Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi ανακοίνωσε ότι οι τηλεοράσεις Mi TV 4S 55” και 43” και Mi TV 4A 32” έρχονται στην Ευρώπη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάται κανείς ποιος έφερε πρώτος τα επίπεδα πάνελ στις τηλεοράσεις; Να ξέρουμε πως θα κράξουμε πάλι τη Xiaomi για αντιγραφή, για αυτο ρωτάω.😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
59 minutes ago, The_Judas said:

δεν μπορώ να πω ότι είναι και φθηνές. Με τα ίδια χρήματα παίρνεις και πιο επώνυμες στο χώρο της τηλεόρασης.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι καλά, αν και μάλλον IPS πρέπει να είναι όλες.

Πράγματι, τα 450 είναι κλασική low end τιμή 55αρας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, balt123 είπε

όταν ακόμα και τα tv box της πλάκας με τα 50€ λιανική βγαίνουν με 2-4GB ram και οχταπύρηνους δεν καταλαβαίνω γιατί να βγάλεις τηλεόραση με 1GB λες και είσαι ακόμα στο 2011. χαλάς την εμπειρία του χρήστη με το καλημέρα και δεν νομίζω να ήταν τρελή η διαφορά σε κόστος παραγωγής  ..

Γιατί πληρώνεις €179 λιανική και με αυτά πρέπει να πληρώσεις το κέρδος λιανικής, χονδρικής (ίσως και Χ2 ή Χ3) κόστος κατασκευής, μεταφορικά από την άλλη άκρη του κόσμου, κόστος ανάπτυξης κόστος προώθησης κλπ κλπ.

ΤΟ TV box που αγοράζεις κατευθείαν από τον κινέζο στο Ali ή όπου αλλού μάρκας που δεν την έχεις ξανακούσει έχει ελάχιστα από όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Θα παίζει κινεζικές διαφημίσεις όταν μπαίνεις στο μενού κλπ. να φανταστω.

Φίλε μου αλήθεια σε ποια συσκευή Xiaomi εσυ προσωπικά εχεις δει να υπάρχουν διαφημίσεις στα μενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gakost είπε

Γιατί πληρώνεις €179 λιανική και με αυτά πρέπει να πληρώσεις το κέρδος λιανικής, χονδρικής (ίσως και Χ2 ή Χ3) κόστος κατασκευής, μεταφορικά από την άλλη άκρη του κόσμου, κόστος ανάπτυξης κόστος προώθησης κλπ κλπ.

ΤΟ TV box που αγοράζεις κατευθείαν από τον κινέζο στο Ali ή όπου αλλού μάρκας που δεν την έχεις ξανακούσει έχει ελάχιστα από όλα αυτά

Μιλάω για tv box άγνωστης μάρκας αγορασμένο απο ελληνικό κατάστημα λιανικής όμως.. όχι απο alibaba/ebay κλπ. Αν δεν σου κάνει σαν παράδειγμα το tv box, κοίτα τα κινητά που είναι γνωστές μάρκες όμως σε αυτή την τιμή που λες (100-200€ ) χαρακτηριστικά που έχουν και τιμή που πουλιούνται. θα μου πεις άλλα μεταφορικά έχει η τηλεόραση άλλα μεταφορικά το κινητό, αλλά και πάλι.. αφού δεν είναι ο Α,Β άγνωστος κινέζος που βγάζει φτηνιάρικα πράγματα με ό,τι να ναι specs πιστεύω θα ήταν καλύτερο να βγάλει κάτι με 2-3GB ram και απ'τα 180 να σου πάει λιανική στα 250-280 π.χ αντί να σου δώσει κάτι μέτριο. Δεν παίρνεις τις τούρκικες τις arielli/horizon κλπ παίρνεις xiaomi άρα αυτόματα οι απαιτησεις σου πάνε σε άλλο επίπεδο. γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, balt123 είπε

Μιλάω για tv box άγνωστης μάρκας αγορασμένο απο ελληνικό κατάστημα λιανικής όμως.. όχι απο alibaba/ebay κλπ. Αν δεν σου κάνει σαν παράδειγμα το tv box, κοίτα τα κινητά που είναι γνωστές μάρκες όμως σε αυτή την τιμή που λες (100-200€ ) χαρακτηριστικά που έχουν και τιμή που πουλιούνται. θα μου πεις άλλα μεταφορικά έχει η τηλεόραση άλλα μεταφορικά το κινητό, αλλά και πάλι.. αφού δεν είναι ο Α,Β άγνωστος κινέζος που βγάζει φτηνιάρικα πράγματα με ό,τι να ναι specs πιστεύω θα ήταν καλύτερο να βγάλει κάτι με 2-3GB ram και απ'τα 180 να σου πάει λιανική στα 250-280 π.χ αντί να σου δώσει κάτι μέτριο. Δεν παίρνεις τις τούρκικες τις arielli/horizon κλπ παίρνεις xiaomi άρα αυτόματα οι απαιτησεις σου πάνε σε άλλο επίπεδο. γνώμη μου πάντα.

Oi Arielli είναι βουλγάρικες (προφανως κατασκευασμενες Κινα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosilio είπε

Ξέρει κανείς αν αυτές οι τηλεοράσεις έχουν θύρα για επίγεια κεραία και ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές DVB-T2 κλπ ή έχουν μόνο Android TV και για να δει κάποιος το απλό σήμα της DIGEA θα χρειάζεται επιπλέον έναν αποκωδικοποιητή?

Τηλεοράσεις είναι, όχι οθόνες. Καλό θα είναι να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε κάτι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikangel είπε

Επειδή βλέπω πως έχεις διάθεση να μιλήσουμε σοβαρά. Η xiaomi δείχνει πως έχει να επιδείξει αξιόλογες προτάσεις και σε low entry συσκευές αλλά και σε πιο high end επιλογές. Οι τιμές είναι γήινες και περνάνε το μήνυμα στον μέσο καταναλωτή πως δεν κοιτάζει να του ρουφήξει το αίμα. Αυτό στην ψυχολογία του αγοραστή λειτουργεί πολύ θετικά και σημειώνεται στο υποσυνείδητο του ως αξιόλογη εταιρία. Εγώ προσωπικά έχω στην κατοχή μου πάρα πολλά προϊόντα xiaomi και είμαι ικανοποιημένος από όλα. Είχα επίσης στην κατοχή μου κατά καιρούς αρκετά από τα προϊόντα της apple απλά κατάλαβα πως ως μέσος χρήστης να καλύψω τις ανάγκες μου και από πιο προσιτά προϊόντα. Δεν είμαι fan boy καμιάς εταιρείας όμως πραγματικά η Xiaomi με έχει καταπλήξει τα τελευταία χρόνια. Αν λοιπόν έχω δώσει πάνω από 3000 ευρώ σε προιόντα xiaomi και τα επόμενα χρόνια δώσω άλλα τόσα είναι λογικό αυτή η εταιρεια να έχει συνεχή άνοδο.   

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.

Σημειώνω όμως τα εξής:

1. Οι γήινες τιμές είναι με δεδομένα Ελλάδας. Για τον ξένο (ή και ακόμα τον Έλληνα που βγάζει κάποιο σεβαστό ποσό για να ζει άνετα) το να δίνει 1000-15000 ευρώ ανά 3-4 χρόνια (που είναι ο μέσος όρος που κρατάει ο φυσιολογικός κόσμος την συσκευή του) δεν είναι τρομερό. Αποτέλεσμα αυτού είναι οι μεγάλες αγορές να μην ξέρουν και να μην ασχολούνται καν με την Xiaomi. Απόδειξη είναι ότι μεγάλοι Youtubers σπάνια θα καλύψουν high end Xiaomi devices.

2. Από τα 3000 που λες, στην περίπτωση της Xiaomi, στην τσέπη θα μπουν ουσιαστικά τα 150 ευρώ!!! Στην περίπτωση κάποιου άλλου κατασκευαστή το ποσό αυτό θα ήταν διπλό, τριπλό ακόμα και τετραπλό. Αυτό ναι μεν θα βοηθήσει την εταιρία να ανέβει σε units shipped αλλά δεν θα την βοηθήσει τόσο οικονομικά καθώς θα της είναι πολύ δύσκολο να επενδύσει σε τεχνολογίες και να βάλει χαρακτηριστικά για να μπορεί να θεωρηθεί flagship. Κακά τα ψέματα, αλλά όταν πας σε flagship, πληρώνεις τα γύρω γύρω και όχι την συσκευή την ίδια και γι αυτά πρέπει να επενδύσει μια εταιρία αν θέλει να θεωρείται premium.

Εσύ ξεκίνησες να μιλάς για κεφαλαιοποίηση που εξ αρχής ήταν λάθος. Δύσκολα θα ανέβει με αυτόν τον τρόπο η Xiaomi. Για να το καταλάβεις λίγο καλύτερα, η Apple και η Xiaomi αυτή την στιγμή είναι πολύ κοντά σε πωλήσεις κινητών. Για δες με τι μέσο όρο τιμής πουλάει η μία και με τι μέσο όρο η άλλη. Με τι κέρδος η μία με τι κέρδος η άλλη. Ένας επενδυτής που θα πάει να επενδύσει για να ανέβει η κεφαλαιοποίηση που λες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.

Σημειώνω όμως τα εξής:

1. Οι γήινες τιμές είναι με δεδομένα Ελλάδας. Για τον ξένο (ή και ακόμα τον Έλληνα που βγάζει κάποιο σεβαστό ποσό για να ζει άνετα) το να δίνει 1000-15000 ευρώ ανά 3-4 χρόνια (που είναι ο μέσος όρος που κρατάει ο φυσιολογικός κόσμος την συσκευή του) δεν είναι τρομερό. Αποτέλεσμα αυτού είναι οι μεγάλες αγορές να μην ξέρουν και να μην ασχολούνται καν με την Xiaomi. Απόδειξη είναι ότι μεγάλοι Youtubers σπάνια θα καλύψουν high end Xiaomi devices.

2. Από τα 3000 που λες, στην περίπτωση της Xiaomi, στην τσέπη θα μπουν ουσιαστικά τα 150 ευρώ!!! Στην περίπτωση κάποιου άλλου κατασκευαστή το ποσό αυτό θα ήταν διπλό, τριπλό ακόμα και τετραπλό. Αυτό ναι μεν θα βοηθήσει την εταιρία να ανέβει σε units shipped αλλά δεν θα την βοηθήσει τόσο οικονομικά καθώς θα της είναι πολύ δύσκολο να επενδύσει σε τεχνολογίες και να βάλει χαρακτηριστικά για να μπορεί να θεωρηθεί flagship. Κακά τα ψέματα, αλλά όταν πας σε flagship, πληρώνεις τα γύρω γύρω και όχι την συσκευή την ίδια και γι αυτά πρέπει να επενδύσει μια εταιρία αν θέλει να θεωρείται premium.

Εσύ ξεκίνησες να μιλάς για κεφαλαιοποίηση που εξ αρχής ήταν λάθος. Δύσκολα θα ανέβει με αυτόν τον τρόπο η Xiaomi. Για να το καταλάβεις λίγο καλύτερα, η Apple και η Xiaomi αυτή την στιγμή είναι πολύ κοντά σε πωλήσεις κινητών. Για δες με τι μέσο όρο τιμής πουλάει η μία και με τι μέσο όρο η άλλη. Με τι κέρδος η μία με τι κέρδος η άλλη. Ένας επενδυτής που θα πάει να επενδύσει για να ανέβει η κεφαλαιοποίηση που λες;

1ον. Αναλόγως το είδος της συσκευής γίνεται και η αντικατάσταση της. Τώρα αν εσύ αλλάζεις τηλεόραση κάθε 3 χρόνια αυτό είναι δικό σου πρόβλημα

2ον. Το για ποιο λόγο οι μεγάλοι Youtubers δεν κάνουν βιντεάκια για Xiaomi αυτό φαίνεται και στο γιατι η Xiaomi είναι τόσο φτηνή. Γιατί δεν υπάρχει μεγάλος reviewer που να μην πληρώνεται. Και μάντεψε απο ποιον??? απο αυτόν που αγοράσει το προϊόν.

3ον ξεκολλάτε με κεφαλαιοποιήσεις και μετοχές. Εδώ είμαστε να σχολιάζουμε κανα τεχνολογικό νέο και να δούμε αν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να καλύψουμε τις ανάγκες μας. όποιος θέλει και ψάχνει για επενδύσεις ας βγει απο το Insomnia και να ανοίξει SKAI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η τεχνολογία MEMC δεν ξέρω πως θα αποδίδει και τι θα είναι φαίνονται αρκετά καλά σε τιμές και απο γενικά χαρακτηριστικά όμως ρε Xiaomi μπαίνεις στίς τηλεοράσεις με έτος 2020 κυκλοφορίες και δεν βάζεις τουλάχιστον το Full HD στο 32άρη μοντέλο και πάς τόσα χρόνια πίσω σε 768p  ανάλυση ? 😦 είναι πολύ "κάπως" αυτό όταν βλέπουμε ενα κάρο κινητά και tablet μικρά η μεγάλα και απο αυτήν και άλλες εταιρίες,με full HD (η και μεγαλύτερη ανάλυση) ώς στάνταρ.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, voltmod said:

Τομοντέλο των 32 ιντσών διαθέτει ανάλυση HD (1366 x 768 pixels) και ενσωματώνει τετραπύρηνο επεξεργαστή με τέσσερις πυρήνες Cortex-A53 και 1GB RAM. Βεβαίως είναι και αυτή μία Android TV και επομένως υπάρχουν όλες οι εφαρμογές και υπηρεσίες για περιεχόμενο.

 

 

Είναι κάποιου είδους αστείο αυτό; 

Καλώς ορίσατε στο 2007 είναι η φάση; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα νεα, ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το Xiaomi κινητο μου βαση τιμης και αποδοσης, και διαβαζω πως ακολουθουν την ιδια φιλοσοφια και στις τηλεορασεις τους. Αν κρατησουν και τις τιμες σε αντιστοιχα πλαισια με την Κινα και την Ινδια θα εχουν μεγαλη επιτυχια.

37 minutes ago, Malthador said:

Είναι κάποιου είδους αστείο αυτό; 

Καλώς ορίσατε στο 2007 είναι η φάση; 

Καθολου αστειο. Ειναι τιμη για οσους ψαχνουν φθηνη και προσιτη λυση, διχως να ενδιαφερονται για τα τεχνικα χαρακτηριστικα οσο για την αξιοπιστια. Και επειδη τα πολυ φθηνα μοντελα γνωστων εταιρειων, αλλα και οι υπολοιπες πολυ φθηνες εταιρειες ειναι συνηθως σκουπιδια, φαινομενικα προσφερει αυτο που ψαχνουν πολυ. Απλη και φθηνη τηλεοραση διχως να χαλαει στη πρωτη πτωση του ρευματος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...