Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Kαλημέρα φίλε. ναι κανονικά χρεώθηκε κάρτα και είμαι σε αναμονή παραλαβής, δεν νομίζω πριν από τα μέσα Οκτωβρίου αλλά μακάρι να είναι και νωρίτερα, σε κάθε περίπτωση κράτησα και την 2080Τi οπότε δεν έχω ξεμείνει από pc τουλάχιστον

01.jpg

02.jpg

Άρα πληρώνουμε για το δικαίωμα στη λίστα αναμονής. Το λες και λίγο ξεφτίλα αυτό το πράγμα. Άντε να δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μπορείτε να ακυρώσετε γιατί αν πάρουν 1 μήνα να έρθουν, λογικά θα έχει φτιάξει η διαθεσιμότητα και θα πέσουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Άρα πληρώνουμε για το δικαίωμα στη λίστα αναμονής. Το λες και λίγο ξεφτίλα αυτό το πράγμα. Άντε να δούμε

Πάντα έτσι δεν γίνεται; Στα μαγαζιά που λέει κατόπιν παραγγελίας σε 30 εργάσιμες, πάλι τα πληρώνεις, γιατί δεν έχουν όλα αντικαταβολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billeiros είπε

Πες μου τι poscaps φοράς.αυτο μόνο.

ΤΕΛΟΣ....😁😁😁

Δεν φοραω poscaps προστυχε δεν ειμαι καμια φθηνη. Εγω μεγαλωσα μεσα στα ΜLCC τι ειμαι καμια βασικια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χεις σταξει ποσα λεφτά κ αντί να τη χαρείς να ασχολείσαι με μπούρδες κ να σε τρώει ότι έχεις ελαττωματικό προϊόν στα χέρια σου...η evga εντωμεταξυ λέει ότι το σχέδιο της άσους δε δουλεψε που το τεσταραν .και η ασους δλδ τι? Μαγικά έκανε?? Ντροπή .αυτό μονο.απ οτι φαινεται κ οι fe δεν είναι ιδανικά φτιαγμένες.απλα καλύτερα από ζοτακ πχ που φοράνε κ τους 6 φθηνιαρικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H strix ή η TUF δεν θυμάμαι, έχει 6 MLCCs;

Απαντάω στον εαυτό μου :P ναι, good job asus https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-3080-tuf-gaming-oc/3.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτοί που έκαναν review τις κάρτες δε πήγαν ούτε μια φορά πάνω από 2 GHz; Δε μου φαίνεται λογική αυτή η εξήγηση με τους πυκνωτές που έχει δοθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τo πρόβλημα είναι harware της αστάθειας που εμφανίζεται και έχει να κάνει από όσο είδα με την ποιότητα των πυκνωτών στην εξομάλυνση της τάσης, πριν από το gpu, εδώ δεν υπάρχει κάποια software λύση αλλά (μη λύσεις) όπως φλασάρισμα vbios που θα αλλάζει το boost clock ή κλείδωμα των ρολογιών χαμηλότερα ή απλά αντικατάσταση RMA των καρτών και αλλαγή τους από βελτιωμένο revision με κόστος φυσικά τρελό που θα επιβαρύνει τους AIBs, και έχουμε 

πρώτα την reference 3080 της nvidia με 2 arrays smd όπου έτσι το τεστάρισε η nvidia και δουλεύει σωστά και μετά αρχίζουν οι εκπτώσεις από evga me 1 array και ακολουθούν οι gigabyte και οι colorful απλά με polymer caps

 

founders.jpg

Founders NVIDIA ref

colorful.jpg

colorful

evga.jpg

EVGA

gigabyte.jpg

Gigabyte 3080 Gaming OC

Kαι στην αντίθετη περίπτωση μια overengineered Asus 3080 Strix

 

asus strix.jpg

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όλοι αυτοί που έκαναν review τις κάρτες δε πήγαν ούτε μια φορά πάνω από 2 GHz; Δε μου φαίνεται λογική αυτή η εξήγηση με τους πυκνωτές που έχει δοθεί. 

Η fe λένε δεν περνάει τα 2000mhz ίσως γι'αυτό δεν είχε θέματα , από την άλλη διάβαζα πριν ότι και κάποιοι με fe έχουν αναφέρει πρόβλημα, άβυσσος 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TUF λογικά είναι η καλύτερη overall. Όχι πανάκριβη, 6 MLCCs (ακόμη και να μην φταίει αυτό τουλάχιστον ακολούθησε το ref spec και με το παραπάνω), μεταλλικό backplate, καλές Τ και ήχος. Μόνο αυτά τα Gaming all over the place να μην έγραφε και θα ήταν μπόμπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Άρα πληρώνουμε για το δικαίωμα στη λίστα αναμονής. Το λες και λίγο ξεφτίλα αυτό το πράγμα. Άντε να δούμε

To καλό με αυτή την περίπτωση είναι ότι έχεις αγοράσει ήδη το προιόν και θα έρθει στην τιμή που το εξόφλησες no matter what, σε εμένα ταιριάζει καλύτερα στην λογική μου σε σχέση με το amazon, όπου σε ενημερώνει οτι θα τραβήξει τα χρήματα όταν έρθει το προιόν και σε πολλούς που νόμιζαν ότι το προιόν ήταν μια χαρά ήρθε e-mail ακύρωσης και έμειναν με το ****** ανα χείρας

Από την άλλη είναι νέο προιόν και φυσικό είναι να μην υπάρχει απόθεμα ακόμη, λίγο αυτό λίγο η μειωμένη παραγωγή λόγω covid, λίγο rushed launch, το κάθε caseking, mindfactory, plaisio, είναι μεταπωλητές δεν έχουν καμία ευθύνη αν δεν έχει προιόντα να τους στείλει το εργοστάσιο, από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα επιλογών αν δεν θες να προπληρώσεις την παραγγελία και σου ταιριάζει η λογική του amazon, ακυρώνεις την παραγγελία σου και κάνεις νέα από το amazon, και εχεις το νου σου μήπως και σου πουν οτι δυστυχώς δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε, στην τελική επιλογές έχουμε, άλλος μπορεί να περιμένει πότε θα τις βρει σε ράφια ελληνικού καταστήματος γιατί δεν του αρέσει να ψωνίζει από το internet κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα σκατωσε η EVGA? Έλεος.. Και στις 10 series τα είχε.. Και υποτίθεται είναι η παραδοσιακή NV όπως η Sapphire για την AMD.

Μονό TUF τελικά και είσαι ήσυχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες tut εμφανιζονται και αυτές με 6 poscaps όπως επίσης και msi

Από ότι φαίνεται κάποιοι έτρεξαν να το διορθώσουν και κάποιοι απλά αδιαφόρησαν 

1490981772_Screenshot_20200926-113353_SamsungInternet.jpg.4c8c6194c2907b53def9b6f1b955256f.jpg1674792630_Screenshot_20200926-113923_SamsungInternet.jpg.e96639f8f4a6dbbf6bc0b3578cf31b3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...