Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δω όλους αυτούς τους "leakers από τα σκουπίδια" που ποστάρουν εδώ και εκεί και γράφουν wait for.....στο υποθετικό (ξεκαθαρίζω πως δεν το πιστεύω αλλά για την οικονομία της συζήτησης) η nvidia έκανε την μπούρδα να κυκλοφορήσει μια 3080Τi ο ορισμός του γελοίου θα ήταν το ελάχιστο ξεφτυλλίζοντας το όνομα Titanium που ξεκίνησε στις ένδοξες μέρες της ge force 4

RTX 3080 vs 3090 = 9.37% performance difference

RTX 3080 vs 3080Ti=4.16% performance difference

Μια Τi έχει αυτό το όνομα μόνο με **102 πυρήνα, ώστε με τον **104 να έχουν ένα 30% διαφορά..., όταν έβαλε **104 πυρήνα στην **80 τώρα έχουν γίνει όλα ******λο, και μια 3η κάρτα με **102 πυρήνα ή μάλλον η ίδια κάρτα σε άλλη μία έκδοση τίποτα δεν θα έσωζε απλά θα γελοιοποιήσει την κατάσταση αυτή με το ανύπαρκτο στοκ

 

01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω οτι ασχολείται η nv μεμονομένα να δει αν αγορασες την καρτα στη μαυρη αγορα. Και να μπορούσε δεν θα τη βολευε να συμβαίνει και σίγουρα δεν αγαπάνε καθόλου τους Scalpers. Απο εκεί και κάτω, οταν οι εταιρίες σου δίνουν τη δυνατότητα να έχεις πολλές προτάσεις σε διάφορες κλίμακες είναι δική σου επιλογή που θα πας και απλώνεις οσο φτάνεις. Οπως είπε και ο Γιάννης δεν κάνεις τετοιες κινήσεις οταν ζορίζεσαι στα βασικά.

Οταν όμως μια εταιρία βγάζει το halo προιον της, με ακριβά parts, πολλές ώρες R&D και ξέροντας οτι θα αγοραστεί απο συγκεκριμένη μερίδα, τότε αναγκαστικά πρέπει να ανεβασει τις τιμές. Δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα. Αλλωστε το να έχει πολύ υψηλή τιμη το κάνει και πιο θελκτικο απο το να μπορεί ο καθένας να το πάρει. Το πρόβλημα θα ηταν αν δεν υπήρχαν επιλογές. Και ερχόμαστε να γκρινιάξουμε για τις υψηλές τιμες, οταν η 2080ti ηταν πολύ πιο ακριβή. Ερχεται μια κάρτα που την ξεπερνάει και είναι φθηνότερη και πάλι δεν αρέσει. Το οτι η κατάσταση είναι ετσι και δεν εχει διαθεσιμότητα σε κανει η να περιμένεις να ηρεμήσει το πράγμα ή να αγοράσεις πανάκριβα. Επιλογή πάλι εχεις.

Το να θέλουμε ομως το high end σε τιμή χώμα ε δεν είναι λογικό. Με πορδές δεν βάφονται αυγά που λεγανε και οι παλιοί. Ολα τα χομπυ οταν πας σε υψηλό επίπεδο γίνονται πανάκριβα. Ο καθένας το φτάνει όπου θέλει γιατί επιλογές υπάρχουνε. Η δουλειά του gaming είναι να σπρώχνει την αγορά του hardware και το ανάποδο. Οποιος μπορεί ακολουθεί, αλλιώς κοβει γραφικά και πάλι μπορεί να παίξει.

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για κάποιον τα 1000-1100 μπορεί να μην του φαίνονται πολλά αν βγάζει 3Κ το μήνα για παράδειγμα. Δεν θα τον λοιδορήσω, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Άλλωστε μπορεί μετά να την πουλήσει και να πάρει άλλη. Ο καθένας κάνει τον προγραμματισμό του. Ούτε θα ανέβουν οι τιμές επειδή κάποιους δεν τους πειράζει να δώσουν αρκετά παραπάνω τις πρώτες εβδομάδες της κυκλοφορίας, οι κάρτες θα πωλούνται για δύο χρόνια. Αν δεν σταθεροποιηθούν οι τιμές αυτό θα οφείλεται σε άλλους παράγοντες (π.χ. προσφορά λόγω της αδυναμίας της Sammy). Λες και τι ποσοστό επί των συνολικών αγοραστών της 3080 (σε βάθος χρόνου εννοώ) θα είναι όσοι την αγόρασαν με 400 ευρώ καπέλο..

Βρε συ ουτε για μενα ειναι πολλα τα 1800€ που κανει η 3090 χοντρικα, αλλα ουτε και τα 2400 που ζηταει η nvidia στο amazon, το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θα τους τα δωσω για να τους κανω μαγκες.

Αν καποιος τα εχει και τα δινει, καλα κανει για τον εαυτο του, αλλα εγω προσωπικα θα τον θεωρησω κορόιδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Deathy είπε

Μετα μην απορισετε γιατι θα το ριξουν ολοι στις κονσολες.

Λες και οι κονσόλες είναι φθηνές με περσυνά specs συν τις συνδρομές συν 70άρι για "next-gen" games..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xartemporas είπε

200$ 40% πανω απο MSRP 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Λες και οι κονσόλες είναι φθηνές με περσυνά specs συν τις συνδρομές συν 70άρι για "next-gen" games..

 

με 400 ευρω παιρνεις PS5 που εχει απειρη ραμ στην ουσια 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Παίζει να μπήκε Γκίνες ... υπεράνθρωπη προσπαθεία😆

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σίγουρα. Θα δούμε τι θα παιχτεί από τις 18/5 και μετά που θα βγουν και οι RDNA2. Το CP77 έχει ανακοινώσει specs για RT; Δεν θυμάμαι..

Εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν 2 κατευθύνσεις.
1. Μιρλιάζουμε για τις τιμές λες και θα αλλάξει τίποτα.
2. Απλά αγοράζουμε για να κάνουμε το κέφι μας και τελειώνει η υπόθεση. Και όποιου του φαίνονται ακριβές πέφτει μία κατηγορία και ρίχνει 2-3 ρυθμίσεις, λες και έχει διαφορά στο image quality.
Hobby είναι το gaming στο κάτω κάτω και ακριβό μάλιστα, και δεν νομίζω κάποιος που έχει οικονομικό θέμα ακόμη και για τα απαραίτητα να σκέφτεται για κάρτες και επεξεργαστές κάθε χρόνο. Άλλωστε αν θες κάτι καλό/ιδιαίτερο θα πληρώσεις. Τι είναι φθηνό δηλαδή; Βγαίνεις για ποτό και στο χρεώνουν 8 και 10 ευρώ που 15 ευρώ έχει όλο το μπουκάλι στο μάρκετ ξέρω 'γω. Ή βγαίνεις και απολαμβάνεις την βραδιά ή κάθεσαι σπίτι σου. Θα κάτσω να κλαίγομαι για τα μπαρ και πόσο χρεώνουν τα ποτά δηλαδή; Μπορώ να πάω για καφέ στο καφενείο με τους μπαρμπάδες και να δώσω 1,8 ή να πάω στο Πήλιο και να αράξω και να δώσω 4 ευρώ. Είναι άπειρα τα παραδείγματα. Ούτε αν δεν αγοράσει φέτος κάρτας ο Μήτσος και ο Μάκης του insomnia θα πέσουν οι τιμές, ούτε τίποτα. Οπότε αγοράζεις και κάνεις το hobby σου ή όχι. Δεν πάει σε σένα το μήνυμα, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω τα γνωστά "δεν θα αγοράσω για να τους δείξω εγώ"..

Πας και μια βόλτα στο μονοπάτι των κενταύρων που είναι δωρέαν αν βρεθείς Πήλιο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Θέλω να δω όλους αυτούς τους "leakers από τα σκουπίδια" που ποστάρουν εδώ και εκεί και γράφουν wait for.....στο υποθετικό (ξεκαθαρίζω πως δεν το πιστεύω αλλά για την οικονομία της συζήτησης) η nvidia έκανε την μπούρδα να κυκλοφορήσει μια 3080Τi ο ορισμός του γελοίου θα ήταν το ελάχιστο ξεφτυλλίζοντας το όνομα Titanium που ξεκίνησε στις ένδοξες μέρες της ge force 4

RTX 3080 vs 3090 = 9.37% performance difference

RTX 3080 vs 3080Ti=4.16% performance difference

Μια Τi έχει αυτό το όνομα μόνο με **102 πυρήνα, ώστε με τον **104 να έχουν ένα 30% διαφορά..., όταν έβαλε **104 πυρήνα στην **80 τώρα έχουν γίνει όλα ******λο, και μια 3η κάρτα με **102 πυρήνα ή μάλλον η ίδια κάρτα σε άλλη μία έκδοση τίποτα δεν θα έσωζε απλά θα γελοιοποιήσει την κατάσταση αυτή με το ανύπαρκτο στοκ

01.jpg

Η 3080Ti θα βγει για να κοστίζει 899-999€ σαν την 6900XT, αφού στην 3090 δεν πρόκειται να ρίξουν τόσο την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...