Προς το περιεχόμενο

2070 super vs 5700 xt


Paris227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Σε τρία παιχνίδια που την έχω δοκιμάσει rise of tomb raider , plague tale , shadow of tomb raider όλα στο τέρμα έπαιζα σε 1440p  από 75 min έως 105 fps περίπου. Όταν δεν κρασαρει βέβαια με μαύρες οθόνες και εγώ να ρίχνω καντήλια 😋

Θα συμφωνήσω χίλιες φορές. Να φανταστείς εγώ πήγαινα για οθόνη το πολύ 27 άρα 2κ 144 hz και κατέληξα σε 32αρα 1440p 144hz και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Όταν παίζω πολλές φορές σταματώ και χαζεύω όλες τις λεπτομέρειες στο παιχνίδι που απεικονίζονται τόσο όμορφα σε 32 ιντσες. Και θυμάμαι τα πέτρινα χρόνια που παίζαμε σε αμστραντ με πράσινη οθόνη και λέω στον εαυτό μου , γερασες μεγάλε 😂

Κλάση του 79 εδω γερο μου, σε καταλαβαινω απολυτα οπως αντιλαμβανεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Κλάση του 79 εδω γερο μου, σε καταλαβαινω απολυτα οπως αντιλαμβανεσαι..

One of us (same class).

Και όμως το καλύτερο gaming μου πλην arcades, το έχω ρίξει σπόρος σε κάτι commodore ή κάτι atari 2600 ή sega master system συνδεδεμένα σε ασπρόμαυρη tv κιόλας.😁

Κάπου περίπου στο 1997-1998 που ήμουν φοιτητής βγήκαν ξανά πρωτότυπα και αξιόλογα games μαζί με την 3d hardware acceleration επανάσταση (παιχνιδάρες όπως Baldurs Gate, HOMM3, Quake 2 και Half Life 1), και από τότε όλα μου φαίνονται περίπου τα ίδια κάθε χρόνο με 0 innovation με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ demons souls στο ps3). Παιχνίδια που τα βάζεις ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια και τα παίζεις άνετα χωρίς να βαρεθείς στιγμή.

Μη παρεξηγηθώ Βγαίνουν αριστουργήματα ακόμα όπως witcher 3, last of us,  bloodborne, god of war κλπ, αλλά όλα πατάνε σε πετυχημένες συνταγές προηγούμενων τίτλων και σαν gameplay δεν είναι κάτι groundbreaking.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ilos είπε

One of us (same class).

Και όμως το καλύτερο gaming μου πλην arcades, το έχω ρίξει σπόρος σε κάτι commodore ή κάτι atari 2600 ή sega master system συνδεδεμένα σε ασπρόμαυρη tv κιόλας.😁

Κάπου περίπου στο 1997-1998 που ήμουν φοιτητής βγήκαν ξανά πρωτότυπα και αξιόλογα games μαζί με την 3d hardware acceleration επανάσταση (παιχνιδάρες όπως Baldurs Gate, HOMM3, Quake 2 και Half Life 1), και από τότε όλα μου φαίνονται περίπου τα ίδια κάθε χρόνο με 0 innovation με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ demons souls στο ps3). Παιχνίδια που τα βάζεις ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια και τα παίζεις άνετα χωρίς να βαρεθείς στιγμή.

Μη παρεξηγηθώ Βγαίνουν αριστουργήματα ακόμα όπως witcher 3, last of us,  bloodborne, god of war κλπ, αλλά όλα πατάνε σε πετυχημένες συνταγές προηγούμενων τίτλων και σαν gameplay δεν είναι κάτι groundbreaking.

Πωωω τώρα που είπες Sega master system . Είμαι πιτσιρικάς και παίζω ασταμάτητα και τσαντιζεται ο πατέρας μου που δεν διαβάζω τα μαθήματά μου , και πάει στην τηλεόραση το βουτάει όπως είναι και το πετάει από τον δεύτερο όροφο στην αυλή του σπιτιού. Εγώ μένω παγωτό . Μετά από τρεις μέρες είχαν πάει οι γονείς μου και μου είχαν αγοράσει το sega mega drive 😂😂😂😂 πολύ καλύτερο από το μάστερ σύστεμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια παρακαλουσα τη μανα μου να μου επιτρέψει να αγοράσω το master system 2 μάγκες μου..

Τρελα καψίματα. Αθώες εποχές. Ανεμελες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostiger είπε

3 χρόνια παρακαλουσα τη μανα μου να μου επιτρέψει να αγοράσω το master system 2 μάγκες μου..

Τρελα καψίματα. Αθώες εποχές. Ανεμελες.

Εμένα ακόμα και τώρα στα γεράματα το θυμάται και το κρατά μανιάτικο ο πατέρας μου που έδωσε τόσα λεφτά (45.000) για το MS2 που τον είχα πρήξει.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 6:54 ΠΜ, kostiger είπε

Κλάση του 79 εδω γερο μου, σε καταλαβαινω απολυτα οπως αντιλαμβανεσαι..

η πράσινη ήταν η hercules...μετα cga éga, vga κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια που στηνω νεο συστημα τι θα μου προτείνατε για 4k 60fps se tv 43''.

Το συστημα μου ειναι :

16gb ddr4 3200mhz 

850w Thermaltake 

Κ h ryzen 5 3600x h ryzen 7 3700x 

Οσο για καρτες σκεφτομουνα μια απο τις δυο που αναφέρονται εδω. 

Εσεις τι λέτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, paulkwst είπε

Εγω παιδια που στηνω νεο συστημα τι θα μου προτείνατε για 4k 60fps se tv 43''.

Το συστημα μου ειναι :

16gb ddr4 3200mhz 

850w Thermaltake 

Κ h ryzen 5 3600x h ryzen 7 3700x 

Οσο για καρτες σκεφτομουνα μια απο τις δυο που αναφέρονται εδω. 

Εσεις τι λέτε? 

Kανονικα χρειαζεσαι 2080Ti. Με παραχωρησεις προφανως και οι συγκεκριμενες θα κανουν τη δουλεια και αναλογα και τα παιχνιδια με τα οποια θα ασχοληθεις φυσικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostiger είπε

Kανονικα χρειαζεσαι 2080Ti. Με παραχωρησεις προφανως και οι συγκεκριμενες θα κανουν τη δουλεια και αναλογα και τα παιχνιδια με τα οποια θα ασχοληθεις φυσικα. 

Με ενδιαφερει να φτιαξω κατι παρομοιο με το ερχόμενo ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αμφιβολίες για το αν το PS5 θα χτυπάει 4K 60fps. Από όσο ξέρουμε πάντως θα έχει 8 πύρηνο ryzen με custom Navi gpu. Αν θέλεις 4K 60 FPS τότε υποχρεωτικά 2080ti. Από εκεί και κάτω θα κάνεις παραχωρήσεις ανάλογα και τα παιχνίδια και κοιτάς για 2070 super ή 2080 super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Έχω αμφιβολίες για το αν το PS5 θα χτυπάει 4K 60fps. Από όσο ξέρουμε πάντως θα έχει 8 πύρηνο ryzen με custom Navi gpu. Αν θέλεις 4K 60 FPS τότε υποχρεωτικά 2080ti. Από εκεί και κάτω θα κάνεις παραχωρήσεις ανάλογα και τα παιχνίδια και κοιτάς για 2070 super ή 2080 super.

Δυστυχώς η2080ti εχει απαγορευτικη τιμη.το.ps5 ειδικα με ray tracing κ τέτοιες μλκες δυσκολο να πιάσει το στοχο 4k 60.εκτος και ειναι στο medium οι ρυθμισεις. 

Εγ. Πιστευω πως με μια 2070super h 2080 την απλη η καιτην super θα ειμαι ενταξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4κ εγω θα επαιρνα οσο πιο σαπιο cpu και μητρικη εβρισκα ωστε να γλιτωσω λεφτα για 2080ti

μονο η καρτα μετραει,βρες μια σαπιλα με 8 threads οσο  πιο φθηνα μπορεις και εξοικονομησε για ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Σε 4κ εγω θα επαιρνα οσο πιο σαπιο cpu και μητρικη εβρισκα ωστε να γλιτωσω λεφτα για 2080ti

μονο η καρτα μετραει,βρες μια σαπιλα με 8 threads οσο  πιο φθηνα μπορεις και εξοικονομησε για ti

Μία σκεψη ειναι να παρω τον ryzen 5 3600x στα 250ευρω αντο τον  7 3700x,ωστε τα 100 ευρω διαφορά να τα δωσω στην καρτα. 

Μητρικη εχω αγοράσει msi b450 tomahawk max 

Επεξ/σία από paulkwst
Διορθώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paulkwst είπε

Μία σκεψη ειναι να παρω τον ryzen 5 3600x στα 250ευρω αντο τον  7 3700x,ωστε τα 100 ευρω διαφορά να τα δωσω στην καρτα. 

Μητρικη εχω αγοράσει msi b450 tomahawk max 

Mια χαρα σκεψη ειναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 2:02 ΠΜ, Skrez1982 είπε

Θα συμφωνήσω χίλιες φορές. Να φανταστείς εγώ πήγαινα για οθόνη το πολύ 27 άρα 2κ 144 hz και κατέληξα σε 32αρα 1440p 144hz και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Όταν παίζω πολλές φορές σταματώ και χαζεύω όλες τις λεπτομέρειες στο παιχνίδι που απεικονίζονται τόσο όμορφα σε 32 ιντσες. Και θυμάμαι τα πέτρινα χρόνια που παίζαμε σε αμστραντ με πράσινη οθόνη και λέω στον εαυτό μου , γερασες μεγάλε 😂

Τι μου θύμησες τώρα... πήγαινα στον ενα φίλο, CPC6128 πρασινη οθόνη...πήγιανα στον αλλο, περιμέναμε 20 λεπτά το κασσετόφωνο του C64 να φορτώσει το wonder boy...😂

Στις 10/11/2019 στις 6:54 ΠΜ, kostiger είπε

Κλάση του 79 εδω γερο μου, σε καταλαβαινω απολυτα οπως αντιλαμβανεσαι..

Μη μου πεις ότι είχες κερδίσει και χρονιά... μπορεί να ήμασταν και συμμαθητές!😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...