Προς το περιεχόμενο

Υγεία Μπαταρίας iPhone XS max


nosstrom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα είμαι κατοχος του xs max και σε μερικές μερες χρονίζει .Να πω την αλήθεια την μπαταρία την προσέχω όσο μπορώ το βασικό μακριά από υψηλες θερμοκρασιες και ποτέ κατω από 30-40% αλλά όχι και αρρωστημένα πράγματα, αν δε μπορώ να το φορτίσω, το κάνω όταν βρω και μπορώ λόγω ταξιδιών .Εδω και 3 μέρες και μετά την εγκατάσταση του 13.3, τσέκαρα και πήγε από το 100% σε 99 % οκ λεω λογικό να χάσει μετα από ένα χρόνο την 3 μέρα πήγε 98% και σκεφτομαι ότι είναι λιγο περιεργο .

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι φυσιολογικό του έχει συμβεί ; 
Εγγυηση που μου απομένει είναι 15 μέρες ακόμα .

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη κανε μια επαναφορα ρυθμισεων και αν σου λεει ακομη 98 πηγαινε το στο service εμενα παντως με αυτο το 13.3 φευγει η μπαταρια μου αερας σε 3-4 ωρες εχει σβησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2019 στις 12:41 ΜΜ, iYannis είπε

Είναι λογικότατο ΜΗΝ σε ανησυχεί 

Φορτίζουμε πάντα 30-80 χωρίς υστερίες όμως

Η μπαταρία κρατάει όσο κράταγε πάντως δεν εχω καταλαβει διαφορα 1.5 μερα , ουτε πεφτει γρηγορα.Θα κάνω μια επαναφορά βέβαια μπας και στρώσει.

Ενταξει το 1% ειναι φυσιολογικο αλλα μπαμ μπαμ 2% ειναι περίεργο.

Στις 15/12/2019 στις 10:16 ΠΜ, weros είπε

για αρχη κανε μια επαναφορα ρυθμισεων και αν σου λεει ακομη 98 πηγαινε το στο service εμενα παντως με αυτο το 13.3 φευγει η μπαταρια μου αερας σε 3-4 ωρες εχει σβησει

αμα ειναι να το πάω στο service παω για αλλο κινητο. Κοινός αν ανοιχτεί το κινητο... παω για αλλο. Ουτε καν...δε πιστευω στο service να τα ξαναβαζουν οπως ηταν  + με την οποια στεγανότητα έχει.

Μηπως έχει θεμα, η μπαταρία σου ? σε 3-4 ώρες τελειωνει η μπαταρία? Εμενα βγάζει αρκετα παραπάνω.

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2019 στις 9:51 ΠΜ, nosstrom είπε

Εγγυηση που μου απομένει είναι 15 μέρες ακόμα .

Έχω την εντύπωση πως η εγγύηση στις μπαταρίες είναι 6 μήνες.

Στις 15/12/2019 στις 12:41 ΜΜ, iYannis είπε

Είναι λογικότατο ΜΗΝ σε ανησυχεί 

Φορτίζουμε πάντα 30-80 χωρίς υστερίες όμως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2019 στις 10:16 ΠΜ, weros είπε

για αρχη κανε μια επαναφορα ρυθμισεων και αν σου λεει ακομη 98 πηγαινε το στο service εμενα παντως με αυτο το 13.3 φευγει η μπαταρια μου αερας σε 3-4 ωρες εχει σβησει

η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω καταλάβει διαφορά σε αυτονομία κραταει όσο κραταγε, αυτο το μπαμ 2% με προβληματισε...

φορτίζω 40-80% και δε το αφήνω ολο το βράδυ πλέον σε φόρτιση προτιμώ να κοψω τη φορτιση στο 80% πριν κοιμηθώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/12/2019 at 12:25, nosstrom said:

η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω καταλάβει διαφορά σε αυτονομία κραταει όσο κραταγε, αυτο το μπαμ 2% με προβληματισε...

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, οι κάθε είδους μετρητές μπαταριών [υπόλοιπο, χωρητικότητα, υγεία (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό)], δεν είναι απολύτως αξιόπιστοι. Ακόμα και σκόπιμη αλλαγή στον τρόπο μέτρησης μπορεί να υπάρξει σε κάποιο update.
 

https://support.apple.com/en-us/HT208387

On 19/12/2019 at 12:25, nosstrom said:

φορτίζω 40-80% και δε το αφήνω ολο το βράδυ πλέον σε φόρτιση προτιμώ να κοψω τη φορτιση στο 80% πριν κοιμηθώ..

Έχεις ενεργοποιημένο το Optimised Battery Charging?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, οι κάθε είδους μετρητές μπαταριών [υπόλοιπο, χωρητικότητα, υγεία (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό)], δεν είναι απολύτως αξιόπιστοι. Ακόμα και σκόπιμη αλλαγή στον τρόπο μέτρησης μπορεί να υπάρξει σε κάποιο update.
 

https://support.apple.com/en-us/HT208387

Έχεις ενεργοποιημένο το Optimised Battery Charging?

Το εχω σκεφτεί με τη σκόπιμη αλλαγή στο μετρητή αλλά για πιο λόγο ;

 

ναι το εχω ανοιχτό το optimized ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, nosstrom said:

Το εχω σκεφτεί με τη σκόπιμη αλλαγή στο μετρητή αλλά για πιο λόγο ;

Για πιο ακριβή και πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα; Γιατί έτσι τους βολεύει; Δεν ξέρω...

11 minutes ago, nosstrom said:

ναι το εχω ανοιχτό το optimized ..

 

On 19/12/2019 at 12:25, nosstrom said:

προτιμώ να κοψω τη φορτιση στο 80% πριν κοιμηθώ

Αυτό δεν κάνει και το Optimised Battery Charging? Εγώ τα έχω off, γιατί με τα ωράρια που έχω δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Στης γυναίκας μου όμως, που το παίρνει κάθε μέρα στις 07:00 απ' τον φορτιστή, η φόρτιση ολοκληρώνεται στις 06:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Για πιο ακριβή και πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα; Γιατί έτσι τους βολεύει; Δεν ξέρω...

Αυτό δεν κάνει και το Optimised Battery Charging? Εγώ τα έχω off, γιατί με τα ωράρια που έχω δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Στης γυναίκας μου όμως, που το παίρνει κάθε μέρα στις 07:00 απ' τον φορτιστή, η φόρτιση ολοκληρώνεται στις 06:00.

Η αλήθεια είναι δεν εχω καταλάβει πως δουλεύει το optimized  ..

προσωπικα δε το αφήνω το βράδυ σε φόρτιση αν είναι 60% το παίρνω στη δουλειά και το φορτίσω εκεί από 40-80+ 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το optimized μαθαίνει το πρόγραμμά σου και φροντίζει να ολοκληρώσει τη φόρτιση λίγο πριν το χρειαστείς.

https://support.apple.com/en-us/HT210512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το optimized μαθαίνει το πρόγραμμά σου και φροντίζει να ολοκληρώσει τη φόρτιση λίγο πριν το χρειαστείς.

https://support.apple.com/en-us/HT210512

Ναι πριν λιγο το διάβασα , άλλαξα λιγο το πότε το φορτίζω οπότε δε με βολεύει , πλέον . Η αλήθεια είναι ότι στο επόμενο update θα κάνω restore μάλλον μπας και έχει θέμα ο μετρητής υγείας . Μετά το 13.3 άλλαξε μπορεί να φταιει αυτό μπορεί και όχι . Επίσης δεν εχω καταλάβει διαφορά στην αυτονομία το ίδιο είναι και καλύτερο .οποτε η δε ξανασχολουμε η θα κάνω reset. Μάλλον το πρώτο με κόβω να ακολουθώ .

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/12/2019 στις 12:41 ΜΜ, iYannis είπε

Είναι λογικότατο ΜΗΝ σε ανησυχεί 

Φορτίζουμε πάντα 30-80 χωρίς υστερίες όμως

ΔΛΔ? οταν πέσει στο 30 φορτιζεις μέχρι να φτάσει 80% και όχι 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

παρόλο που έχω ενεργοποιημένο το Optimized, σε iPhone X, δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις ώρας φόρτισης όπως στο λινκ εδώ: https://support.apple.com/en-us/HT210512 
είναι κάτι λάθος;
εκδοσή 13.2.3
υγεία 84%

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...