Προς το περιεχόμενο

Τα γυρίσματα του Avatar 2 ολοκληρώθηκαν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί υπερβολάρες διαβάζω εδω μέσα πάλι; Ο άλλος λέει τον κρατάγανε να μην φύγει απο την αίθουσα. Τόσο ψαγμένος, δεν πηγαίνει να δεί κάτι λιγότερο απο ντοκυμαντέρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Avatar είναι ο λόγος που πήρα 3d τηλεόραση! Και δεν το μετάνιωσα που δεν έχουν βγει πολλές μετά από αυτό. Ακόμα και θεωριτικα μικρή που ειναι και πάσιβ, ήταν το απόλυτο υπερθέαμα. Μπρος τα εφέ του δεν σε νοιάζει ούτε το σενάριο ούτε οι ερμηνείες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Silverage είπε

Τί υπερβολάρες διαβάζω εδω μέσα πάλι; Ο άλλος λέει τον κρατάγανε να μην φύγει απο την αίθουσα. Τόσο ψαγμένος, δεν πηγαίνει να δεί κάτι λιγότερο απο ντοκυμαντέρ.

Ειναι οι ιδιοι τυποι που "τι @@ ηρθαμε να δουμε τωρα , 3 μπλε ανθρωπακια που πηδανε στα δεντρα σα μαιμουδες κτλ" αλλα πανε και βλεπουνε fast and the furious και γουσταρουνε γτ νταξει ρε μεγαλε τι εκανε εκει το ατομο με τη φερραρι να πουμε τα εσπασε ολα. 
Υπαρχει βεβαια και το αλλο ειδος θεατη που δεν του αρεσε η απεικονιση του γηγενη πληθυσμου και η ταινια δεν αποτελεσε ικανη γροθια στο στομαχι του αποικιοκρατισμου και των εισβολεων πασης φυσεως και μαλλον ωραιοποιει τετοιες καταστασεις παρα τις καταδικαζει διαιωνιζοντας ετσι ενα μαλλον αχαρο status quo mentality που εν ετει ΧΧΧΧ ειναι μαλλον παρωχημενο. 

Ειναι και οι 2 εξισου αστειοι. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη ταινία ήταν είναι και θα είναι αδιάφορη, έχει ελάχιστα στοιχεία sci-fi και υπερβολικό ρομάτζο για ταινία δράσης. Προσπαθεί να σου περάσει και ρηχά μυνήματα τα οποία έχεις ξαναδεί χιλιάδες φορές. Αν δεν ήταν η τρέλα με το 3D που ξεκίνησε τότε κυρίως με αυτή τη ταινία δεν θα τη συζητάγαμε καν σήμερα. Σκεφτήτε πόσες ταινίες έχουν γίνει franchises από το πουθενά τα τελευταία χρόνια και αναρωτηθήτε γιατί δεν έγινε και αυτή αφού "έσπασε" τα ταμεία και τη συζητούσαν όλοι παντού. Είναι στην ουσία ένα διώρο tech demo το οποίο βγήκε στοχευμένα για να εισάγει τη "τεχνολογία" 3D τόσο στους κινηματογράφους αλλά και στο μυαλό των καταναλωτών.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hariskar είπε

Στην ταινία είδαμε έναν απίστευτο, καινούριο, πανέμορφο, ονειρικό κόσμο. Φοβερές εικόνες, απίστευτα όντα. Ανυπομονώ για το 2ο μέρος!

Αυτό ακριβώς, Δυσκολεύομαι να φανταστώ πως κάποιος που πήγε και το είδε σε κινηματογράφο σε 3D μπορεί να έμεινε αδιάφορος ως προς την ομορφιά της ταινίας. Οι εικόνες, ο κόσμος, όλα ήταν ποίηση. 

Για το σενάριο; Θα συμφωνήσω ότι μπορεί να ήταν αδιάφορο, να πω την αλήθεια μετά βιας το θυμάμαι και δεν έχει και κάποια σημασία. Αλλά εγώ όταν τελείωσε η ταινία και βγήκε έξω αισθανόμουν σαν να είχα αποκοπεί από αυτόν τον κόσμο, μια θλίψη που δεν ήμουν εκεί. Δεν το έχω ξανανοιώσει σε άλλη ταινία. 

Το να συγκρίνουμε ταινίες της marvel με το Avatar μόνο και μόνο γιατί και οι 2 έχουν εφέ είναι τελείως άτοπο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, keysmith είπε

Ωραία, ευχάριστη ταινία με κλασσικό (ινδιάνικο 😛 σενάριο δράση και καθαρές επιλογές χωρίς πολλές κουλτούρες και υψηλά νοήματα που θέλει ανάλυση αλα ποίησης Σεφέρη να καταλάβουμε την λεπτομέρεια. 

Για τους υπόλοιπους που ζητάνε το "υψηλά νοήματα" για να πούνε μπράβο σε ταινία τους απαντώ αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο

Εντελώς όμως. Τι σενάριο ίδιο με το Ποκαχόντας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 3d ουσιαστικά νεκρό (δυστυχώς κατ' εμέ, είχε δυνατότητες) είναι ενδιαφέρον να δούμε τι καινούριες τεχνολογίες θα ενσωματώσει... Κατά τα άλλα η πρώτη ταινία είχε μαγευτικό κόσμο/εικόνες/απεικόνιση 3d, μέτρια υπόθεση/ερμηνείες και κλασικά οικολογικά, αντι-αποικιοκρατικά μηνύματα, ένα μείγμα Ποκακαχόντας/Western in space. Δεν περιμένω κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση από αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Δε καταλαβαινω γιατι καποιοι απορουνε που το Αvatar εχει ηδη προγραμmατισει 4 sequels. Προκειται για την εμπορικοτερη ταινια στην ιστορια του κινηματογραφου. Είναι δυνατον να μην εκμεταλλευτουν τη κοτα με τα χρυσα αυγα?

Τιποτα δεν είναι βεβαιο. Για παράδειγμα, διαβασα στο imdb ότι ο James Horner(Τιτανικος, Εχθρος προ των Πυλων κλπ) ειχε κανονιστει να γραψει το soundrtack, αλλα πεθανε το 2015.

Να και το τρειλερ. Υπαρχει μωρο!

υποθαλασσιο Star wars ? η ιδεα μου ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

 Αλλά εγώ όταν τελείωσε η ταινία και βγήκε έξω αισθανόμουν σαν να είχα αποκοπεί από αυτόν τον κόσμο, μια θλίψη που δεν ήμουν εκεί.

Θα απαρνιοσουν το πολιτισμο για να γινεις ιθαγενης? Ουτε ιντερνετ δε θα ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 3D μετριο ηταν (απλα δεν υπηρχε συναγωνισμος) .Στο μερακλιδικο 3d θα εβγαιναν οι σφαιρες και οι δρακοι εξω απο την οθονη.Το μαγκιορικο ειναι το εξω , το μεσα το δειχνουν και τα... videogames

Bεβαια βοηθησε να καθιερωθει το 3d...ως το μελλον της τηλεθεασης.Οπως τουλαχιστον ισχυριζονταν οι πωλητες με θερμη.Mετα ισχυριζονταν οτι  ειναι  κατι απαρχαιωμενο, αδιαφορο,αναξιο οποιασδηποτε αναφορας απο ενα συνειδητοποιημενο σινεφιλ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Τί υπερβολάρες διαβάζω εδω μέσα πάλι; Ο άλλος λέει τον κρατάγανε να μην φύγει απο την αίθουσα. Τόσο ψαγμένος, δεν πηγαίνει να δεί κάτι λιγότερο απο ντοκυμαντέρ.

χαχαχαχα 

Μην το λες εδώ πήγε ένας φίλος μου και είδε το "The Irishman" και μόλις πέρασε μια ώρα έφυγε και αυτός και η παρέα του από την αίθουσα και όταν με βλέπει μου λέει  "πάνε τα λεφτά μου" "τι ύπνος ήταν αυτός ρε συ..."  😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, rus είπε

Θα απαρνιοσουν το πολιτισμο για να γινεις ιθαγενης? Ουτε ιντερνετ δε θα ειχες.

Ήταν τα ονειρικά τοπία, ο τρόπος που ζούσαν. Πάντως δεν ήμουν ο μόνος που είχε νοιώσει παρόμοια συναισθήματα, το είχα ψάξει στο ίντερνετ και αρκετοί είχαν πάθει το ίδιο.

Σε κάθε περίπτωση περιμένω με ανυπομονησία την συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, keysmith είπε

κοίτα φίλε μου.. Αυτά είναι "υψηλά νοήματα" πρώτου επιπέδου. Τα πιάνεις με απολυτήριο λυκείου και βαθμό 11.. Δλδ είναι Γ κατηγορία. Όταν λέμε "υψηλά νοήματα" εννοούμε Αγγελόπουλο και πάνω (για Ελληνικό κινηματογράφο). Το αβαταρ είναι πολύ απλά και καθαρά  (χωρίς διλήμματα) τα "υψηλά νοήματα"..

Δεν ξέρω πόσο παλιός είσαι αλλά όταν λέμε νοήματα μιλάμε για τέτοια ανάλυση (δες 2 λέπτά να καταλάβεις 😛 ).

Ακου στο 1:06

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...