Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Παίζει να μπορείς να αλλάξεις μόνος σου τους πυκνωτές; Όχι ότι θα το κάνει κανένας απο εμάς αλλά θα ήθελα να δώ κάνα βιντεάκι που το κάνουν.

Φυσικά και αυτό δεν γίνεται, πυκνωτές τα πηνία τα mosfet οι αντιστάσεις τα ολοκληρωμένα (ic, controllers etc) όλα μα όλα παίρνουν τάση και εντολή από pads πάνω στο pcb. op;ote;όταν ένα pad για έναν polymer cap  έχει μόνο + και - , δεν μπορείς να βάλεις οτιδήποτε άλλο πολύ δε περισσότερο arrays από smds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Η κατάσταση διορθώνεται μόνο με RMA. οτιδήποτε λύση με software δεν πρέπει να  είναι αποδεκτή. Σαν να αποδέχεσαι Underclock θα είναι.

Και για τις AIBτο κόστος για διόρθωση θα είναι πολύ μικρό δεν είναι τίποτα για αυτούς να αντικαταστήσουν τους πυκνωτές

Καλά μην εισαι σιγουρος,γιατι σε τέτοια περίπτωση πιθανως να δωσει το ιδιο Bios σε όλες οπότε το υποτιθεμενο underclock θα γινει standart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παστέλια με φουλ μέλι θα μοιράσει το Λιζακι αν ισχύουν οι φήμες...μακάρι γιατί του αξίζει του πετσινου.πιο άσχημη κ απαξιωτική συμπεριφορά απέναντι στους καταναλωτές δεν έχει υπάρξει σε κανένα launch.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Φυσικά και αυτό δεν γίνεται, πυκνωτές τα πηνία τα mosfet οι αντιστάσεις τα ολοκληρωμένα (ic, controllers etc) όλα μα όλα παίρνουν τάση και εντολή από pads πάνω στο pcb. op;ote;όταν ένα pad για έναν polymer cap  έχει μόνο + και - , δεν μπορείς να βάλεις οτιδήποτε άλλο πολύ δε περισσότερο arrays από smds

Χωρίς να είμαι ειδικός και απλά βλέπωντας τις φωτογραφίες εδώ μου φαίνεται ότι η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν ενώσει τις δύο άκρες με τους poscaps.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το crasharισμα συμβαίνει όταν boostarουν 2GHz+, άνετα θα μπορούσαν να δώσουν ενα Vbios update, που θα περιορίζει το boost και να πούν ότι εφόσον stock frequencies (ότι γράφει ο καθένας στο site για κάθε υλοποίηση) δεν υπάρχει θέμα, δε χρειάζεται και replacement μιας και ουσιαστικά το crach συμβαίνει out of spec. Αυτό θα μπορούσαν να ισχυριστούν πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Silverage είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός και απλά βλέπωντας τις φωτογραφίες εδώ μου φαίνεται ότι η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν ενώσει τις δύο άκρες με τους poscaps.

Mπορεί αν υπάρχουν τα pads από κάτω και ένωσαν απλά poly mer caps απλά στο + kai - και τα καλύπτει ίσως, αλλά δεν είναι πάντως ξεκάθαρο ότι αυτή είναι η πηγή του προβλήματος, ακόμη speculation είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Πάντως αν το crasharισμα συμβαίνει όταν boostarουν 2GHz+, άνετα θα μπορούσαν να δώσουν ενα Vbios update, που θα περιορίζει το boost και να πούν ότι εφόσον stock frequencies (ότι γράφει ο καθένας στο site για κάθε υλοποίηση) δεν υπάρχει θέμα, δε χρειάζεται και replacement μιας και ουσιαστικά το crach συμβαίνει out of spec. Αυτό θα μπορούσαν να ισχυριστούν πάντως.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θα κλείνανε το μαγαζάκι χθές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα φτάνει το 3090 το Navi21 λένε και μάλλον θα είναι ακριβό..Για να δούμε.. 

Kαι στα δουλεμενα 7nm tsmc,samsumg μνήμες και αν κρίνω από τα ρολόγια του playstation θα δούμε κάνα τρελλο 2400 και βάλε με oc....να σε δω με amd και τι αλλο.αν δώσουν μεγάλο bus θα δούμε τρομερά πράγματα.λενε για την μεγάλη και πιο ακριβή πως ίσως τη βγάλουν και με hbm ...μακάρι να ισχύσουν όλα αυτά κ να μην απογοητευτουμε.γιατι από λόγια χορτασαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός και απλά βλέπωντας τις φωτογραφίες εδώ μου φαίνεται ότι η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν ενώσει τις δύο άκρες με τους poscaps.

Ναι απ'ότι φαίνεται υπάρχουν 2 μεγάλα pads στα οποία μπορείς να βάλεις SP-Caps αλλά και μικρότερα για 10 MLCCs in parallel για να φτάσουν τη μεγαλύτερη χωριτηκότητα των SP-Caps έχοντας και πολύ χαμηλότερο ESR μιας κι είναι παράλληλα. Αν βάλεις μόνο στα 2 pads ένα μεγάλο SP-Cap παρακάμπτει ουσιστικά τα pads για parallel MLCCs μιας και είναι στον αέρα.

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θα κλείνανε το μαγαζάκι χθές. 

Μια χαρά υπάρχει αν ξαναλέω σχετίζεται με το boost σε ψηλές συχνότητες, εξαρτάται τον κάθε κατασκευαστή. Ουσιαστικά σου λέει, δε σου υποσχέθηκα ποτέ ότι θα boostareis 2GHz+, είναι out of spec, έχει προβλημα, πάρε ένα vbios που το λύνει. To αν θα το κάνει και είναι ΟΚ με το bad publicity που θα φάει είναι άλλο θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Kαι στα δουλεμενα 7nm tsmc,samsumg μνήμες και αν κρίνω από τα ρολόγια του playstation θα δούμε κάνα τρελλο 2400 και βάλε με oc....να σε δω με amd και τι αλλο.αν δώσουν μεγάλο bus θα δούμε τρομερά πράγματα.λενε για την μεγάλη και πιο ακριβή πως ίσως τη βγάλουν και με hbm ...μακάρι να ισχύσουν όλα αυτά κ να μην απογοητευτουμε.γιατι από λόγια χορτασαμε

Εγώ είχα AMD κάρτες παλιότερα και τώρα αν το RDNA 2 είναι κομπλέ δεν θα είχα θέμα αλλά εμένα με καίει το CP 2077 που θα έχει RTX και δεν ξέρω αν θα έχει support για RT το RDNA 2 στο συγκεκριμένο και αν έχει πως θα τρέχει σε σχέση με Ampere.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Μια χαρά υπάρχει αν ξαναλέω σχετίζεται με το boost σε ψηλές συχνότητες, εξαρτάται τον κάθε κατασκευαστή. Ουσιαστικά σου λέει, δε σου υποσχέθηκα ποτέ ότι θα boostareis 2GHz+, είναι out of spec, έχει προβλημα, πάρε ένα vbios που το λύνει. To αν θα το κάνει και είναι ΟΚ με το bad publicity που θα φάει είναι άλλο θεμα.

+1 

Εφόσον ειναι μέσα στα official specs τα ρολόγια,και με δεδομενο οτι ετσι δεν θα εχουν κανενα απολυτως πρόβλημα,μια χαρά θα το γιατρέψουν με bios update και δεν θα μπορει και κανεις να πει τίποτα.  Άλλωστε με τετοια κατανάλωση δεν υπάρχει και gain από τα 2000mhz + ,τουλάχιστον με όσα εχουμε δει μεχρι τώρα

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Μια χαρά υπάρχει αν ξαναλέω σχετίζεται με το boost σε ψηλές συχνότητες, εξαρτάται τον κάθε κατασκευαστή. Ουσιαστικά σου λέει, δε σου υποσχέθηκα ποτέ ότι θα boostareis 2GHz+, είναι out of spec, έχει προβλημα, πάρε ένα vbios που το λύνει. To αν θα το κάνει και είναι ΟΚ με το bad publicity που θα φάει είναι άλλο θεμα.

Και ο Jayz αυτο ισχυρίζεται οτι θα κανουν update το vbios γιατι ειναι φτηνη λυση.

Η Evga παντως αλλαξε την παραγωγη της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Εγώ είχα AMD κάρτες παλιότερα και τώρα αν το RDNA 2 είναι κομπλέ δεν θα είχα θέμα αλλά εμένα με καίει το CP 2077 που θα έχει RTX και δεν ξέρω αν θα έχει support για RT το RDNA 2 στο συγκεκριμένο και αν έχει πως θα τρέχει σε σχέση με Ampere.

Θα τα δούμε στην πορεία όλα αυτά.αν κρίνω πάντως από το crysis που δεν τρέχει με rt cores και συνεπώς σέρνεται,κατά τη γνώμη μου θα ξεχαστεί .λογικά η προσέγγιση των rdna θα επικρατήσει.σιγα μην κάτσουν οι developers να φτιάχνουν τα παιχνίδια με δύο τροπους.port και Άγιος ο θεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...