Προς το περιεχόμενο

Ο συνιδρυτής του WhatsApp εξακολουθεί να προτείνει να διαγράψουμε το Facebook


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, ignome4 είπε

Ναι οκ μου θυμίζει και κάτι δικά μας παλικαρακια που το παίζουν  lifestyle αντιεξουσιαστές-υπερ των ανθρωπινων δικαιωματων κλπ κλπ και τα παιρνουν απο δεκα μεριες.

άσχετο? εντελώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jophiel είπε

Είπαμε: τεχνολογική εξέλιξη = συλλογή προσωπικών δεδομένων... Όσοι δε θέλουν, να πάνε στις σπηλιές, να πάρουν ρόπαλα και να φορέσουν προβιές...

Τι είναι αυτό;

Ο Νόμος του Jophiel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jophiel είπε

Μερικοί εδώ μέσα...

Και ο Mark να βγει να τους πει να μην το χρησιμοποιούν δε θα χαμπαριάσουν και θα προσπαθούν ακόμα να το υπερασπιστούν...

Καλά μας κάνουν που μας θεωρούν γελάδια και αρμέγουν κάθε προσωπικό μας δεδομένο...

Αφού είμαστε διατεθειμένοι/νες να το δώσουμε με την κάθε εφαρμογή που μας γεμίζει άσκοπα το χρόνο...

Είπαμε: τεχνολογική εξέλιξη = συλλογή προσωπικών δεδομένων... Όσοι δε θέλουν, να πάνε στις σπηλιές, να πάρουν ρόπαλα και να φορέσουν προβιές...

ΥΓ σε εμένα το Signal δε χρησιμοποιεί 160 χαρακτήρες, αλλά 70. Προφανώς είναι λόγω χρήσης Unicode. Υπάρχει τρόπος για 160;

Ναι γιατί ο μέσος χρήστης δεν γνωρίζει καν τι σημαίνει κρυπτογράφηση των προσωπικών δεδομένων. Βλέπει μια διαφημίση είτε ένα pre search και λέει τι έξυπνοι που έχουν γίνει οι υπολογιστές χωρίς να υποπτεύεται οτιδήποτε άλλο. Αλλά η άγνοια δεν είναι λάθος του απλού χρήστη οπότε θεωρώ άστοχο το "καλα μας κάνουν". Επίσης τεχνολογική εξέλιξη σε καμιά περίπτωση δεν εξισώνεται με την συλλογή προσωπικών δεδομένων. Τεχνολογική εξέλιξη + εταιρίες κολοσσοί = καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων με σκοπό το κέρδος . Για να ξέρουμε και τι λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Doubt είπε

Τι είναι αυτό;

Ο Νόμος του Jophiel?

Είναι η κλασσική ατάκα που διαβάζουμε, κατά καιρούς σε τέτοια θέματα από κάτι "γνώστες" της τεχνολογίας... Sarcasm detection failed φίλε μου...😄

11 ώρες πριν, morgeorge12 είπε

Ναι γιατί ο μέσος χρήστης δεν γνωρίζει καν τι σημαίνει κρυπτογράφηση των προσωπικών δεδομένων. Βλέπει μια διαφημίση είτε ένα pre search και λέει τι έξυπνοι που έχουν γίνει οι υπολογιστές χωρίς να υποπτεύεται οτιδήποτε άλλο. Αλλά η άγνοια δεν είναι λάθος του απλού χρήστη οπότε θεωρώ άστοχο το "καλα μας κάνουν". Επίσης τεχνολογική εξέλιξη σε καμιά περίπτωση δεν εξισώνεται με την συλλογή προσωπικών δεδομένων. Τεχνολογική εξέλιξη + εταιρίες κολοσσοί = καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων με σκοπό το κέρδος . Για να ξέρουμε και τι λέμε.

Στο πρώτο διαφωνώ. Αν πάρω ένα σφυρί, το χρησιμοποιήσω για να κόψω τα νύχια μου και χτυπήσω τα δάχτυλά μου φταίει η άγνοιά μου, που δε ξέρω πώς χρησιμοποιώ το σφυρί. Όχι το σφυρί. Στο internet υπάρχουν ένα σωρό άρθρα για το πώς κερδίζει χρήματα η κάθε εταιρεία. Το καταλαβαίνω ότι δε μπορεί ο καθένας να ξέρει τα πάντα, αλλά αυτά που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας έχουμε υποχρέωση να ασχοληθούμε και να μάθουμε τα βασικά. Υπάρχει πχ κάτι πιο προσωποποιημένο από το κινητό τηλέφωνο; Όχι. Πολύ λίγοι, όμως, γνωρίζουν γιατί πχ το Android είναι δωρεάν... Όλοι, σχεδόν, χρησιμοποιούν gmail, google maps κτλ και δεν έχουν αναρωτηθεί ΜΙΑ φορά από πού βγάζει χρήματα αυτή η εταιρεία και τι αξία έχουν τα προσωπικά μας δεδομένα...

Αυτό με την τεχνολογική εξέλιξη και τη συλλογή προσωπικών δεδομένων είναι σαρκαστικό και είναι η κλασσική ατάκα που διαβάζω συνήθως σε θέματα τέτοιου τύπου... Στη φράση:

Τεχνολογική εξέλιξη + εταιρίες κολοσσοί = καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων με σκοπό το κέρδος ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Εϊναι κοινή λογική. Απλά όταν ασχοληθείς λίγο παραπάνω, ειδικά σε forums, καταλήγεις εύκολα στο συμπέρασμα ότι η "κοινή λογική" δεν είναι τόσο "κοινή" τελικά...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό δυστυχώς όλοι whatsapp έχουν. Όταν μιλάς με clients, partners κλπ δεν υπάρχει ούτε Signal ούτε Σμίγκνολ. Τα βαζεις ολα πάνω αναγκαστικά. Δεν είναι όλοι νέρντουλες που ξύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ignome4 είπε

Ναι οκ μου θυμίζει και κάτι δικά μας παλικαρακια που το παίζουν  lifestyle αντιεξουσιαστές-υπερ των ανθρωπινων δικαιωματων κλπ κλπ και τα παιρνουν απο δεκα μεριες.

Ο Τσε δεν είχε ζητήσει πότε χαρτζιλίκι από γονείς; 

Εδώ σε θέλω παιχταρά μου!!!

2 ώρες πριν, Dr.Richard Axel είπε

Στο εξωτερικό δυστυχώς όλοι whatsapp έχουν. Όταν μιλάς με clients, partners κλπ δεν υπάρχει ούτε Signal ούτε Σμίγκνολ. Τα βαζεις ολα πάνω αναγκαστικά. Δεν είναι όλοι νέρντουλες που ξύνονται.

Ναι αγορίνα μου γλυκιά! Ακριβώς!

Πεντάκις εκατομμύρια στο whatsapp!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, taris είπε

και στα δικά μου μάτια αντισταθμίζει το μεγάλο λάθος του να πουλήσει το whatsapp στο facebook.

Λάθος θα ήταν άμα το χάριζε.16 δις πήραν😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

για να εχεις μυνηματα με 160 χαρακτηρες.

Αν μόνο αυτός είναι ο τρόπος θα ζήσω με τους 70. Έτσι κι αλλιώς δε γράφω και πολλά μηνύματα. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2019 στις 4:15 ΜΜ, ChownTuen είπε

Ο Τσε δεν είχε ζητήσει πότε χαρτζιλίκι από γονείς; 

Εδώ σε θέλω παιχταρά μου!!!

Ναι αγορίνα μου γλυκιά! Ακριβώς!

Πεντάκις εκατομμύρια στο whatsapp!!

Ο Τσε έσφαζε όποιον δεν του άρεσε όπως τους ομοφυλόφιλους, λάτρευε τον αρχισφαγέα Στάλιν αλλά επειδή έφαγε τα λεφτά του πατέρα του για να κάνει όλα αυτά ....ρισπέκτ απεριόριστο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...