Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το νέο 16 ιντσών MacBook Pro με τιμές από $2399 μέχρι $6099


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή η παρατήρηση για το Αγγλικό πληκτρολόγιο. Να υποθέσω ότι το Ελληνικό δεν έχει και λατινικούς χαρακτήρες;

Ήδη περιμένω 4 μήνες. Τον Ιούλιο είχα ξεκκινήσει παραγγελία του 13" από εξωτερικό και μέχρι να ολοκληρώσουν τα γραφειοκρατικά για να το παραγγείλω με ενδοκοινοτικό τιμολόγιο είχα δει την φήμη για το 16" οπότε ακύρωσα την παραγγελία.

Θα περιμένω μήπως βγει κανένα προηγούμενο μοντέλο σε καλή προσφορά το Black Friday και αν δεν βρω θα ρωτήσω τον λογιστή μου στο τέλος του χρόνου πως πάω φορολογικά για να δω πόσα θα μπορώ να δώσω.

Έχω και το φορολογικό όριο των 1500€ + ΦΠΑ να συνυπολογίσω, μέχρι αυτό το ποσό περνάει στα έξοδα του έτους διαφορετικά θα περνάει για 5 χρόνια το 20% στα έξοδα.

Είχα και εγώ το δίλημμα, MacBook Pro ή Mac Mini + Macbook Air. Τελικά επειδή είναι δύσκολο να συγχρονίζω συνέχεια δύο υπολογιστές (passwords, projects, apps, σε MacOS & σε Windows με Bootcamp) νομίζω είναι προτιμότερο το Pro. Αρκεί ένα καλό USB-C hub  που να έχει και power port. Ένα hub στο γραφείο και ένα στο σπίτι. Με ένα καλώδιο usb-c στο macbook συνδέονται τα πάντα, τροφοδοσία ρεύματος, οθόνη, ηχεία, πληκτρολόγιο, κλπ.

 

Χρησιμοποιεί κάποιος σας mac για development;

Τι παίζει σημαντικότερο ρόλο, η μνήμη (8GB vs 16GB vs 32GB) ή οι πυρήνες;

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/11/2019 στις 9:19 ΠΜ, StavrosD είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος σας mac για development;

Τι παίζει σημαντικότερο ρόλο, η μνήμη (8GB vs 16GB vs 32GB) ή οι πυρήνες;

Η απάντηση είναι εξαρτάται τι κάνεις και δεν έχει σχέση με το αν χρησιμοποιείς windows ή mac. Οπότε τι εννοείς development;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 10:44 ΠΜ, andreaseto είπε

Η απάντηση είναι εξαρτάται τι κάνεις και δεν έχει σχέση με το αν χρησιμοποιείς windows ή mac. Οπότε τι εννοείς development;

Εννοώ ανάπτυξη εφαρμογών MacOS & iOS . Ίσως με κάποια 3D στοιχεία ή AR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 7:16 ΜΜ, StavrosD είπε

Εννοώ ανάπτυξη εφαρμογών MacOS & iOS . Ίσως με κάποια 3D στοιχεία ή AR.

Άμα βάζεις στο παιχνίδι 3D ή AR, φαντάζομαι (γιατί δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό εκεί) ότι χρειάζεσαι γραφικά και επεξεργαστή. Όσο για τη μνήμη τα 16GB θεωρώ ότι είναι το ελάχιστο που πρέπει να έχει κάποιος, εκτός και αν οι ασχολίες του είναι office και σερφάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StavrosD είπε

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες κάνει να έρθει ένα Build to Order;

Ρώτησα εχθές στο iStorm και μου είπαν 25 ημερολογιακές (βασικά ρώτησα μόνο για Αγγλικό πληκτρολόγιο, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία).
Μου παν πως ίσως τώρα με τις γιορτές να μην είναι έτσι ακριβώς το διάστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάω για το έτοιμο, αντί για αναβάθμιση μνήμης GPU θα τα δώσω σε επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια.

Το 16" έχει μικρή διαφορά στο μέγεθος με το 15".

Να πάρω θήκη για 15" ή να περιμένω να βγουν στην αγορά για 16";

Έχω δει ότι κυκλοφορούν κάποια hardshell cover. Αξίζουν; Αφαιρούνται εύκολα ή αφήνουν κόλα πίσω;

Κάποια άλλα shell που μοιάζουν σαν να είναι από σιλικόνη, αξίζουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Οπότε πάω για το έτοιμο, αντί για αναβάθμιση μνήμης GPU θα τα δώσω σε επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια.

Το 16" έχει μικρή διαφορά στο μέγεθος με το 15".

Να πάρω θήκη για 15" ή να περιμένω να βγουν στην αγορά για 16";

Έχω δει ότι κυκλοφορούν κάποια hardshell cover. Αξίζουν; Αφαιρούνται εύκολα ή αφήνουν κόλα πίσω;

Κάποια άλλα shell που μοιάζουν σαν να είναι από σιλικόνη, αξίζουν;

Ποια GPU ήθελες; 5500M 8Gb;
Ναι έχουν διαφορά στο μέγεθος. Ειδικά hardshell δεν θα κουμπώνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2019 στις 9:19 ΠΜ, StavrosD είπε

Τελικά επειδή είναι δύσκολο να συγχρονίζω συνέχεια δύο υπολογιστές (passwords, projects, apps, σε MacOS & σε Windows με Bootcamp) νομίζω είναι προτιμότερο το Pro.

Δεν ξέρω τι εννοείς με αυτό αλλά στο Mac OSX όλα συνγχρονιζουν μόνα τους.

Τα data στο cloud, τα passwords με keychain, και με το hand off μπορείς να συνεχίσεις ένα project που άφησες σε ένα  υπολογιστή ακριβώς από το ίδιο σημείο σε έναν άλλο. (Έγγραφα σε pages & Numbers, παρουσιάσεις σε keynote  video σε Final Cut Pro & iMovie κλπ).  Οπότε κλείνοντας από το γραφείο θα μπορούσες να συνεχίσεις στο σπίτι μεταξύ του Mac mini και του MacBook Air..

Φαντάζομαι ότι και σε windows περιβάλλον θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

Σε κάθε πέρπτωση και η λύση του MBP μια χαρά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά χρησιμοποιώ και windows οπότε είναι μπλεξιμο να συγχρονίζω αρχεία σε διαφορετικά συστήματα, πόσο μάλλον και σε διαφορετικούς υπολογιστές.

11 ώρες πριν, soiramk είπε

Ποια GPU ήθελες; 5500M 8Gb;
Ναι έχουν διαφορά στο μέγεθος. Ειδικά hardshell δεν θα κουμπώνει. 

 

Ναι, 5500M 8Gb. Επειδή όμως θα έχει μεγάλη αναμονή δεν με συμφέρει να περιμένω γιατί αν το τιμολόγιο κοπεί στο επόμενο έτος θα πληρώσω περισσότερους φόρους.

Για το hardshell το ξέρω, για τα τσαντάκια ψάχνω. Έχω ήδη απλές τσάντες από 15.4" φορητό και σίγουρα θα κάνουν αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα εξειδικευμένα τσαντάκια για macbook pro 15". Έχουν "αέρα" ή δεν θα χωρέσει το 16";

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, StavrosD είπε

Ναι, 5500M 8Gb. Επειδή όμως θα έχει μεγάλη αναμονή δεν με συμφέρει να περιμένω γιατί αν το τιμολόγιο κοπεί στο επόμενο έτος θα πληρώσω περισσότερους φόρους.

Για το hardshell το ξέρω, για τα τσαντάκια ψάχνω. Έχω ήδη απλές τσάντες από 15.4" φορητό και σίγουρα θα κάνουν αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα εξειδικευμένα τσαντάκια για macbook pro 15". Έχουν "αέρα" ή δεν θα χωρέσει το 16";

Κατάλαβα...
Ναι με την αλλαγή χρόνου και την αναμονή δε ξέρω αν θα το προλάβεις. Ίσως αν συνεννοηθείς σύντομα μαζί τους βγάλεις κάποια άκρη.
Τσάντα και εγώ για 15,4'' έχω και δεν έχω σκοπό να αλλάξω. Πιστεύω θα μου κάνει η ίδια. Απλά έλεγα αυτή τη φορά να βάλω κάποιο hardshell.
Πάντως πέρυσι τον Ιανουάριο έτρεξε μια προσφορά -€100, τρίχες δλδ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα κάποια δικά μου benchmark μεταξύ του Macbook Pro 16 i9 (8 cores, 16GB RAM) και του σταθερού με i7 7740x  (4 cores, 32GB RAM)

Στο visual studio code έκανα ένα project clean, build και rebuild.

Ιδού οι χρόνοι σε δευτερόλεπτα:

                                Mac                       PC                           %  επιπλέον χρόνος στο PC

Clean                     0.66                        1.65                        150%

Build                      42.21                     70.43                     67%

Rebuild                 12.78                     17.09                     38%

Στην συνέχεια έφτιαξα ένα κενό roject σε Android Studio και πάτησα το play για να τρέξει στο simulator (Nexus 5x API 29 x86)

                                               Mac                       PC                         

Cradle build finished          26s 327ms            33s 515ms

Install successfully finished in 1s 833ms          2m 25s 558ms       

 

Δεύτερη εκτέλεση, έβαλα exclusions στον antivirus στο PC για τους καταλόγους του android και ήταν και τα αρχεία στην cache.

                                                         Mac               PC                         

Cradle build finished                     690ms          687ms

Install successfully finished in     289ms          107ms       

Οι χρόνοι αυτοί είναι απλά ενδεικτικοί, δεν έχω κάποιο πρόχειρο project σε android να τρέξω.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...