Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, eri77 είπε

ενιγουει, σπαμάρουμε το θέμα χωρίς λόγο. Εγώ ο υπέρμαχος της Mercedes, και του κλαψιάρη, θα επιστρέψω στο επόμενο GP. Παρακαλώ αναμείνατε στο ακουστικό σας. Αμα το κερδίσει θα γίνω ανυπόφορος. Αμα το χάσει, θα αρχίσω να ψάχνω δικαιολογίες, και να τα χώνω σε άλλους οδηγούς για τα λάθη του. Δηλαδή θα γίνω Φεραρικος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, papp0us είπε

δίπλα στην ΑΕΚ

Για Ολυμπιακό και μάλιστα Κοκκαλικό σε κάνω!  :D

Mια ερώτηση: Τι κολλημα έχεις φάει με τη Ferrari; Μόνος σου την αναφέρεις.. Κάθε μέρα..  :)

Ο δικός σου είχε πει ότι θέλει να κλείσει τη καριέρα του εκει!

Τι; Έτσι το είπε;

17 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δηλαδή θα γίνω Φεραρικος.

A να.. Τα βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι ειχαμε πει:

8 ώρες πριν, haHa είπε

Επισης στο Abu Dhabi στο μονοθεσιο του βρεθηκαν 5kg παραπανω καυσιμα απο οσα ειχε δηλωσει η Φερραρι, αλλα παλι γλυτωσε την ποινη(που συνηθως ειναι απευθειας disqualify) :
https://www.motorsportmagazine.com/articles/opinions/mph-why-rivals-are-suspicious-ferraris-fuel-error-behind-controversy

Αλλα παρολα αυτα, για διαφορους το αγαπημενο παιδι της ΦΙΑ θα παραμενει ο Χαμιλτον(και θα τον αποκαλουν ετσι ακομα και οταν χανει 2η νικη σε μια σεζον λογω ποινης)  και η Mercedes θα ειναι η ευνοημενη κλπ κλπ.

 

34 λεπτά πριν, eri77 είπε

Εφθασε οπως σωστα λεει ο papp0us στο 2015!!!

30 λεπτά πριν, papp0us είπε

ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ;;;

 

Και ολα αυτα σε εναν αγωνα οπου ο Χαμ πηρε μια αυστηρη ποινη για κατι που εγινε πριν τον πρωτο γυρο και ενω ο Λεκλερκ δεν πηρε καραμπινατη ποινη.
Απολαυση!

 

-------

Αληθεια τι ειχε πει η εδω ομαδα της MaF1a οταν ο Leclerc περυσι βρεθηκε με 5kg παραπανω καυσιμο απο το δηλωμενο(που συνηθως ειναι απευθειας disqualify) ; Ρητορικη ερωτηση..

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diinekis21 είπε

Mια ερώτηση: Τι κολλημα έχεις φάει με τη Ferrari; Μόνος σου την αναφέρεις.. Κάθε μέρα..  :)

Ο δικός σου είχε πει ότι θέλει να κλείσει τη καριέρα του εκει!

Δηλαδή το πρόβλημα που αναγνωρίζεις εδώ είναι οτι εγώ έχω κόλλημα με τη Ferrari. Δεν ξέρω τώρα αν μου κάνεις περισσότερο Trolling απο οτι σου κάνω εγώ, οπότε θα υποθέσω οτι πράγματι το σκέφτεσαι.

Δε θα σου πω κανένα όχι σήμερα, βλέπεις οτι πάω απόλυτα με τα νερά σου. Έχω σημαντική έχθρα με τη φεράρι για λόγους, δεν τους έχω πρόχειρους τώρα, αλλα αν μπουμε σε αντιπαράθεση, θα κάνω ένα Search στο Google και θα βρώ μερικούς, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εδώ στην ερώτηση γιατι γκρινιάζετε αφου δεν γλιτώνει ποινές ο υπέρτατος οδηγών όλων, πήρα απάντηση απο το 2015.

Αν φυσικά ο μοναδικός οδηγός της καρδιάς μας αποφασίσει να πάει στη Ferrari δε θα το σκεφτώ στιγμή, πριν πάω να πάρω πλήρη εξάρτηση τιφόζι και να αρχίσω να λέω Grazie ragazzi στη γυναίκα μου οταν φέρνει καφέ. 

6 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Για Ολυμπιακό και μάλιστα Κοκκαλικό σε κάνω!  :D

Να τώρα, αυτά δεν θέλω, δε χρειάζεται να το χοντρύνουμε, είπαμε να μπουμε σε μια υγιείς αντιπαράθεση, δε χρειάζεται να με σπρώχνεις στο γκρεμό.

ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΥΡΙΟΙ. 🏎️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εδώ στην ερώτηση γιατι γκρινιάζετε αφου δεν γλιτώνει ποινές ο υπέρτατος οδηγών όλων, πήρα απάντηση απο το 2015.

Καταρχήν είναι ο Ιησούς ο ίδιος, όχι απλά υπέρτατος, για να τα λέμε τα πράγματα όπως είναι!  :)

Κάτι γλύτωσε πάλι, αλλά τουλάχιστον πλέον δύναται να γραφτεί στο ποινολόγιο.

Anyway στο έχω απαντήσει για το τι άλλαξε. 

Νομίζω ότι παρά το fanboy-ισμό/trolling μπορείς να το καταλάβεις. Είναι του 2019, όχι του 2015  :P

Στις 6/8/2019 στις 11:48 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Οι ποινές μετά το φιάσκο/ντόρο του Καναδά είναι spot on!

Θυσιάστηκε η Ιφιγένεια  ο Vettel για το καλό του αθλήματος.. :P

 

15 λεπτά πριν, papp0us είπε

ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΥΡΙΟΙ. 🏎️

GP έχουμε το επόμενο Σ/Κ!

Υ.Γ Τι φάση με την F2 που επανέρχεται σε 2 μήνες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 6/8/2019 στις 11:48 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Οι ποινές μετά το φιάσκο/ντόρο του Καναδά είναι spot on!

Θυσιάστηκε η Ιφιγένεια  ο Vettel για το καλό του αθλήματος.. :P

Μετα την σωστοτατη αποφαση για ποινη στον Vettel στον Καναδα, οι ποινες ειναι spot on κατα την ομαδα maF1a. Ενδεικτικα μερικες spot on αποφασεις για ποινες:
Leclerc unsafe release σε αγωνα : προστιμο, οχι ποινη στον αγωνα
Leclerc με 5kg παραπανω καυσιμο απο το δηλωμενο: προστιμο και οχι disqualify
Ferrari και κινητηρας 2019 : κυρωσεις πισω απο την πορτα σαν να μην εγινε τιποτα
Leclerc τρακαρει αλλους με αποκλειστικα δικια του ευθυνη: ουτε καν investigate

 

Και φυσικα, το επικεντρο της συζητησης δεν ειναι τα παραπανω, αλλα οτι ο Χαμιλτον και η Mercedes ειναι ευνοημενοι και ολο αυτα μετα απο εναν αγωνα οπου ο Χαμ πηρε μια αυστηρη ποινη για κατι που εγινε πριν τον πρωτο γυρο και ενω ο Λεκλερκ δεν πηρε καραμπινατη ποινη.

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Καταρχήν είναι ο Ιησούς ο ίδιος, όχι απλά υπέρτατος, για να τα λέμε τα πράγματα όπως είναι!  :)

Κάτι γλύτωσε πάλι, αλλά τουλάχιστον πλέον δύναται να γραφτεί στο ποινολόγιο.

Anyway στο έχω απαντήσει για το τι άλλαξε. 

Νομίζω ότι παρά το fanboy-ισμό/trolling μπορείς να το καταλάβεις. Είναι του 2019, όχι του 2015  :P

GP έχουμε το επόμενο Σ/Κ!

Υ.Γ Τι φάση με την F2 που επανέρχεται σε 2 μήνες!!

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να συμφωνήσω, αν δεν ήμουν ο μεγαλύτερος θαυμαστής του σοκολατένιου οδηγού της ασημένιας αρμάδας, αν αυτή η ίδια η τοποθέτηση σου, δεν ερχόταν σε άμεση αντίθεση με τα όσα προσπαθείτε να μας πείσετε.

Είχαμε λοιπόν μια FIA κάθετα υπέρ της Mercedes,  και με αφορμή ένα αμφισβητούμενο απο πλευράς Ferrari πέναλτι στον Vettel, που μεταξύ μας σήκωσε ελάχιστη σκόνη σε σχέση με τον χαμό που είχε γίνει π.χ οταν ο μοναδικός εν ζωή πιλότος που θα μπορούσε να πάρει Όσκαρ και Νόμπελ την ίδια χρονιά, μπήκε και βγήκε στο Pit lane,  μαζεύτηκαν όλοι οι κουκουλοφόροι της MAF1A και είπαν οκ παιδιά.

"Ότι κάναμε κάναμε υπέρ της Mercedes, ήρθε η ώρα να βάλουμε λίγο μια σειρά."

Αυτή είναι η μια εκδοχή.

Η άλλη έκδοχη, είναι οτι η ήδη "κανονική" FIA, απο τη στιγμή που της χωθήκαν για το περιστατικό του φέτελ, είπε "ετσι είστε κύριοι; Αφού λοιπόν δε θέλετε ελαστικότητα, τσεκούρι. Όπου το σηκώνει χώνουμε", κάτι που έχει γίνει φέτος, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ, γιατι ελαστικοί στο παρελθόν δεν ήταν μόνο με τον φανταστικό άδωνη με γάντια οδηγού , αλλα με όλους.

Φέτος πέφτει η ποινή σε όλους με το παραμικρό, μέχρι πέρσι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ τη βγάζανε λάδι, για περιστατικά που δεν ηταν ξεκάθαρα σε σημείο μη αποφυγής.

Τι απο τα δύο θεωρείς οτι ισχύει;

Εγώ σου λεω οτι πέρα απο μια έξτρα αυστηρότητα, δεν έχει αλλάξει τίποτα, τα λάθη φέτος τα κάνει ο άνθρωπος που ήρθε να αλλάξει τις κυριακές μας, και καλά κάνει και τρώει τις ποινές, τα περισσότερα είναι βλακείες του.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Αληθεια τι ειχε πει η εδω ομαδα της MaF1a οταν ο Leclerc περυσι βρεθηκε με 5kg παραπανω καυσιμο απο το δηλωμενο(που συνηθως ειναι απευθειας disqualify) ; Ρητορικη ερωτηση..

Θα προσπαθήσω να σού απαντήσω. Η FiA είπε ότι το η διαφορά είναι αποτέλεσμα <<λάθους διαδικασίας>> και δεν βρήκε τίποτα παράνομο και για αυτό 50000 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο.. Για να εξηγήσω περαιτέρω οτνα λέει παράνομο... Συνήθως, η μάλλον ο λόγος να βάλεις παραπάνω καύσιμο, είναι να το <<κάψεις>> με κάποιο τρόπο και οι υποψίες πάνε σε δεύτερο ρεζερβουάρ. Κάτι τέτοιο δεν βρήκανε... Κατά εμένα, όλο αυτό έχει να κάνει με όλη την περίεργη χρόνια 2019 τής Ferrari.. Ναι μεν κάτι δεν πήγενε σωστά, αλλά ήταν κάτι το οποίο η FiA δεν μπόρεσε, μπορούσε να το διαπίστωση άμεσα. Για αυτό και η <<μυστική συμφωνία>>.. Σε καμία περίπτωση όμως η FiA δεν χάρισε την Ferrari... Αν θέλεις μπορώ να σού δώσω το link πού εξηγεί όλο αυτό αλλά δυστυχώς το έχω στα ιταλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, papp0us είπε

Η άλλη έκδοχη, είναι οτι η ήδη "κανονική" FIA, απο τη στιγμή που της χωθήκαν για το περιστατικό του φέτελ, είπε "ετσι είστε κύριοι; Αφού λοιπόν δε θέλετε ελαστικότητα, τσεκούρι. Όπου το σηκώνει χώνουμε", κάτι που έχει γίνει φέτος, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ, γιατι ελαστικοί στο παρελθόν δεν ήταν μόνο με τον φανταστικό άδωνη με γάντια οδηγού , αλλα με όλους.

Γκουχου γκουχου: οχι αλλους: "Αφου ο Χαμιλτον εξακολουθει να ειναι ο ευνοημενος κλπ" 
Ολα αυτα σε εναν αγωνα που δεν εγινε καν investigate αυτο το συμβαν που ειναι καραμπινατη ποινη:

 

Ειναι και στο επισημο f1 site:
https://www.formula1.com/en/video/2020/9/SIDE-BY-SIDE__Stroll_crashes_out_of_Russian_GP_after_Leclerc_collision.html

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να συμφωνήσω, αν δεν ήμουν ο μεγαλύτερος θαυμαστής του σοκολατένιου οδηγού της ασημένιας αρμάδας, αν αυτή η ίδια η τοποθέτηση σου, δεν ερχόταν σε άμεση αντίθεση με τα όσα προσπαθείτε να μας πείσετε.

Θαύμαζε τον, αλλά μη βλέπεις φαντάσματα όπως αυτός.. :P

Ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι εσείς;

13 λεπτά πριν, papp0us είπε

με αφορμή ένα αμφισβητούμενο απο πλευράς Ferrari πέναλτι στον Vettel, που μεταξύ μας σήκωσε ελάχιστη σκόνη

Απλά βγήκαν ένα κάρο πρωταθλητές, πρώην οδηγοί, οι σχολιαστές στο SkySports (πλην diResta),  sportcaster & site από όλο το κόσμο κρίνοντας την από υπερβολική ως κατάφορα άδικη + τα γιούχα των θεατών στη πίστα.

Το ρητό μπορεί να λέει "there is no such thing as bad publicity" αλλά έλα που υπάρχει, δε τη θέλει το νέο  αφεντικό και τουλάχιστον τα πράγματα φαίνεται να έχουν βελτιωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, eri77 είπε

αληθεια....ολοι αυτοι που μιλανε για ποινη leclerc...mafia....που ηταν austria 2019??? (leclerc-verstappen)

Οπως εχει αναλυθει αρκετες φορες, δεν εχουν σχεση τα συμβαντα.


Οταν αυτος που ειναι στην εσωτερικη στην ΕΞΟΔΟ της στροφης ειναι πισω(οπως ηταν ο Leclerc με τον Stroll), τοτε πρεπει να αφησει χωρο πλατους ενος μονοθεσιου*.
Οταν αυτος που ειναι στην εσωτερικη στην ΕΞΟΔΟ της στροφης ειναι μπροστα ή στα ισια(περιπτωση verstappen με leclerc στην Αυστρια 2019), τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να αφησει πλατος ενος μονοθεσιου.

 

 

 

* Ο Hamilton στην Αυστρια με τον Albon ειχε αφησει χωρο πλατους ενος μονοθεσιου, αλλα για καποιο περιεργο ο "ευνοημενος" πηρε ποινη. Ας θυμηθουμε τι γραφοταν εδω:

(ακομα και μετα την επαφη, ειναι ολοκληρος εντος πιστας ο Albon και ειναι ξεκαθαρο οτι ο Χαμ του ειχε αφησει χωρο παραπανω απο το πλατος ενος μονοθεσιου) :
image.png.ee983428f4e39cdc86719c2e91abff54.png

  

Στις 5/7/2020 στις 5:41 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Xάδι είναι η ποινή, για νίκη πήγαινε ο Albon.

'Ηταν ξεκάθαρα μπροστά ο Albon και ο Lewis δε του άφησε χώρο ενός μονοθεσίου => penalty

H πλακα ειναι οτι φυσικα και του ειχε αφησει χωρο ενος μονοθεσιου οπως φαινεται παραπανω, αλλα καπως πρεπει να πουμε ενα ψεμα για να διατηρηθει το παραμυθι για τον "ευνοημενο" Χαμιλτον που μαλιστα "επρεπε να φαει πανω απο 5s που ηταν χαδι":

Στις 5/7/2020 στις 5:47 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Racing incident προφανώς δεν ήταν.

2η θέση ή νίκη του  Albon κατέληξε σε απόλυτο 0. Ναι χάδι είναι τα 5s.

10s νόμιζω είναι όταν υπάρχει σοβαρό impact. Θα το τσεκάρω.


Βεβαια, ουτε φωνη ουτε ακροαση για τον Λεκλερκ χθες που και πισω ηταν και δεν αφησε χωρο ενος μονοθεσιου στον Stroll και τον εστειλε μπαριερες. Δεν ειναι τυχαιο παλι οτι δεν εχουμε ακουσει τιποτα για τον κινητηρα της Φερραρι απο τον Diinekis21, αλλα συνεχιζει να μιλαει για ευνοημενη Mercedes κλπ.

Καπως ετσι συνοψιζεται η εδω ομαδα maF1a και ποσο σοβαρα και αντικειμενικα βλεπουν τα πραγματα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 

Υ.Γ Τι φάση με την F2 που επανέρχεται σε 2 μήνες!!

Σοβαρά???? Άδικο για τούς θεατές.. Έχει αποκτήσει περισσότερο ενδιαφέρον από το F1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ότι βλέπω επανάληψη της περσινής σεζόν στα σχόλια. Τη μαλακια την προκαλούν οι ίδιοι οι αγωνοδικες που δεν έχουν μια σταθερότητα στις ποινές τους. Έχουν βελτιωθεί από πέρσι ,πάλι κάνουν λαθάκια όπως λεκλερκ, αλλά είναι σωστότερος προς όλους. Θα ήταν άπειρα καλύτερα αν οτιδήποτε δεν αποτελούσε αγωνιστικο-οδηγικο συμβαν να είχε την ακριβή τιμωρία με βάση το rulebook (πχ το χθεσινό με το χαμ) και τουλάχιστον να είχαμε να αμφιβαλουμε μόνο για τα καθαρά οδηγικα-αγωνιστικα συμβαντα (όχι τα ξεκάθαρα σαν πάλι το χθεσινό του λεκ).

Τέλος σχετικά με το παράνομο μοτέρ της Φερράρι, από βίντεο που είχα δει (δεν περνώ όρκο για το πόσο αλήθεια είναι) αυτό που είχε αφήσει να εννοηθεί είναι ότι εμμέσως πλην σαφώς η Φερράρι αναγνώρισε μόνη της την "παρανομία" γιατί δεν μπορούσε να το αποδείξει 100% η φια λόγο τεχνικών δυσκολιών την εκάστοτε στιγμη. Αυτό που εξήγησε είναι ότι οι μετρητές ροής καυσίμου μετρούσαν και έστελναν τα δεδομένα σε 2 προκαθορισμένα σημεία της πίστας και ότι η Φερράρι είχε βρει τρόπο να αλλάζει κατά το δοκούν τη ροή του καυσίμου με μη αντιληπτό αλλά ταυτόχρονα πατενταρισμενο τρόπο (ίσως κάποια πατέντα που θα ευνοούσε εμπορικά στα συμβατικά;). Το συμπέρασμα τέλος πάντων ήταν ότι η Φερράρι συμφώνησε να παραδεχτεί την παρανομία της με αντάλλαγμα να δείξει μεν πως το έκανε αλλά να μην φάει ποινή και να μην αποκαλυφθεί ο τρόπος που το έκανε.

Τώρα το ποσό αλήθεια η hoax είναι αυτό δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον ακούγεται πιστευτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...