Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Themistokles είπε

Συμφωνώ, όμως σε upscaled 4K μέσω DLSS στη VRAM, δε θα φορτώνονται lower quality textures για να γίνει το upscaling οπότε και τα 10GB ίσως να αρκούν; Δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτή τη στιγμή πως ένα game μέχρι την επόμενη γενιά GPU θα φτάσει να χρησιμοποιεί 10GB VRAM σε 1080p/2K. Αν κάτι τέτοιο συμβεί είναι κωλοδάχτυλο όχι μόνο για αυτούς που θέλουν 4Κ αλλά και για τους υπόλοιπους που πάνε για 1080p/1440p σε max settings. Προσωπικά, έχω την εντύπωση πως κάπου μέσα στην πραγματική ανησυχία για το αν θα φτάνει για 4Κ κρύβεται και μια ξινίλα για το DLSS από άτομα που θέλουν ντε και καλά native 4K σε max settings στα πάντα, που ναι μεν εν μέρει η nvidia μπορεί να ανέπτυξε το DLSS για να τσιγγουνεύεται τη VRAM και να χειρίζεται την αγορά με refurbrished μοντέλα με περισσότερη, αλλά από την άλλη σου προσφέρει ένα buffer σε περίπτωση που αυξηθούν οι ανάγκες. Προς θεού δε θέλω να προσβάλω κανέναν απλά μου ακούγεται λίγο τραβηγμένο.

Το warzone που παίζω τελευταία 10,6 απο τα 11 gb της ti  μου χρησιμοποιεί.και αυτό σε 1440p 

Kαι το dlss δεν υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια.βασικα σε πολύ λίγα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το warzone που παίζω τελευταία 10,6 απο τα 11 gb της ti  μου χρησιμοποιεί.και αυτό σε 1440p 

Kαι το dlss δεν υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια.βασικα σε πολύ λίγα ...

Το Wz είναι ότι ναναι. Με default VideoMemoryScale (1 ή 0.9 ή 0.85) τρώει ότι μνήμη δει. 8; 7.8 θα φάει, 6; 5.7 - 5.8 και ουκ το καθεξής. Και 24 να του βάλεις της 3090 θα "φάει" 23000+. Θα το δείτε στα gameplay με στατιστικά σε μια βδομάδα.

Στη 3080 τρώει 9.5 χαχααχαχαχ 

Και στη 5700ΧΤ που είχα 7.8 έτρωγε. Αν αλλάξω την εντολή του VideoMemoryScale -> 0.55 περισσότερο από 5.5 δεν έτρωγε όλα Maxed χωρίς RT ( δεν έχει κιόλας )

Δηλαδή φαίνεται να "πιάνει" τη μνήμη που δει ότι είναι η μέγιστη που μπορεί να προσφέρει η κάρτα ανεξάρτητα την πραγματική κατανάλωση vram. 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Το Wz είναι ότι ναναι. Με default VideoMemoryScale (1 ή 0.9 ή 0.85) τρώει ότι μνήμη δει. Και 24 να του βάλεις της 3090 θα φάει 23000+. Θα το δείτε στα gameplay με στατιστικά σε μια βδομάδα.

Με κάλυψες απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το Wz είναι ότι ναναι. Με default VideoMemoryScale (1 ή 0.9 ή 0.85) τρώει ότι μνήμη δει. 8; 7.8 θα φάει, 6; 5.7 - 5.8 και ουκ το καθεξής. Και 24 να του βάλεις της 3090 θα φάει 23000+. Θα το δείτε στα gameplay με στατιστικά σε μια βδομάδα.

Στη 3080 τρώει 9.5 χαχααχαχαχ 

Και στη 5700ΧΤ που είχα 7.8 έτρωγε. Αν αλλάξω την εντολή του VideoMemoryScale 0.55 περισσότερο από 5.5 δεν έτρωγε όλα Maxed χωρίς RT

Το rt δεν υφίσταται.ειτε ον το βάλεις είτε οφ το ίδιο και το αυτό στο battle royale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Το warzone που παίζω τελευταία 10,6 απο τα 11 gb της ti  μου χρησιμοποιεί.και αυτό σε 1440p 

Kαι το dlss δεν υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια.βασικα σε πολύ λίγα ...

Δεν ξέρεις ποσό χρησιμοποιεί , ξέρεις ποσά GB vram είναι allocated. Μέχρι να δω stutter η framedrops θεωρώ ότι τα 10gb vram με το bandwidth της rtx 3080 είναι υπεραρκετά για 4K ειδικά  με το DLSS.    
 

Sorry rtx 3080 εννοούσα 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι ωραίο σαν "bench" απλά μη κοιτάτε τη χρήση vram στον συγκεκριμένο τίτλο. Δε ξέρω γιατί είναι από  στοκ τρώει ότι βρει από μνήμη στη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πόση μνήμη δεσμέυει και πόση χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα είναι διαφορετικό,
απλα οταν maxarei μπορεί όντως να χρησιμοποιεί, όση μνήμη δεσμεύει δλδ όλη.

Έχω ενα πολύ καλό παράδειγμα με δουλειά σε substance painter. Τα τεξτουρ τα έστησε φίλος με 2080ti
Εχώ Radeon VII, και στους 2 το allocation είναι 100%, με τι διαφορά ότι μπορώ να παίζω λίγο παραπάνω από εκείνον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Ποιο 10 λιγότερο είναι , 10 είναι το best case σενάριο . Ήξερα ότι θα είναι ελάχιστη η διαφορά αλλά να δυσκολεύεται να πιάσει το 10% δεν το περίμενα. 
Μια χαρά ωστόσο γιαυτον την ονόμασε 3090 και θα βγαλει την σχετικά χαμηλή τιμή της 3080 με αυτήν . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ποιο 10 λιγότερο είναι , 10 είναι το best case σενάριο . Ήξερα ότι θα είναι ελάχιστη η διαφορά αλλά να δυσκολεύεται να πιάσει το 10% δεν το περίμενα. 
Μια χαρά ωστόσο γιαυτον την ονόμασε 3090 και θα βγαλει την σχετικά χαμηλή τιμή της 3080 με αυτήν . 

Αν όντως ισχύει το +10% δεν εκπλησσομαι κιόλας αφού απ'ότι φαίνεται κι από την 3080 τα παραπάνω cuda cores δε scalaroun όσο θα περιμέναμε και στην 3090 είναι dimishing returns πλέον. Η 3070 ίσως να ναι το sweetspot. Τουλάχιστον δε θα χει τα προβλήματα της 3080 στο launch, όλες ράφι θα μείνουν 🤣

Επεξ/σία από FeelsBadMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως είναι η πρωτη φορά που η founder edition μου αρέσει πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες υλοποιήσεις των εταιρειών. δλδ στο σύστημα μου θα ήθελα να είχα αυτό εδώ και ας μην έχει ούτε ένα μπλιμπλίκι φως πάνω της. 

Kαι σε αποδόσεις, θόρυβο δεν έχουν και μεγάλες διαφορές.

EiRr0qpVgAEDDSd?format=jpg&name=small

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το warzone που παίζω τελευταία 10,6 απο τα 11 gb της ti  μου χρησιμοποιεί.και αυτό σε 1440p 

Kαι το dlss δεν υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια.βασικα σε πολύ λίγα ...

Allocation, όχι χρήση. Εάν είχες 12gb θα βλεπες και 11+ κατανομή. Το ίδιο βιολί απο τότε που έγινε mainstream το afterburner/rivatuner. Πήγαινε και ρώτα το προγραμματιστή στο Guru3d εαν το έχεις απορία, ή το Wizzard απο το GPU-Z στο techpowerup αν το βλέπεις απο κει σα vram χρήση. Δεν είναι.

Επεξ/σία από acalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Αν όντως ισχύει το +10% δεν εκπλησσομαι κιόλας αφού απ'ότι φαίνεται κι από την 3080 τα παραπάνω cuda cores δε scalaroun όσο θα περιμέναμε και στην 3090 είναι dimishing returns πλέον. Η 3070 ίσως να ναι το sweetspot. Τουλάχιστον δε θα χει τα προβλήματα της 3080 στο launch, όλες ράφι θα μείνουν 🤣

Μια χαρά θα πουλήσουν , το ξέρουμε και μείς το ξέρει και η nvidia γιαυτο τις έβγαλε . 
Η 3080 έχει τα διπλάσια CUDA cores από την 2080ti αλλά με τα δυσκολίας  φτάνει το 30%. Για compute είναι πολύ καλό το ambere αλλά για gaming έχει πέσει πολύ το performance/teraflop 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

πάντως είναι η πρωτη φορά που η founder edition μου αρέσει πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες υλοποιήσεις των εταιρειών. δλδ στο σύστημα μου θα ήθελα να είχα αυτό εδώ και ας μην έχει ούτε ένα μπλιμπλίκι φως πάνω της. 

Kαι σε αποδόσεις, θόρυβο δεν έχουν και μεγάλες διαφορές.

 

Θα συμφωνουσα μαζι σου αλλα σκεψου οτι θα βλεπεις αυτο εν τελει.. Εκτος και αν την βαλεις σε vertical mount που κατι μπορει να κρυψεις καπως 😛 

Μαγεια αυτο που εκανε ο σχεδιαστης και πηγε και εβαλε τα power connectors εκει στην μεση να κρεμονται σαν μαντζαφλαρια και να μην μπορεις κιολας να κανεις ενα sleeving ή να κρυβονται με καποιο τροπο τελοσπαντων.. 

Capture.PNG

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...