Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15 - dk0031nv (i7 9750H, 32GB DDR4, 512GB M.2 SSD) 849€ @Plaisio (κατάλληλo για editing!)


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/12/2019 στις 10:49 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Προφανώς θα σε κάλυπτε, αλλά η προσφορά έχει λήξει.

το πρόλαβα στην προσφορά αλλά δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/11/2019 στις 10:37 ΠΜ, _2fast είπε

Το άνοιξα εγώ, δε  είχε καμία ταινία ασφαλείας. Έχει ένα πλαστικό στο tray του SATA III δίσκου, απομίμηση πραγματικού απλά για να γεμίζει το χώρο και περιλαμβάνει κανονικά τα καλώδια σύνδεσης. 

Βγάζεις το πλαστικό, κουμπώνεις & βιδώνεις τον καινούριο δισκο και παίζει κανονικά.

Πώς το άνοιξες φίλε; Τι εργαλεία θα χρειαστώ εκτός από κατσαβίδι τι να προσέξω θα χρειαστώ κάτι επιπλέον; Λέω να το κάνω μόνος μου γιατί ο publicμου ζήτησε 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Panas22 είπε

Πώς το άνοιξες φίλε; Τι εργαλεία θα χρειαστώ εκτός από κατσαβίδι τι να προσέξω θα χρειαστώ κάτι επιπλέον; Λέω να το κάνω μόνος μου γιατί ο publicμου ζήτησε 20€

Ήταν αρκετά εύκολη διαδικασία, απλά πρέπει να βγάλεις όλο το κάτω μέρος. Θα χρειαστείς μόνο ένα κατσαβίδι για όλες τις βίδες και κάποιο εργαλείο για άνοιγμα πλαστικών όπως αυτό:
8f090b880d10425ab4c2b05a6d5cfe35_original.jpg.4cf2e18aabb7d9040f610536bc8d6568.jpg

γιατί είναι πολύ καλά σφηνωμένο και υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσεις τα πλαστικά.

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρεί κανείς το trackpad του να δίνει την αίσθηση σα να έχει κάποιο κενό ανάμεσα στο digitizer και την βάση του? Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, άλλα στην ανεπαίσθητη επαφή κατά το scrollαρισμα κάνει ένα ελαφρύ κλικ το οποίο σπάει νεύρα

Τηλεφωνικά με το πλαίσιο μου είπαν οτι πιθανόν να το κατασκευάζει ετσι η εταιρία αλλα θα το δουν. laptop με αντίστοιχα trackpad που δοκίμασα σε μαγαζιά δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο. Το δικό μου laptop δεν το βρήκα κάπου εκθεσιακό για να κάνω test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, afinis2004 είπε

Παρατηρεί κανείς το trackpad του να δίνει την αίσθηση σα να έχει κάποιο κενό ανάμεσα στο digitizer και την βάση του? Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, άλλα στην ανεπαίσθητη επαφή κατά το scrollαρισμα κάνει ένα ελαφρύ κλικ το οποίο σπάει νεύρα

Τηλεφωνικά με το πλαίσιο μου είπαν οτι πιθανόν να το κατασκευάζει ετσι η εταιρία αλλα θα το δουν. laptop με αντίστοιχα trackpad που δοκίμασα σε μαγαζιά δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο. Το δικό μου laptop δεν το βρήκα κάπου εκθεσιακό για να κάνω test

Αν καταλαβαίνω σωστά τι περιγράφεις, ναι νομίζω έτσι είναι η αίσθηση. Αν και προσωπικά δε χρησιμοποιώ trackpads, παρά μόνο για σκρολάρισμα καμια φορά. Δε με βολεύουν γενικά. Ποντίκι all the way.

 

4 ώρες πριν, _2fast είπε

Ήταν αρκετά εύκολη διαδικασία, απλά πρέπει να βγάλεις όλο το κάτω μέρος. Θα χρειαστείς μόνο ένα κατσαβίδι για όλες τις βίδες και κάποιο εργαλείο για άνοιγμα πλαστικών όπως αυτό:
8f090b880d10425ab4c2b05a6d5cfe35_original.jpg.4cf2e18aabb7d9040f610536bc8d6568.jpg

γιατί είναι πολύ καλά σφηνωμένο και υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσεις τα πλαστικά.

Νομίζω και μια πιστωτική κάρτα θα κάνει τη δουλειά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα το κάνει αυτό που περιγράφεις και όντως είναι εκνευριστικο γιατί δίνει την αίσθηση ότι γίνεται κλικ, ενώ δε κάνει τίποτα.

 

56 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αν καταλαβαίνω σωστά τι περιγράφεις, ναι νομίζω έτσι είναι η αίσθηση. Αν και προσωπικά δε χρησιμοποιώ trackpads, παρά μόνο για σκρολάρισμα καμια φορά. Δε με βολεύουν γενικά. Ποντίκι all the way.

Νομίζω και μια πιστωτική κάρτα θα κάνει τη δουλειά ε;

Δεν ξέρω, ίσως να σπάσει η πιστωτική. Έχω το εργαλείο που έδειξα και με δυσκόλεψε λιγο γιατί ηταν αρκετά καλά σφηνωμένα τα πλαστικά.

 

5 ώρες πριν, Panas22 είπε

Από καλώδια ή βάσεις θα χρειαστώ κάτι ή τα έχει μέσα. Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση

Όχι δεν χρειάζεται κάτι, τα καλώδια για τον έξτρα δίσκο τα έχει πάνω της η μητρική.

Επεξ/σία από _2fast
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα με βλέπω απλά να χάνω το χρόνο μου πηγαίνοντας το απο κει😒

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Επεξ/σία από afinis2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα κάνει το χαρακτηριστικό θόρυβο το trackpad αλλά χρησιμοποιώ κυρίως ποντίκι.

Παραγγειλα έναν Intel 660p 2tb, λογικά δεν θα χω πρόβλημα σωστά?

Τέλος μόλις παραλάβω το usb-c to displayport που περιμένω θα ενημερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρεί κανείς μεγάλες θερμοκρασίες? Πιο συγκεκριμένα όταν παίζω κανα παιχνίδι (cs go/War thunder κυρίως) κυμαίνεται γύρω στους 75 και ορισμένες φορές περισσότερο.

Δε ξέρω πόσο αξιόπιστες μετρήσεις δίνει το "Core Temp" γιατί τη μία έδειχνε 72 βαθμούς, στιγμιαία 88 και μετά πάλι 72. Παρακάτω είναι μια φωτογραφία με το λάπτοπ όλη μέρα ανοιχτό και gaming 4-5 ωρες. Επίσης φαίνεται πως ένας πυρήνας ζεσταίνεται περισσότερο από τους άλλους.

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Christospliakos είπε

Παρατηρεί κανείς μεγάλες θερμοκρασίες? Πιο συγκεκριμένα όταν παίζω κανα παιχνίδι (cs go/War thunder κυρίως) κυμαίνεται γύρω στους 75 και ορισμένες φορές περισσότερο.

Δε ξέρω πόσο αξιόπιστες μετρήσεις δίνει το "Core Temp" γιατί τη μία έδειχνε 72 βαθμούς, στιγμιαία 88 και μετά πάλι 72. Παρακάτω είναι μια φωτογραφία με το λάπτοπ όλη μέρα ανοιχτό και gaming 4-5 ωρες. Επίσης φαίνεται πως ένας πυρήνας ζεσταίνεται περισσότερο από τους άλλους.

image.png

Γενικα τα λαπτοπ ζεσταινονται πολυ.

Παντως θα βοηθαγε πολυ αν αλλαζες την αλοιφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με μια καλή βάση με ανεμιστήρες θα σου ρίχνει περίπου 5 βαθμούς μπορεί και παραπάνω σε full load.

Με αυτές τις θερμοκρασίες σίγουρα έχεις  throttling.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα ζεστένεται πολύ, φτάνει πολύ εύκολα τους 75 βαθμούς σε Ubuntu χωρίς να παίζω παιχνίδια. Κάνοντας ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες σε προηγούμενο λάπτοπ ήμουν στους 40 βαθμούς και πολύ δύσκολα έφτανα πάνω απο 70.

Επίσης σήμερα κατάλαβα ότι έχει κάποιου είδους διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος. Όταν είναι συνδεδεμένο με τον φορτιστή και ακουμπήσω με γυμνό χέρι μια οποιαδήποτε απο τις βίδες που έχει στο κάτω μέρος με χτυπάει ελαφρά ρεύμα. Αν βγάλω τον φορτιστή δεν με χτυπάει. Η διαρροή μεταφέρεται σε όλες τις περιφερειακές συσκευές που είναι συνδεδεμένες με USB όπως στο μηχανικό πληκτρολόγιο μου που έχει μεταλλικό σασί. Τις αφαίρεσα όλες μια μια μέχρι να καταλήξω ότι προέρχεται από τον φορτιστή.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλον?

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...