Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Crus είπε

Θελω τωρα να δω ολους αυτους που κραζανε αυτους που ειχανε Βεγγους οταν λεγανε οτι με undervolt & OC εχεις free performance και λιγοτερη καταναλωση/θερμοκρασιες τι θα πουν..

Μα και τα ampere βέγγοι είναι, compute αρχιτεκτονική καθαρά. Απλά δε suckάρουν και για gaming.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Crus είπε

Θελω τωρα να δω ολους αυτους που κραζανε αυτους που ειχανε Βεγγους οταν λεγανε οτι με undervolt & OC εχεις free performance και λιγοτερη καταναλωση/θερμοκρασιες τι θα πουν..

Υπήρχε κάποιος που έκραζε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να κάτσω να διαβάσω reviews. Γκουμούτσα πυρήνας που στο gaming ο μισός αράζει, μεγάλη κατανάλωση, μέτριο jump στις επιδόσεις, άπειρη γκρίνια στα forums, θεωρίες για paper launches και εικονικά msrp. Νόμιζα ότι διάβαζα για launch της AMD :lol:.

Θετικό στοιχείο πάντως το ότι η 3080 βασίζεται στο μεγάλο πυρήνα και δεν έχει ξεφύγει πολύ σε τιμή. Ίσως δούμε λίγο ανταγωνισμό αυτή τη φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Το hu που έκανε σχετικό συγκριτικό υπήρξαν παιχνίδια που είχαν και 5% διαφορά pci 3.0 vs 4.0 και μάλιστα με την 5700 xt.επισης έδειξε λίγα παιχνίδια μόνο και το ότι έκλεισε το smt του 3900xt παντού στα παιχνίδια έκανε ανέφικτη τη σύγκριση καθώς σύγκρινε ιντελ με 20thread με amd με 12.ειδικα σε 4κ τον σακατεψε.οπου έχω τρέξει με smt on σε 4κ δεν έχω κερδίσει ούτε ένα frame .επίσης υπάρχουν παιχνίδια που κλείνοντας το έχω αν όχι ίδια τότε χειρότερα αποτελέσματα.τελος για μένα η σύγκριση έπρεπε να γίνει με σεταρισμενες ραμ και στα δύο μηχανηματα   καθώς οι ryzen χαντακωνονται με xmp.μην το πάτε σε vs παρακαλώ.απλα τις παρατηρήσεις μου έκανα.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το hu που έκανε σχετικό συγκριτικό υπήρξαν παιχνίδια που είχαν και 5% διαφορά pci 3.0 vs 4.0 και μάλιστα με την 5700 xt.επισης έδειξε λίγα παιχνίδια μόνο και το ότι έκλεισε το smt του 3900xt παντού στα παιχνίδια έκανε ανέφικτη τη σύγκριση καθώς σύγκρινε ιντελ με 20thread με amd με 12.ειδικα σε 4κ τον σακατεψε.οπου έχω τρέξει με smt on σε 4κ δεν έχω κερδίσει ούτε ένα frame .επίσης υπάρχουν παιχνίδια που κλείνοντας το έχω αν όχι ίδια τότε χειρότερα αποτελέσματα.τελος για μένα η σύγκριση έπρεπε να γίνει με σεταρισμενες ραμ και στα δύο μηχανηματα   καθώς οι ryzen χαντακωνονται με xmp.μην το πάτε σε vs παρακαλώ.απλα τις παρατηρήσεις μου έκανα.

Intel [email protected] βλέπουμε βασικά εχει κανει λάθος στους τιτλους

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Herald είπε

Υπήρχε κάποιος που έκραζε? 

η που εισαι πολυ μικρος για να θυμασαι ή που δεν παρακολουθουσες αντιστοιχα εκεινη την εποχη για να κανεις αυτη την ερωτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια genuine απορια, γιατι σας νοιαζει τοσο πολυ το θεμα VRAM για το 4Κ τη στιγμη που υπαρχει το DLSS 2.0 και η διαφορα μεταξυ του και του native 4K ειναι αμελητεα;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαία υλοποίηση 3090

 

19 λεπτά πριν, Themistokles είπε

Εχω μια genuine απορια, γιατι σας νοιαζει τοσο πολυ το θεμα VRAM για το 4Κ τη στιγμη που υπαρχει το DLSS 2.0 και η διαφορα μεταξυ του και του native 4K ειναι αμελητεα;

Μην τα μπερδεύεις. Σημασία έχει η ποσότητα VRAM ανεξαρτήτως ανάλυσης, ίσως όχι άμεσα αλλά από το επόμενο έτος.

Εστιάζουν στο 4Κ γιατί εκεί φαίνεται από τώρα να υπάρχει κάποια διαφορά.

Κοινώς, αν σε 1 χρόνο υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που χρησιμοποιούν assets/textures 10GB η διαφορά σε μία κάρτα με λιγότερη VRAM θα υπάρχει και με DLSS και χωρίς αυτό...

Για τους βιαστικούς το RTX_IO αργεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι να απορεί κανείς πραγματικά πως γίνεται να κράζουν αυτό το τεχνολογικό επίτευγμα  της αμουντου τις εκπληκτικές vega 64/56 τις enthusiast αυτές κάρτες που είχαν χαμηλότερες επιδόσεις 30% σε σχέση με την 1080Τi και κατανάλωναν ρεύμα όσο δύο 1080 SLI........

spacer.png

spacer.png

Aυτό συμβαίνει γιατί οποτεδήποτε πει κανείς την πραγματικότητα και δεν βολεύει την amd συμβαίνει

-να είναι άσχετος και δεν ήξερε να κάνει undervolt, να φλασάρει το vbios, να κάνει φορμάτ ενώ έχει ήδη προμηθευτεί το κατάλληλο hdmi καλώδιο με την συμβατή μητρική μνήμες και επεξεργαστή, έχει κάνει εξομολόγηση ή καλύτερα εξορκισμό ότι όλα θα πάνε ρολόι, και να έχει ταίσει και το χρυσόψαρο αν έχει (προεραιτικά  αυτό κάνει και νεροχελώνα)

Και αυτό συμβαίνει επειδή η amd είναι για μύστες που το κατέχουν το άθλημα, ενώ η nvidia για νεόπλουτους άσχετους

-είναι υπάλληλος της nvidia

-φταίει ο κακός καιρός 

-ή και ο κακός του ο φλάρος.....

Α ναι ξέχασα και η ampere δεν είναι enetgy efficient, πόσο αποδίδει ακριβώς???????

Αλλά έρχεται το πλήρωμα του χρόνου στην εθνική μας εορτή θα απελευθερωθεί το κόκκινο kraken που θα ταπεινώσει την μισητή πράσινη με το big navi, ( Ε μόλις βγει ε καλό είναι θα έρθει performance driver, και με power tables  ΘΑΘΑΘΑΘΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Eίναι να απορεί κανείς πραγματικά πως γίνεται να κράζουν αυτό το τεχνολογικό επίτευγμα  της αμουντου τις εκπληκτικές vega 64/56 τις enthusiast αυτές κάρτες που είχαν χαμηλότερες επιδόσεις 30% σε σχέση με την 1080Τi και κατανάλωναν ρεύμα όσο δύο 1080 SLI........

spacer.png

spacer.png

Aυτό συμβαίνει γιατί οποτεδήποτε πει κανείς την πραγματικότητα και δεν βολεύει την amd συμβαίνει

-να είναι άσχετος και δεν ήξερε να κάνει undervolt, να φλασάρει το vbios, να κάνει φορμάτ ενώ έχει ήδη προμηθευτεί το κατάλληλο hdmi καλώδιο με την συμβατή μητρική μνήμες και επεξεργαστή, έχει κάνει εξομολόγηση ή καλύτερα εξορκισμό ότι όλα θα πάνε ρολόι, και να έχει ταίσει και το χρυσόψαρο αν έχει (προεραιτικά  αυτό κάνει και νεροχελώνα)

Και αυτό συμβαίνει επειδή η amd είναι για μύστες που το κατέχουν το άθλημα, ενώ η nvidia για νεόπλουτους άσχετους

-είναι υπάλληλος της nvidia

-φταίει ο κακός καιρός 

-ή και ο κακός του ο φλάρος.....

Α ναι ξέχασα και η ampere δεν είναι enetgy efficient, πόσο αποδίδει ακριβώς???????

Αλλά έρχεται το πλήρωμα του χρόνου στην εθνική μας εορτή θα απελευθερωθεί το κόκκινο kraken που θα ταπεινώσει την μισητή πράσινη με το big navi, ( Ε μόλις βγει ε καλό είναι θα έρθει performance driver, και με power tables  ΘΑΘΑΘΑΘΑ)

Μια χαρά κάρτα ήταν η vega.με ελάχιστη δουλίτσα την έφερνες στα μέτρα σου.και τώρα που μιλάμε έχει πάρει καλό κεφάλι έναντι της 1080.αλλα γιατί το αναφέρεις αυτό εδώ μέσα? Τι σχέση έχει?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Μια χαρά κάρτα ήταν η vega.με ελάχιστη δουλίτσα την έφερνες στα μέτρα σου.και τώρα που μιλάμε έχει πάρει καλό κεφάλι έναντι της 1080.αλλα γιατί το αναφέρεις αυτό εδώ μέσα? Τι σχέση έχει?

Γιατί είναι η πρώτη φορά που αναφέρει την AMD εδώ μέσα;..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κορυφαία υλοποίηση 3090

Μην τα μπερδεύεις. Σημασία έχει η ποσότητα VRAM ανεξαρτήτως ανάλυσης, ίσως όχι άμεσα αλλά από το επόμενο έτος.

Εστιάζουν στο 4Κ γιατί εκεί φαίνεται από τώρα να υπάρχει κάποια διαφορά.

Κοινώς, αν σε 1 χρόνο υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που χρησιμοποιούν assets/textures 10GB η διαφορά σε μία κάρτα με λιγότερη VRAM θα υπάρχει και με DLSS και χωρίς αυτό...

Για τους βιαστικούς το RTX_IO αργεί...

Συμφωνώ, όμως σε upscaled 4K μέσω DLSS στη VRAM, δε θα φορτώνονται lower quality textures για να γίνει το upscaling οπότε και τα 10GB ίσως να αρκούν; Δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτή τη στιγμή πως ένα game μέχρι την επόμενη γενιά GPU θα φτάσει να χρησιμοποιεί 10GB VRAM σε 1080p/2K. Αν κάτι τέτοιο συμβεί είναι κωλοδάχτυλο όχι μόνο για αυτούς που θέλουν 4Κ αλλά και για τους υπόλοιπους που πάνε για 1080p/1440p σε max settings. Προσωπικά, έχω την εντύπωση πως κάπου μέσα στην πραγματική ανησυχία για το αν θα φτάνει για 4Κ κρύβεται και μια ξινίλα για το DLSS από άτομα που θέλουν ντε και καλά native 4K σε max settings στα πάντα, που ναι μεν εν μέρει η nvidia μπορεί να ανέπτυξε το DLSS για να τσιγγουνεύεται τη VRAM και να χειρίζεται την αγορά με refurbrished μοντέλα με περισσότερη, αλλά από την άλλη σου προσφέρει ένα buffer σε περίπτωση που αυξηθούν οι ανάγκες. Προς θεού δε θέλω να προσβάλω κανέναν απλά μου ακούγεται λίγο τραβηγμένο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το 2021 παραγωγή 2GB GDDR6X Vram ICs οπότε αργούν ακόμα 3070/3080 ti/super.

https://investors.micron.com/news-releases/news-release-details/worlds-fastest-discrete-graphics-memory-micron-powers-nvidias

Επεξ/σία από FeelsBadMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...