Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις καμια καλη συνταγη για γλυκοξινη οπως αυτη των mcdonalds.
Απο οτι ξερω εχει μεσα λαδι, πολτο βερικοκο, ξιδι (δεν ξερω αν ειναι κανονικο η μπαλσαμικο), αλατι πιπερι και νομιζω και λιγο καρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μανιταρόσουπα ήταν γαμάτη, και πάλι σε συνάρτηση με τα τιποτένια υλικά της και τον αστείο βαθμό δυσκολίας της.  Δύο στα δύο αυτό το σ/κ, καλά με πάει γαστρονομικώς :)

 

Προσοχή μόνο εάν τη δοκιμάσετε μήπως σας έρθει έντονη η γεύση του ζωμού.  Εννοείται ότι δεν έφτιαξα σπιτικό ζωμό από λαχανικά γιατί δεν υπάρχει χρόνος, έβαλα τον συμπυκνωμένο ζωμό "ψυγείου" της γνωστής μάρκας (1 δόση για μισό λίτρο νερό, οπότε εγώ έβαλα 2 δόσεις σε 1 λίτρο, τη μισή δόση του Καλλίδη).  Ίσως σε κάποιους να έρθει λιγάκι έντονη η γεύση του ζωμού.  Πιθανόν την άλλη φορά να βάλω 100-150ml νερό ακόμη.  ΠΡΟΣΟΧΗ στο αλάτι, ο έτοιμος ζωμός είναι ήδη αλατισμένος.  Σίγουρα θα την ξανακάνω.

Θα την φτιάξω σήμερα.

 

Για τον ζωμό είπε αυτός έβαλε 2 κύβους σε 2 λίτρα νερό. Έχω κύβους ζωμό λαχανικών της γνωστής μάρκας. Δηλαδή θα βράσω 1 λίτρο και μετά θα διαλύσω 1 κύβο μέσα και τέλος; Αλάτι μπορώ να βάλω μετά το βράσιμο; (γιατί δεν ξέρω αν έχουν οι κύβοι μέσα). Ο κύβος είναι 10g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις καμια καλη συνταγη για γλυκοξινη οπως αυτη των mcdonalds.

Απο οτι ξερω εχει μεσα λαδι, πολτο βερικοκο, ξιδι (δεν ξερω αν ειναι κανονικο η μπαλσαμικο), αλατι πιπερι και νομιζω και λιγο καρι.

http://www.topsecretrecipes.com/McDonalds-Sweet-and-Sour-Dipping-Sauce-Recipe.html

 

Θα την φτιάξω σήμερα.

 

Για τον ζωμό είπε αυτός έβαλε 2 κύβους σε 2 λίτρα νερό. Έχω κύβους ζωμό λαχανικών της γνωστής μάρκας. Δηλαδή θα βράσω 1 λίτρο και μετά θα διαλύσω 1 κύβο μέσα και τέλος; Αλάτι μπορώ να βάλω μετά το βράσιμο; (γιατί δεν ξέρω αν έχουν οι κύβοι μέσα). Ο κύβος είναι 10g

 

Εγω τον βαζω μεσα στο βρασιμο της σουπας, χωρις να μετρησω κατι παντως. Απλα ξερω οτι δεν θα βαλω αλατι μεχρι το τελος γιατι με την μειωση του υγρου θα συμπηκνωθει η γευση.

Δεν κανω ποτε ζωμο απο τους κυβους λογω του θεματους που εχουν με το αλατι, αλλα τους χρησιμοποιω για να season το φαγητο που φτιαχνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες ψαχνω να αγορασω αυτο το προϊον αλλα δεν το βρισκω καπου εκτος απο μια ιστοσελιδα που εχει minimum παραγγελια 10 τεμαχια, οποτε δεν...

Ξερει κανεις καποια πηγη?

 

123.jpg

 

Επισης, τελευταια αρχισε να μου αρεσει το μπροκολο ενω παλια δεν ηθελα καν να το βλεπω. Γενικα το συνοδευω με κρεας, υπαρχει καποιος αλλος τροπος μαγειρεματος ως συνοδευτικο παντα, εκτος απο βρασιμο/ατμο? 

Και αν εχουμε καμια καλη συνταγη με αυτο (ως κυριο συστατικο) θα ηταν καλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και γω τον τελευταίο χρόνο έχω ερωτευτεί με το μπρόκολο! Συνήθως το κάνω στον ατμό με διάφορους αρωματικούς ζωμούς που μου έρχονται στο κεφάλι και το αφήνω λίγο ίσα ίσα να μαλακώσει ελάχιστα χωρίς να γίνει πουρές και το συνοδεύω με κάποια απαλή σως (συνήθως λαδάκι, λεμόνι, σκόρδο ή αν θέλω να γουρουνιάσω με μια σως ροκφόρ... :P ). Τα χοντρά κομμάτια του κορμού τα βράζω ξεχωριστά για καμιά σούπα κλπ (μετά από μια παλιότερη υπόδειξη του Toufa, μιας και πριν τα ...πετούσα).

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα εχει οδηγιες, μαλλον με γαλα το κοβω. απο το site τους To make the sauce:   Mix 1/4 c of butter or margarine, 1/4 c milk, and 2 TBSP of Cheese Sauce Powder.  Heat to 180°F and hold 5 minutes.

Αν και ειναι στα μαγαζια νομιζω ειναι ετοιμη σε UHΤ συσκευασια.

 

Φυσικα και μπορεις να κανεις πολυ πιο καλο αποτελεσμα απο οποιοδηποτε μαγαζι.

Τροπος 1: http://www.seriouseats.com/recipes/2010/09/cheese-sauce-for-cheese-fries-and-nachos.html?ref=search (δεν χρειαζεται να βαλεις hot sauce, αλλα ειναι νοστιμη)

Τροπος 2: http://www.cookipedia.co.uk/recipes_wiki/Heston_Blumenthal%27s_perfect_cheese_sauce (χωρις το λαδι τρουφας, το κρασι και ο ζωμος δεν ειναι απαραιτητα, ουσιαστικα ειναι για την νοστιμια και μονο, και με σκετο νερο γινεται)

Τροπος 3: http://www.thekitchn.com/the-secret-to-smooth-nacho-cheese-sauce-without-processed-cheese-178539 που ειναι και πιο καλος και απο τους 3, αλλα θελει 2 πραγματα που οι νορμαλ ανθρωποι δεν θα εχουν σπιτι τους. Αν θα περιμενες για την παραγγελια απο το αμαζον ειναι καλυτερα να παρεις τα 2 πραγματα που λογικα δεν θα εχεις (ζυγαρια ακριβειας και sodium citrate) και να κανεις αυτη.

 

 

Σημειωση, τα τυρια μπαινουν για την γευση. Αν σας αρεσει το gouda και το κασερι, μπορειτε να βαλετε αλλα. Η μοναδικη προυποθεση ειναι να λιωνουν καλα, αρα πολυ σκληρα τυρια αποκλειονται για βασεις.

 

A και μπορει καποιος να φτιαξει πιο ευκολα sodium citrate, με κιτρικο οξυ (το ξινο που πουλανε στα supermarket) και μαγειρικη σοδα

 

 

 

Και επειδη εχω πει πολλες φορες οτι οι πιο πολλοι δεν τρωμε μερικα πραγματα επειδη μας πιεζανε να τα φαμε μικροι ή/και τα τα εχουμε φαει με εναν μονο τροπο

http://ekantcookcurry.com/aloo-gobi-potatoes-and-cauliflower-curry/ κατι παρομοιο κανω αρκετα συχνα (χωρις το ρυζι και τις πατατε) για συνοδευτικο. Τα σπαει

 

 

πριν διαβασω ολο το ποστ σου σκεφτομουν οτι το κιτρικο νατριο μπορουμε να το φτιαξουμε σπιτι με τα δυο υλικα που ειπες :D για το νερο που λεει μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το απιονισμενο νερο για το σιδερο, του εχουν βγαλει τα ιοντα ασβεστιου.

 

 

ερωτηση, εχω φρεσκα κρανμπερις (ειναι στην καταψυξη πλεον) αλλα οι περισσοτερες συνταγες που βρισκω θελουν ξερα κρανμπερις. πως μπορω να ξερανω τα φρεσκα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.foodnetwork.com/recipes/good-eats/oven-roasted-broccoli-recipe/index.html

 

το βιντεακι δεν δουλευει μονο σε εμενα?

σημερα θα δοκιμασω να το μπλανσαρω και μετα να το περασω με λιγο βουτιρο απο το τηγανι (η μιπως να το βαλω σε κανα φουρνο για λιγο?)

 

επισης billdanos , τι εχει μεσα η γουρουνοσως με το ροκφορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν διαβασω ολο το ποστ σου σκεφτομουν οτι το κιτρικο νατριο μπορουμε να το φτιαξουμε σπιτι με τα δυο υλικα που ειπες :D για το νερο που λεει μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το απιονισμενο νερο για το σιδερο, του εχουν βγαλει τα ιοντα ασβεστιου.

 

 

ερωτηση, εχω φρεσκα κρανμπερις (ειναι στην καταψυξη πλεον) αλλα οι περισσοτερες συνταγες που βρισκω θελουν ξερα κρανμπερις. πως μπορω να ξερανω τα φρεσκα σωστα;

Αυτα του εμποριου εχουν ζαχαρη μεσα. Χωρις ζαχαρη: http://lowcarbdiets.about.com/od/snacks/r/driedcran.htm

 

Με αυτα που εχεις ισως να μην μπορεις να το κανεις, γιατι το νερο που εχουν μεσα τους τα "καταστρεφει" κατα την κλασσικη διαδικασια που τα παγωνουμε στην καταψυξη. Επειδη οι κρυσταλλοι που κανει ο παγος καταστρεφουν τα τοιχοι των κυτταρων με αποτελεσμα να εχουμε ενα πραγμα νιανια στο τελος. Φυσικα αυτο μπορουμε να το εκμεταλλευτουμε και να βαλουμε τα φρουτα που καναμε ετσι σε γλυκα, μιας και βαζουμε ενα πραγμα που μοιαζει με μαρμελαδα. Ειδικα με τις μπανανες ειναι ο προτεινομενος τροπος για να κανουμε γλυκα

 

το βιντεακι δεν δουλευει μονο σε εμενα?

σημερα θα δοκιμασω να το μπλανσαρω και μετα να το περασω με λιγο βουτιρο απο το τηγανι (η μιπως να το βαλω σε κανα φουρνο για λιγο?)

 

επισης billdanos , τι εχει μεσα η γουρουνοσως με το ροκφορ?

http://www.youtube.com/watch?v=2tA9oPemR-U

Απο τον Alton brown πηρα σχεδον ολες μου τις βασεις για την μαγειρικη. Ειδικα αν εισαι λιγο κολλημενος και σου αρεσει να μαθαινεις τι πως και γιατι για κατι, ειναι οτι πιο καλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την φτιάξω σήμερα.

 

Για τον ζωμό είπε αυτός έβαλε 2 κύβους σε 2 λίτρα νερό. Έχω κύβους ζωμό λαχανικών της γνωστής μάρκας. Δηλαδή θα βράσω 1 λίτρο και μετά θα διαλύσω 1 κύβο μέσα και τέλος; Αλάτι μπορώ να βάλω μετά το βράσιμο; (γιατί δεν ξέρω αν έχουν οι κύβοι μέσα). Ο κύβος είναι 10g

 

Τωρα που το εγραψες προσεξα οτι ειπε "εβαλα 2 βιολογικούς κυβους σε 2 λιτρα".  Εγω ακολουθησα τις οδηγιες στο κουτι των κυβων (1 κυβος/500ml) οποτε για ενα λιτρο εβαλα δυο.  Ο Καλλιδης εβαλε 1 κύβο/1 λιτρο. Απο τη μια πραγματι εγινε αρκετά εντονη η γευση, απο την αλλη δεν ξερω εαν οι "φρεσκοι" κυβοι που εβαλα εγώ εχουν την ιδια ενταση με τους "ξερους".  Παντως σιγουρα την αλλη φορα θα βάλω περισσοτερο νερο.  Επειδή μου αρέσει η έντονη γεύση, ίσως βάλω κάπου στη μέση, πχ 1 κύβος/750ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως  παιδες αφου εχετε το μερακι, δεν ειναι τιποτα να φτιαχνετε που και που δικο σας ζωμο.

Το κανεις με μια χυτρα και στο ψιλοκουτουρου, και παλι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο τους κυβους, μεσα σε πολυ λιγοτερο απο 1 ωρα.

 

Ειναι κριμα που δεν υπαρχουν στην αγορα ετοιμοι εμφιαλωμενοι ζωμοι, οπως στο εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...