Προς το περιεχόμενο

O iMac Pro λειτουργεί με την Pro Display XDR της Apple, αλλά περιορίζεται σε ανάλυση 5Κ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Antreas von είπε

Όταν ο linus τελειώσει το hachidosh pc που φτιάχνει, θα βουλώσει όλα τα Apple Boys που λένε ότι πληρώνεις παίρνεις και ότι δεν υπάρχει καλύτερο μπλαμλπα μλπα 😂

 

Επειδή τυχαίνει να έχω MacBook Pro για πολύ συγκεκριμένη επαγγελματική χρήση, να είμαι στο οικοσύστημα της Apple για 15 χρόνια και να ασχολούμαι με Hackintosh (όχι "Hackindosh") 10 χρόνια, πρόσφατα έφτιαξα ένα από τα λεγόμενα Golden Builds Hackintosh (Mobo που υποστηρίζεται από την κοινότητα, i9-9900k και δεν συμμαζεύεται) σου λέω ότι ποτέ δεν "τελειώνεις" να φτιάχνεις ένα Hackintosh. Πάντα κάτι δεν θα σου λειτουργεί σωστά. Πάντα θα πρέπει να περιμένεις ή να κάνεις problem solving με αναβαθμίσεις.

Δεν υπάρχει τέλειο Hackintosh, υπάρχει κουτσουρεμένο PC-MacOS με καμία εγγύηση ότι θα σου λειτουργεί αύριο.

Μου γλίτωσε χρήμα για τη χρήση που του κάνω; ΝΑΙ

Έχω το μυαλό μου ήσυχο; ΟΧΙ

Επεξ/σία από WizeMan
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Για την βάση δεν ξέρω , αλλά βλέποντας πως δουλεύουν σύγχρονοι δημιουργοί ήχου  με τα waveforms , 2 οθόνες μερικές φορές δεν τους φτάνουνε.

Επαγγελματιες που δουλεύουν σε στούντιο επεξεργασίας ήχου και εικόνας . 

Ναι αλλά 6κ για ήχο??? γιατί??? θα έχει καλύτερα μπάσα και πρίμα?

 

9 ώρες πριν, MixMasteR είπε

Προφανώς και δεν απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με μουσική παραγωγή, video μοντάζ, φωτογράφους, γραφίστες, προγραμματιστές κτλπ. 
Ειναι καθαρά για επαγγελματίες που είναι ένα καλό εργαλείο για να κάνουν την δουλειά τους. Σε αυτό πραγματικά η Apple κάνει τρομερή δουλειά. 

Ποιος προγραμματιστείς γράφει κώδικα σε Apple???

Αλήθεια αυτό θέλω να το μάθω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, kwnssk said:

Ναι αλλά 6κ για ήχο??? γιατί??? θα έχει καλύτερα μπάσα και πρίμα?

Ποιος προγραμματιστείς γράφει κώδικα σε Apple???

Αλήθεια αυτό θέλω να το μάθω.

Πίστεψέ με πολλοί. Πολλοί περισσότεροι απο οτι φαντάζεσαι. Θές επειδή μετράνε σαν μηχανήματα? Θές επειδή λόγω λειτουργικού ? Πάντως είναι πολλοί. Επειδή πάω σε μεγάλες αλλά και μικρές εταιρείες βλέπω πάρα πολλούς να δουλεύουν με mac. Και τελευταία έχει γίνει της μόδας το mac mini που σαν επιδόσεις μόνο mini δεν θεωρείται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή γράφουν C, C++, C

1 λεπτό πριν, Macgneto είπε

Πίστεψέ με πολλοί. Πολλοί περισσότεροι απο οτι φαντάζεσαι. Θές επειδή μετράνε σαν μηχανήματα? Θές επειδή λόγω λειτουργικού ? Πάντως είναι πολλοί. Επειδή πάω σε μεγάλες αλλά και μικρές εταιρείες βλέπω πάρα πολλούς να δουλεύουν με mac. Και τελευταία έχει γίνει της μόδας το mac mini που σαν επιδόσεις μόνο mini δεν θεωρείται. 

Δηλαδή γράφουν C,C++,C# σε MAC? Με Visual Studio for Mac?

Δεν νομίζω φίλε μου. Είτε το θέλουμε φίλε μου PC και Linux παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, kwnssk said:

Δηλαδή γράφουν C, C++, C

Δηλαδή γράφουν C,C++,C# σε MAC? Με Visual Studio for Mac?

Δεν νομίζω φίλε μου. Είτε το θέλουμε φίλε μου PC και Linux παιζει

δεν είπα όλοι ειπα παρα πολλοί. Και φαντασου οτι σε εταιρεία που γραφει κωδικα εχει τυχει να εχουν mac με λειτουργικό windows και τετοιες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Macgneto είπε

δεν είπα όλοι ειπα παρα πολλοί. Και φαντασου οτι σε εταιρεία που γραφει κωδικα εχει τυχει να εχουν mac με λειτουργικό windows και τετοιες εφαρμογες.

Το αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι αστείο ετσι?

Γιατί η μόνη λογική είναι να γράφουν πάγια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Macgneto είπε

Με όλο τον σεβασμό φίλε μου αλλά ένα τεχνολογικό θέμα δεν θα αναρτηθεί επειδή γράφει apple μή τυχόν και δηιουργηθεί θέμα απο τους κλασσικούς ότι να ναι τύπους που ξέρουν μόνο να κράζουν? Όχι ρε συ φίλε μου...ελευθερία λόγου...

Είδες το είπες και μόνος σου...hackintosh...κάτι που στηρίζεται σε Apple προιόν....αρα τι μας λές ακριβώς...οτι η apple τα σπάει...αλλά μακρυά γιατί είναι ακριβή...και κοίτα εγώ είμαι πιο μάγκας που φτιάχνω κάτι που στηρίζεται στην apple αλλά χωρίς να αγοράσω apple. Οκ....επόμενη στάση Δαφνί...εσείς θα μας τρελάνετε....και η Ferrari είναι πανάκριβη και δεν μπορεί να την αγοράσει κανείς αλλά αν κάποιος ανέβαζε ενα πόστ με ferrari όλοι θα έλεγαν "ποπο τι ωραίο αμάξι...τι ωραίος κινητήρας". Γιατί τέτοιο κόλλημα με την Apple nνα πέσει κράξιμο?

Όχι φίλε μου, απλά για να συγκρίνεις 2 ξεχωριστά μηχανήματα θα πρέπει να έχουν ίδιο λογισμικό, παρόλα αυτά όπως και να το δεις το OS της Apple είναι αρκετά καλό σε σχέση πάντα με τα windows. Απλά ο linus θέλει να δείξει ότι πάντα την Apple σε θέμα κόστους performance θα την πηδανε... Στην ουσία ένα pc με 4 φορές μικρότερη αξία του Mac θα έχει το ίδιο και καλύτερο αποτέλεσμα! Να συγκρίνεις σε performance ένα windows με ένα Mac δεν γίνεται όμως.. Τουλάχιστον αριθμητικά, για αυτό και έβαλε hackidosh, και για αυτό θα του καπνίσει τα αυτιά με το costun build και θα σηκώσει και 8k χαλαρό 😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Antreas von είπε

Όταν ο linus τελειώσει το hachidosh pc που φτιάχνει, θα βουλώσει όλα τα Apple Boys που λένε ότι πληρώνεις παίρνεις και ότι δεν υπάρχει καλύτερο μπλαμλπα μλπα 😂

Οτι ο linus θελει χρονο για να τελειωσει το hackindosh για να δειξει αυτο που θελει να δειξει δε σου λεει κάτι; Ολος αυτος ο χρονος που θα αφιερωσει δεν εχει αξια; Ο χρονος που εχει αφιερωσει για να φτασει στο επιπεδο που ειναι και να αποκτησει τις γνωσεις που εχει ωστε να μπορει να κανει ενα σωστο, λειτουρικο και αξιοπιστο hackindosh χωρις προβληματα καθε τρεις και λιγο (γι'αυτό αμφιβαλλω), δεν εχει αξια;

Και όλα αυτα απλα για να στησει ενα μηχανημα ιδιο με της Apple. Oχι για να το μελετησει και να το σχεδιασει κομματι κομματι με αρμονια hardware-software ως ολοκληρομενο πακετο out of the box. Θα μας αποδειξει λοιπον οτι το κοστος των υλικων ειναι πολυ μικροτερο απο την τιμη που μια εταιρια πουλαει ενα ολοκληρωμενο προιον. Και θα νομιζει οτι κατι εκανε και πολλοι θα λενε "να, δειτε, σας τα'λεγα εγω"

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kwnssk είπε

Δηλαδή γράφουν C, C++, C

Δηλαδή γράφουν C,C++,C# σε MAC? Με Visual Studio for Mac?

Δεν νομίζω φίλε μου. Είτε το θέλουμε φίλε μου PC και Linux παιζει

 
java python c++ html5 στην εταιρία που είμαι δουλεύουν μόνο με mac, και ένα από τα requirement ήταν να ξέρεις να χειρίζεσαι mac. Ήμουν και σε εταιρία που είχε μόνο windows αλλά ρε φίλε εδώ στο εξωτερικό παίζει πολύ Apple και ειδικά στο κομμάτι του programming. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι 53.000 για ενα maxed out Mac pro συν 6 χιλιαρικακια ακόμα για οθόνη-βάση.  Δεν σας αντέχω εσάς τους φτωχούς κακομοίρηδες και την γκρίνια σας. 

Capture+_2019-12-14-13-13-43.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, ethereum said:

όταν για ένα Toyota Yaris του 2012 σου ζητάνε 7.000 ευρώ γιατι να μην παρεις ένα Mac Pro στη βασική του έκδοση γιατι τόσο θα πουλιεται περιπου

Εξαιρετική ιδέα. Δεν έπρεπε να την ποστάρεις, θα στην κλέψουν. Εγώ ας πούμε ήμουν έτοιμος να πάρω αυτοκίνητο και τελικά θα πάρω τον Mac. Μια ερώτηση μόνο, μια που φαίνεται να ξέρεις. Έχει μεγάλο πορτ-μπαγκαζ το Macpro ή θα χρειαστώ μπαγκαζιέρα;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kwnssk είπε

Το αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι αστείο ετσι?

Γιατί η μόνη λογική είναι να γράφουν πάγια.

Επίσης όλες οι εφαρμογές του App και Mac Store που γράφονται; Σε windows;

Πέρα από αυτό είναι και πιο αξιόπιστα. Δουλεύω σε τμήμα IT και πραγματικά είναι θάνατος κάθε φορά που βγαίνει update. Windows update, driver update, bios update, XYZ update... Δεν φαντάζεσαι πόσο χρόνο θα γλίτωνα αν είχαμε mac υπολογιστές μόνο από τα updates. Επίσης τα backup/restore from backup μακράν καλύτερα σε Mac. Windows τρέχα γύρευε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WizeMan είπε

Επειδή τυχαίνει να έχω MacBook Pro για πολύ συγκεκριμένη επαγγελματική χρήση, να είμαι στο οικοσύστημα της Apple για 15 χρόνια και να ασχολούμαι με Hackintosh (όχι "Hackindosh") 10 χρόνια, πρόσφατα έφτιαξα ένα από τα λεγόμενα Golden Builds Hackintosh (Mobo που υποστηρίζεται από την κοινότητα, i9-9900k και δεν συμμαζεύεται) σου λέω ότι ποτέ δεν "τελειώνεις" να φτιάχνεις ένα Hackintosh. Πάντα κάτι δεν θα σου λειτουργεί σωστά. Πάντα θα πρέπει να περιμένεις ή να κάνεις problem solving με αναβαθμίσεις.

Δεν υπάρχει τέλειο Hackintosh, υπάρχει κουτσουρεμένο PC-MacOS με καμία εγγύηση ότι θα σου λειτουργεί αύριο.

Μου γλίτωσε χρήμα για τη χρήση που του κάνω; ΝΑΙ

Έχω το μυαλό μου ήσυχο; ΟΧΙ

Από τα 50 χιλιάρικα που θα χάλαγες, δώσε 10 για το hardware και άλλα λίγα σε έναν σοβαρό developer που γνωρίζει το OS και θα είσαι πένα, ακόμα και κατά 90 της εκατό να δουλεύει σωστά θα σου μείνουν 40 χιλιάρικα να πηγαίνεις στα μπουζούκια και στα μπουρδελα να ξεσκας χαχαχα ρε φίλε το 50 με το 10 ξέρεις τι διαφορά έχει? 50 χιλιάρικα αγοράσεις σπίτι, studio ολόκληρο βασικά! Αγοράζεις 5 server και σηκώνεις πάνω ότι γουστάρεις! Αυτό θέλει να αποδείξει ο linus και ο κάθε linus price /performance είναι για τα κλάματα στο mac, φαντάσου έβαλαν μια βάση οθόνης 1000 δολάρια, πως το εξηγείς αυτό? Τι φοβερό έχει δηλαδή? Τίποτα απλά βρίσκει ζώα και τα πουλάει, βάση 100 ευρώ την δίνει 1000 και το αστείο είναι δεν έχει τίποτα σπουδαίο ένα απλό σίδερο χαχα, το μηχανάκι αυτό στα 50 χιλιάρικα πρέπει να είσαι τέρμα βλαμμένος να το πάρεις ακόμα και για δουλειά, δηλαδή πριν από αυτό η δουλειά γινόταν δυσκολότερα έπρεπε να έρθει το Mac Pro για να σώσει τους επαγγελματίες? Χαχαχα δεν γνωρίζω κανέναν σοβαρό επαγγελματία με mac Pro, μέχρι και βαμμένα άτομα της Apple έχουν server για αυτές τις δουλειές που έχουν κατά 30 χιλιάρικα λιγότερο κόστος 😂 αλλα ποιος θα τρέξει το σερβερ? Ο βλάχος που του πουλάει η Apple ένα overpriced πσ και αυτός νομίζει ότι τα αξίζει? Όχι φυσικά... Ξέρει το κοινό της για αυτό και τα κάνει αυτά....εαν ήταν στα 15 χιλιάρικα να σου πω ναι αξίζει, στα 50 όμως δεν αξίζει ούτε για να λες ότι ναι έχω εδώ ένα πσ για δουλειά, θα σε κοροϊδεύουν μέχρι και τα πλακάκια από το σπίτι 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...