Προς το περιεχόμενο

Αγορά από gearbest μέσω paypal


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους με υγεία.θελω να φορτίσω τον λογαριασμό paypal που έχω και έχω συνδέσει και τον τραπεζικό μου λογαριασμό και την κάρτα μου την χρεωστική με την υπηρεσία paypal.βεβαια πάω να κάνω φόρτιση και τα έξοδα είναι συν δέκα ευρώ.θελω να πάρω ένα αντικείμενο που κοστίζει 5ευρω και θα το πληρώσω 15 δηλαδή;;γιατί;;;κανω κάτι λάθος;;υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος να φορτίσω τον λογαριασμό paypal;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά φόρτιση, από την στιγμή που έχεις συνδεδεμένη χρεωστική (και υπάρχουν λεφτά μέσα στην χρεωστική δηλαδή στον λογαριασμό τράπεζας) το PayPal θα τραβήξει από εκεί λεφτά. Εάν έχεις λεφτά μέσα στο PayPal επειδή πχ κάποιος στα έστειλε, θα πάρει πρώτα τα λεφτά από εκεί (και θα συμπληρώσει με λεφτά από την χρεωστική εάν δεν φτάσουν), ΕΚΤΟΣ αν διαλέξεις τρόπο πληρωμής με την χρεωστική μόνο όταν κάνεις checkout στο PayPal.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εγώ μπαίνω στο καλάθι και κάνω check out το προϊόν που θέλω κάνοντας κλικ στην επιλογή paypal.αρα όταν πατήσω εκεί θα τα τραβήξει από τον λογαριασμό paypal και ας μην έχει μέσα λεφτά έτσι;θα τα πάρει στην ουσία από την κάρτα την χρεωστική.σε περίπτωση όμως που κάτι πάει στραβά με τον προμηθευτή τα λεφτά επιστρέφουν στο paypal;η στην κάρτα μου;;είμαι καλυμμένος γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noobogadgetakias είπε

Άρα εγώ μπαίνω στο καλάθι και κάνω check out το προϊόν που θέλω κάνοντας κλικ στην επιλογή paypal.αρα όταν πατήσω εκεί θα τα τραβήξει από τον λογαριασμό paypal και ας μην έχει μέσα λεφτά έτσι;θα τα πάρει στην ουσία από την κάρτα την χρεωστική.σε περίπτωση όμως που κάτι πάει στραβά με τον προμηθευτή τα λεφτά επιστρέφουν στο paypal;η στην κάρτα μου;;είμαι καλυμμένος γενικά;

Είσαι καλυμμένος από το buyer protection του PayPal, στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να καλέσεις και την τράπεζα και να πάρεις σίγουρα τα λεφτά πίσω.

 

Θα ξαναπώ σχετικά με το τράβηγμα χρημάτων.

 

1. Εάν το PayPal balance σου είναι 0 και πας να κάνεις αγορές ενώ έχεις συνδέσει κάρτα, θα τραβήξει λεφτά από την κάρτα.

2. Εάν έχεις PayPal balance και κάρτα, θα τραβήξει πρώτα από PayPal balance, και θα συμπληρώσει από την κάρτα μόνο εάν δεν φτάσουν τα λεφτά. πχ. Κανείς μια αγορά 20€ και έχεις 10€ PayPal balance, θα ξοδέψει αυτά τα 10€ και θα σου πάρει αλλά 10€ από την χρεωστική για να φτάσει στα 20€.

 

Επεξ/σία από Hyal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που η κάρτα ναι μεν είναι χρεωστική αλλά είναι της μισθοδοσίας ;;το λέω γτ πάντα έχω λεφτά μέσα.και γενικά ειναι  πρώτη μου αγορά μέσω ίντερνετ από κάποια άλλη χώρα.συνηθως έμπαινα Σκρουτζ πλήρωνα με αντικαταβολή και τέλος.δεν θα έχω θέμα με τα λεφτά μέσα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Πειράζει που η κάρτα ναι μεν είναι χρεωστική αλλά είναι της μισθοδοσίας ;;το λέω γτ πάντα έχω λεφτά μέσα.και γενικά ειναι  πρώτη μου αγορά μέσω ίντερνετ από κάποια άλλη χώρα.συνηθως έμπαινα Σκρουτζ πλήρωνα με αντικαταβολή και τέλος.δεν θα έχω θέμα με τα λεφτά μέσα έτσι;

Δεν έχει καμία σημασία αν η κάρτα είναι πιστωτική ή χρεωστική ή μισθοδοσίας ή προπληρωμένη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Πειράζει που η κάρτα ναι μεν είναι χρεωστική αλλά είναι της μισθοδοσίας ;;το λέω γτ πάντα έχω λεφτά μέσα.και γενικά ειναι  πρώτη μου αγορά μέσω ίντερνετ από κάποια άλλη χώρα.συνηθως έμπαινα Σκρουτζ πλήρωνα με αντικαταβολή και τέλος.δεν θα έχω θέμα με τα λεφτά μέσα έτσι;

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα, η χρεωστική είναι χρεωστική. (Έκανα edit την παραπάνω απάντηση εξηγώντας πάλι για το τράβηγμα χρημάτων). Επίσης να γνωρίζεις ότι οι αγορές εξωτερικού μπορεί να "κρύβουν" πολλά περισσότερα έξοδα όπως τελωνείο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Hyal είπε

Είσαι καλυμμένος από το buyer protection του PayPal, στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να καλέσεις και την τράπεζα και να πάρεις σίγουρα τα λεφτά πίσω.

Θα ξαναπώ σχετικά με το τράβηγμα χρημάτων.

1. Εάν το PayPal balance σου είναι 0 και πας να κάνεις αγορές ενώ έχεις συνδέσει κάρτα , θα τραβήξει λεφτά από την κάρτα.

2. Εάν έχεις PayPal balance και κάρτα, θα τραβήξει πρώτα από PayPal balance, και θα συμπληρώσει από την κάρτα μόνο εάν δεν φτάσουν τα λεφτά. πχ. Κανείς μια αγορά 20€ και έχεις 10€ PayPal balance, θα ξοδέψει αυτά τα 10€ και θα σου πάρει αλλά 10€ από την χρεωστική για να φτάσει στα 20€.

Αυτό εννοείται το κατάλαβα.και σε ευχαριστώ πολύ.απλα είχα καταλάβει λάθος.νομιζα πώς έπρεπε να έχω λεφτά μέσα οπως και να χει για να παραγγείλω.

5 λεπτά πριν, Hyal είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα, η χρεωστική είναι χρεωστική. (Έκανα edit την παραπάνω απάντηση εξηγώντας πάλι για το τράβηγμα χρημάτων). Επίσης να γνωρίζεις ότι οι αγορές εξωτερικού μπορεί να "κρύβουν" πολλά περισσότερα έξοδα όπως τελωνείο κλπ.

Αυτό δεν φαίνεται όμως πουθενά πριν την αγορά;;δηλαδή εγώ τώρα θέλω να παραγγείλω από gearbest δύο tempered glass για οθόνη και καμερες για το xiaomi redminote 8t.συνολο βγαίνει στα 6ευρω και για τα δύο αντικείμενα γτ θέλω για δύο κινητά.και πληρωνω 8κατι γτ έχει κάποια επιβάρυνση...το τελωνείο όμως γιατί το πληρώνω;;; και πως μπορώ να ξεχωρίσω τι περνάει τελωνείο και τι όχι;

Επεξ/σία από noobogadgetakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Αυτό εννοείται το κατάλαβα.και σε ευχαριστώ πολύ.απλα είχα καταλάβει λάθος.νομιζα πώς έπρεπε να έχω λεφτά μέσα οπως και να χει για να παραγγείλω.

Αυτό δεν φαίνεται όμως πουθενά πριν την αγορά;;δηλαδή εγώ τώρα θέλω να παραγγείλω από gearbest δύο tempered glass για οθόνη και καμερες για το xiaomi redminote 8t.συνολο βγαίνει στα 6ευρω και για τα δύο αντικείμενα γτ θέλω για δύο κινητά.και πληρωνω 8κατι γτ έχει κάποια επιβάρυνση...το τελωνείο όμως γιατί το πληρώνω;;; και πως μπορώ να ξεχωρίσω τι περνάει τελωνείο και τι όχι;

Βάση Νόμου σε ολόκληρη την ΕΕ μέχρι τα 22 ευρώ για εμπορικού χαρακτήρα δέματα  δεν πληρώνεις κάτι.

Πάνω από 22 πληρώνεις φπα και έξοδα εκτελωνισμού. Πάνω από 150ευρώ πληρώνεις και δασμούς.

Στα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα (πχ ένα δώρο που θα σου στείλει ένας συγγενής από Τρίτη χώρα) υπάρχει ατέλεια μέχρι τα 45 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

Άρα εγώ τώρα είμαι καλυμμένος όσον αφορά τον ΦΠΑ και το τελωνείο έτσι;;δεν πληρώνω κάτι.

Σωστά.

Αλλιώς θα σου ζητήσει το Τελωνείο να στείλεις αποδεικτικά για το ποσό που πλήρωσες πχ από την τράπεζα σου και από το gearbest .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να αγοράσω χωρίς περιορισμούς και τελωνεία και δασμούς από κάποιο σάιτ;όπως πχ το ebay;;;εκεί θα έχω πάλι τα ίδια θέματα;;;εσείς ας πούμε από που αγοράζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Μπορώ να αγοράσω χωρίς περιορισμούς και τελωνεία και δασμούς από κάποιο σάιτ;όπως πχ το ebay;;;εκεί θα έχω πάλι τα ίδια θέματα;;;εσείς ας πούμε από που αγοράζετε;

Μπορείς να αγοράσεις από όπου θέλεις.

Αν το αντικείμενο έρχεται από χωρα της ΕΕ δεν έχει δασμούς.

Αν έρχεται από τρίτη χώρα τοτε εχεις τελωνείο.

Εκτός και αν κάποιος σου στείλει το αντικείμενο με τριγωνική αποστολή και περάσει τελωνείο σε άλλη χώρα της ΕΕ ανάλογα την συμφωνία που έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω συνδέσει τις 2 χρεωστικές με το λογαριασμό Paypal και τραβάει κατευθείαν τα λεφτά από εκεί.

Εάν θές απο Gaerbest προιόν >22€ επιλέγεις την επιλογή αποστολής PDM

Το ίδιο και στο Banggood , πρόσφατα με τη συγκεκριμένη μέθοδο με πληρωμή με Paypal , το έλαβα χωρίς κάποιο πρόβλημα με DHL Packet σε 20 ημέρες. Αξίας 85€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...