Προς το περιεχόμενο

[Powerline]TP-LINK TL-PA7010P KIT AV1000 PASSTHROUGH e-shop.gr 39,90€


AstaNaPane7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sakis_the_fraud είπε

Επειδή έχει αναφερθεί πολλές φορές λάθος σε αυτό το θέμα, η συσκευή λέγεται SWITCH, καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε κάτι πως λέγεται ΑΚΡΙΒΩΣ, να το αναφέρουμε με επιφύλαξη.

Ναι οκ, splitter το ανέφερε το παλικάρι, κατάλαβα τι εννοεί, για να μην τον μπερδέψω το ξαναεγραψα splitter, πάμε παρακάτω.

Εγώ έχω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/15339376/TP-LINK-TL-SG105-v4.html

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μένω σε 1ο όροφο και επειδή αράζω ταράτσα στον 4ο που δεν υπάρχει ρεύμα, έχω βάλει μπαλαντέζα εξωτερικά.Εχω συνδεδεμένο το modem router της Wind και το modem router TP Link VR 600 που είχα πρίν είναι εκτός, γιατί η γραμμή είναι Voip και δεν μπορώ να έχω μόνο το TP Link, η μόνο της  Wind η και τα 2 γίνεται.

Η πρίζα που έχω βάλει την μπαλαντέζα είναι διαφορετική από την πρίζα που έχω modem, TV, κλπ, αλλά στο ίδιο δωμάτιο και λογικά στην ίδια γραμμή-ασφάλεια.

Με ενδιαφέρει να πιάνει καλύτερο σήμα, πιάνει οριακά, της Wind έχει πιο αδύναμο σήμα.Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα Wi-Fi;Αν έχω και θύρα ethernet ακόμα καλύτερα.Η γραμμή είναι 100άρα.

ΥΓ:Η εσωτερική τηλεφωνική καλωδίωση έχει καταργηθεί γιατί είχα πρόβλημα, λειτουργεί μόνο 1 πρίζα τηλεφώνου όπου έχω συνδέσει το σταθερό και το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω πει πάμπολλες φορές και να το ξαναπώ....powerlines< από 1000mbps έχουν συνήθως θύρες ethernet 100mbps. Αυτό σημαίνει και 200 και 300 και 500 να πιάσουν μεταξυ τους....max 100 θα έχετε. Προσοχή δείτε προσεκτικά τα specs.

 

Και μια ερώτηση απο μένα. Τα powerline δουλεύουν ως repeater μεταξύ τους....πχ

Βάζω ενα στο δωμάτιο...ενα στο σαλόνι και αποφασίζω να βάλω και ένα ενδιάμεσα στη κρεβατοκάμαρα....Θα έχει επίπτωση (ενίσχυση) στη μεταξύ τους μετάδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kamui είπε

Το εχω πει πάμπολλες φορές και να το ξαναπώ....powerlines< από 1000mbps έχουν συνήθως θύρες ethernet 100mbps. Αυτό σημαίνει και 200 και 300 και 500 να πιάσουν μεταξυ τους....max 100 θα έχετε. Προσοχή δείτε προσεκτικά τα specs.

Και μια ερώτηση απο μένα. Τα powerline δουλεύουν ως repeater μεταξύ τους....πχ

Βάζω ενα στο δωμάτιο...ενα στο σαλόνι και αποφασίζω να βάλω και ένα ενδιάμεσα στη κρεβατοκάμαρα....Θα έχει επίπτωση (ενίσχυση) στη μεταξύ τους μετάδοση?

Tα Powerline είναι point-to-point - κάτι σαν τα πρώτα token ring δίκτυα οπότε μοιράζονται το διαθέσιμο bandwidth μεταξύ τους.

Το να βάλεις ένα τρίτο δεν έχει επίπτωση στην επικονωνία των 2 αν είναι idle αλλά αν δουλεύουν όλα μαζί τότε πέφτει η συνολική ταχύτητα τους λόγω διαμοιρασμού αλλά και collisions - όπως συμβαίνει και στα ασύρματα δίκτυα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Να ρωτήσω και εγώ. 

Το power line κάνει extend την ισχύ του wifi σήματος του router; 

Στην περίπτωση μου, το router είναι στο σαλόνι που έχω το desktop με ethernet και λόγω της απόστασης και των τοίχων, στο υπνοδωμάτιο φτάνει το 1/10 της ταχύτητας. 

Οπότε όταν είμαι εκεί με smartphone/laptop είναι τραγική η κατάσταση. 

Με ενδιαφέρει μόνο για wifi, δεν με ενδιαφέρει να έχει ethernet υποδοχές κλπ. 

Παίζει κάτι τέτοιο; 

WiFi Repeater χρειάζεσαι.

Μπαίνει μεν στην πρίζα αλλά μόνο για να πάρει ρεύμα. Το σετάρεις από το κινητό σου και σου κάνει το σήμα "καμπάνα"

Spoiler

gary busey face GIF

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση από άσχετον στο θέμα (εμένα δηλαδής 🤓 ) :

Μπορούμε να συνδυάσουμε διαφορετικά powerlines μεταξύ τους ή πρέπει να πάρει κανείς το ίδιο μοντέλο; Πηγαίνουν δηλ αναγκαστικά δυο δυο όπως οι Χιώτες;

Κάπου πιο πάνω διάβασα για έναν φίλο που έχει γεμίσει το σπίτι του με δαύτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggospro είπε

Μάλλον μόνο το λογισμικό αλλάζει

Οχι δεν είναι μόνο το λειτουργικό. Συνήθως αλλάζουν και τα φίλτρα και οι drivers αλλά πιο νέο revision δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι είναι βελτίωση - πολλές φορές είναι για μείωση του κόστους.

 

1 ώρα πριν, Grouser είπε

Ερώτηση από άσχετον στο θέμα (εμένα δηλαδής 🤓 ) :

Μπορούμε να συνδυάσουμε διαφορετικά powerlines μεταξύ τους ή πρέπει να πάρει κανείς το ίδιο μοντέλο; Πηγαίνουν δηλ αναγκαστικά δυο δυο όπως οι Χιώτες;

Κάπου πιο πάνω διάβασα για έναν φίλο που έχει γεμίσει το σπίτι του με δαύτα...

Τα powerlines είναι συμβατά με το HomePlug AV πρωτόκολλο οπότε συνεργάζονται με οποιοδήποτε άλλο που υποστηρίζει το ίδιο. Είναι μάλιστα και συμβατό και με παλιότερα στάνταρ αλλά πέφτει η ταχύτητα προς τα κάτω. Βασικά είναι πολύ παρόμοια με τα WiFi μηχανάκια - όλα δουλεύυν μεταξύ τους αλλά βλέπεις καλύτερες επιδόσεις όταν είναι από την ίδια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρηγγειλα κι εγω μαζι με ενα switch να κουμπωσω tv και κονσολα για αρχη. Με ενα ρουτερ που δινει σε 2 repeaters και αυτα με τη σειρα τους σε 2 σπιτια με καμια δεκαρια συσκευες που χρησιμοποιουν wifi, ειχα ενα προβληματακι ενιοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Grouser είπε

Ερώτηση από άσχετον στο θέμα (εμένα δηλαδής 🤓 ) :

Μπορούμε να συνδυάσουμε διαφορετικά powerlines μεταξύ τους ή πρέπει να πάρει κανείς το ίδιο μοντέλο; Πηγαίνουν δηλ αναγκαστικά δυο δυο όπως οι Χιώτες;

Κάπου πιο πάνω διάβασα για έναν φίλο που έχει γεμίσει το σπίτι του με δαύτα...

Τα πρωτόκολλα επικοινωνίας έχουν σημασία στην επικοινωνία μεταξύ τους (IEEE 1901, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab). Όσα έχουν τα ίδια πρωτόκολλα "βλέπονται" μια χαρά. Έχω βάλει τρία διαφορετικά στο σπίτι και όλα δουλεύουν ρολόι.

Επεξ/σία από starconvict
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...