Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με την IBM οι χρήστες Mac είναι πιο παραγωγικοί από τους χρήστες PC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γελάνε και τα κράσπεδα με τέτοιες έρευνες...
Παραγωγικό σε κάνει η χρήση του μηχανήματος. Εγώ πρέπει να είμαι ο πιο κωλόφαρδος άνθρωπος του πλανήτη. Πλην εποχής windows me, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα windows. Ούτε bsod, ούτε τίποτα. Έχω αντιμετωπίσει boot loops σε άλλους αλλά μέχρι εκεί. Και ασχολούμαι κυρίως με μουσική, οπότε δεν με παίρνει να χάσω δουλειά ωρών. Φυσικά, δεν έχω λαπτοπ της πλάκας. HP Zbook 17 g2 έχω. Αντίστοιχο κόστος με macbook pro. Και έχω την απορία εγώ. Αν συγκρίνουμε μηχανήματα παρόμοιων τιμών που θα τα δουλεύουν οι τεχνικοί των εταιρειών, ποια θα ήταν τα αποτελέσματα;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Οι χρήστες Mac στην IBM είναι λιγότερο πιθανό επίσης –κατά 17%- να εγκαταλείψουν την εταιρεία σε σχέση με τους υπαλλήλους που χρησιμοποιούν PC."

Έχουν καλύτερη υποστήριξη στα mac γι αυτό, σε φάση "πάλι χάλασε το pc; Ε αϊ σιχτίρ παραιτούμαι..."

Ρε τι διαβάζουμε βραδιάτικα

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλαω ένα  κινητό Huawei mate 10 lite.

Μου ήρθε μήνυμα αν θέλω ανταλλαγή με iPhone CE......

Γέλασα κάνα 5αλεπτο.......

Μετά σκέφτηκα "ετσι μεγαλώνουν μερικοί  Έλληνες......"

 

Επεξ/σία από TolisT1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι η έρευνα μιλάει μόνο για το κομμάτι της υποστήριξης και ο τίτλος είναι λάθος καθώς υπάρχει το αντεπιχείρημα ότι η μάζα των χρηστών με τα windows είναι απλοί ΦΘΗΝΟΙ developers στην Ινδία, Κίνα και παρόμοιες χώρες ενώ οι χρήστες MAC είναι μεγαλοστελέχοι ή άτομα τα οποία προσπαθούν να αυξάνουν την παραγωγικότητα τους με κάθε τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλέψει και σε mac και σε pc... Με το mac ήμουν πιο παραγωγικός. Στο pc κάθε τρεις και λίγο έμπαινα για παιχνίδι κι έτρεχα απο περιέργεια ότι μαλακία πρόγραμα εύρισκα μπροστά μου. Κάθε τόσο άνοιγα το κουτί και έβαζα-έβγαζα κάρτες, δοκίμαζα άλλο hardware, άλλαζα κουτια... Στο mac δεν έχει τέτοιες παπαριές... Οταν το έχεις μπροστά σου, ένα πράγμα μόνο μπορείς να κάνεις - να είσαι παραγωγικός... :))

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, teri23 είπε

Κλαίω. Σοβαρά ρωτάς τώρα;

για τον ίδιο λόγο όπως το Android στα smartphones. 
Άσε με να σε διαφωτίσω επειδή φαίνεται ότι είσαι νέος , η Apple δεν δίνει το λειτουργικό σε κανέναν, iOS, MacOS, iPadOS, watchOS 

Με άλλα λόγια μου λες ότι η παραγωγικότητα κοστίζει ένα νεφρό και ένα χέρι και ένα πόδι,και όχι δεν είμαι καθόλου νέος,  γράφω άλλωστε στο thread για τα νέα apple pro ότι η apple είναι κλειστό οικοσύστημα,απλά έλπιζα να μου απαντήσει κάποιος όπως εσύ, να ξέρω δηλαδή  ότι στα κάθε 100 ευρώ που μου παράγει ο  υπάλληλος αν θέλω 16 ευρώ παραπάνω το μόνο που έχω να κάνω είναι να του πάρω μηχάνημά άνω του πεντοχίλιαρου,φοβερή επαγγελματική λογική!!!.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2019 στις 11:37 ΜΜ, pmike είπε

Η IBM πάντοτε ήταν ανταγωνιστής της Microsoft. Όταν η Microsoft ιδρύθηκε η IBM είχε ήδη 80 χρόνια ιστορία. Τις τεχνολογίες που έχει η IBM πολλά χρόνια πίσω είναι όνειρα άπιαστα από την Microsoft.

Να αναφέρω μόνο λειτουργικά συστήματα όπως zOS/AIX/AS400 με σταθερότητα και ασφάλεια που δεν έχει φανταστεί καμία Microsoft.
Κανε ένα κόπο να διαβάσεις την ιστορία της IBM (εταιρία που έχει βγάλει νομπελίστες ) και μετά κάνε την ανάλυση με το σκ... 

Μια χαρά γνωρίζω τι εστί IBM. Όντως ήταν ανταγωνιστής της Microsoft τότε.

Και ηττήθηκε κατά κράτος. Τώρα είμαστε στο round 2, τη μάχη του cloud.

Και θα χάσει και πάλι, μιλάμε για τον loser της πληροφορικής.

Τα χρέη στο θεό, το τελευταίο χρόνο κάπως συμμαζεύτηκαν λόγω της Red Hat.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Eloy είπε

Εχω δουλέψει και σε mac και σε pc... Με το mac ήμουν πιο παραγωγικός. Στο pc κάθε τρεις και λίγο έμπαινα για παιχνίδι κι έτρεχα απο περιέργεια ότι μαλακία πρόγραμα εύρισκα μπροστά μου. Κάθε τόσο άνοιγα το κουτί και έβαζα-έβγαζα κάρτες, δοκίμαζα άλλο hardware, άλλαζα κουτια... Στο mac δεν έχει τέτοιες παπαριές... Οταν το έχεις μπροστά σου, ένα πράγμα μόνο μπορείς να κάνεις - να είσαι παραγωγικός... :))


Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου, η αλήθεια να λέγεται. Και εγώ όταν κάθομαι στο PC μου είτε θα τρώω nachos με τυρί, είτε θα με πάρει τηλέφωνο ο ένας φίλος μου μετά τον άλλο και θα καταλήγω να μιλάω με τις ώρες, είτε θα έρθει η γυναίκα μου να δούμε μαζί ταινία, είτε θα χαζεύω τα rgb LED του κουτιού και τα widgets του rainmeter στο desktop, είτε θα ανοιγοκλείνω συνέχεια το start menu πατώντας το κουμπί των Windows, είτε θα βγαίνω στο μπαλκόνι να απλώνω τα ρούχα, είτε θα αλλάζω τη μητρική κάθε μισάωρο με άλλη, κάθε τόσο θα κάνω σβούρα το tower στον δείκτη μου σα μπάλα του μπάσκετ κ.λπ. Καταλαβαίνεις, δουλειά δεν γίνεται εύκολα, ούτε γρήγορα. Ενώ όταν έχω το Mac μπροστά μου δύσκολα συμβαίνουν όλα αυτά, μόνο ένα πράγμα κάνω όπως είπες, και αυτό είναι να είμαι παραγωγικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό αφού τα mac δεν έχουν παιχνίδια για να παίζουν στην δουλειά ..... :)

Αλλη μια ηληθια έρευνα. Εξαρτάτε την δουλειά που κάνεις. Πχ όταν κάνω 3d και κάνω rendering με την GPU στο PC είμαι έως και 50 % ποιο παραγωγικός αφού είναι πολύ ποιο γρήγορη η GPU και δεν χάνω χρόνο στο περίμενε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Εγώ σας τα έλεγα αλλά με λέγατε υπερβολικό και φαν μπόυ! Ορίστε τώρα και από την IBM που είναι και πιο σοβαρή από μένα! :P

Αυτό το πιο σοβαρή από εσένα παίζεται να ξες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο στοιχεία, στα οποία το άρθρο δεν αναφέρεται:

  • Αν τα μηχανήματα τα οποία αντικαταστάθηκαν είχαν το ίδιο budget με τα Mac που αγόρασαν. Δεν έχω ακούσει να έχουν laptop κατηγορίας Χ1 ας πούμε, παρά πιο κλασσικά κομμάτια που είναι σκυλιά στην κυριολεξία αλλά μεγάλα σε μέγεθος (σε σχέση με Mac) και που προφανώς μετά από κάμποσα χρόνια ξεψυχούν. Ξέρουμε σε αυτές τις εταιρείες πόσο δύσκολο είναι να αποσυρθεί ένα laptop.
  • Σε ποιούς απευθύνεται το πρόγραμμα. Αν πρόκειται για στελέχη με κύρια ενασχόληση το browsing και τα emails, χαίρω πολύ. Και tablet να μου έδιναν, από το να κουβαλάω laptop, πιο ευτυχισμένος θα ήμουν. Επιπλέον εδώ παίζουν ρόλο και ανάγκες, "δεν εκτυπώνω, δεν ανοίγει η σελίδα" κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aypnia είπε

Μια χαρά γνωρίζω τι εστί IBM. Όντως ήταν ανταγωνιστής της Microsoft τότε.

Και ηττήθηκε κατά κράτος. Τώρα είμαστε στο round 2, τη μάχη του cloud.

Και θα χάσει και πάλι, μιλάμε για τον loser της πληροφορικής.

Τα χρέη στο θεό, το τελευταίο χρόνο κάπως συμμαζεύτηκαν λόγω της Red Hat.

Άγνοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...