Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15 - dk0031nv (i7 9750H, 32GB DDR4, 512GB M.2 SSD) 849€ @Plaisio (κατάλληλo για editing!)


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/11/2019 στις 1:22 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Σωστή παρατήρηση. Το είχα δει κι εγώ αλλά το ξέχασα.
Λοιπόν, επειδή πήρα τηλέφωνα: Το Πλαίσιο είναι επίσημο σέρβις της HP, γι' αυτό το αναφέρουν έτσι. Αν θες το πας και απ' ευθείας στην HP βέβαια. Είναι έξτρα "feature" δλδ και όχι μείον. Τώρα για το 1 έτος, η HP μου είπε ότι το μίνιμουμ 2 ετών εγγύησης είναι Ευρωπαϊκή οδηγία και όχι νομοθεσία, άρα όχι υποχρεωτική. Η HP καλύπτει πάντα 1 έτος δλδ και όπου βλέπουμε 2 έτη, το δεύτερο είναι του εκάστοτε καταστήματος. Πράγμα που γενικά αμφισβητώ εγώ, αλλά δεν έκατσα να το αναλύσω περαιτέρω.

Αυτά.

για αγορα απο ιδιωτη (οχι τιμολογιο δλδ) η εγγυηση ειναι 2 χρονια,για επαγγελματια με τιμολογιο 1 χρονο .αυτο ειναι Ελληνικη νομοθεσια,

αν κανω λαθος διορθωστε με

....ετσι οπως το πανε σε λιγο να μας λενε για εγγύηση 6 μηνου !

Στις 27/11/2019 στις 1:22 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Σωστά. Είπαμε για gaming ισχύει. Για editing όμως είναι ταμάμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sirtimidd είπε

Πάντως το HP είναι συνολικά πιο premium laptop ποιοτικά (ψύξη, οθόνη κλάσεις ανώτερη, κατασκευή σασί) από το Ideapad, πέρα από τα χαρακτηριστικά. Εγώ θα το προτιμούσα.

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, p@n0ss είπε

για αγορα απο ιδιωτη (οχι τιμολογιο δλδ) η εγγυηση ειναι 2 χρονια,για επαγγελματια με τιμολογιο 1 χρονο .αυτο ειναι Ελληνικη νομοθεσια,

αν κανω λαθος διορθωστε με

....ετσι οπως το πανε σε λιγο να μας λενε για εγγύηση 6 μηνου !

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ έτσι πιστεύω, ότι αν τους πιέσεις με ΙΝΚΑ κλπ., θα σε καλύψουν για 2ετία κι ας λένε ό,τι θέλουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hpdra είπε

Πάντως το HP είναι συνολικά πιο premium laptop ποιοτικά από το Ideapad, πέρα από τα χαρακτηριστικά. Εγώ θα το προτιμούσα.

Ευχαριστώ ρ! Παω να το πάρω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, xoxlasae είπε

Η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο laptop που ψαχνουμε εμεις απο πλευρας ποιοτητας και τιμης είναι η σειρα legion της lenovo. Ειδικα η τελευταια σειρα με το φωτεινο monitor αλλα δεν εχει παίξει σοβαρη προσφορα.... 

Επισης που βλεπω πολλα παιδια οτι το σκεφτονται για gaming...δεν ειναι για gaming το συγκεκριμενο.

για gaming το σημαντικοτερο ειναι να εχει μια καλη καρτα γραφικων (gtx 1660ti / 2060) // ram 8gb ειναι υπεραρκετα // επεξεργαστη 4πυρηνο // καλο μονιτορ 120-144hz. 

το γρηγορο μονιτορ παει πακετο και με την καλη καρτα γραφικων εννοειται... γιατι το ενα αναιρει το αλλο οταν λειπει.

Eπειδη ειχα σταμπαρει το y530 legion απο περυσι που ειχε βγει bf στα 800 (μαλιστα ειχα κανει και την αγορα με τραπεζικη καταθεση αλλα το ακυρωσα για ασχετους λογους) και φετος το περιμενα να βει σε εφαμιλλη τιμη αλλα μεχρι και προχθες δεν ειχε βγει.

Σημερα τρεχει στα 879 στο πλαισιο αλλα θελει day one επιπλεων ram + αλλο ssd (και στο pavilion θα τα αλλαξω σε 64gb ram/2tb ssd αλλα οχι "αυριο") εχω να πω πως ουτε αυτο εχει ΤΗΝ κορυφαια ποιοτητα κατασκευης και η οθονη του μου φανηκε αρκετα κλικ χειροτερη η διαφορα απο -8750h σε 9750h ειναι ασημαντη εντελως-.

Σημ. Y530 κ y540 δεν μου φανηκαν να εχουν σε τιποτα διαφορα, μου φανηκαν ακριβως τα ιδια-και στα reviews-

Στο τσακ ημουν να ακυρωσω το hp παλι και να το επαιρνα και αυτο μονο για ενα λογο -που ομως για τους περισσοτερους ειναι αδιαφορος- βγαζει κανονικο displayport.

Επιπλεων το hp πρεπει να ειναι λιγο πιο μαζεμενο+ελαφρυ. Και η διαφορα πρεπει να βγαινει κοντα στο ~300 ευρω εαν αλλαξεις ram+ssd+30ευρω αρχικη (τουλαχιστων για μενα, καποιος αλλος μπορει να ειναι οκ με 8 η 16gb και να μην χρειαζετε τα 32/64)

53 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Ρε παιδιά δεν είναι too good to be true ? Δεν είναι λίγο τέρας το μηχάνημα;;  Εγώ που σκέφτομαι να το πάρω με τιμολόγια, μου βγαίνει 645ευρώ! 

Οχι οτι εχει τοσο σημασια αλλα η τιμη που μου στειλανε σε μαιλ ειναι "Το ποσό της παραγγελίας σας είναι 684,68 Ευρώ "

33 λεπτά πριν, hpdra είπε

Πάντως το HP είναι συνολικά πιο premium laptop ποιοτικά (ψύξη, οθόνη κλάσεις ανώτερη, κατασκευή σασί) από το Ideapad, πέρα από τα χαρακτηριστικά. Εγώ θα το προτιμούσα.

Ειμαι βεβαιος οτι δεν τα ειδες απο κοντα και τα 2 ωστε να τα συγκρινεις.

Το ideapad θα ειναι σαφεστατα καλυτερο ποιοτικα απο το συγκεκριμενο hp.

Οθονη πιθανοτατα να ειναι καλυτερο το hp (εαν το ideapad εχει την ιδια με του legion)

Η ψυξη θα ειναι καλυτερη λογικα στου hp γιατι εχει μαρκυτερα heat pipes -και αρκετα πιο αδυναμη gpu-.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, @topos είπε

 

Ειμαι βεβαιος οτι δεν τα ειδες απο κοντα και τα 2 ωστε να τα συγκρινεις.

Το ideapad θα ειναι σαφεστατα καλυτερο ποιοτικα απο το συγκεκριμενο hp.

Οθονη πιθανοτατα να ειναι καλυτερο το hp (εαν το ideapad εχει την ιδια με του legion)

Η ψυξη θα ειναι καλυτερη λογικα στου hp γιατι εχει μαρκυτερα heat pipes -και αρκετα πιο αδυναμη gpu-.

Ευχαριστω φιλε! Εγω το θελω για autocad,rhino,photoshop..Εχεις καποια γνωμη αμα θα εχω προβλημα με την καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sirtimidd είπε

Ευχαριστω φιλε! Εγω το θελω για autocad,rhino,photoshop..Εχεις καποια γνωμη αμα θα εχω προβλημα με την καρτα γραφικων?

Εαν δουλευεις σοβαρα photoshop χωρις εξωτερικη οθονη θα ελεγα πως αυτος κ μονος ειναι λογος να προτιμησεις το hp.Τα υπολοιπα δεν τα εχω δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @topos είπε

Εαν δουλευεις σοβαρα photoshop χωρις εξωτερικη οθονη θα ελεγα πως αυτος κ μονος ειναι λογος να προτιμησεις το hp.Τα υπολοιπα δεν τα εχω δουλεψει.

Σοβαρα μην νομιζεις,φοιτητης ειμαι και απλα το χρειαζομαι για εργασιες..απλα σκεψου οτι το παιρνω καθαρα γιαυτο τον λογο, οχι για gaming!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και απο μενα σκεφτομαι να αγορασω το λαπτοπ που σχολιαζεται για να εγκατα;στισω το προγραμμα adobe premiere pro  που ειναι για επεξεργασια βιντεο 4κ.ξθελα να ρωτησω η καρτα γραφικων αλλαζει σε αυτο το μοντελο hp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rising1980 είπε

Αν χρησιμοποιείς lightroom μπορείς να γράψεις πώς πάει με πολλαπλά local adjustments κτλ;

Χρησιμοποιώ το ACR που έχει την ίδια μηχανή με το lightroom. Αν έχεις ενημερωμένο lightroom, acr κτλ τότε πετάει γιατί η GPU φτάνει και με το παραπάνω (με τους creator drivers υποστηρίζει full acceleration). 

Γενικά στην τιμή αυτή νομίζω δεν υπάρχει κάτι εφάμιλλο αυτή τη στιγμή για editing. Στο export που έκανα σύγκριση είναι 18% πιο αργός από έναν i7 6800K που έχω 5:42 vs 4:45 αν θυμάμαι καλά για το ίδιο  export 100 raw

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, alexhs gk είπε

Πιστεύετε ότι η 1050 θα είναι αρκετή για Premiere ?

 

43 λεπτά πριν, pdoukas100 είπε

Καλησπερα παιδια και απο μενα σκεφτομαι να αγορασω το λαπτοπ που σχολιαζεται για να εγκατα;στισω το προγραμμα adobe premiere pro  που ειναι για επεξεργασια βιντεο 4κ.ξθελα να ρωτησω η καρτα γραφικων αλλαζει σε αυτο το μοντελο hp;

Δεν αλλάζει (σε κανένα λαπτοπ πλεον), αλλά μην περιμένετε ΤΗΝ διαφορά στο Premiere μεταξύ 1050 και 1650. Εννοείται για τα λεφτά του τα σπάει για Premiere (με μόνη επιφύλαξη ότι προσωπικά χρειάζομαι 17ρι για editing).

Επεξ/σία από hpdra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Πάντως το HP είναι συνολικά πιο premium laptop ποιοτικά (ψύξη, οθόνη κλάσεις ανώτερη, κατασκευή σασί) από το Ideapad, πέρα από τα χαρακτηριστικά. Εγώ θα το προτιμούσα.

Σε σχέση με τα  legion οι οθόνες πως είναι ή όλα τα lenovo έχουν μέτριες οθόνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...