Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με έγγραφα της AMD, η Radeon RX 5500 «διαλύει» την GeForce GTX 1650 της Nvidia


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα η 1650 είναι ένα πεθαμενο προιον από μονο του, που πρεπει να σαι ασχετος για να το επιλεξεις όταν υπαρχουν οι 570, 580 και η 1060 στα ιδια λεφτα πανω κατω. Ο στοχος θα πρεπε να είναι επιδοσεις 1660 γυρω στα 200 ευρω, κατι για το οποιο μαλλον θα περιμενουμε μια 5500ΧΤ η 5600 σε μερικους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AppleAlberth1 είπε

Μια φορά είπα να την δοκιμάσω την amd. Πήρα τότε την r290. Δεν είδα κάτι οαυ σε σχέση με nvidia που είχα πάντα. Το μόνο που είδα ήταν όταν έκλεισε δύο χρόνια χάλασε χωρίς να παίζω παιχνίδια. Με νορμάλ χρήση. Από τότε ούτε να ακούσω για αυτήν. 

Χωρίς να παίζεις παιχνίδια τι ήθελες να δεις ακριβώς το desktop?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tyxeros είπε

Αν δεν κανω λαθος η πλειοψηφια των1650 δεν παιρνει επιπλεον καλωδιο ρευματος.

Αν ισχυει το ιδιο και για την 5500 τοτε θα μιλαμε για κατι μοναδικο.

Η Desktop έκδοση της RX5500 είναι 110w TDP, άρα θα έχει τουλάχιστον ένα καλώδιο τροφοδοσίας 6-pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, compuholic είπε

Δεν ανχωνόμαστε, σε καμιά βδομάδα θα απαντήσει η nvidia  με καμιά 1650 super special και τελείωσε η υπόθεση.

Γιατί δικιά σου είναι η Nvidia και λες ανχωνόμαστε? Αν ναι δώσε κανένα κουπονάκι για έκπτωση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Philip023 said:

Και γω asus έχω άλλα που το πρόβλημα;😛

Εχει απαραδεκτη φημη στις radeon καρτες απο HD7xxx εποχες και υστερα. R9 αποτι διαβαζω πέθαιναν καπου στην διετια. Vega αδιαφορες οι strix και τωρα στην Navi εχουν υλοποιησεις να δουλευουν μνημες στα 100oC+ (μαντεψε ποιες 5700/5700xt σε 1-2 χρονια δεν θα δινουν "ξαφνικα" εικονα) και υλοποιησεις που ερχονται overvoltaged απο το εργοστασιο. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Philip023 είπε

Και γω asus έχω άλλα που το πρόβλημα;😛

Mε το heatsink νομίζω υπάρχει θέμα η κάτι τέτοιο και ανεβάζει temps,είχανε βάλει το cooler από gtx780 και δεν πατούσε σωστά, καγκουρια της asus 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση οι της nvidia ήταν πάντα πιο ανθεκτικές κάρτες... Δυνατότητες οκ πάνω κάτω τα ίδια... 

Αυτή που πρόκειται να βγάλει η AMD τι κόστος θα έχει ξέρουμε ; 

Αν είναι 20% πιο φθηνή από την 1650 νομίζω συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, vairass said:

Χωρίς παρεξήγηση οι της nvidia ήταν πάντα πιο ανθεκτικές κάρτες... Δυνατότητες οκ πάνω κάτω τα ίδια... 

Αυτή που πρόκειται να βγάλει η AMD τι κόστος θα έχει ξέρουμε ; 

Αν είναι 20% πιο φθηνή από την 1650 νομίζω συμφέρει. 

Αν εχει τις επιδοσεις που λεει το γραφημα και 20% πιο ακριβη απο την 1650 να ειναι παλι θα συμφέρει :P 

Nvidia καρτες τελευταίων ετών = πετας 10 γραμμαρια heatsink ενα φανακι και ετοιμος. Κατι fury, 390x και Vega64 αν δεν τους βαλεις σοβαρο συστημα ψυξης, γινονται φουρνοι και λογικο να ειναι μικροτερη η διαρκεια ζωης τους. Οχι πως η nvidia δεν ειχε και αυτη φουρνους και φουρνους, αλλα τα τελευταια χρονια εχει φροντισει να μην ξαναφτιαξει καρτες τυπου gtx 480. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggD είπε

5500 ≤ 1560S ≤ 5500XT(?) ≤ 1660S ≤ 5600(?)

Περιμένεις την GTX1650 Super πάνω από 40% ποιο γρήγορη από την απλή GTX1650  ???

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Εχει απαραδεκτη φημη στις radeon καρτες απο HD7xxx εποχες και υστερα. R9 αποτι διαβαζω πέθαιναν καπου στην διετια. Vega αδιαφορες οι strix και τωρα στην Navi εχουν υλοποιησεις να δουλευουν μνημες στα 100oC+ (μαντεψε ποιες 5700/5700xt σε 1-2 χρονια δεν θα δινουν "ξαφνικα" εικονα) και υλοποιησεις που ερχονται overvoltaged απο το εργοστασιο. 

Έχω ακόμα την ASUS HD7950-DC2T-3GD5-V2 από το 2012 και είναι από τις καλύτερες κάρτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Ακόμα δουλεύει άψογα με OC 1GHz από την πρώτη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Εχει απαραδεκτη φημη στις radeon καρτες απο HD7xxx εποχες και υστερα. R9 αποτι διαβαζω πέθαιναν καπου στην διετια. Vega αδιαφορες οι strix και τωρα στην Navi εχουν υλοποιησεις να δουλευουν μνημες στα 100oC+ (μαντεψε ποιες 5700/5700xt σε 1-2 χρονια δεν θα δινουν "ξαφνικα" εικονα) και υλοποιησεις που ερχονται overvoltaged απο το εργοστασιο. 

Εμένα η 480 strix μου καλά βαστάει ακόμα παρότι ως υλοποίηση είχε θέματα γενικά ως μοντέλο λόγω της ίδιας της asus

Και έχει σηκώσει πολύ παιχνίδι αυτά τα χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...