Προς το περιεχόμενο

Ενυδρείο σαλονιού


Muhammad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ενυδρείο για το σαλόνι μου. Να ομορφύνει λίγο ο χώρος και να έχω κάτι να χαζεύω.

έριξα μια ματιά στο Net αλλά αυτά που μου άρεσαν (μεγάλα....) είναι πανάκριβα. Οπότε λέω να κινηθώ μέχρι τα 100€ (λίγο πάνω, λίγο κάτω..)

Ενυδρείο δεν είχα ποτέ, πάρα μόνο μια γυάλα με 2 χρυσόψαρα παλιά.

Οπότε ήθελα να ρωτήσω, πόση φασαρία έχουν; Πρέπει να ασχολείσαι καθημερινά μαζί του; Να ταΐζεις τα ψάρια; Να αλλάζεις το νερό; Γενικά πληροφορίες διότι είμαι και λίγο φλου και μπορεί να το παρατήσω 2-3 μέρες, Μη μου πεθάνουν τα ψάρια.

Φαντάζομαι το κόστος συντήρησης δε θα είναι και πολύ μεγάλο. Τα ψάρια θέλουν ειδική τροφή ή τρώνε ό,τι τους πετάξεις;

Δώστε μου τα φώτα σας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάμε σε ένα Pet Shop που έχει και ψάρια και κάνε εκεί της ερωτήσεις, και ναι θέλει κάποια ενασχόληση έστω 1 φορά τη βδομάδα τροφή έχει ειδική που παίζει ανάλογα τι είδος του ψαριού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω ένα 180 λίτρων αλλά ανέβηκα σταδιακά και εις γνώσην μου. 

Θέλει χρόνο. 

Θελει ενημέρωση. 

Σε πετ σοπ θα σου πουν αυτά που θες να ακούσεις για να πουλήσουν. 

Σπάνια θα σε κατατοπίσει κάποιος σωστά εκεί. 

Θελει σωστό εξοπλισμό. 

Πολλές απορίες σου θα λυθούν εδώ και αν έχεις και άλλες ρωτάς και σε βοηθάνε,καθαροί χομπιστες. 

http://www.aquatek.gr

Επεξ/σία από Scorpio_21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε, ΜΗΝ αγοράσεις αν δεν διαβάσεις πρώτα. 

Δεν είναι απλά τα πράγματα. Θέλει χρόνο, κόπο. 

 

Αν όντως θέλεις να πάρεις όμως, βρες κάποιο στα 40-60 λίτρα (θεωρείται μικρομεσαίο) και βάλε μονομάχο μόνο του, άντε και κάνα σαλιγκάρι. 

Σίγουρα φυτά αληθινά και ΤΊΠΟΤΑ ψεύτικο μέσα. 

Καλό φιλτρο με χαμηλή ροή. 

 

Προσοχή Με'τή θερμοκρασία του νερού (ειδικότερα στις αλλαγές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε 

Ε νοείται να ασχοληθείς είναι απίστευτο χόμπι 

Απλά πετ σοπ τα ξεχνάς εκτός από μερικα που όντως είναι καλά 

Όπως σου είπε ο φίλος από πάνω μπες στο φόρουμ που σου είπε και ξεκινά διάβασμα.. 

Ίσως και με τα λεφτά που διαθέτεις βρεις στις αγγελίες που έχει στο φόρουμ 

Καλό διάβασμα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να του έλεγα εγώ που έχω χελώνα νερού (αυτές με τα κόκκινα μάγουλα) και τραβάω....

γιατί θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο από τα 60 λίτρα που έχω

αλλά είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν θα τον καλύψουν...

πρέπει να γίνει DYI αλλά δεν ξέρω από αυτά...

έτσι τον βγάζω έξω από το ενυδρείο και κόβει βόλτες στο σπίτι και βρίσκει μια γωνιά και κοιμάται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με την χελώνα και το ενυδρείο δεν έχω πάντως υγρασία ούτε στάζει τίποτα

απλά η χελώνα (σούπα) με τα κόκκινα μάγουλα έχει μεγαλώσει και δεν χωράει να στρίψει στο έτοιμο κατασκευασμένο ενυδρείο 60 lt από το γνωστό κατάστημα Petcity

θέλει κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του να φτιάξει ενυδρείο με όλα τα απαραίτητα

ή κάποιον που να ξέρει από γυαλί και πιέσεις

μετά άλλον που να ξέρει να φτιάξει σκελετό από αλουμίνιο

κτλ...

όποτε η λύση να τον βγάζω έξω μου φαίνεται βολική...έχει όση έκταση θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 12:13 ΠΜ, Muhammad είπε

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ενυδρείο για το σαλόνι μου. Να ομορφύνει λίγο ο χώρος και να έχω κάτι να χαζεύω.

έριξα μια ματιά στο Net αλλά αυτά που μου άρεσαν (μεγάλα....) είναι πανάκριβα. Οπότε λέω να κινηθώ μέχρι τα 100€ (λίγο πάνω, λίγο κάτω..)

Ενυδρείο δεν είχα ποτέ, πάρα μόνο μια γυάλα με 2 χρυσόψαρα παλιά.

Οπότε ήθελα να ρωτήσω, πόση φασαρία έχουν; Πρέπει να ασχολείσαι καθημερινά μαζί του; Να ταΐζεις τα ψάρια; Να αλλάζεις το νερό; Γενικά πληροφορίες διότι είμαι και λίγο φλου και μπορεί να το παρατήσω 2-3 μέρες, Μη μου πεθάνουν τα ψάρια.

Φαντάζομαι το κόστος συντήρησης δε θα είναι και πολύ μεγάλο. Τα ψάρια θέλουν ειδική τροφή ή τρώνε ό,τι τους πετάξεις;

Δώστε μου τα φώτα σας

Ειναι ακριβο σπορ ,με το εξαιρετικα περιορισμενο budget  που εχεις δεν θα καταφερεις κατι .Καλυτερα να ασχοληθεις με κατι αλλο ,γλιτωνοντας πολυ απο τον  χρονο   σου και τα κακομοιρα τα ψαρακια που θα κακοπερασουν ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενυδρείο ως διακοσμητικό στο σαλόνι και μπάτζετ 100€... Δύσκολο, όχι ακατόρθωτο. Γίνεται αρκεί να παίξεις πολύ άμυνα στο petshop που θα πας και να μην αγοράσεις ότι βρεις μπροστά σου ή προτείνουν... Μπορείς να μείνεις σε αυτά τα χρήματα με ένα 60λιτρο ενυδρείο, κάνα 2 διακοσμητικά και max 2-3 χρυσόψαρα.  Να ξέρεις όμως ότι για να παραμείνει όμορφο θα θέλει φροντίδα, αλλαγές νερού, καθαριότητα κάθε εβδομάδα + ότι είναι δέσμευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, makisperama είπε

Ποια υγρασία βρε παιδιά μην λέτε ότι να ναι ελεος 

Είχε ο αδερφός μου στο 1 μέτρο με αλμυρό νερό. Είχε 2 αφυγραντήρες. Μαυριζαν όλα τα ντουβαρια. Μετά που το έβγαλε σταμάτησε η υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...