Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά έκανα όπως είπε η θείτσα. Και με το γάλα μετά έκανα αυτήν εδώ την κρέμα της Αργυρώς, η οποία Αργυρώ είναι πολύ γαμάτη, όπως και η κρέμα της. Αντί για σοκολάτα γάλακτος έβαλα κουβερτούρα, και έβαλα λίγη ζάχαρη παραπάνω. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως γινόταν ακόμα καλύτερη με μέλι.

 

 

Παράλληλα έχω ένα μάγουλο μοσχαρίσιο στην κατσαρόλα από τις 9.30. Έχει γίνει βούτυρο ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν θελουμε να φτιαξουμε λαχανικα (ας πουμε μπροκολο) και θελουμε πρωτα να το βρασουμε και μετα να κανουμε αυτο που το περναμε με λιγο βουτυρο απο το τιγανι και θελουμε το λαχανικο να μην εχει γινει νιανια αλλα να κραταει , ποση ωρα πρεπει να το βρασουμε?

 

υπαρχει αλλη διαδικασια η ειναι ετσι οπως το περιεγραψα?(σε φαση θελουν μετα το βρασιμο παγωμενο νερο η καποια αλλη τσακπινια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νερο που βραζει, με μπολικο αλατι, βαλε το μπροκολο για 1 λεπτο max. (αναλογα βεβαια πως σου αρεσουν)

Επειτα σε νερο με παγακια για να σταματησεις τον βρασμο.

Μετα καντα ο,τι θες.

 

Γενικοτερα ψαξε για τεχνικες με τον ορο μπλανσαρισμα (blanching)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έκανα όπως είπε η θείτσα. Και με το γάλα μετά έκανα http://www.argiro.gr/recipes/%C3%8E%C2%BA%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%AD%C3%8E%C2%BC%C3%8E%C2%B1-%C3%8F%C2%83%C3%8E%C2%BF%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%BF%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%AC%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%B1%C3%8F%C2%82]αυτήν εδώ[/url] την κρέμα της Αργυρώς, η οποία Αργυρώ είναι πολύ γαμάτη, όπως και η κρέμα της. Αντί για σοκολάτα γάλακτος έβαλα κουβερτούρα, και έβαλα λίγη ζάχαρη παραπάνω. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως γινόταν ακόμα καλύτερη με μέλι.

 

 

Παράλληλα έχω ένα μάγουλο μοσχαρίσιο στην κατσαρόλα από τις 9.30. Έχει γίνει βούτυρο ε!

H θεία δεν είχε άδικο, αλλά όχι και δίκιο. Ναι το γάλα ειναι πιο ασφαλές αν το παστεριωσεις (ακόμη και με το 3πλο βρασμο www.motherearthnews.com/ask-our-experts/pasteurize-raw-milk-at-home.aspx#axzz2KDoKRUSs για πιο καλά ) χάνει την γεύση του αν θελουμε να κάνουμε τυρί κλπ.

 

Οσο για το μάγουλο, πως τολμας γκουρμεδιαρη κλπ κλπ. Να προλάβω τον τραγανεους που θα τα πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σημερα συτες τις πίτες-πιτσάκια που έγραψε ο lefterman και ηταν πεντανοστιμες για φαγητακι στα γρηγορα.

Αφου τις ειχα ξεπαγωσει, τις λάδωσα και τις εριξα στο φουρνο για 2-3 λεπτά, τις εβγαλα και μετα εβαλα πουμαρό, σαλαμάκι, πιπεριά και τριμένο κασέρι.ΠΟΛΥ ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ

dsc0193xi.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εκανα σημερα συτες τις πίτες-πιτσάκια που έγραψε ο lefterman και ηταν πεντανοστιμες για φαγητακι στα γρηγορα.

Αφου τις ειχα ξεπαγωσει, τις λάδωσα και τις εριξα στο φουρνο για 2-3 λεπτά, τις εβγαλα και μετα εβαλα πουμαρό, σαλαμάκι, πιπεριά και τριμένο κασέρι.ΠΟΛΥ ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ

dsc0193xi.jpg

 

 

 

 

Oι γυρόπιτες για πιτσάκια στα γρήγορα είναι τρελό must. Απορώ πως γίνεται και πολύς κόσμος το αγνοεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

Oι γυρόπιτες για πιτσάκια στα γρήγορα είναι τρελό must. Απορώ πως γίνεται και πολύς κόσμος το αγνοεί.

Επισης μπορεις για βαση να βαλεις αραβικη πιτα και αν παρεις ετοιμη ζημη τυπου πιλσμπουρη μπορεις να την κανεις και καλτσονε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με tortillas κανω πιτσες εδω και χρονια. Δεν μπορω καθολου το ζυμαρι, και την θελω οσο πιο λεπτη γινεται. Αν την κανεις και με 2πλη πιτα, που θα εχεις τυρι αναμεσα τους... ohhhh baby

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το μάγουλο, πως τολμας γκουρμεδιαρη κλπ κλπ. Να προλάβω τον τραγανεους που θα τα πει

 

ω ναι, είμαι γκουρμεδιάρης, ναι ναι, είμαι γκουρμεδιάρης, ναι...

Γάμησε το μάγουλο ε. Με πατάτες το έφκιασα τελικά. Γκουρμεδιά σκέτη ε. Έβαλα και αλάτι από το Θιβέτ, από τα Ιμαλάια, από πού στον διάολο ήταν. Καύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με tortillas κανω πιτσες εδω και χρονια. Δεν μπορω καθολου το ζυμαρι, και την θελω οσο πιο λεπτη γινεται. Αν την κανεις και με 2πλη πιτα, που θα εχεις τυρι αναμεσα τους... ohhhh baby

Αυτο με πιτα πανω πιτα κατω το κανω και εγω και οχι μονο σαν πιτσα με αλλαντικα και τυρια εχω βαλει και μπιφτεκια με σαλτσα και φετα ή μοσχαρακι κοκκινιστο με γραβιερα και ηταν θεικο.

 

Τορτυγια εχω σκεφτει και εγω αλλα με κολαει λιγο το οτι ειναι απο καλαμποκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε το μάγουλο έγινε γκουρμέ??? Όποτε πετυχαίνω το ξεσκίζω, αρκεί να μην είναι τίποτα ελληνικό μέσα στο φαΐ γιατί στην ελλάδα δεν έχουν τίποτα καλό. Ούτε καν κρέμα γάλακτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε το μάγουλο έγινε γκουρμέ??? Όποτε πετυχαίνω το ξεσκίζω, αρκεί να μην είναι τίποτα ελληνικό μέσα στο φαΐ γιατί στην ελλάδα δεν έχουν τίποτα καλό. Ούτε καν κρέμα γάλακτος

Πλεον η νεα ταση στις κουζινες στα καλα εστιατορια ειναι πιατα με κομματια κρεατος που καποτε ηταν για "πεταμα" οπως το μαγουλο ή ουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και Θεσσαλονίκη ένα εργαστήριο με donuts και είναι σαφώς φθηνότερο και σαφώς καλύτερο, το μόνο κακό είναι το ωράριο 16¨00 με 7"00. Αλλά πουλάει χονδρική και είναι τσάμπα (με 5Ε παίρνεις κουτιά όχι αστεία). Αν θέλει κάποιος να το βρει είναι στη Θέρμη.  

για δωσε info :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...