Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα η williams πουλησε το Advanced enginneiring division.
Μετα η mclaren υποθηκευσε το τεχνολογικο της κεντρο και την γλυτωσε η συλλογη ιστορικων αυτοκινητων λόγω Ron Dennis.
Πλεον η williams ειναι ενα βημα πριν βγει για πωληση. https://www.motorsport.com/f1/news/williams-considering-selling-team/4798066/

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάνε οι αγώνες τον Ιούλιο

Το πρόγραμμα

Formula 1 Rolex Grosser Preis von Osterreich The Red Bull Ring, Austria July 3-5
Formula 1 Pirelli Grosser Preis der Steiermark The Red Bull Ring, Austria July 10-12
Formula 1 Aramco Magyar Nagydij The Hungaroring, Hungary July 17-19
Formula 1 Pirelli British Grand Prix Silverstone, UK July 31 - August 2
Emirates Formula 1 70th Anniversary Grand Prix Silverstone, UK August 7-9
Formula 1 Aramco Gran Premio de Espana Circuit de Barcelona-Catalunya, Spain August 14-16
Formula 1 Rolex Belgian Grand Prix Spa-Francorchamps, Belgium August 28-30
Formula 1 Gran Premio Heineken d'Italia Monza, Italy September 4-6

 

https://www.formula1.com/en/latest/article.f1-confirms-first-8-races-of-revised-2020-calendar-starting-with-austria.36X98qZnFFhNxQ8O2WdCON.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Formula 1 πάντα μου άρεσε σαν ιδέα αλλά όταν κάθομαι να δω βαριέμαι και το αλλάζω αμέσως. Μάλλον δε καταλαβαίνω σωστά το σπορ. Στο μυαλό μου το σκέφτομαι πιο πολύ σαν αγώνα ταχύτητας πως είναι ξέρω γω ο στίβος και γενικά μαρέσουν τα racing στις κονσόλες. Μου φαίνεται όμως είναι πιο πολύ αγώνας πρόκλησης σωστά? δηλαδή να πάρει σωστά ο οδηγός τις στροφές και έτσι? Να αντέξει τη πίεση? Έχω ακούσει ότι θέλει δυνατές αντοχές για να οδηγήσεις τέτοια αυτοκίνητα σε τέτοιες ταχύτητες.

Συνήθως ένας οδηγός παίρνει κεφάλι και μετά δε ξέρω τι νόημα έχει να βλέπεις. Είναι ξέρω γω σαν να βλέπεις μαραθώνιο. Δεν υπάρχουν κοντινές κόντρες από ότι έχω δει. Οπότε υποθέτω πιο πολύ το βλέπεις για το αν θα τη βγάλει λάδι ο οδηγός παρά αν θα βγει πρώτος ή κάτι τέτοιο το οποίο φυσικά μπορεί να επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα άρα έχει ενδιαφέρον και προς αυτό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου. Ωστοσο αν δεν σε τραβαει δεν βλεπω τον λογο γιατι το ψαχνεις...Θα θελες να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι ακριβως μας ρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα δώσω μια οπτική στο φίλο για να συνεχίσει να του αρέσει σαν ιδέα αλλά να μη βαριέται την F1 στη πράξη.

Spoiler

Η F1 διοικείται από επιχειρηματικό όμιλο (Liberty Media) και εμπλέκει παγκόσμιους επιχειρηματικούς κολοσσούς (constructors, suppliers, media, advertising και ότι άλλο φανταστείς).

Όλοι αυτοί είναι οι λίγοι με κάποιο εγκέφαλο, που ζουν ελεύθεροι, σέβονται ή και συνεισφέρουν στην ελευθερία/αγώνα των άλλων αλλά ταυτόχρονα διώκονται συχνά από την εξουσία. 

Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν σε δεινή θέση, γι'αυτό έκαναν ότι έκαναν για να δώσουν αξία στους άλλους και να πάρουν αναγνώριση επειδή πρωτίστως βίωσαν την απόρριψη.

Ίσως αν σκέφτεται αυτό όταν τσιμπά τη pole o Lewis, έχουμε lights out ή πέφτει η καρό σημαία θα του φαίνεται πιο ελκυστικό το προϊόν!

Υ.Γ.1 To post είναι αναφορά στο topic της ταινίας Joker...

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

Ο επιχειρηματίας/φιλελεύθερος/καπιταλιστής είναι από τους λίγους στη κοινωνία που ζούμε με κάποιο εγκέφαλο ο οποίος ζει ελεύθερος και σέβεται ή και συνεισφέρει στην ελευθερία/αγώνα των άλλων επίσης και ο ίδιος διώκεται συχνά από την εξουσία, οι περισσότεροι επιχειρηματίες ήταν οι ίδιοι σε πολύ δεινή θέση και για αυτό κάνανε ότι κάνανε, για να δώσουν αξία στους άλλους και να πάρουν αναγνώριση επειδή πρωτίστος βιώσανε την απόρριψη.

 

Υ.Γ.2 Η 3η Ιουλίου είναι τόσο μακριά!!! 

Ελπίζω να έχουν μια απάντηση και οι υπόλοιποι στο DAS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Λοιπόν θα δώσω μια οπτική στο φίλο για να συνεχίσει να του αρέσει σαν ιδέα αλλά να μη βαριέται την F1 στη πράξη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η F1 διοικείται από επιχειρηματικό όμιλο (Liberty Media) και εμπλέκει παγκόσμιους επιχειρηματικούς κολοσσούς (constructors, suppliers, media, advertising και ότι άλλο φανταστείς).

Όλοι αυτοί είναι οι λίγοι με κάποιο εγκέφαλο, που ζουν ελεύθεροι, σέβονται ή και συνεισφέρουν στην ελευθερία/αγώνα των άλλων αλλά ταυτόχρονα διώκονται συχνά από την εξουσία. 

Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν σε δεινή θέση, γι'αυτό έκαναν ότι έκαναν για να δώσουν αξία στους άλλους και να πάρουν αναγνώριση επειδή πρωτίστως βίωσαν την απόρριψη.

Ίσως αν σκέφτεται αυτό όταν τσιμπά τη pole o Lewis, έχουμε lights out ή πέφτει η καρό σημαία θα του φαίνεται πιο ελκυστικό το προϊόν!

Υ.Γ.1 To post είναι αναφορά στο topic της ταινίας Joker...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υ.Γ.2 Η 3η Ιουλίου είναι τόσο μακριά!!! 

Ελπίζω να έχουν μια απάντηση και οι υπόλοιποι στο DAS...

Και αναρωτιόμουν που έχω ξαναδεί αυτά τα λόγια όταν άνοιξα το πρώτο περιεχόμενο. ¨Ημουν έτοιμος να απαντήσω ότι αυτά τα γνωρίζω ήδη. Πέθανα

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πραγματικα πανεμορφη!

Ειναι επισημο οτι θα εμφανιστουν με αυτη για ολη τη σεζον?

ετσι λεει τουλαχιστον.θα ειναι για ολο το σεζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο αυτό το διάστημα, οι ομάδες, μπορούσαν να κάνουν βελτιώσεις στα  μονοθέσια ; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 8:02 ΜΜ, alphay είπε

Όλο αυτό το διάστημα, οι ομάδες, μπορούσαν να κάνουν βελτιώσεις στα  μονοθέσια ; 

εδω και ενα μηνα αν δεν κανω λαθος..redbull,mercedes ειπαν οτι θα φερουν σημαντικες αναβαθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η red bull θα εχει για κινητηρα τον spec-2 του 2020. αρα ο αρχικος spec 1 δεν θα τρεξει ποτε. επισης εχει μικρες αεροδυναμικες αλλαγες (καπου πηρε το ματι μου καποιες αλλαγες στο πατωμα στην περιοχη εμπρος απο τους πισω τροχους που θα βοηθησουν να σφραγισει παλι το πατωμα). Αεροδυναμικες αλλαγες εχει και η mercedes οπως στην πισω πτερυγα στα στηριγματα των καθρεπτων κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vettel πρακτηκα ειπε οτι τον απελυσαν απο την ferrari. Δεν του προταθηκε ποτε νεο συμβολαιο. Ναι οκ να τον απολυσουν αν θελουν αλλα δεν πιστευω οτι ειναι σωστο για εναν 4 φορες παγκοσμιο πρωταθλητη να λενε οτι και καλα δεν συμφωνησε με τους ορους του συμβολαιου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν πάντα ένας μοναχικός αγώνας για τους καλύτερους οδηγούς του πλανήτη , χωρίς φιλάθλους γίνεται ακόμη μοναχικότερος.

Έχω περιέργεια.Θα συνεχίσει η Μερσέντες από εκεί σταμάτησε πέρισι ή θα δούμε κάτι νέο από Φεράρι (αν και δεν το πιστεύω) ΡεντΜπουλ ή κάποια άλλη ομάδα (που πάλι δεν το πιστεύω). Και ναι μου αρέσει και μένα η φετεινή Μερσέντες που όπως διάβασα το έκανε χάριν των γεγονότων στην Αμερική για τις φυλετικές διακρίσεις και είναι περισσότερο αληθινό από τη στιγμή που ο  πρώτος οδηγός της για πολλά είναι χρόνια δεν είναι λευκός αλλά μαύρος.

Και ξέρετε και κάτι άλλο.Πάντα ήμουν με τη Φεράρι αλλά δεν ξέρω γιατί φέτος για πρώτη φορά βλέπω με περισσότερη συμπάθεια τη Μερσέντες.

Ελπίζω και μακάρι να έχουμε μία ενδιαφέρουσα χρονιά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...