειγμα λοιπόν. Βάλε τη δικιά σου οθόνη δίπλα σε μία με 1ms ή 3ms (δε μιλάω για grey to grey που εκεί όντως είναι μάρκετινγκ) και θα δεις πόση μεγάλη διαφορά υπάρχει σε ότι γρήγορο παιχνίδι και να παίξεις.

Επειδη τα εχω βαλει διπλα διπλα και επειδη εχω 2 μονιτορ διπλα διπλα το ενα 2ms και το αλλο 8ms και την εχω κανει την συγκριση . Ηταν πραγματικα αμελητεα η διαφορα και επειδη εχω ασχοληθει λιγο και εχω δει αρκετα συγκριτικα σε φορουμ, σε βιντεο κτλ. ειλικρινα στο 99% του κοσμου δεν εχει καποιο νοημα. Τωρα οκ ειπαμε αν ανηκεις στο 1% (μην λεω και πολυ) που ειναι competitive και μαζευει λιγο απο δω λιγο απο κει για να παρει ενα ελαχιστο συγκριτικο πλεονεκτημα που στα πολυ ψηλα skill brackets εχει διαφορα οντως τοτε οκ. Μου θυμιζει αυτη η συζητηση μια παρομοια που ειχαμε προ καιρου με ενα παλικαρι που προσπαθουσε να πεισει οτι ειχε χτισει ενα μηχανημα Value for money με 9900K - 2080 κτλ για να παιζει CSGO(!) και ειχαμε σχολιασει οτι ειναι λιγο γελοιο αυτο που λεει και ειχε εκνευριστει. Ειναι διαφορετικο να μιλαμε για την κυρια μαζα των καταναλωτων και αλλο για ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο που χρειαζεται καποια features γτ ολα μαζι θα του γλυτωσουν 0,1 ms και θα κανει την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LoufasGR είπε

Φιλε η τρεχνολογια VA εχει βελτιωθει σημαντικα. Για gaming ειναι καλυτερο απο ips 144hz λογω του χρονου αποκρισης στα 1ms. Στην τιμη που βγαινουν ειναι ασυναγωνιστα τα VA

Αυτά ειναι καλά νέα! Σημασία έχει ως gamers να έχουμε τη βέλτιστη εμπειρία στο gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...