Προς το περιεχόμενο

Ψησταριές campingaz -50% [ΤΕΛΟΣ]


sxbruno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στην 3 Classic LS Plus και την 4 Series Classic WLD. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που προτιμάτε τη WLD εκτός από το ξύλο έναντι της 3;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στην 3 Classic LS Plus και την 4 Series Classic WLD. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που προτιμάτε τη WLD εκτός από το ξύλο έναντι της 3;

αναρωτιέμαι το ιδιο... 

τα φωτα σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στην 3 Classic LS Plus και την 4 Series Classic WLD. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που προτιμάτε τη WLD εκτός από το ξύλο έναντι της 3;

Χρήστης - αλλης- ψησταριάς υγραερίου 1 χρόνο +. Δεν υπάρχει λόγος να πας στην 4. Στην 4 κερδίζεις σε σχάρα αλλά χάνεις το μάτι. Γενικά οι 3ς καυστήρες είναι υπεραρκετοι εκτός αν θες να ψήνεις συχνά κρέατα για 15 άτομα + ή αν έχεις κατά νου ιδιαίτερα σενάρια πχ 2 μεγάλες πίτσες ταυτόχρονα. Πιθανότατα το μάτι είναι πιο σημαντικό. 

 

Εγώ με 3ς καυστήρες σου λέω ότι σπάνια τους έχω χρειαστεί όλους, ναι έχουν χρησιμεύσει αλλά δεν ήταν απαραίτητοι πάντα. 

Γενικά το καθάρισμα είναι θέμα. Πολύ λιπος, αλλά από την άλλη ψήνεις 30 φορές με 0 καθάρισμα και την 31η σκιζεσαι. Γενικά στο καθάρισμα κάνει θαύματα η σκόνη Roli. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, junior-21- είπε

αναρωτιέμαι το ιδιο... 

τα φωτα σας! 

Επιφάνεια ψησίματος 2.800cm² (61x45cm) έναντι 3.500cm² (78x45cm), 3 έναντι 4 καυστήρες... Αλλά η 3αρα έχει μάτι κι όχι το ξύλο που πιθανόν θα πιάνει λεκέδες από λάδια κι ίσως χρειαστεί και έξτρα περιποίηση! Κι εγώ ανάμεσα σε αυτές είμαι.. Το μάτι, βέβαια, το θεωρώ περιττό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πρωτες 2 αξιζουν? Μιλαμε για ψησιμο για 2-4 ατομα μαξ. Αξιζει να παρω μια απο τις 2 η να μαζεψω κανα ψιλο για καποια μεγαλύτερη? Απο καρβουνο εχω ιδεα γιατί ψηνω συχνα πυκνα αλλα απο αεριο ιδεα καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georsev είπε

Η σειρά master αξίζει η κοιτάμε σε αυτά τα λεφτά weber ?

Φίλε μου έχω την master 1 χρόνο. Για να πάρεις αντίστοιχη weber με 5 καυστήρες θες 2000+. Είναι κορυφαία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Weber παίζουν πολύ καλές τιμές στο bbqworld.co.uk 

Εμένα μου βγήκε τελική τιμή με μεταφορικά (eshopwedrop) 850€ για την Weber genesis e-310.

Νομίζω με +100€ παίρνεις την ανοξείδωτη με τους 4 καυστήρες

https://www.bbqworld.co.uk/m/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-s-410-gbs-stainless-gas-bbq.asp

 

Skroutz

https://www.skroutz.gr/s/17252702/Weber-Genesis-II-S-410-GBS-Inox-62001175.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Weber παίζουν πολύ καλές τιμές στο bbqworld.co.uk 

Εμένα μου βγήκε τελική τιμή με μεταφορικά (eshopwedrop) 850€ για την Weber genesis e-310.

Νομίζω με +100€ παίρνεις την ανοξείδωτη με τους 4 καυστήρες

https://www.bbqworld.co.uk/m/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-s-410-gbs-stainless-gas-bbq.asp

Skroutz

https://www.skroutz.gr/s/17252702/Weber-Genesis-II-S-410-GBS-Inox-62001175.html

Πολύ καλή επίσης προσφορά. Ωστόσο να επισημάνω ότι ο 5ος καυστήρας δεν είναι για εφέ ούτε απλώς για υψηλότερες θερμοκρασίες.

Δεν είναι τοποθετημένος σε σειρά με τους άλλους 4 αλλά ανάμεσα στους 2 πρώτους. Χρησιμοποιείται για λίγα δευτερόλεπτα ( με πρωτοβουλία του χειριστή) για να κάνει τις γραμμές στο κρέας οι οποίες προσδίδουν χρώμα, γεύση και θωρακίζουν το κρέας με αποτέλεσμα στο εσωτερικό του  να μένει ζουμερό. 

Επίσης χρησιμοποιείται για την διαδικασία καθαρισμού με πυρόλυση όπου δίνει την δυνατότητα οι θερμοκρασίες να ξεπεράσουν τους 300 κελσίου ώσπου να γίνουν στάχτη όλα τα υπολείμματα. και να έχεις πεντακάθαρη σχάρα για το επόμενο ψήσιμο και μακροζωία του bbq, 

Γενικά οι weber σαν όνομα είναι πολύ ανώτερες της campingaz στα bbq ωστόσο η master της campingaz είναι κορυφαίας ποιότητας για οικιακή χρήση και πολύ οικονομική στα χρήματά της. Μπορείς να κάνεις πολύ γρήγορα bbq gia 15 ατομα και να ψήσεις και συνοδευτικά ταυτόχρονα. πχ ψητά λαχανικά.

Η weber ανωτέρω δεν έχει τον έξτρα καυστήρα. Σαφώς φυσικά έχει δύναμη για πυρόλυση αλλά ο 5ος καυστήρας κάνει την διαφορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vlgeor είπε

Δεν είναι τοποθετημένος σε σειρά με τους άλλους 4 αλλά ανάμεσα στους 2 πρώτους. Χρησιμοποιείται για λίγα δευτερόλεπτα ( με πρωτοβουλία του χειριστή) για να κάνει τις γραμμές στο κρέας οι οποίες προσδίδουν χρώμα, γεύση και θωρακίζουν το κρέας με αποτέλεσμα στο εσωτερικό του να μένει ζουμερό.

Τι είπες τώρα!!! Γι' αυτό τις κάνουν έτσι τα αμερικανάκια σε ταινίες και διαφημίσεις;;; Δεν το είχα σκεφτεί! Πολύ μπροστά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vlgeor είπε

Πολύ καλή επίσης προσφορά. Ωστόσο να επισημάνω ότι ο 5ος καυστήρας δεν είναι για εφέ ούτε απλώς για υψηλότερες θερμοκρασίες.

Δεν είναι τοποθετημένος σε σειρά με τους άλλους 4 αλλά ανάμεσα στους 2 πρώτους. Χρησιμοποιείται για λίγα δευτερόλεπτα ( με πρωτοβουλία του χειριστή) για να κάνει τις γραμμές στο κρέας οι οποίες προσδίδουν χρώμα, γεύση και θωρακίζουν το κρέας με αποτέλεσμα στο εσωτερικό του  να μένει ζουμερό. 

Επίσης χρησιμοποιείται για την διαδικασία καθαρισμού με πυρόλυση όπου δίνει την δυνατότητα οι θερμοκρασίες να ξεπεράσουν τους 300 κελσίου ώσπου να γίνουν στάχτη όλα τα υπολείμματα. και να έχεις πεντακάθαρη σχάρα για το επόμενο ψήσιμο και μακροζωία του bbq, 

Γενικά οι weber σαν όνομα είναι πολύ ανώτερες της campingaz στα bbq ωστόσο η master της campingaz είναι κορυφαίας ποιότητας για οικιακή χρήση και πολύ οικονομική στα χρήματά της. Μπορείς να κάνεις πολύ γρήγορα bbq gia 15 ατομα και να ψήσεις και συνοδευτικά ταυτόχρονα. πχ ψητά λαχανικά.

Η weber ανωτέρω δεν έχει τον έξτρα καυστήρα. Σαφώς φυσικά έχει δύναμη για πυρόλυση αλλά ο 5ος καυστήρας κάνει την διαφορά.

Σιγουρα το sear station και το side burner ειναι στα συν. Βγαζει και η weber καποια μοντελα με εξτρα καυστηρα για αυτη τη δουλεια, αν και το σωστο searing που κανουν σε steak house γινεται νομιζω με infrared burner, καλης ποιοτητας μοσχαρι χοντρα κομμενο και χρηση clarifier butter. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι η καλη μπριζολα και μετα ολα τ αλλα.

Δεν εχω δει ποιοτητα της campingas οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Εχω δει ομως της weber genesis (την οποια και πηρα τελικα κανοντας μια υπερβαση στο μπατζετ μου) σε σχεση με την weber spirit, για την οποια πηγαινα αρχικα. Η μερα με τη νυχτα. Αν μπορεις να τις δεις καπου απο κοντα θα καταλαβεις αμεσως τι εννοω.

Αποψη μου ειναι οτι αν ειναι να πας πανω απο 600€, κανε μια μικρη υπερβαση και πηγαινε σε κατι που θα σου κρατησει 20+ χρονια, με υποστήριξη, ανταλλακτικα κλπ κλπ.

Στο θεμα αποδοσης, μπορει οι πιο φθηνες εταιριες να βαζουν ολα τα εξτρα και να διαφημιζουν οτι βγαζει απειρα BTU κλπ, αλλα αυτο που μετραει ειναι ο σωστος σχεδιασμος και το σωστο ψησιμο. Και αν δεις review, θα δεις οτι σε μια weber οπου να και ψησεις, ειτε τερμα μεσα, ειτε εξω εξω, ειτε στο κεντρο, θα εχεις ιδιο ομοιομορφο ψησιμο. Αυτο οφειλεται στο σωστο σχεδιασμο και στη σωστη λειτουργια των καυστηρων που μεσα μεσα πχ εχουν χαμηλοτερη ενταση απ οτι εξω εξω που εχουμε μεγαλυτερες απωλειες θερμοτητας, Ειτε παρεις μια weber με 2 καυστηρες, ειτε το κτηνος με τους 6, ιδια θερμοκρασια θα πιασεις (γυρω στους 360-370 κελσιου αν θυμαμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ρε παιδια τι να παρουμε τελικα ? καμια βοηθεια... την wild ή την 3αρα? για εμας που δεν ειμαστε επαγγελματιες του ειδους κ θα ψηνουμε για οικογενεια 2 φορες τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή για ένα ζευγάρι που θέλει να ψήσει 2 μπριζόλες 1-2 φορές τη βδομάδα; Ή μια φορά το 2μηνο να ψήσει για 4 άτομα..

Οι μικρότερες με τους 2 καυστήρες δεν αξίζουν καν; Ή ακόμα και η φθηνότερη Xpert 100 L;

Επεξ/σία από mirmigki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mirmigki είπε

Ή για ένα ζευγάρι που θέλει να ψήσει 2 μπριζόλες 1-2 φορές τη βδομάδα; Ή μια φορά το 2μηνο να ψήσει για 4 άτομα..

Οι μικρότερες με τους 2 καυστήρες δεν αξίζουν καν; Ή ακόμα και η φθηνότερη Xpert 100 L;

2 καυστηρες απο θεμα μεγεθους για 4 ατομα που λες εισαι κομπλε για απλα κλασσικα ψησιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mirmigki είπε

Ή για ένα ζευγάρι που θέλει να ψήσει 2 μπριζόλες 1-2 φορές τη βδομάδα; Ή μια φορά το 2μηνο να ψήσει για 4 άτομα..

Οι μικρότερες με τους 2 καυστήρες δεν αξίζουν καν; Ή ακόμα και η φθηνότερη Xpert 100 L;

Εχω την 2 Series Classic EXS.

Είναι αρκετά καλή, Ψηνεις άνετα 4 - 5 μεγάλες μπριζόλες ταυτόχρονα. Έχω ψησει και για 10 άτομα σε 2-3 δόσεις.

Από τα αρνητικά ίσως είναι οτι δεν ψήνει σε ολα τα σημεία της επιφάνειας το ίδιο. Στην μέση ας πούμε είναι πιο δυνατό από τις άκρες. Αυτό βέβαια εχει και τα θετικά του (πχ αν κατι θέλει πιο αργό ψήσιμο.). 

Γενικά η προσφορά ειναι πραγματικά παρα πολυ καλή. Εγω θυμάμαι την ειχα πάρει 300+.

Όποιος πάρει θα πρότεινα να πάρει και μια κουκούλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...