Προς το περιεχόμενο

[ Gaming Ακουστικά ] Audio-Technica ATH-AG1X - Amazon.fr στα ~95€ με τα μεταφορικά


vagdesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Κοιτα αυτο που λες για εντονα πριμα και καθολου μπασο ειναι οτι καλυτερο για FPS Shooters, ερχομαι απο Sennheiser HD598 που εχει παρομοιο σχεδιασμο, στο CS ακους βηματα απο την αλλη ακρη... για μουσικη δεν θα ειναι καθολου ευχαριστα

Ως κάτοχος των HD650(αγορασμένα κάπου το 2010) βρίσκω τα κατά πολύ φθηνότερα Κ612 pro, μετά από λίγη διόρθωση, λίγο ανώτερα από τα πρώτα σε ποιότητα και έκταση μπάσου. Για τέτοιο vfm μιλάμε. Τα τελευταία Κ612 pro και τα Κ712pro είναι φτιαγμένα για πιο γεμάτο, speaker-like ήχο. Κάνουν για τα πάντα. Δεν έχουν όμως το πρωτοφανές soundstage των K701 που οφείλεται κατά 99% στα χοντρά μαξιλάρια τους και είναι η πηγή όλων των υπόλοιπων ελαττωμάτων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος των Audio Technica M50X και των Hyper-X Cloud Alpha. Σκέφτομαι ν απάρω ένα ακόμα set (γιατί στο σπίτι μου τα καβατζώνουν οι υπόλοιποι) και προβληματίζομαι πολύ. Η ποιότητα ήχου των M50X κάνει τα Cloud Alpha να ακούγονται σα μουντή κηδεία, παρότι η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι τόσο μεγάλη. Παρόλα αυτά η ποιότητα κατασκευής των Audio Technica με απογοήτευσε: μετά από μόλις δύο χρόνια η όλες οι "δερμάτινες" επικαλύψεις ξέφτισαν και πλέον αποκαλύφθηκε εντελώς το ύφασμα στα μαξιλαράκια, κάτι που μου αρέσει ως αίσθηση, αλλά προφανώς δεν είναι τόσο καλό για την υγεία.

Οπότε φτάνω στο ερώτημα:
Πώς συγκρίνονται τα Audio-Technica ATH-AG1X με τα προαναφερθέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Είμαι κάτοχος των Audio Technica M50X και των Hyper-X Cloud Alpha. Σκέφτομαι ν απάρω ένα ακόμα set (γιατί στο σπίτι μου τα καβατζώνουν οι υπόλοιποι) και προβληματίζομαι πολύ. Η ποιότητα ήχου των M50X κάνει τα Cloud Alpha να ακούγονται σα μουντή κηδεία, παρότι η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι τόσο μεγάλη. Παρόλα αυτά η ποιότητα κατασκευής των Audio Technica με απογοήτευσε: μετά από μόλις δύο χρόνια η όλες οι "δερμάτινες" επικαλύψεις ξέφτισαν και πλέον αποκαλύφθηκε εντελώς το ύφασμα στα μαξιλαράκια, κάτι που μου αρέσει ως αίσθηση, αλλά προφανώς δεν είναι τόσο καλό για την υγεία.

Οπότε φτάνω στο ερώτημα:
Πώς συγκρίνονται τα Audio-Technica ATH-AG1X με τα προαναφερθέντα;

Δε ξέρω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, αλλά απ ότι διαβάζω τα Technica M40X είναι ανώτερα των 50 που έχεις και αν θες κάτι σε budget διαβάζω τα καλύτερα για τα Philips SHP9500. Αν τα βρεις (πες μου γιατί τα ψάχνω και εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, beamex είπε

Δε ξέρω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, αλλά απ ότι διαβάζω τα Technica M40X είναι ανώτερα των 50 που έχεις και αν θες κάτι σε budget διαβάζω τα καλύτερα για τα Philips SHP9500. Αν τα βρεις (πες μου γιατί τα ψάχνω και εγώ)

Τα M40X δεν είναι σε καμία περίπτωση ανώτερα, εκτός αν βάλεις στην εξίσωση το κόστος απόκτησης (που και πάλι είναι συζητήσιμο)
Τα SHP9500 είναι open type και δεν μου κάνουν διότι τα θέλω κυρίως για να μην ενοχλώ το βράδυ και θέλω μηδενικές "διαρροές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Είμαι κάτοχος των Audio Technica M50X και των Hyper-X Cloud Alpha. Σκέφτομαι ν απάρω ένα ακόμα set (γιατί στο σπίτι μου τα καβατζώνουν οι υπόλοιποι) και προβληματίζομαι πολύ. Η ποιότητα ήχου των M50X κάνει τα Cloud Alpha να ακούγονται σα μουντή κηδεία, παρότι η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι τόσο μεγάλη. Παρόλα αυτά η ποιότητα κατασκευής των Audio Technica με απογοήτευσε: μετά από μόλις δύο χρόνια η όλες οι "δερμάτινες" επικαλύψεις ξέφτισαν και πλέον αποκαλύφθηκε εντελώς το ύφασμα στα μαξιλαράκια, κάτι που μου αρέσει ως αίσθηση, αλλά προφανώς δεν είναι τόσο καλό για την υγεία.

Οπότε φτάνω στο ερώτημα:
Πώς συγκρίνονται τα Audio-Technica ATH-AG1X με τα προαναφερθέντα;

Είχα ακούσει τα κλειστά A900 της Audiotechnica πάνω σε ακριβό meridian ενισχυτή σε έκθεση στην Αθήνα. Δηλαδή το σετ πάνω στο οποίο βασίζονται(μάλλον) αυτά της προσφοράς. Δεν ήταν από τα μέτρια σετ που θα έπαιζαν κάπου λάθος ή ενοχλητικά, αλλά ούτε και από σετ της έκθεσης που με ενθουσίασαν. Είχαν μια μουντάδα στα πρίμα. Όχι airiness αν καταλαβαίνεις γιατί μιλάω. Δεν πιστεύω ότι άξιζαν τόσα λεφτά. 

Νομίζω ότι τα 770pro είναι ο vfm βασιλιάς των κλειστών. Τόσο στοκ όσο και μετά από Sonarworks EQ. Είναι το τελευταίο σετ που αγόρασα με αποκλειστικό στόχο την απομόνωση, για ειδικές περιπτώσεις, και βγήκαν ανώτερα απ' ότι τα περίμενα. Πιο φυσικός και ευχάριστος ήχος εν σχέσει και με τα αδερφάκια τους τα 990pro που έχω από παλιά. Μόνο αν πιεστούν αρκετά βγάζουν λίγο shoutiness στις μεσαίες, συγκρινόμενα με καλά ανοικτά. Αυτήν την αλλοίωση που προκαλείται αν βάλεις τα χέρια σαν χωνί στο στόμα σου. Πράγμα που το συναντάς στα φθηνά κλειστά και σε πολύ χειρότερο βαθμό.

Αν διαβάσεις συγκρίσεις Audiotechnica M50X με 770pro θα δεις ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα δεύτερα κυρίως λόγω του soundstage. Τα 50Χ τα θεωρούν κατάλληλα για δουλειά περισσότερο.

υ.γ.: Συν τα θεϊκά μαξιλαράκια που έχουν όλα τα Beyer.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλή προσφορά, απλά απ' ότι διαβάζω, flat ήχος. Τα χουν στήσει γα competitive FPS, όχι για μουσική. Έχουν πέσει οι τιμές γενικά, . Δεν τους παίρνει να τα δίνουν 270..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Τα M40X δεν είναι σε καμία περίπτωση ανώτερα, εκτός αν βάλεις στην εξίσωση το κόστος απόκτησης (που και πάλι είναι συζητήσιμο)
Τα SHP9500 είναι open type και δεν μου κάνουν διότι τα θέλω κυρίως για να μην ενοχλώ το βράδυ και θέλω μηδενικές "διαρροές".

Επειδή έχω και εγώ τα M40X τα οποία πήρα μετά από πάρα πολύ ψάξιμο γιατί είχα πολύ περιορισμένο budget, όσο έψαχνα οι κριτικές που διάβασα έλεγαν όλες πως τα M40X είναι καλύτερη επιλογή γιατί δεν παρουσιάζουν κάποια διαφορά στην ποιότητα ήχου σε σχέση με τα Μ50X πέρα από την τιμή.

Το κανάλι που με παρέπεμπαν όπου είχα ρωτήσει (reddit και άλλα φόρουμ, όσο έψαχνα) ήταν αυτό.

Δεν τα έχω ωστόσο δοκιμάσει τα M50X για να σου πω την προσωπική μου άποψη, πάντως με τα M40X 1+ χρόνο μετά μπορώ να πω πως είμαι καταευχαριστημένος. Δεν ξέρω τι σχέση έχουν στην ποιότητα του ήχου με αυτά της προσφοράς, ωστόσο με παλαιότερα Gaming ακουστικά που είχα είναι η μέρα με την νύχτα. Δεν πιστεύω η Audiotechnica να έχει βάλει μάπα ηχεία σε ακουστικά που πουλάει 300€, ωστόσο είμαι σίγουρος πως η τιμή είναι τσιμπημένη λόγω "gaming", αυτό εξάλλου λένε και τα reviews...

Όσο για τα μαξιλαράκια που λες ότι σου έχουν ξεφτίσει (περιμένω όπου να 'ναι να το πάθουν και τα δικά μου), μπορείς πολύ εύκολα με 5-10€ να πάρεις καινούρια από το ebay, aliexpress κτλ. και μάλιστα έχει αρκετά διαφορετικά (μέγεθος, υλικό, χρώμα...) για να διαλέξεις. Αν θες να πας για το καλύτερο, από ότι είχα δει το κανάλι που έκανα link έχει reviews για μαξιλαράκια.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kaspito είπε

Kαλή προσφορά, απλά απ' ότι διαβάζω, flat ήχος. Τα χουν στήσει γα competitive FPS, όχι για μουσική. Έχουν πέσει οι τιμές γενικά, . Δεν τους παίρνει να τα δίνουν 270..

Φαίνεται ότι δεν έχουν μεγάλη ζήτηση και η εταιρεία θέλει να ξεστοκάρει. Σχετικά φλατ ήχο δεν έχει σχεδόν τίποτα παρά μόνο τα Sennheiser classics(HD600/650/58Χ) και κάποια in-ear μοντέλα της Etymotic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...