Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Thanks και τιμολογιακα φανταζομαι η 6800ΧΤ ειναι πιο κατω απο την 3080; 

Συνεπως 2Κ @ 144 ΗΖ -> 6800/3070; 

650 είναι η 6800xt. Η τιμή της 3080 δεν ξέρω ποιά είναι, πάντως στα 700 σίγουρα δεν την βρίσκεις :P 

 

3070 / 6800 / 3080 δεν θα αγόραζα. Τιμολογιακά παίζουν κοντά με 6800xt, οπότε πας εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, είμαι μεταξύ των 6800xt/3070ti.

Αν ο πέτσινος δεν βγάλει 3070ti (16gb vram), τότε, παρά το γεγονός ότι το μόνιτορ μου είναι "καθαρό" gsync, πάω καρφί για μια 6800xt και ας χάσω το vrr.

Περιμένω και reviews των 6800xt (έλα, μωρή Σαπφώ), ευελπιστώντας πως, λόγω κουτιού, θα κυκλοφορήσουν 2-2.1 slots κάρτες.

Λόγω backlog (μιλάμε για πολύ πράμα) και αδιάφορων για εμένα νέων παιχνιδιών με rt technology, η amd φαντάζει ελκυστικότατη.

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι μια 3070ti (αν βγει) είναι το gsync.

Rtx/dlss/κκε μ-λ/μ-λ κκε/λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις/ό,τι αντίστοιχο βγάλει η amd, θα τα σκεφτώ στην επόμενη γενιά και βλέπουμε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

770 ευρόπουλα και δεν έχει backplate, και δεν έχουν και φωτογραφία από πίσω οι τσάτσοι. Έ ρε πίσσα και πούπουλα που θέλουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billeiros είπε

https://www.amazon.it/dp/B08HH1BMQQ όποιος ενδιαφέρεται 

770

Τρέξτε πριν εξντληθουν

Είσαι ωραίος! Πρόλαβα ένα κομμάτι γιατί λόγω  w/c κοίταγα μόνο Evga. Αν και δε ξέρω αν θα την κρατήσω, έλεγα να πήγαινα σε 6800XT ή 6900ΧΤ. Θα δούμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, purif είπε

Είσαι ωραίος! Πρόλαβα ένα κομμάτι γιατί λόγω  w/c κοίταγα μόνο Evga. Αν και δε ξέρω αν θα την κρατήσω, έλεγα να πήγαινα σε 6800XT ή 6900ΧΤ. Θα δούμε. 

Στην τιμή της τα σπάει.με γιες φιλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Ποιο είναι το καλό msrp? Το 700, ακόμα και αν την βρίσκαμε στα 700, την κάνει την ακριβότερη xx80 στην ιστορία μαζί με την 2080. Ακόμα και τσιπάκια να κοιτάξεις είναι το 2ο ακριβότερο xx102 πίσω από την 2080ti. Και με λιγότερη VRAM από τις 3 τελευταίες γενιές. 

Εν ολίγοις η τιμή είναι χάλια, ακόμα και η msrp, απλά η turing ήταν τρισχαλια και σου φαίνεται καλή. 

Τα ίδια και για την amd, αλλά να δούμε αν τουλάχιστουν μείνουν κοντά στο msrp. 

Δεν τα λέω εγώ το perf/cost μιλάει. Πάντως εγώ point με 50 ευρώ διάφορα σε msrp γενικά δεν κάθομαι να κάνω ούτε να δυιλιζω τον κωνωπα και να εχω επιλεκτική μνήμη όπως πολλοί εδω μέσα που τα παρουσιάζουν όλα όπως θέλουν για τις αγαπημένες τους εταιρίες αγνοώντας σημαντικά δεδομένα κάθε φορά.. Πολλά από αυτά που γράφεις τα έχω πει στην παρουσίαση της Ampere εγώ όταν όλοι έγραφαν διθυραμβικές κριτικές και σχόλια btw. Τότε που μίλησα και για την λίγη vram για όσους θυμούνται και το ότι η γρήγορη μνήμη δεν είναι από μόνη της η λύση. Εδώ είναι τα γραπτά αλλά μην με βάλεις να τα ψάχνω τώρα δεν το έκανα ποτέ.. αλλο όμως αυτό και άλλο να λες χάλια msrp μια κάρτα τόσο ισορροπημένη σε rt/raster performance στα ψηλά σε αυτή την τιμή και με το προνόμιο του DLSS .. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billeiros είπε

https://www.amazon.it/dp/B08HH1BMQQ όποιος ενδιαφέρεται 

770

Τρέξτε πριν εξντληθουν

Εγώ πήρα τη πρωινή φουρνιά απο Γερμανία, με ups express και φπα 24% 800 ευρώ τελική τιμή.

Τίμια πρόταση για αποστολή στην ακριτική Δράμα, με δεδομένο ότι εδώ η αντίστοιχη ξεκινά απο 900 και ποιος ξερει πότε θα έρθει.

Αλλα είπαμε κοντινός στόχος (σε κανένα 6μηνο) είναι ZEN3+RADEON 6000

evga.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DeareN είπε

Εγώ πήρα τη πρωινή φουρνιά απο Γερμανία, με ups express και φπα 24% 800 ευρώ τελική τιμή.

Τίμια πρόταση για αποστολή στην ακριτική Δράμα, με δεδομένο ότι εδώ η αντίστοιχη ξεκινά απο 900 και ποιος ξερει πότε θα έρθει.

Αλλα είπαμε κοντινός στόχος (σε κανένα 6μηνο) είναι ZEN3+RADEON 6000

evga.JPG

Ε και από Ιταλία τόσο θα βγαίνε στο ταμείο.με γεια! Κ εγγυησαρα αμαζον +evga

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DeareN είπε

Δε θα μεινει και για πάντα πανω στο PC, είναι η λεγόμενη GPU μετάβασης πριν την ολικη αναβάθμιση σε ZEN3+RADEON, απλά υπολογίζω οτι αυτό θα πάρει κανένα 6μηνο

Μια χαρά είναι η κάρτα ρε ,απλά δεν την προτιμούν πολλοι λόγω χαμηλών clocks και έλλειψης backplate  ,αυτό ήθελα να πω .Αν απλά θες να την κουμπωσεις και μ παίξεις είναι μια χαρά κάρτα, και στην τιμή αυτή είναι πραγματικά καλή αγορά σε σχέση με τις τιμές των υπολοίπων 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εξαντληθηκε

Με το που με ειδοποίησαν τα bots 5 λεπτά ζήτημα να τις πάρουν ολες

Σμρ σκασανε 15 drops μέχρι στιγμης.Ταρακουνησε το σύμπαν η λιζα

Για πες τί bots; Γιατί το discord που έχω μπει εγώ δεν πήρε χαμπάρι.

Και την 2080ti πρόπερσι πάντως την είχα παραγγείλει Οκτώβριο και μου ήρθε Ιανουάριο, δεν είναι χειρότερα φέτος που λένε πολλοί.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν τα λέω εγώ το perf/cost μιλάει. Πάντως εγώ point με 50 ευρώ διάφορα σε msrp γενικά δεν κάθομαι να κάνω ούτε να δυιλιζω τον κωνωπα και να εχω επιλεκτική μνήμη όπως πολλοί εδω μέσα που τα παρουσιάζουν όλα όπως θέλουν για τις αγαπημένες τους εταιρίες αγνοώντας σημαντικά δεδομένα κάθε φορά.. Πολλά από αυτά που γράφεις τα έχω πει στην παρουσίαση της Ampere εγώ όταν όλοι έγραφαν διθυραμβικές κριτικές και σχόλια btw. Τότε που μίλησα και για την λίγη vram για όσους θυμούνται και το ότι η γρήγορη μνήμη δεν είναι από μόνη της η λύση. Εδώ είναι τα γραπτά αλλά μην με βάλεις να τα ψάχνω τώρα δεν το έκανα ποτέ.. αλλο όμως αυτό και άλλο να λες χάλια msrp μια κάρτα τόσο ισορροπημένη σε rt/raster performance στα ψηλά σε αυτή την τιμή και με το προνόμιο του DLSS .. 

Ποιο perf / cost, σε σύγκριση με τις παλιές γενιές? Ε ναι χαίρω πόλυ, και η 2080ti τότε μια χαρά perf / cost είχε. 999 msrp / 40% πάνω από 1080ti η οποία είχε 699 msrp. 

Τα δεδόμενα λένε ότι η τιμή, αν όχι χάλια, είναι μέτρια στην καλύτερη. Είναι η ακριβότερη xx80 και η 2η ακριβότερη xx102, με το λιγότερο vram στις τελεταίες 3 γενιές. Για παράδειγμα η 1080ti είχε διπλάσιες επιδόσεις και σχεδόν διπλάσια vram με 8% μεγαλύτερο MSRP (σε σχέση με την 980ti). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...