Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

ναι ομως και 8% διαφορά απο λαστ τζεν παλι ακριβες θα ειναι

Ο καθενας εχει καποιο budget. Οι περισσοτεροι στο θεμα αυτο ειμαστε στα 500-600 ευρω max. Aλλα μας ενδιαφερει και η τιμη της 3090 γιατι αυτη θα διαμορφωσει και τις υπολοιπες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Havik είπε

Από άποψη καθαρών επιδόσεων ναι (αν όχι σίγουρα), από άποψη value for money... σχεδόν αδύνατο, αν έπαιρνε το νέο XSX windows 10 και δούλευε κανονικά τότε rekt θα γινόντουσαν τα PC... με την τιμή του XSX  δεν παίρνεις ούτε το μισο κουτί σε pc  hardware :P

Κάτσε να δούμε την τιμή του XSX..Γιατί με τις δηλώσεις του Spencer ότι δεν τους νοιάζει πόσες κονσόλες θα πουλήσουν είναι σίγουρα 600$..Με μια 3060 με παρόμοιες επιδόσεις στα 350$ τους κάνεις REKT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Αν το 3090 είναι 30-35% και ένα 15-20% το 3080...τότε το 3070 δεν βγαίνει με τίποτα πάνω από 2080ti με το GA104 και την 16gbps μνήμη που θα έρθει....

Base ρολογια και boost περιθωριο λογο μικροτερου power envelope. Τα μεγαλα αν ηταν πιο καλα απο αποψη perf/watt θα εκτοξευοταν σε αποδοση. H μεγαλη NAVI @RDNA1 γιατι νομιζει οτι δεν βγηκε στην αγορα; Ειχε αποδοση αλλα yields, καταναλωση και θερμοκρασιες ηταν απαραδεκτες για την στοχευμενη αποδοση να ανταγωνιστει την 2080ti με την nvidia να εχει απαντηση την 2080ti Super που και αυτην δεν χρειαστηκε να κανει εμφανιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 κι εγω λιζακι ενα 3080+ το κοβω πολυ εφικτο για φετος.

πολυ καλα κανει που κοιταει το midrange, αλλα αμα δεν κοιταξει λιγο το hi end, ο jensen και θα παιζει συντηρητικα με το performance,

και θα χρεωνει οτι γουσταρει.

και αυτο ειναι κακο για ολους.

η nvidia  εχει stallαρει πολυ τα τελευταια χρονια, ελπιζω να δουμε καλα πραγματα φετος.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

 κι εγω λιζακι ενα 3080+ το κοβω πολυ εφικτο για φετος.

πολυ καλα κανει που κοιταει το midrange, αλλα αμα δεν κοιτασει λιγο το hi end, ο jensen και θα παιζει συντηρητικα και θα χρεωνει οτι γουσταρει.

Οι αλλαξοσφαλιαρες στο midrange θα πεσουν που ειναι και το μεγαλυτερο μεριδιο της πιτας των gpu. 

Ο πετσινος ειμαι βεβαιος οτι ετοιμαζει ηδη τις εκδοσεις Super στα Samsung 5nm   που ειναι compatible με τα 7nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Mark Cerny της Sony μακράν ο χειρότερος.

εδω εισαι λαθος. Εγω εχω λυσει το προβλημα του insomnia που εχω με τον Cerny και ο λογος ειναι οτι μιλαει πολυ αργα. Αυτη την παρουσιαση του PS5 πρεπει να την εχω "δει" και 140 φορες. 😅

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, narta είπε

Οι αλλαξοσφαλιαρες στο midrange θα πεσουν που ειναι και το μεγαλυτερο μεριδιο της πιτας των gpu. 

Ο πετσινος ειμαι βεβαιος οτι ετοιμαζει ηδη τις εκδοσεις Super στα Samsung 5nm   που ειναι compatible με τα 7nm.

ετσι οπως παιζει η λιζα στο midrange με δυνατες προσφορες σε polaris vega και 5700 απο το 2019,

κανονικα ο jensen με το σωβρακακι θα πρεπε να χε μεινει στο segment 2070 και κατω,

αλλα δεν το γραφω εδω για να μη στεναχωρω τα παιδια με την υλη και το περιεχομενο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, narta είπε

$499 - 3070 8GB ~2080ti +5%

$599 - 3070 16GB ~2080ti +5%

$749  - 3080 10GB  ~2080ti +20%

$899 - 3080 20GB ~2080ti +20%

$1199 - 3090 24GB ~2080ti +35% 

Προσωπικες προβλεψεις raster perf το οποιο ΔΕΝ θα δειξουν στην παρουσιαση, αλλα μονο DLSS + RTX ON

Τα ιδια περιπου πιστευω και εγω.. Μακαρι να μας στειλει κουβα ο Jensen και ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα.

Στις 29/8/2020 στις 7:25 ΜΜ, Crus είπε

Εντωμεταξυ απο τα 20-25% της 3090 στην 2080ti βλεπω ανα ποστ ανεβαζουμε τα ποσοστα συνεχεια, σε σημειο που ειδα μεχρι και 60% να γραφεται καπου πιο πισω. 😛

Δεν λεω μακαρι αλλα.. νταξ χαλαρωστε λιγο, pascal μια φορα βγαινει.

Πιο ρεαλιστικο το:

3060=2070s+5-10%

3070=2080s+10-15%

3080=2080ti+15-20%

3090=2080ti+30-35%

Kαι το μεγαλο push να ειναι το +100% παντου σε RT performance.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

ετσι οπως παιζει η λιζα στο midrange με δυνατες προσφορες σε polaris vega και 5700,

κανονικα ο jensen με το σωβρακακι θα πρεπε να χε μεινει στο segment 2070 και κατω,

αλλα δεν το γραφω εδω για να μη στεναχωρω τα παιδια με την υλη και το περιεχομενο.

Με την φήμη που έχει για σάπιους drivers ; Sure 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

ετσι οπως παιζει η λιζα στο midrange με δυνατες προσφορες σε polaris vega και 5700, κανονικα ο jensen με το σωβρακακι θα πρεπε να χε μεινει απο 2070 και κατω,

Υπαρχουν τοσα πολλα προγραμματα που ειναι cuda customized που στελνουν πολλους προς τους πρασινους. Για εμενα προσωπικα Premiere και After Effects εχουν extensions που ειναι αποκλειστικα cuda ή εχουν καλυτερη αποδοση σε cuda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Τα ιδια περιπου πιστευω και εγω.. Μακαρι να μας στειλει κουβα ο Jensen και ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα.

Nah πιο κατω τιμες ειναι σαν να παραδεχεται ηττα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από τόσες απόψεις που γράψατε θα κάνω μια πρόβλεψη....και θα πέσω μέσα 100% όπως και με τα Watts

.

.

.

.

.

.

ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ έχει δίκιο

 

owned GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κατι μου λεει οτι η καταναλωση δεν θα ειναι τοσο χαλια τελικα και οι φημες για τα watt εχουν περισσοτερο να κανουν με το OC headroom.. Απο οτι ακουγεται μαλιστα οι καρτες εχουν μπολικο απο δαυτο. Δεν θα μου εκανε εντυπωση η 3090 με 30-35% performance over 2080ti στα 300-350w αλλα αντιστοιχα να μπορει να χτυπαει 45% περισσοτερο με μια καταναλωση κοντα στα 500w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...