Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, atsddd είπε

Κάνοντας μια μικρή ερευνουλα για το θέμα που με ταλαιπώρησε χτες με τα pin της 3090 βρήκα αυτό. 
 

https://tekdeeps.com/gigabytes-geforce-rtx-3000-card-is-pulled-with-substandard-power-connectors/

Τώρα βέβαια αν στείλει κάποιος την κάρτα για αλλαγή θα περιμένει κάνα τετράμηνο, αλλά για όσους έχουμε τις συγκεκριμένες gigabyte 3080 και 3090, είναι καλό να το ξέρουμε για το μέλλον. Έτσι κι αλλιώς έχουν κάποια χρονάκια εγγύηση. 

Ευτυχώς αυτή που πήρα δεν είναι στα μοντέλα που επηρεάστηκαν αν και λέει ότι το φτιάξανε. 

Φαντάζεσαι να περιμένει ο άλλος μήνες να του έρθει και όταν πάει να κουμπώσει το καλώδιο να σπρώξει τα πινάκια μέσα; Τρέλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Silverage είπε

Ευτυχώς αυτή που πήρα δεν είναι στα μοντέλα που επηρεάστηκαν αν και λέει ότι το φτιάξανε. 

Φαντάζεσαι να περιμένει ο άλλος μήνες να του έρθει και όταν πάει να κουμπώσει το καλώδιο να σπρώξει τα πινάκια μέσα; Τρέλα!

Μα κανονικα ουτε οι δικια μου ειναι μεσα σ αυτες που επξρεαστηκαν, αλλα το γραφει καπου οτι ακομα κι οταν καταλαβαν το λαθος τους και το διορθωσαν, υπαρχουν καρτες που χουν αναμεικτα πινακια.... Ελεεινοι πραγματικα. Τελευταια φορα gigabyte.

Εστειλα και mail στην msystems που πραγματικα βοηθησαν οσο πιο αμεσα γινοταν, για να τους ρωτησω σε περιπτωση αλλου προβληματος τι γινεται.

Την παω σ αυτους η την στελνω Gigabyte? Γιατι service της Gigabyte στην ελλαδα δεν βρισκω καπου. Αχρειαστο να ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, atsddd είπε

Μα κανονικα ουτε οι δικια μου ειναι μεσα σ αυτες που επξρεαστηκαν, αλλα το γραφει καπου οτι ακομα κι οταν καταλαβαν το λαθος τους και το διορθωσαν, υπαρχουν καρτες που χουν αναμεικτα πινακια.... Ελεεινοι πραγματικα. Τελευταια φορα gigabyte.

Εστειλα και mail στην msystems που πραγματικα βοηθησαν οσο πιο αμεσα γινοταν, για να τους ρωτησω σε περιπτωση αλλου προβληματος τι γινεται.

Την παω σ αυτους η την στελνω Gigabyte? Γιατι service της Gigabyte στην ελλαδα δεν βρισκω καπου. Αχρειαστο να ναι.

Εγώ έχω καλή εμπειρία με gigabyte. Ότι έχω πάρει απο αυτούς ήταν σκυλί. Την MSI έχω στο φτύσιμο πλέον αφού το service τους είναι απαράδεκτο και τα προϊόντα τους σαβούρες γι'αυτό και όταν έβλεπα MSI drop κάρτες έκανα ότι δεν τις έβλεπα.

Σε ένα  "gaming" λάπτοπ που πήρα χάλασε αρχικά ο φορτιστής. Μου είπανε δεν έχουν να μου στείλουν και μου έδωσαν ένα τηλέφωνο  απο Ελλάδα. Χρειάστηκε να τον πληρώσω ενώ είχε εγγύηση το λάπτοπ. Ευτυχώς μετά μίλησα με amazon και μου έδωσε το ποσό. Μετά χάλασε το πληκτρολόγιο και πάλι μου είπαν δεν μπορούν να μου στείλουν άλλο αυτοί. Πήρα ένα απο ebay και πάλι δεν δούλευε γιατί μάλλον κάτι άλλο είχε χαλάσει. Μίλησα ξανά με το amazon αλλά μέχρι τότε είχε λήξει η εγγύηση. Τελικά μου επέστρεψαν τα μισά λεφτά που έδωσα για το λάπτοπ γιατί και αυτοί κατάλαβαν ότι ήταν ελλατωματικό σκουπίδι.

Αν τύχει και πάθει κάτι στο msystems θα την στείλεις γιατί αν μιλήσεις με gigabyte και σου πούνε να την στείλεις κάπου στο εξωτερικό μάλλον θα πληρώσεις τα μεταφορικά.

Επεξ/σία από Silverage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-rumored-with-up-to-12gb-memory-to-launch-in-january

Τώρα αυτό, είναι λογικό; Η Ti θα έχει 8Gb και η απλή 12Gb ???

Ή κάτι μου διαφεύγει ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silverage είπε

"gaming" λάπτοπ που πήρα χάλασε αρχικά ο φορτιστής

Αν μιλάμε για το μοντέλο με gtx 980 και οθόνη g-sync επειδή μου είχε έρθει κάποτε για επισκευή, έχει θέμα η γείωση της mobo με το σασί του λαπτοπ ειδικά αν το άνοιξε κάποιος για καθαρισμό, εν τω μεταξυ αυτά τα "gaming laptops" με full led RGB, κακούς δράκους και νεράιδες από έξω έχουν πάνω κάτω την ίδια συνταγή για καταστροφή καλό hardware (cpu, gpu. nvme) και κακό σύστημα ψύξης και ΓΤΠΚ μητρικές με επεξεργαστές που τραβάνε της π*****ς τα Αmps και vrm με 3 π.χ. φάσεις και (low, high mosfets) λες και είναι pentium 4 του 2003, και όλα αυτά σε αστρονομική τιμή αλλά είπαμε FULL RGB και δράκους

15 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-rumored-with-up-to-12gb-memory-to-launch-in-january

Τώρα αυτό, είναι λογικό; Η Ti θα έχει 8Gb και η απλή 12Gb ???

Ή κάτι μου διαφεύγει ίσως;

Σε τι ψάχνεις ακριβώς την λογική στις ανυπόστατες μπούρδες που έχει την δυνατότητα να ποστάρει ο οποιοσδήποτε (έχω πληροφορίες από μέσα) στο ιντερνετ χωρίς κανένα κόστος και την στιγμή που θα πατήσεις επάνω στην είδηση ή να σχολιάσεις είτε θα δεις διαφήμιση για καπότες ή μια 19χρονη  που όλη της την ζωή περίμενε εσένα και σου ζητά να κατεβάσεις την εφαρμογή για να τα πείτε?

Στην  χειρότερη με το που θα μπεις στο σαβουροsite θα το ανεβάσει ο αλγόριθμος της google ψηλότερα τόσο στο search όσο και στην απόδοση

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ριχνε συχνά ματιές και σε my systems mg manager. 

Εγώ τυχαία μπήκα, κάποιος μου είπε, είχαν μερικά κομμάτια διαθέσιμα και την είχα σε δύο μέρες. Αλλιώς ως ούτε καν είχα μπει σε διαδικασία κάθε μέρα να ψάχνω. 

Ναι μην χασουμε και δεν μπουμε mgmanager🤣

Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 10GB GDDR6X, 320-Bit, HDMI, DP (GV-N3080VISION OC-10GD)
1.339,83 €
1.080,51 € χωρίς Φ.Π.Α.
Κωδικός Προϊόντος: 96028
Part Number: GV-N3080VISION OC-10GD

 

https://www.mgmanager.gr/καρτες-γραφικών/96028-gigabyte-geforce-rtx-3080-vision-oc-10gb-gddr6x-320-bit-hdmi-dp-gv-n3080vision-oc-10gd.html?search_query=3080&results=7

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Ναι μην χασουμε και δεν μπουμε mgmanager🤣

Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 10GB GDDR6X, 320-Bit, HDMI, DP (GV-N3080VISION OC-10GD)
1.339,83 €
1.080,51 € χωρίς Φ.Π.Α.
Κωδικός Προϊόντος: 96028
Part Number: GV-N3080VISION OC-10GD

Εχει και 3090 στα 2.800 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Ναι μην χασουμε και δεν μπουμε mgmanager🤣

Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 10GB GDDR6X, 320-Bit, HDMI, DP (GV-N3080VISION OC-10GD)
1.339,83 €
1.080,51 € χωρίς Φ.Π.Α.
Κωδικός Προϊόντος: 96028
Part Number: GV-N3080VISION OC-10GD

https://www.mgmanager.gr/καρτες-γραφικών/96028-gigabyte-geforce-rtx-3080-vision-oc-10gb-gddr6x-320-bit-hdmi-dp-gv-n3080vision-oc-10gd.html?search_query=3080&results=7

"Tο προϊόν απευθύνεται σε άτομα με εξειδικευμένες γνώσεις υπολογιστών και γνώσεις αγγλικής γλώσσας." λολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το caseking πάντως χαρταετό πετάει, πήρα ολόκληρο pc, όλα ήταν διαθέσιμα άμεσα και 3 μέρες μετά ακόμα δεν έχω λαβει tracking number, οποτε φανταζομαι δεν τα έχουν στείλει κιόλας. Οπότε όσοι περιμένετε κάρτες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Νταξει είναι η tuf που εχει πολύ θετικά reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τεστάκι για σωστούς δεξιούς είναι.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

WTF!! Ψήνομαι να τους πάρω να τους ρωτήσω γιατί έχει τόσο και να κάνω τον χαζό, να δω τι θα μου πουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...