Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi ανακοίνωσε ότι οι τηλεοράσεις Mi TV 4S 55” και 43” και Mi TV 4A 32” έρχονται στην Ευρώπη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, lary k. είπε

H λογική τι σου λέει;

Είναι δυνατόν να έρθει στην αγορά ένα προιόν νέο και να χρειάζεται αποκωδικοποιητές;Σαν να βάζουν αυτογκόλ στο 1ο λεπτό...

Όπου και αν έχω διαβάσει specs για αυτές τις τηλεοράσεις δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται κάτι σχετικό με DVB-T ή DVB-T2 κλπ οπότε δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Να δούμε τα επίσημα specs πρώτα για τα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν στην Ευρώπη. Πάντως ότι κυκλοφορεί στην Κίνα δεν έχουν DVB-T ή DVB-T2 ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές.

Edit Looser :P https://www.banggood.in/Xiaomi-Mi-TV-4S-43-Inch-Voice-Control-DVB-T2C-2GB-RAM-8GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_2-Android-9_0-4K-UHD-Smart-TV-Television-International-Version-p-1564983.html?akmClientCountry=GR&utmid=9378&cur_warehouse=HK

Επεξ/σία από panosilio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ γιατί δεν φέρνουν τόσο καιρό τις τηλεοράσεις τις xiaomi στην Ευρώπη. Στις 75 ίντσες με 1000 ευρώ που πουλάνε στο εξωτερικό η τιμή είναι πέρα για πέρα ανταγωνιστική. Ακόμα και 24% να πάρει επάνω, πάλι παραμένει η φθηνότερη επιλογή στις συγκεκριμένες διαστάσεις.  Πιστεύω πως στα επόμενα χρόνια η xiaomi θα περάσει σε κεφαλαιοπoίηση την apple 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lary k. είπε

H λογική τι σου λέει;

Είναι δυνατόν να έρθει στην αγορά ένα προιόν νέο και να χρειάζεται αποκωδικοποιητές;Σαν να βάζουν αυτογκόλ στο 1ο λεπτό...

Το Android TV αφορά το smart κομμάτι, όπως το webOS στην LG κτλ

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosilio είπε

Όπου και αν έχω διαβάσει specs για αυτές τις τηλεοράσεις δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται κάτι σχετικό με DVB-T ή DVB-T2 κλπ οπότε δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Να δούμε τα επίσημα specs πρώτα για τα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν στην Ευρώπη. Πάντως ότι κυκλοφορεί στην Κίνα δεν έχουν DVB-T ή DVB-T2 ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές.

Edit Looser :P https://www.banggood.in/Xiaomi-Mi-TV-4S-43-Inch-Voice-Control-DVB-T2C-2GB-RAM-8GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_2-Android-9_0-4K-UHD-Smart-TV-Television-International-Version-p-1564983.html?akmClientCountry=GR&utmid=9378&cur_warehouse=HK

 

Μπορείς να διαβάσεις εδώ...

https://gr.gizchina.com/2019/09/17/xiaomi-mi-tv-4s-greece/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Retromaniac said:

Το Android TV αφορά το smart κομμάτι, όπως το webOS στην LG κτλ

Και με 1Gb ram μπορώ να περιγράψω και το πως θα συμπεριφέρονται τα apps κλπ. :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikangel είπε

Πιστεύω πως στα επόμενα χρόνια η xiaomi θα περάσει σε κεφαλαιοπoίηση την apple 

Θα πηδηχτώ από το παράθυρο με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Θα πηδηχτώ από το παράθυρο με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα

Έχω 200 φίλους που κατέχουν έκαστος πάνω από 2-3 προϊόντα της xiaomi, είτε αυτά είναι κινητά, είτε αξεσουάρ, είτε οχήματα, είτε ρομποσκούπα, είτε smartwatch, είτε καμερες, είτε drone.  Την ίδια στιγμή από αυτούς τους 200, μόνο οι 30 έχουν προϊόντα apple. Μάντεψε  λοιπόν τι θα γίνει σε λίγα χρόνια. Θα πηδηχτείς από το παράθυρο και δεν θα υπάρχει και κανείς να σε πιάσει. 

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το panel τους δεν είναι 10bit αλλά 8bit+frc που σημαίνει ότι το hdr πάει περίπατο, στην 55άρα είναι ips της lg με direct led με χαμηλή αντίθεση φυσικά, στην 43άρα άγνωστο panel με direct led, το πάχος τους θυμίζει εποχές 2000, δυο μέτριες τηλεοράσεις δλδ, neeeexttttt please!

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikangel είπε

Έχω 200 φίλους που κατέχουν έκαστος πάνω από 2-3 προϊόντα της xiaomi, είτε αυτά είναι κινητά, είτε αξεσουάρ, είτε οχήματα, είτε ρομποσκούπα, είτε smartwatch, είτε καμερες, είτε drone.  Την ίδια στιγμή από αυτούς τους 200, μόνο οι 30 έχουν προϊόντα apple. Μάντεψε  λοιπόν τι θα γίνει σε λίγα χρόνια. Θα πηδηχτείς από το παράθυρο και δεν θα υπάρχει και κανείς να σε πιάσει. 

Το κέρδος που έβγαλε η Xiaomi με τους 200 φίλους σου παίζει να μην είναι ούτε το μισό από το αντίστοιχο των 30 φίλων σου που χουν Apple. 

Πώς νομίζεις ότι ανεβαίνει η κεφαλαιοποίηση μιας εταιρίας; Πουλώντας σε τιμή κόστους(μιλάμε για 5% κέρδος σε κάθε συσκευή έχει η XIaomi) για να δίνει συσκευές με τον τόνο ή επειδή έχει στρατηγική στην τιμολόγηση ώστε να βγάζει κέρδος και να προσελκύει επενδυτές κτλ;

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά η κοινή λογική αυτό δείχνει και αυτό γίνεται σε γενικές γραμμές στην πραγματικότητα.

Σίγουρα η Xiaomi φαίνεται σαν να βοηθά τους καταναλωτές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτάσει ποτέ τα κέρδη των υπολοίπων. Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να ανεβάσει τις τιμές και δύσκολα θα πείσει κόσμο να αγοράσει Xioami phone των 1000 ευρώ αντί για Samsung S series ή iPhone.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikangel είπε

Έχω 200 φίλους που κατέχουν έκαστος πάνω από 2-3 προϊόντα της xiaomi, είτε αυτά είναι κινητά, είτε αξεσουάρ, είτε οχήματα, είτε ρομποσκούπα, είτε smartwatch, είτε καμερες, είτε drone.  Την ίδια στιγμή από αυτούς τους 200, μόνο οι 30 έχουν προϊόντα apple. Μάντεψε  λοιπόν τι θα γίνει σε λίγα χρόνια. Θα πηδηχτείς από το παράθυρο και δεν θα υπάρχει και κανείς να σε πιάσει. 

Η ειδοποιος διαφορά ειναι οτι οσα βγάζει η apple απο 10 κινητά της, δεν τα εχει βγαλει απο τις 200 συσκευες που περιεγραψες η xiaomi. οποτε το να μιλας για κεφαλαιοποιηση κ οτι θα την περασει, ειναι το λιγοτερο αφελες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Πάρε αυτήν με το 1gb ram πιστεύω θα την καταευχαριστηθείς. θα είναι τόσο καλή που είμαι 100% σίγουρος ότι θα την προτείνεις και σε άλλους. 2gb ram θες για να κανεις load μονο το logo του android 9 μαζι με 5 apps.

Να στο λιανίσω γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Ο μέσος χρήστης θα σε ρωτήσει αν τα apps τρώγονται και πόσες θερμίδες έχουν,βιντεάκι youtube θα παίζει;Κωλαράκια στο insta θα μπορώ να κάνω like;

Τέλεια η tv την παίρνω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lary k. είπε

Να στο λιανίσω γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Ο μέσος χρήστης θα σε ρωτήσει αν τα apps τρώγονται και πόσες θερμίδες έχουν,βιντεάκι youtube θα παίζει;Κωλαράκια στο insta θα μπορώ να κάνω like;

Τέλεια η tv την παίρνω.

Οι εφαρμογές στην τηλεόραση δεν περιορίζονται στα κωλαράκια. Όλα όσα τρέχουν είναι υπηρεσίες που τρώνε μνήμη. Με 1GB RAM θα παλεύεις με YouTube και Netflix και θα θέλεις restart κάθε τρεις και λίγο.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως τα καταφέρνουμε κάθε φορά σε τέτοια θέματα και πάμε την κουβέντα σε σύγκριση apple/android. Για την ιστορία να πω οτι ούτε εγώ γουστάρω Apple αλλά έχει σταθερά θύματα σταθερή πελατεία οπότε δεν θα πέσουν εύκολα τα κέρδη της στο κοντινό μέλλον.
Το HDR είναι καλό.. ακόμα και αν δεν είναι full HDR θα καταλάβεις διαφορά σε σχέση με τις απλές .. εφόσον παίξεις HDR περιεχόμενο (Αν δεν κάνω λάθος ούτε σε οθόνες έχω δει full HDR ακόμα.. τουλάχιστον στο εύρος τιμών 300 ως 500 ευρώ). το 1GB Ram λογικά θα ξενερώσει πολύ κόσμο. όταν ακόμα και τα tv box της πλάκας με τα 50€ λιανική βγαίνουν με 2-4GB ram και οχταπύρηνους δεν καταλαβαίνω γιατί να βγάλεις τηλεόραση με 1GB λες και είσαι ακόμα στο 2011. χαλάς την εμπειρία του χρήστη με το καλημέρα και δεν νομίζω να ήταν τρελή η διαφορά σε κόστος παραγωγής  .. Αυτά απο μένα. Κράξτε άφοβα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το κέρδος που έβγαλε η Xiaomi με τους 200 φίλους σου παίζει να μην είναι ούτε το μισό από το αντίστοιχο των 30 φίλων σου που χουν Apple. 

Πώς νομίζεις ότι ανεβαίνει η κεφαλαιοποίηση μιας εταιρίας; Πουλώντας σε τιμή κόστους(μιλάμε για 5% κέρδος σε κάθε συσκευή έχει η XIaomi) για να δίνει συσκευές με τον τόνο ή επειδή έχει στρατηγική στην τιμολόγηση ώστε να βγάζει κέρδος και να προσελκύει επενδυτές κτλ;

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά η κοινή λογική αυτό δείχνει και αυτό γίνεται σε γενικές γραμμές στην πραγματικότητα.

Σίγουρα η Xiaomi φαίνεται σαν να βοηθά τους καταναλωτές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτάσει ποτέ τα κέρδη των υπολοίπων. Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να ανεβάσει τις τιμές και δύσκολα θα πείσει κόσμο να αγοράσει Xioami phone των 1000 ευρώ αντί για Samsung S series ή iPhone.

Επειδή βλέπω πως έχεις διάθεση να μιλήσουμε σοβαρά. Η xiaomi δείχνει πως έχει να επιδείξει αξιόλογες προτάσεις και σε low entry συσκευές αλλά και σε πιο high end επιλογές. Οι τιμές είναι γήινες και περνάνε το μήνυμα στον μέσο καταναλωτή πως δεν κοιτάζει να του ρουφήξει το αίμα. Αυτό στην ψυχολογία του αγοραστή λειτουργεί πολύ θετικά και σημειώνεται στο υποσυνείδητο του ως αξιόλογη εταιρία. Εγώ προσωπικά έχω στην κατοχή μου πάρα πολλά προϊόντα xiaomi και είμαι ικανοποιημένος από όλα. Είχα επίσης στην κατοχή μου κατά καιρούς αρκετά από τα προϊόντα της apple απλά κατάλαβα πως ως μέσος χρήστης να καλύψω τις ανάγκες μου και από πιο προσιτά προϊόντα. Δεν είμαι fan boy καμιάς εταιρείας όμως πραγματικά η Xiaomi με έχει καταπλήξει τα τελευταία χρόνια. Αν λοιπόν έχω δώσει πάνω από 3000 ευρώ σε προιόντα xiaomi και τα επόμενα χρόνια δώσω άλλα τόσα είναι λογικό αυτή η εταιρεια να έχει συνεχή άνοδο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lary k. είπε

Να στο λιανίσω γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Ο μέσος χρήστης θα σε ρωτήσει αν τα apps τρώγονται και πόσες θερμίδες έχουν,βιντεάκι youtube θα παίζει;Κωλαράκια στο insta θα μπορώ να κάνω like;

Τέλεια η tv την παίρνω.

Κατάρας δεν βλέπω κάπου στα specs τις xiaomi να λέει πως απευθύνεται σε μέσο η σε pro η σε noob χρηστη. Βλέπω πως βγάζει μια tv για όλα τα κοινωνικά φάσματα. Εχει πλακα που κάποιοι πιστεύουν πως ο μέσος χρηστης είναι ένα βλήμα που απλά πάει και παίρνει ότι νάνε χωρίς να σκεφτεί. Δηλαδή αυτός το μονο που κοιτάει είναι το Instagram και αν εχει Youtube? θα δώσω το post σου στο the verge να το ψηφίσουν για top post του μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...