Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν το πρόβλημα υφίσταται όταν το ρολόι ανεβαινει πάνω από 2000mhz ,προφανως και θα το λύσουν με κάποιο bios update . Έτσι κι αλλιως από ό,τι έχουμε δει μέχρι τώρα στην σειρά 3000,σε αποτελέσματα από 3dmark βαράνε τοίχο από power limit οπότε και τα 2000+ είναι δώρον αδωρο αφου τα average ειναι κατω από 1900mhz και το oc headroom ειναι μηδαμινό.

Καλύτερα ειναι να κυνηγήσεις σταθερα clocks παρά ενα peak στα ψηλά. Σαν vega ένα πράμα :P 

 Δεν παυει βεβαια να ειναι μεγαλο φάουλ των aibs , και για όποιον δεν θα του αρεσει η λυση του bios ίσω μπορει να παει για rma. Εχουμε να δουμε πολλα.

Στο μεταξυ περιμένουμε και τα θηρία τύπου strix oc,ftw 3 για να δουμε όχι μονο πως δεν έχουν τα ιδια θέματα αλλα και πως (αν) εκμεταλλεύονται στην πραξη τη δυνατοτητα για >2000mhz  

Η NVIDIA δεν βγάζει κάπου το reference spec να το δούμε; Ή είναι κρυφό μόνο για τους AiBs; Και τελικά το reference spec είναι απλά guidelines ή υποχρέωση που έχουν οι AiBs στον σχεδιασμό της κάρτας;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να δω στο αντιπαλο στρατοπεδο θα εκμεταλευτουν αυτο το δωρακι η παλι στραφι θα παει..Εχουν μεγαλη ευκαιρια να γυρισουν τα βλεμματα πανω τους οπως εκαναν με τους επεξεργαστες...Αντε να τους δουμε κ αυτους μπας και παρουμε ακομη πιο φθηνα καρτες τις πρασινης και οχι δεν ειμαι φανμποι απλα με δενει το μονιτορ λογω gsync.Αλλα αμα γινει κανενα θαυμα με τρελες επιδοσεις σε τρελη τιμη δεν εχω προβλημα να αλλαξοπιστησω και δεν βαριεσαι ας παιζω χωρις gsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

@Coppermine για την Strix που έχεις παραγγείλει από Γερμανία στην έχουν χρεώσει; Εμένα ήδη με χρέωσαν από το notebooksbillinger.de και όταν τους ρώτησα αν έχουν εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης το μόνο που είπαν ήταν ότι δεν έχουν ενημέρωση ακόμα από τον προμηθευτή τους και αν δε συμφωνώ μπορώ να ακυρώσω. Είναι δυνατόν να χρεώνουν τα pre-order;

Kαλημέρα φίλε. ναι κανονικά χρεώθηκε κάρτα και είμαι σε αναμονή παραλαβής, δεν νομίζω πριν από τα μέσα Οκτωβρίου αλλά μακάρι να είναι και νωρίτερα, σε κάθε περίπτωση κράτησα και την 2080Τi οπότε δεν έχω ξεμείνει από pc τουλάχιστον

01.jpg

02.jpg

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω θελω να δω στο αντιπαλο στρατοπεδο θα εκμεταλευτουν αυτο το δωρακι η παλι στραφι θα παει..Εχουν μεγαλη ευκαιρια να γυρισουν τα βλεμματα πανω τους οπως εκαναν με τους επεξεργαστες...Αντε να τους δουμε κ αυτους μπας και παρουμε ακομη πιο φθηνα καρτες τις πρασινης και οχι δεν ειμαι φανμποι απλα με δενει το μονιτορ λογω gsync.Αλλα αμα γινει κανενα θαυμα με τρελες επιδοσεις σε τρελη τιμη δεν εχω προβλημα να αλλαξοπιστησω και δεν βαριεσαι ας παιζω χωρις gsync.

Αν πήρες πρόσφατα την οθόνη,δηλαδή να είναι καινούργιο μοντέλο , παντως νομίζω υποστηρίζει κανονικά και freesync . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω απο κάποιους εναν πανικό να προμηθευτούν τις πολυπόθητες κάρτες γραφικών που παρουσίασε ο πέτσινος πριν λίγες μέρες. Θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ψυχραιμία και ωριμότητα ιδιαίτερα απο την στιγμή που αυτη την περίοδο θα κυκλοφορήσουν νεες κονσόλες και νεες κάρτες γραφικών απο την κόκκινη . Επίσης υπάρχει και η παγκόσμια κρίση λόγο   covid19 που επηρεάζει το εμπόριο σε παγκόσμια κλίμακα . Κάνετε λίγο υπομονή να ομαλοποιηθεί η αγορά , να κυκλοφορήσει και ο πέτσινος όλη την σειρά απο τις ampere και μετά αποφασίζετε , μόνο κερδισμένοι θα βγείτε. Να έλεγα οτι εχουν κυκλοφορήσει και δεκάδες παιχνιδάρες με απαιτητικό hardware θα το καταλάβαινα αλλά ουτε αυτο ισχύει.    

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι μας νοιάζει εμάς τι πατατα ακριβώς έγινε στο τεχνικό κομμάτι ? Ας τα testαρανε παραπανω κ ας βγάζαν τις κάρτες πιο αργά. Περισσότερο από όλους εκτίθενται η nvidia  γιατί οι περισσότεροι από εμάς δε θα καθισουμε να ψειρισουμε το τι και πως (έχουμε κ άλλες δουλειές  :P)  απλά θα μας μείνει στο μυαλό ότι δεν αγοράζουμε κάρτα στο launch αλλά περιμενουμε 1-2 μήνες 

Αυτό το  launch παραήταν προχειρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Διακρίνω απο κάποιους εναν πανικό να προμηθευτούν τις πολυπόθητες κάρτες γραφικών που παρουσίασε ο πέτσινος πριν λίγες μέρες. Θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ψυχραιμία και ωριμότητα ιδιαίτερα απο την στιγμή που αυτη την περίοδο θα κυκλοφορήσουν νεες κονσόλες και νεες κάρτες γραφικών απο την κόκκινη . Επίσης υπάρχει και η παγκόσμια κρίση λόγο   covid19 που επηρεάζει το εμπόριο σε παγκόσμια κλίμακα . Κάνετε λίγο υπομονή να ομαλοποιηθεί η αγορά , να κυκλοφορήσει και ο πέτσινος όλη την σειρά απο τις ampere και μετά αποφασίζετε , μόνο κερδισμένοι θα βγείτε. Να έλεγα οτι εχουν κυκλοφορήσει και δεκάδες παιχνιδάρες με απαιτητικό hardware θα το καταλάβαινα αλλά ουτε αυτο ισχύει.    

Ναι φταίει ο covid που πήγαν και έβαλαν φτηνιάρικους caps. Άλλωστε στις χώρες που κατασκευάζονται αυτά (Κορέα, Κίνα, κτλ) δεν έχουν πλέον θέμα με τον ιό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η NVIDIA δεν βγάζει κάπου το reference spec να το δούμε; Ή είναι κρυφό μόνο για τους AiBs; Και τελικά το reference spec είναι απλά guidelines ή υποχρέωση που έχουν οι AiBs στον σχεδιασμό της κάρτας;

Δεν νομιζω να ειναι υποχρέωση γιατι λογικα δεν θα το παραβλέπανε. Προφανως guideline και για μειωση κόστους κάνανε τσιγγουνιά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Διακρίνω απο κάποιους εναν πανικό να προμηθευτούν τις πολυπόθητες κάρτες γραφικών που παρουσίασε ο πέτσινος πριν λίγες μέρες. Θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ψυχραιμία και ωριμότητα ιδιαίτερα απο την στιγμή που αυτη την περίοδο θα κυκλοφορήσουν νεες κονσόλες και νεες κάρτες γραφικών απο την κόκκινη . Επίσης υπάρχει και η παγκόσμια κρίση λόγο   covid19 που επηρεάζει το εμπόριο σε παγκόσμια κλίμακα . Κάνετε λίγο υπομονή να ομαλοποιηθεί η αγορά , να κυκλοφορήσει και ο πέτσινος όλη την σειρά απο τις ampere και μετά αποφασίζετε , μόνο κερδισμένοι θα βγείτε. Να έλεγα οτι εχουν κυκλοφορήσει και δεκάδες παιχνιδάρες με απαιτητικό hardware θα το καταλάβαινα αλλά ουτε αυτο ισχύει.    

Κανένας πανικός αυτό που ονομάζεις σαν πανικό λέγεται **βλα να έρθει το καινούριο hardware για να κάνω το χόμπι που μου αρέσει, είδες κανένα πανικό? συνήθως όσοι τρώνε 10άδες ώρες κράζοντας μάλλον κράζουν για hardware που έτσι και αλλιώς δεν θα αγόραζαν οπότε....προφανώς και πραγματική ανάγκη δεν υπάρχει και σίγουρα μπορεί να την έβγαζα για καιρό με την 2080Τi, αλλά το χόμπι είναι χόμπι και προφανώς αυτοσκοπός δηλαδή αναβάθμιση για την αναβάθμιση nothing else, οι κονσόλες είναι άλλη ιστορία και απευθύνονται σε πιο ευρύ κοινό, προσωπικά και να μου την χάριζαν δεν θα καταδεχόμουν να παίζω σε τέτοιο πράγμα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Ο πρώτος περίμενε 4 μέρες στο micro center ... πολλοί από αυτούς είναι για λύπηση. Η φάση είναι οι πιο πολλοί δεν μπήκαν καν στον κόπο να δουν τα reviews . Τι πλύση εγκεφάλου τους έχουν κάνει σε αυτήν την χώρα. 

Δεν έχει να κάνει με την nvidia. Peer pressure είναι ο σωστός όρος νομίζω. Το να καθορίζεις την αξία σου από το τη γνώμη που έχουν οι του κύκλου σου για σένα. Δεν αγοράζεις για σένα. Αγοράζεις για να δείξεις στους άλλους ότι τους ακολουθείς ή ότι είσαι στην πρωτοπορία της αγέλης. Προφανώς αυτό είναι υπέρ των εταιρειών που πατάνε πάνε σε τέτοιες αδυναμίες. Βλέπεις π.χ. να παίρνουν 3090 στα 1500€+ για +10% απόδοση. Ο στόχος δεν είναι αυτή η αστεία αύξηση. Ο στόχος είναι να δείξεις στα φόρα ότι είχες λεφτά για την 3090. Το ίδιο ακριβώς και με την Apple.

Αυτo φούντωσε με το internet που κατά 90% έχει στόχο να σε κάνει να νιώθεις άσχημα με αυτά που έχεις συγκρινόμενος με άλλους. Το υπόλοιπο 10% είναι τα πραγματικά χρήσιμα εργαλεία(π.χ. google maps, open source software, "θείος", how to guides κλπ.).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...